REKLAMA

To był dzień. Najważniejsze fakty z 12 marca

2020-03-12 21:50, akt.2020-03-13 01:24
publikacja
2020-03-12 21:50
aktualizacja
2020-03-13 01:24

W natłoku informacji łatwo zgubić wiadomości najważniejsze. Redaktorzy Bankier.pl podsumowują mijający dzień, wybierając najważniejsze fakty związane z epidemią koronawirusa i jej znaczeniem dla gospodarki w Polsce i na świecie.

Wiodącym tematem pozostaje koronawirus. Czwartek 12 marca zamknął się liczbą 51 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Odnotowano 20 nowych przypadków oraz 1 zgon.

21:30 Historyczny krach na Wall Street 

Załamanie objęło także amerykańskie giełdy - indeks Dow Jones Industrial Average stracił 9,99 proc. Silniejsze jednodniowe spadki na Wall Street widziano wcześniej tylko trzy razy w historii

20:06 Złoty jednak złapał koronawirusa

Polski złoty od kilku dni bronił się przed głębszą przecenę. Ale w czwartek notowania walut ruszyły w górę. Kurs euro osiągnął najwyższy poziom od października. Frank szwajcarski był najdroższy od przeszło trzech lat.

19:35 Słowacja zamyka granice

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd Słowacji zadecydował w czwartek, że granice państwowe będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Na Słowacji jest już 21 potwierdzonych przypadków zarażenia.

18:38 Fed pompuje dolary na rynek

Nowojorski Fed dokonał dostosowań w zakupach papierów wartościowych, które dotychczas dotyczyły tylko bonów skarbowych – podała w czwartek nowojorska Rezerwa Federalna w komunikacie. Fed chce też wpompować w system finansowy ponad 500 mld.

18:36 Czechy wprowadziły stan wyjątkowy

Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Czech Andrej Babisz ogłosił w czwartek natychmiastowe wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu epidemii koronawirusa. Będzie obowiązywać 30 dni.

18:00 GPW zamyka się najgorszą sesją w historii

Czwartek 12 marca 2020 przejdzie do annałów jako szczególna sesja na warszawskim parkiecie. Tak mocno WIG20 nie spadał jeszcze nigdy.

17:05 Zawieszenie spłaty kredytów dla wszystkich. Banki szykują propozycje

Zawieszenie spłaty kredytów na okres 3-6 miesięcy przewiduje propozycja Andrzeja Dudy. Proces wnioskowania o wakacje kredytowe ma być prosty i odbywać się zdalnie.

16:50 Litwa zamyka od poniedziałku szkoły i uniwersytety

Rząd Litwy podjął w czwartek decyzję o zamknięciu od najbliższego poniedziałku wszystkich szkół i uniwersytetów z powodu koronawirusa. Zakazano też organizowania imprez masowych z udziałem ponad 100 osób.

16:49 Branża spożywcza, handlowa, chemiczna i logistyczna: Mamy zapasy, sklepy będą zaopatrywane

Przedstawicie branży spożywczej, logistycznej, chemicznej i handlowej zapewnili w czwartek, że są dobrze zaopatrzeni w produkty i bez problemów trafiają one na sklepowe półki. Firmy wdrożyły też system trzyzmianowy w swoich zakładach, by nie.

16:37 Sąd Okręgowy w Warszawie odwołuje rozprawy i posiedzenia

W związku z zagrożeniem koronawirusem prezes Sądu Okręgowego w Warszawie wydał zarządzenie polecające zdjęcie z wokand wszystkich terminów rozpraw i posiedzeń jawnych wyznaczonych w sądzie w okresie od 12 marca do 31 marca - podano w komunikacie.

16:22 Minister zdrowia: Od czwartku w Polsce stan zagrożenia epidemicznego

Jeszcze w czwartek zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego - poinformował szef MZ Łukasz Szumowski. Daje to szefowi resortu uprawnienia m.in. do tego, żeby ograniczyć sposób przemieszczania się.

16:13 EBC dosypuje pieniędzy, lecz nie tnie stóp procentowych

Europejski Bank Centralny reaguje na koronawirusa działaniami, które mają wesprzeć gospodarkę strefy euro. Stopy procentowe pozostały jednak bez zmian.

16:05 Koronawirus w Wielkiej Brytanii: rekordowy wzrost zakażeń

Kolejny rekordowy wzrost liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa odnotowano w czwartek w Wielkiej Brytanii. Ich liczba wynosi obecnie 590, podczas gdy 24 godziny wcześniej było to 456, zmarły także następne dwie osoby - poinformowało ministerstwo.

