Kantory internetowe - porównaj kursy walut online

Kursy NBP

Średni
Kupno
Sprzedaż

Kursy rynkowe

Kupno
Sprzedaż

Jak działa kantor internetowy?

E-kantor działa podobnie jak stacjonarne punkty wymiany walut, nie obraca jednak gotówką – korzysta z rachunków bankowych lub płatniczych i dokonuje transakcji bezgotówkowo. Klient przesyła środki na wskazane konto, wskazuje na jaką walutę chce je wymienić i podaje numer rachunku, na który wysłane mają być wymienione pieniądze. Część kantorów prowadzi także konta dla klientów („portfele”), na których można przetrzymywać środki czekające na wymianę lub już zamienione na walutę.

Z kantorów internetowych chętnie korzystają kredytobiorcy spłacający zobowiązania w walucie (np. kredyty hipoteczne), a także przedsiębiorcy, którym zależy na skorzystaniu z najlepszych kursów wymiany, niedostępnych w bankach.

Kantor internetowy – ile kosztuje wymiana?

Kantory online ostro konkurują o klientów, a różnice w kursach wymiany sięgają czasem ułamków groszy. Koszty wymiany walut mogą kryć się w kilku miejscach. Pierwszym z nich jest tzw. spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży waluty. Stanowi on zarobek pośrednika, podobnie jak w kantorze stacjonarnym wymieniającym gotówkę. W tym przypadku kantor może nie pobierać prowizji – całość kosztu jest już wliczona w kurs waluty.

Część kantorów online stosuje inne rozwiązanie – transakcje obciążone są prowizjami. Zwykle tak funkcjonują instytucje, które wybrały model giełdy. Pośrednik zajmuje się połączeniem dwóch stron transakcji. Powiedzmy, że chcemy sprzedać dolary amerykańskie i zamienić je na złotówki. Podajemy kurs, jaki nam odpowiada, a kantor łączy naszą ofertę z zapotrzebowaniem, które zgłosił inny klient (kupujący dolary za złote). Wynagrodzeniem za pośrednictwo jest wówczas prowizja. Kantor może również nie stosować spreadu, używając zamiast niego prowizji.

Wybierając najkorzystniejszą opcję wymiany walut w sieci nie jesteśmy skazani na żmudne samodzielne analizy. Czarną robotę wykona za nas porównywarka kantorów Bankier.pl na bieżąco przeczesująca oferty w internecie. Wystarczy wskazać, jaką walutę wymieniamy i w jakiej walucie ma nastąpić wypłata. Porównywarka określi kurs wymiany, dodatkowe koszty i poda, ile zaoszczędzimy na transakcji w porównaniu ze średnimi warunkami, które narzucają banki.

Ile trwa wymiana waluty w kantorze internetowym?

Przesłanie środków do kantoru walutowego jest możliwe dopiero po zarejestrowaniu się użytkownika. Proces ten nie jest skomplikowany – wystarczy podać podstawowe dane i zweryfikować adres e-mail oraz numer telefonu. Kantory korzystają z podobnych środków bezpieczeństwa, co banki, a najbardziej wrażliwe operacje (np. wypłaty) potwierdzane są zazwyczaj jednorazowymi hasłami wysyłanymi SMS-em.

Ponieważ przelewy walutowe w wielu bankach obciążone są opłatami i nie są natychmiastowe, kantory internetowe wykorzystują często rozwiązanie, które skraca czas transakcji. Otwierają rachunki w wielu instytucjach i w zależności od tego, gdzie mamy swoje konto, podają odpowiedni numer swojego rachunku prowadzonego w tym samym banku. Transfer odbywa się wówczas wewnątrz danej instytucji i jest znacznie szybszy. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na listę banków, w których swoje konta ma wybrany przez nas kantor.

Kantory internetowe – bezpieczeństwo

Wymiana walut online oferowana jest przez kilkadziesiąt firm. Działają one w różnej formie i warto wiedzieć, na czym polegają różnice. Pierwszym typem są kantory internetowe posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej. Mogą one prowadzić rachunki płatnicze, czyli konta, na których przechowywane są nasze pieniądze. Rachunki takie są chronione przez prawo – środki klientów są gromadzone oddzielnie i nie wchodzą w skład majątku przedsiębiorstwa w razie upadłości.

Drugą grupę stanowią kantory internetowe, które nie posiadają licencji instytucji płatniczej. W tym przypadku wymiana walut odbywa się podobnie, jak zakup towaru w sklepie internetowym. Otrzymujemy informację o numerze rachunku bankowego, na który należy przelać należność, a wymienione środki wysyłane są na wskazane przez nas konto. Rachunek docelowy nie musi należeć do nas – możemy wskazać np. konto bankowe przeznaczone na spłatę kredytu. Kantor wyśle pieniądze bezpośrednio do kredytodawcy.

Trzecia grupa kantorów online to kantory bankowe. Banki dostrzegły, że rośnie im konkurencja i postanowiły zawalczyć o nowy rynek. W niektórych przypadkach kantor jest dostępny z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej – wystarczy przelać środki i podać walutę, którą chcemy nabyć. Niektóre banki (np. Alior Bank) stworzyły osobny produkt, również dla klientów, którzy nie prowadzą u nich swoich kont osobistych lub firmowych. Takie kantory opierają się na rachunkach walutowych pełniących funkcję portfeli, w których przechowywane są pieniądze oczekujące na wymianę.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2024-01-29
Miniatura

Ile idzie przelew z zagranicy na polskie konto?

Ze względu na rosnącą liczbę transakcji międzynarodowych, zarówno biznesowych, jak i prywatnych, warto zrozumieć ich mechanizmy. Uchroni nas to przed zbędnymi kosztami. Przelewy te mogą dotyczyć zarówno osób pracujących za granicą i przesyłających środki do rodziny w Polsce, jak i przedsiębiorstw realizujących transakcje z partnerami zagranicznymi. Zobaczymy ile idzie przelew z zagranicy na polskie konto i z jakimi kosztami się łączy.

2024-01-10
Miniatura

Transakcje surcharge: opłaty, które mogą cię zaskoczyć za granicą

Czy wiesz, że kiedy korzystasz z karty płatniczej za granicą, możesz spotkać się z dodatkowymi opłatami, o których nawet nie miałeś pojęcia? Takie opłaty nazywają się surcharge i mogą znacząco podnieść koszt Twoich transakcji. Znajomość tego mechanizmu jest kluczowa dla każdego międzynarodowego podróżnika z kartą w ręku. Opiszemy, czym są dokładnie transakcje surcharge i jak ich unikać.

2023-10-15
Miniatura

Przelew zagraniczny: wszystko co musisz wiedzieć

Zlecić przelew zagraniczny dzisiaj nie jest trudno. Przelew SWIFT, czy SEPA są dostępne na wyciągnięcie ręki. Z czym się wiąże taki przelew bankowy? I czy jest to najkorzystniejsza forma przekazania komuś pieniędzy za granica naszego kraju?

Czy warto kupić dolary, euro lub ruble? Oszczędzanie w walutach obcych

Czy warto kupić euro? A może lepiej postawić na dolara amerykańskiego? Niezależnie od indywidualnej sytuacji statystycznego Polaka, oszczędzanie w walutach obcych staje się coraz ciekawszą alternatywą.

Kantory internetowe

Wymiana walut online jest bezpieczna i opłacalna. Sprawdź ofertę kantorów internetowych i osiągaj korzyści.