Pożyczki na raty to jedne z najpopularniejszych rozwiązań finansowych, które umożliwiają zdobycie pieniędzy na dowolny cel w kilka chwil. To dobry sposób na pozyskanie środków finansowych dla osób, którym odmówiono finansowania w bankach. Pożyczka ratalna nie musi być droga, a część pożyczkodawców oferujących szybkie pożyczki udziela ich na preferencyjnych warunkach.
Pożyczki na raty to standardowe pożyczki gotówkowe, które mogą być udzielane zarówno przez banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe. Jak sama nazwa wskazuje, polegają na zaciągnięciu zobowiązania i spłacie długu w określonych umową ratach. Pożyczka ratalna może być wzięta przez Internet, a także w tradycyjny sposób, czyli w placówce pożyczkodawcy. Jednocześnie liczba firm pożyczkowych jest bardzo duża i rośnie z każdym dniem. Odnalezienie podmiotu, który zagwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz najatrakcyjniejsze warunki pozornie nie jest wobec tego proste. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Dzięki rankingowi pożyczka na raty może być bardzo opłacalna, a cała procedura zajmie zaledwie kilka chwil. Przed podpisaniem umowy pożyczki warto poznać jednak najważniejsze terminy oraz skrupulatnie przeanalizować dostępne na rynku propozycje. Pozwoli to na dobór najkorzystniejszej opcji. Weź pożyczkę o najlepszych warunkach spłaty.
Promocje "pierwsza pożyczka za darmo"
Darmowa pożyczka krótkoterminowa jest najczęściej promocyjną ofertą, skierowaną jedynie dla osób, które nigdy wcześniej nie zaciągnęły pożyczki na raty u danego pożyczkodawcy. Tak więc darmowe pożyczki mogą otrzymać tylko nowi klienci, a warunkiem braku jakichkolwiek kosztów jest spłata pożyczki w terminie określonym w umowie pożyczki. Darmowa i szybka pożyczka nie posiada żadnego oprocentowania, prowizji oraz pozostałych kosztów związanych ze zobowiązaniem (rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 0%). Oznacza to, że pożyczkobiorca, który zdecyduje się na darmową pożyczkę dla nowych klientów, odda firmie dokładnie tyle, ile pożyczył.
W przypadku pożyczek ratalnych oferty specjalne wyglądają zwykle zgoła inaczej. Niektóre firmy pozabankowe posiadają promocje, które owszem - pozwalają na spłatę pożyczki bez odsetek oraz prowizji, ale tylko jeśli klient zwróci całą kwotę w krótkim czasie. Zazwyczaj jest to 30 dni. Niemożliwe jest natomiast znalezienie takiego produktu na 12 miesięcy, 24 miesiące, 36 miesięcy czy 48 miesięcy. Podobnie jak u wyżej opisywanych pożyczek typu chwilówki online, taka oferta jest zwykle dostępna dla osób, które nie korzystały do tej pory z oferty danej marki lub innych marek, które są w posiadaniu tego samego właściciela. Czasem jednak zdarzają się prawdziwe okazje i można trafić na całkowicie darmową pożyczkę ratalną bez konieczności przyspieszonej spłaty, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że są one zwykle dostępne na kilka miesięcy i ograniczoną kwotę. Okres pożyczki będzie więc krótki, a uzyskane w ten sposób środki mogą nie pozwolić na realizację większych zakupów czy inwestycji.
Kontakt z instytucją udzielającą pożyczki
Kolejny warunek pozabankowych instytucji finansowych udzielających pożyczek ratalnych to posiadanie adresu mailowego oraz numeru telefonu komórkowego. Adres e-mail pozwoli na dokonanie rejestracji na stronie internetowej pożyczkodawcy, z kolei numer telefonu komórkowego może służyć do odbierania informacji - podobnie zresztą jak poczta mailowa. Firmy często podkreślają w swoich regulaminach, że stosują obie formy kontaktu z zainteresowanymi ofertą oraz klientami. Na komórkę lub maila wnioskujący otrzyma decyzję o przyznaniu pożyczki, a także inne informacje takie jak przypomnienie o spłacie raty czy o możliwości dobrania dodatkowej kwoty pożyczki - o ile firma przewiduje takie rozwiązania.
Sprawdź szczegóły przed podpisaniem umowy
Warto pamiętać, że warunki prezentowane w porównywarkach oraz na stronach internetowych samych pożyczkodawców są przykładowe, a nam może zostać przedstawiona inna, niekoniecznie tak dobra oferta. Reprezentatywny przykład jest jednak w stanie wiele powiedzieć o zobowiązaniu i pomóc w wyborze najlepszej oferty. Zmianie mogą ulec oprocentowanie czy prowizja, a nawet kwota pożyczki czy okres spłaty. Firma może uzależniać ofertę od oceny zdolności kredytowej klienta. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie zweryfikować wszystkie parametry pożyczki na umowie.
Dodatkowa ostrożność również jest wskazana w przypadku wyboru samej firmy. Nie zaszkodzi przed kliknięciem "wyślij wniosek" poszukać opinii o wybranym pożyczkodawcy w zakresie m.in. jakości obsługi czy łatwości nawiązania kontaktu. Rzetelna firma nie tylko wyśle środki na konto w umówionym czasie, ale również nie zaskoczy nas nieprzewidzianymi kosztami dodatkowymi.
Zdolność kredytowa może mieć znaczenie
Chociaż często poszukujemy firmy pożyczkowej, która rezygnuje ze szczegółowej oceny zdolności kredytowej, może być to wymóg, zwłaszcza jeżeli całkowity koszt pożyczki będzie wysoki. W wielu przypadkach wpływa to również na to, jak kształtuje się rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wówczas trudno będzie również o uzyskanie wsparcia w 15 minut, jednak cały proces nie musi trwać długo: zależy to m.in. od tego, jakie dokumenty będą niezbędne. Należy do nich m.in. zaświadczenie o osiąganych dochodach wydawane przez pracodawcę lub oświadczenie, w którym samodzielnie wskazujemy, jakie środki trafiają każdego miesiąca na nasze konto osobiste. Procedury wykorzystywane w takiej sytuacji pod wieloma względami przypominają te stosowane przez banki prowadzące działalność kredytową. Spore znaczenie ma przy tym termin spłaty pożyczki: im dłuższy (np. 12 miesięcy, 24 miesiące, 30 mies, 36 mies, 48 miesięcy, 60 mies), tym większe ryzyko, a więc również bardziej rozbudowane procedury poprzedzające wydanie decyzji i przyznanie środków. Wiele zależy od polityki i wiarygodności wybranej firmy pożyczkowej. Sama w sobie ocena zdolności kredytowej nie powinna być jednak demonizowana: pozwala w odpowiedni sposób zatroszczyć się zarówno o interesy pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Decyzja odmowna powinna być natomiast impulsem do zmiany finansowych przyzwyczajeń i uporządkowania domowego budżetu.
Jak polepszyć zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa to przede wszystkim czynnik, na który każdy kredyto- lub pożyczkobiorca ma realny wpływ. Wbrew pozorom aby ją zwiększyć nie zawsze trzeba zmienić pracę albo zacząć osiągać zdecydowanie wyższe dochody. Bardzo często delikatne zmiany pozwolą na uzyskanie zdecydowanie wyższych środków. Warto wprowadzić je w życie jak najwcześniej, jeszcze przed złożeniem wniosku. Pozwoli to na podpisanie umowy pożyczki na satysfakcjonujących warunkach:
- Redukcja innego zadłużenia
Podczas oceny zdolności kredytowej analitycy z pewnością przyjrzą się bieżącemu zadłużeniu pożyczkobiorcy. Wpływa na nie kilka czynników, w tym m.in. spłacane kredyty i pożyczki, ale również aktywne karty kredytowe czy limity w koncie. Przed podjęciem większego zobowiązania warto więc je spłacić. W przypadku kart rozsądna będzie natomiast likwidacja niepotrzebnych plastików, z których możliwości i tak nie korzystamy - również wtedy obciążają nasze finansowe możliwości. Często wystarczy 15 minut, aby diametralnie zmienić swój wizerunek w oczach instytucji.
- Budowanie historii kredytowej
W bazach BIK pozostają ślady po każdej działalności klienta na rynku kredytowym czy pożyczkowym. Każde prawidłowo spłacone zobowiązanie to solidny argument świadczący o rzetelności. Zanim podejmiemy duże zobowiązanie warto więc skrupulatnie budować swoją historię, spłacając mniejsze sumy.
- Weryfikacja zawartości baz
Wiarygodność klienta jest bardzo ważnym czynnikiem, który pozwala bankom i firmom pożyczkowym na znaczne ograniczenie ryzyka. Co prawda nie mamy żadnego wpływu na wpisy, które oddają stan faktyczny, ale w BIK mogą pojawić się również informacje, które są błędne lub uległy przedawnieniu. Pobranie raportu i sprawdzenie, czy nie wkradły się do niego jakiekolwiek pomyłki może oszczędzić nam sporo kłopotów.