15:57 Rosja jest przygotowana na długą wojnę cenową na rynku ropy

Rosja jest obecnie znacznie lepiej przygotowana do wyjścia obronną ręką z dużego spadku cen ropy naftowej, a wojna cenowa z Arabią Saudyjską pomoże jej wyeliminować z rynku amerykańską ropę z łupków - napisał w czwartek "Financial Times".

15:53 Banki szykują się na skrajnie różne scenariusze

Banki również obserwują sytuację na rynku związaną z koronawirusem i zapowiadają bieżące reagowanie na zagrożenie epidemiczne. Powołują sztaby kryzysowe, odwołują szkolenia, zebrania i konferencje, poszerzają zapasy płynów dezynfekujących.

15:31 Legitymacje doktorantów i studentów zachowują ważność do 31 maja

Legitymacje doktorantów i studentów zachowują ważność do 31 maja; do tego czasu nie ma konieczności potwierdzania ich ważności - przewidują rozporządzenia ministra nauki, opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw.

15:23 Lidl i Biedronka dementują plotki o zamknięciu sklepów

W internecie mnożą się plotki na temat rychłego zamknięcia marketów. Zarówno Biedronka, jak i Lidl oficjalnie skomentowali fake newsy, zapewniając, że sklepy pozostaną otwarte.

15:00 ZUS prosi klientów o ograniczenie wizyt w placówkach Zakładu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do swoich klientów z prośbą o ograniczenie wizyt w placówkach Zakładu. Klienci mogą skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać e-mail lub skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych.

14:03 POHiD: Duże sklepy będą otwarte; dostawy nie będą przerwane

"W związku z szerzeniem się nieprawdziwych informacji, sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, a ciągłość produkcji i dostaw będzie nieprzerwana' - zapewniła w czwartek Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD).

13:55 Koronawirusowy krach na bitcoinie i innych kryptowalutach

Na pogrążony od blisko miesiąca w spadkach rynek kryptowalut przyszedł w czwartek prawdziwy krach. Notowania wielu kryptowalut tracą po kilkadziesiąt procent na wartości. Spadek o 25 proc. jest jednym z łagodniejszych „wymiarów kary”.

13:44 Włochy walczą z koronawirusem. Surowe kary za nieuzasadnione wyjście z domu

Zamknięcie sklepów i lokali usługowych niezwiązanych z zaspokojeniem podstawowych potrzeb jeszcze bardziej ograniczyło możliwość przemieszczania się mieszkańców i turystów we Włoszech. Tym, którzy się nie zastosują, grozi grzywna lub areszt.

13:36 EFPA: owoce i warzywa są bezpieczne, ale koronawirus wpłynie na ich dostawy

Epidemia koronawirusa nie wpływa na bezpieczeństwo spożywania owoców i warzyw, ale wirus powoduje zakłócenia w ich dostawach - poinformowała w czwartek Unia Owocowa za European Fresh Produce Association (EFPA).

13:02 "Makaronowa" hossa na GPW. Puste półki dostrzeżone przez inwestorów

Puste półki w marketach zwróciły uwagę inwestorów na producentów żywności z długim terminem przydatności. Ich akcje gwałtownie drożeją, pytanie jednak, czy aż tak duży optymizm inwestorów ma realne podstawy.

12:59 Od dziś pomiar temperatur i karty lokalizacji na każdym locie z zagranicy. Polacy narzekają, że "nikt niczego nie sprawdza"

Szef KPMR zapowiedział uszczelnienie kontroli w samolotach i na lotniskach. Rozmawialiśmy z kilkudziesięcioma turystami, którzy w ciągu ostatnich tygodni wracali samolotami z różnych części świata. Większość raportuje, że dotąd nikt nie interesował się tym, gdzie byli i czy mogli mieć kontakt z koronawirusem.

13:14 Glapiński: Nie ma mowy o recesji w Polsce

Zakładając nawet negatywy scenariusz, nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale nie ma mowy o recesji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

13:14 Koronawirus pandemią. Liczby rosną

W Niemczech jest już ponad 1,5 tys. wykrytych nosicieli koronawirusa. W Finlandii, w przeciwieństwie do innych krajów, najczęściej chorują dzieci. Z kolei lekarz Kongresu prognozuje od 70 mln do 150 mln zakażeń koronawirusem w USA.

12:30 Rząd zaleca pracę zdalną i uspokaja

Zwracamy się z apelem do pracodawców, aby maksymalnie wdrożyć pracę zdalną - podkreślił w czwartek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

12:28 Masowe kontrole na polskich granicach

W środę przeprowadzono około 60 tysięcy kontroli sanitarnych na wszystkich przejściach wokół Polski - poinformował w czwartek na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

12:12 Początek roku słabszy od oczekiwań w turystyce zagranicznej

Wirtualna Polska ocenia, że początek 2020 r. jest słabszy od oczekiwań w obszarze turystyki zagranicznej, jako powód wskazując rozprzestrzenianie się koronawirusa.

