REKLAMA

Zawieszenie spłaty kredytów dla wszystkich. Banki szykują propozycje

2020-03-12 12:37, akt.2020-03-12 17:05
publikacja
2020-03-12 12:37
aktualizacja
2020-03-12 17:05

Zawieszenie spłaty kredytów na okres 3-6 miesięcy przewiduje propozycja Andrzeja Dudy omawiana dziś na spotkaniu z przedstawicielami sektora bankowego. Proces wnioskowania o wakacje kredytowe ma być prosty i odbywać się zdalnie. Do propozycji odniósł się Związek Banków Polskich. KNF preferuje, by prezydenckie propozycje obyły się bez zmian ustawowych.

11 marca prezydent Andrzej Duda zapowiedział inicjatywę, która ma złagodzić skutki spłaty kredytów w związku z epidemią koronawirusa. 12 marca odbyło się spotkanie z przedstawicielami sektora bankowego, gdzie dyskutowano nad szczegółami rozwiązań.

/ fot. Gints Ivuskans / Shutterstock

"Widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków" - powiedział rezydent Andrzej Duda po spotkaniu. Prezydent poinformował, że rozmowy dotyczyły sytuacji w sektorze bankowym i w jaki sposób sektor bankowy może zabezpieczyć dodatkowo interesy swoich klientów i stworzyć dla nich dodatkowe zabezpieczenia oraz dodatkowe formy dobrego współdziałania.

"Cieszę się z tego, że w sposób aktywny wszyscy wzięli udział w tym spotkaniu, ale najważniejsze dla mnie jest to, że widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków, ze strony sektora bankowego, za co jestem ogromnie wdzięczny, że taką odpowiedzialną postawę dzisiaj zaprezentowali" - podkreślił Andrzej Duda.

Zawieszenie spłaty kredytów powinno odbywać się w sposób łatwy, żeby nie trzeba było składać szeregu zaświadczeń, dokumentów, żeby można było to załatwić w sposób zdalny.

Do poniedziałku zostaną wypracowane rozwiązania zmniejszające wymagania w stosunku do banków i znoszące pewne ciężary wobec nich - poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

"Pomysł Pana prezydenta w tej trudnej sytuacji polega na tym, że banki robią gest ponadstandardowy wobec kredytobiorców, a system regulacyjny dokonuje pewnych zmian regulacji, które pozwalają bankom lepiej oddychać i znoszą pewne ciężary i wymagania w stosunku do banków. Konkretne propozycje mają zostać do poniedziałku zakończone" - powiedział Glapiński.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski ocenił, że polski sektor bankowy jest "doskonale predystynowany do tego, aby zadaniu postawionemu przez pana prezydenta sprostać".

Jastrzębski podkreślił, że polski sektor bankowy jest stabilny, rentowny, zaawansowany technologicznie. "Jest takim elementem naszej gospodarki, którym możemy się spokojnie chwalić na całym świecie. W związku z tym uważam, że pod każdym względem, w szczególności kompetencyjnym, jest bardzo dobrze przygotowany do tego, aby bezpiecznie i szybko przygotować pakiet rozwiązań, o których rozmawialiśmy na spotkaniu z panem prezydentem" - oświadczył.

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział po spotkaniu, że "banki bardzo przychylnie będą patrzeć na swoich klientów w trudnych sytuacjach". "Prezesi banków też nam potwierdzili, że w tych czasach wdrożyli awaryjne systemy" - powiedział.

Podkreślił ponadto, że sektor bankowy jest jednym z najlepiej przygotowanych sektorów do pracy w nadzwyczajnych warunkach. "Wszystkie systemy normalnie działają, obrót gotówkowy jest normalny, wszystko jest bez zmian dla naszych klientów" - mówił.

ZBP: Wakacje kredytowe w uproszczonej formule

Przyznawanie wakacji kredytowych dla klientów banków objętych problemami związanymi z koronawirusem odbywać się będzie w uproszczonej formule, ale odroczenie spłaty rat przez dłużej niż trzy miesiące wymagać będzie zmian regulacyjnych - poinformował Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

"Będziemy rekomendować bankom, by to co jest dzisiaj możliwe w umowach, czyli przyznanie pewnych wakacji w spłatach kredytowych następowało w możliwie uproszczonej formule, ale spodziewamy się, że mogą wystąpić propozycje przedłużenia tego okresu, co będzie wymagało pewnych modyfikacji regulacji i z takim wnioskiem będziemy zwracać się do KSF i KNF" - powiedział w czwartek Pietraszkiewicz.

"Przedstawiliśmy prezydentowi stan naszych prac zmierzających do wyjścia naprzeciw potrzebom klientów dotkniętych problemami związanymi z kornawirusem. Dotyczy to pewnych ułatwień, zwieszeń spłat, czy regulowania zobowiązań (…)" - powiedział Pietraszkiewicz.

"W niektórych przypadkach będą potrzebne pewnie zmiany ustawowe i tu spotkaliśmy się z deklaracją pana prezydenta, że jeśli takie potrzeby wystąpią to jest gotów złożyć stosowną propozycję ustawową" - dodał.

Poinformował, że wakacje kredytowe do trzech miesięcy banki mogą obecnie wdrożyć we własnym zakresie.

KNF preferuje, by propozycje obyły się bez zmian ustawowych

KNF preferuje, by prezydenckie propozycje ws. kredytów obyły się bez zmian ustawowych, by przyspieszyć wdrażanie wsparcia - powiedział w czwartek w radiowej Trójce przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

"Preferencja jest dla zmian, które nie wymagają zmian ustawodawczych" - powiedział Jastrzębski.

Dodał, że brak zmian ustawowych przyspieszy proces wdrażania proponowanych rozwiązań.

"Chcielibyśmy, żeby to była kwestia najbliższych dni. Im szybciej, tym lepiej" - wskazał.

Jastrzębski poinformował, że jednym z możliwych rozwiązań ws. kredytów, które są analizowane jest uelastycznienie formuły wakacji kredytowych.

"Wyraźnie wybrzmiał głos, aby rozwiązania pomocowe zmierzały w szczególności dla wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw" - dodał.

Jeśli nie widzisz okna z ankietą poniżej, przejdź tutaj.

BPL/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (33)

dodaj komentarz
trybuch
Rząd powinien zrezygnować do końca roku z poboru podatków od emerytur i wynagrodzeń do końca roku.
cyklotron
a wynajmujący?
frankowce teraz złotówkowce amber goldy i inne... a co z tymi , którzy oszczedzają i wynajmują?
najmadrzejszy
Panika przyniesie duzo wieksze szkody niz wirus. Umarlo z 6 tys ludzi od 4 mcy, to tyle co w 3 dni w PL, bo tu rocznie umiera 420 tys
simon_says
Nie dziwota ze wycena Spolek Skarbu Panstwa leci na leb skoro Duda wyskakuje z takimi pomyslami, przeciez to jest nalepszy przepis na bankructwo bankow i konfiskate depozytow lub wyssanie zyskow ze Spolek Panstwowych do finansowania kredyciazy.
Szkoda ze za darmo ludziom nie oddaja mieszkan :P
tatrzanczyk
- Uważam, że LOT-owi potrzebna będzie pomoc publiczna w postaci na przykład zwolnień z podatku albo obciążeń składkami ZUS - twierdzi Sebastian Mikosz. Były prezes LOT-u podkreśla, że wstrzymanie lotów z Europy do USA przełoży się na obniżenie jedynie części kosztów ponoszonych przez - Uważam, że LOT-owi potrzebna będzie pomoc publiczna w postaci na przykład zwolnień z podatku albo obciążeń składkami ZUS - twierdzi Sebastian Mikosz. Były prezes LOT-u podkreśla, że wstrzymanie lotów z Europy do USA przełoży się na obniżenie jedynie części kosztów ponoszonych przez przewoźników.
tatrzanczyk
Odpowiadam na pytanie z ankiety bankiera dot. wirusa: działania rządu są bardzo spóźnione, powinny się zacząć 3 tygodnie temu, kiedy już było wiadomo, że Włochy są kolejnym gniazdem wirusa, a tysiące Polaków wróciło bądź wraca stamtąd z ferii.
Rząd liczył, że przejdzie bokiem, nie przeszło; najgorsze przed nami.
palestrina
Adrian juz coś proponował frankowiczom kiedyś więc teraz powinien milczeć i się nie błazinić.
newconnect
Dokladnie tak typowa infantylna PISowska propaganda przed wyborami! Trzeba było jedną ustawą wszystko załatwić 4 lata temu i żadnych kredytów frankowych by już nie było !
letni-amarant
I od kilku dni żadnego artykułu, że mieszkania będą drożeć? Karwa, co to ma być?! Czy wy tam śpicie w tym PZFD?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki