Gospodarka - wiadomości dnia
Mieszkania znów sprzedają się szybciej. Na sześciu rynkach popyt przewyższa podażW lipcu na sześciu regionalnych rynkach - w Białymstoku, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Szczecinie sprzedano o 11 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej - wynika z danych portalu Otodom. Z analizy wynika, że do oferty trafiło tam 640 lokali, a sprzedano 750.
Pierwszy na świecie tunel dla statków powstanie w Norwegii. Jest umowaUmowa na budowę pierwszego na świecie pełnowymiarowego tunelu dla statków została podpisana – poinformował w komunikacie Norweski Zarząd Wybrzeża. Kontrakt ma wartość 5,6 mld koron (ponad 2,2 mld złotych). Pierwsza jednostka ma przepłynąć tunelem za pięć lat.
W Polsce wylądował samolot z kolejną grupą poszkodowanych w wypadku na WęgrzechPrzed południem na lotnisku Jasionka pod Rzeszowem wylądował samolot LPR z kolejną grupą poszkodowanych w wypadku autokaru na Węgrzech. Jak wcześniej w środę informowała wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, do Polski ma wrócić 12 pacjentów.
W Chorwacji aresztowano Ukraińca podejrzanego w sprawie wysadzenia Nord StreamObywatel Ukrainy podejrzany w sprawie wysadzenia rosyjskiego gazociągu Nord Stream w 2022 roku został ujęty w środę przez policję w mieście Pula na zachodzie Chorwacji na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania - poinformowała prokuratura federalna Niemiec w Karlsruhe.
Gdzie rośnie rynek magazynowy? Wyniki, zielone obligacje i plany ekspansji. Zapytaj prezesa MLP GroupPolska rośnie w siłę na magazynowej mapie Europy, a MLP Group chwali się imponującą dynamiką nowych umów najmu. O wynikach po pierwszym półroczu, zmieniającym się rynku i planach rozwoju porozmawiamy z Radosławem T. Krochtą, prezesem zarządu MLP Group. Czekamy też na Wasze pytania!
Jaka inflacja panuje w UE? Szwecja, Czechy i Węgry z niskimi odczytami, Polska powyżej średniejEurostat podał finalne dane o inflacji w strefie euro i całej Unii Europejskiej według miary HICP. Wzrost cen w euro lekko przyspieszył w ubiegłym miesiącu i już po raz piąty przekraczał cel Europejskiego Banku Centralnego. W unijnym rankingu inflacyjnej grozy znów najwyżej znalazła się Rumunia. Polska inflacja według miary HICP znalazła się powyżej średniej.
Lagarde ostrzega Europę. Powojenny model wzrostu gospodarczego się kończyPowojenny model wzrostu gospodarczego w Europie ulega erozji i jest mało prawdopodobne, by powrócił on do postaci, jaką znaliśmy kiedyś, ale Europa nadal dysponuje jednak znacznymi atutami, na których może się opierać - oceniła w środę szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.
Węgrzy mają nowego prezydenta. Andras Baka objął urządByły prezes węgierskiego Sądu Najwyższego Andras Baka objął w środę urząd prezydenta Węgier. Jego kadencja potrwa do momentu wejścia w życie nowej, zapowiadanej przez Magyara konstytucji, jednak nie dłużej niż pięć lat.
Meta oskarżona o wykorzystywanie dzieci. Big tech na ławie oskarżonychAmerykański gigant technologiczny Meta Platforms odrzucił zarzuty wysunięte przez 29 stanów USA, jakoby celowo dążył do uzależnienia dzieci od Instagrama i Facebooka w celu zwiększenia zysków – przekazała agencja Reutera. Kary nałożone na koncern mogą sięgnąć miliardów dolarów.