12:00 Pracownicy Amazona i Biedronki walczą o lepszą ochronę przed koronawirusem

Pracownicy różnych sektorów apelują do pracodawców – o zawieszenie norm wydajnościowych na rzecz dbania o higienę, zwiększenie środków odkażających, a nawet dodatkowe wynagrodzenie za pracę w czasie koronawirusa.

11:52 PGNiG spodziewa się bardzo trudnego roku

PGNiG spodziewa się, że po trudnym zeszłym roku również 2020 rok będzie dla spółki bardzo trudny ze względu na sytuację na rynkach międzynarodowych - powiedział prezes PGNIG Jerzy Kwieciński.

11:38 Bank Pekao: dynamika PKB Polski spadnie do 2,5 proc.

Analitycy banku Pekao obniżyli swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2020 r. o 0,9 pkt. proc. z dotychczasowych 3,4 proc. Spodziewają się również niższej średniorocznej inflacji CPI na poziomie 2,6 proc.

11:24 Egzaminy prawnicze odwołane przez koronawirusa

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że z uwagi na zagrożenie zakażeniem koronawirusem egzaminy prawnicze przewidziane w dniach 24-27 marca br. zostają odwołane - poinformowała w czwartek Naczelna Rada Adwokacka.

11:00 Iran zwrócił się do MFW o 5 mld dol. pomocy

Iran wystąpił do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o 5 mld dolarów awaryjnego finansowania na walkę z epidemią koronawirusa.

10:56 „Wzrost cen mieszkań spowolni w 2020 roku”

"Przemawia za tym duża spodziewana podaż mieszkań (w 2019 r. rozpoczęto budowę 237,3 tys. mieszkań, a uzyskano pozwolenia na budowę 268,5 tys. mieszkań) oraz spowolnienie wzrostu realnych dochodów ludności, wynikające ze stosunkowo wysokiej inflacji" – napisano w raporcie.

10:20 Podatek cukrowy przesunięty na koniec roku

Pobór podatku cukrowego zostanie przesunięty na koniec roku - powiedziała w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

10:08 Słowenia zamyka szkoły

Premier Słowenii Marjan Szarec ogłosił w czwartek, że w związku epidemią koronawirusa polecił resortom zdrowia i edukacji podjęcie przygotowań do zamknięcia od poniedziałku szkół w całym kraju.

9:57 Węgry walczą z koronawirusem. Rząd wydał dekret

Rząd Węgier wydał dekret określający kroki, które zostały podjęte w związku z ogłoszonym w środę stanem zagrożenia z powodu epidemii koronawirusa.

9:33 Największe kina w Polsce zamknięte z powodu koronawirusa

Środowe rozporządzenie MKiDN o zwieszeniu działalności instytucji kulturalnych weszło w życie. O zamknięciu poinformowały sieci kin Cinema City, Helios i Multikino.

7:30 Kolejne spółki pokazały dziś wyniki finansowe

W czwartek wyniki finansowe pokazało sporo spółek notowanych na GPW. Warto sprawdzić, jak sobie poradziły w czwartym kwartale m.in. PZU, PGNiG czy Cyfrowy Polsat.

07:21 Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce

W Polsce zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. To 57-letnia kobieta, która przebywała w poznańskim szpitalu.

6:54 Firmy kurierskie są gotowe na epidemię

Firmy z branży kurierskiej nie mają wątpliwości, że dostawa przesyłek będzie realizowana, choć w trybie "kryzysowym".

6:50 "Nie zabraknie żywności w sklepach"

"Kanały zaopatrzenia są takie, że brakujące produkty zostaną dowiezione do sklepów, bo produkcja żywności w Polsce jest na wysokim poziomie i są zapasy, więc nie spodziewam się dramatycznych sytuacji" - przekonuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

6:30 Koronawirus pokonuje firmy transportowe

Informacje z firm transportowych wskazują, że z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa już o 40 proc. spadła liczba realizowanych kursów

02:25 Trump zawiesza przyjazdy z Europy do USA

Ten dzień rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, ważnymi doniesieniami zza oceanu. W wygłoszonym orędziu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o wstrzymaniu podroży z Europy do USA, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii. Obostrzenia mają potrwać 30 dni. Są środkiem zapobiegawczym przed rozprzestrzenianie się koronawirusa.

MW/MD

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki