Ubezpieczenie samochodu 2024 - znajdź najlepsze OC i AC

Polskie prawo w jasny sposób reguluje kwestie obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to podstawowy wymóg, za którego zlekceważenie grożą surowe kary. Chociaż wielu z nas zakup polisy OC kojarzy się z przykrym obowiązkiem to jest to znakomity sposób na uchronienie się przed  zdecydowanie droższymi i nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Na samym ubezpieczeniu OC nie kończy się lista produktów i usług oferowanych przez ubezpieczycieli. Istnieją dobrowolne polisy, takie jak ubezpieczenie Autocasco, rozszerzające zakres ochrony i pomagające uporać się z uszkodzeniami mienia. Wybór najlepiej dopasowanych produktów nie jest jednak łatwy. Z pomocą może przyjść kalkulator OC AC, pozwalający na porównanie konkretnych ofert i znalezienie najkorzystniejszej propozycji uwzględniającej także ubezpieczenie NNW i pakiet usług Assistance.

Czy OC i AC to jedyne ubezpieczenia komunikacyjne?

Właściciele pojazdów mogą spotkać się z różnymi typami ubezpieczeń komunikacyjnych. Przed wybraniem polisy warto dowiedzieć się, jaki zakres ochrony oferują i z których z nich warto skorzystać:

 • Ubezpieczenie OC — czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni nas przed odpowiedzialnością finansową za szkody w mieniu i wyrządzone innym osobom. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich osób posiadających zarejestrowany pojazd. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC przypisane jest do samochodu, a nie do jego właściciela.
 • Ubezpieczenie AC (Autocasco) - jest to dodatkowe i dobrowolne ubezpieczenie samochodu, gwarantujące ochronę w sytuacji uszkodzenia pojazdu przez jego właściciela, osoby trzecie lub w wyniku jego kradzieży. Polisa AC może też chronić od pożaru i niszczycielskiego działania innych żywiołów. Na rynku dostępne są także oferty AC Mini gwarantujące ograniczony zakres ubezpieczenia — najczęściej od ryzyka kradzieży i szkody całkowitej.  Ubezpieczenie tego typu, szczególnie z bogatym zakresem ochrony, to już odczuwalny koszt. Warto pamiętać, że można powalczyć o niższą cenę, kupując ubezpieczenie w pakiecie zawierającym OC i AC.
 • Ubezpieczenie NNW — kolejnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów. Zakład ubezpieczeń wypłaci rekompensatę w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku zdarzenia drogowego. W zależności od zakresu ochrony — polisa NNW może także pokryć koszty rehabilitacji i leczenia.
 • Ubezpieczenie Assistance — zapewnia pomoc, której dokładny zakres określony został w umowie. Może być to holowanie pojazdu, samochód zastępczy, transport do miejsca zamieszkania, dostarczenie paliwa czy naładowanie akumulatora. Usługi te mogą mieć ograniczenia, np. limit kilometrów w przypadku holowania, dlatego warto dokładnie zweryfikować zapisy umowy. 
 • Inne ubezpieczenia — mogą obejmować także zakres ochrony, taki jak np. ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon. W większości przypadków takie rozszerzenia można dodać do pakietu OC i AC. Likwidacja szkody tego typu z reguły nie wpływa na utratę zniżek z polisy autocasco.

Ubezpieczenie OC: obowiązek kierowcy

Prawo jazdy to nie wszystko. Obowiązek posiadania przez właścicieli pojazdów mechanicznych ubezpieczenia OC został zapisany w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Dokument w jasny sposób precyzuje, kto i na jakich zasadach musi wykupić ubezpieczenie OC pojazdu. Reguluje również kwestie działania i podstawowego zakresu ochrony polis OC.

Jak działa kalkulator ubezpieczeń OC i AC?

Duża liczba działających na rynku towarzystw ubezpieczeniowych, a co za tym idzie, ogromna pula ofert powoduje, że wybór najlepszej propozycji jest niezwykle trudny. Sposobem na oszczędność czasu i pieniędzy jest kalkulator ubezpieczeń OC i AC, który w jednym miejscu integruje najlepsze oferty na rynku.

Prezentowane przez kalkulator oferty firm ubezpieczeniowych przygotowywane są na podstawie danych, które wcześniej wprowadzone zostały do formularza. Przeprowadzając kalkulację, od razu poznasz ceny samego ubezpieczenia OC, a także ceny pakietów uzupełnionych o polisę AC lub AC Mini, NNW czy usługi Assistance. Pakiety możesz komponować w dowolny sposób, pamiętając jednak, że za każdym razem zawierają one ubezpieczenie OC. Aby przygotować indywidualny ranking ofert, poprosimy Cię o poniższe informacje:

 • Dane samochodu: będą wymagane tu dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
 • Dane osobowe: konieczne będzie przedstawienia danych kierowcy, dlatego przygotuj prawo jazdy.
 • Dane kontaktowe: aby zakończyć całą procedurę, musimy wiedzieć, w jaki sposób się z Tobą skontaktować. 

Kalkulator ubezpieczenia samochodu — krok pierwszy

Już wiesz, że do szybkiej weryfikacji ofert przyda Ci się dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy. Teraz pokażemy Ci, jak intuicyjny i prosty jest nasz kalkulator ubezpieczenia samochodu. W pierwszym kroku możesz wybrać zakres ochrony — ubezpieczenie OC, AC, NNW i Assistance. Następnie konieczne jest przekazanie danych pojazdu, tj.:

 • numer rejestracyjny — jest to pole opcjonalne i nie musisz go wypełniać. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają numeru rejestracyjnego, więc jego brak może przełożyć się na zmniejszenie liczby przygotowanych dla Ciebie ofert,
 • marka samochodu,
 • rok produkcji,
 • model samochodu,
 • rodzaj paliwa,
 • pojemność silnika,
 • wersja pojazdu — dane pojazdu zgodne ze słownikiem Eurotax i Info-Ekspert pozwolą na wyświetlenie większej liczby ofert,

Na końcu tego etapu należy wskazać, od jakiej daty obowiązywać ma nowa polisa. Wypełniając dane, zwórć uwagę na numer oferty, znajdujacy się nad formularzem, bliżej prawej krawędzi ekranu. To indywidualny numer kalkulacji, który będziesz mógł wysłać na swój adres e-mail i korzystając z linka w każdej chwili wrócić do kalkulatora.

Krok drugi — sposób użytkowania samochodu

Kolejny krok dotyczy sposobu użytkowania pojazdu. Na tym etapie wystarczy wskazać:

 • miejsce parkowania samochodu w nocy,
 • rodzaj użytkowania auta np. użytek własny,
 • średni przebieg roczny,
 • aktualny przebieg,
 • stan pojazdu,
 • użytkowanie auta za granicą,
 • informację czy samochód był importowany,
 • datę pierwszej rejestracji.

Powyższe dane w większości przypadków możesz wybrać z list rozwijanych, co przyspieszy wypełnienie formularza. Na końcu zapytamy Cię, czy samochód ma kierownicę po lewej stronie, czy ma ważne badania techniczne, instalację gazową i czy jest w leasingu. Na pytania opowiadasz, wybierając przycisk „tak" lub „nie".

Krok trzeci — podstawowe dane właściciela pojazdu

Jesteś już na ostatniej stronie formularza. Dotyczy ona danych właściciela pojazdu. Na początku wskaż, czy korzystasz z kalkulatora ubezpieczeń OC i AC, jako osoba fizyczna, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. W drugim przypadku poprosimy Cię dodatkowo o wpisanie w odpowiednie pola numeru NIP i REGON Twojej firmy. Później należy podać kilka podstawowych informacji, jak:

 • imię i nazwisko,
 • kod pocztowy,
 • stan cywilny,
 • numer PESEL,
 • rok uzyskania prawa jazdy — kalkulację OC AC może przeprowadzić też osoba nieposiadająca prawa jazdy,
 • posiadanie dzieci poniżej 26 roku życia.

Na tym etapie możesz wprowadzić również współwłaścicieli pojazdu oraz dodatkowych kierowców. W przypadku tych drugich wystarczy, że wskażesz ich datę urodzenia i rok uzyskania prawa jazdy. Wszystkie te dane niezbędne są dla firm ubezpieczeniowych. Pozwalają na weryfikację historii ubezpieczenia oraz na naliczenie przysługujących zniżek. Dzięki temu możemy przedstawić większą liczbę ofert i atrakcyjniejsze ceny.

Formularz kończy się prośbą o wpisanie adresu e-mail. Możesz też podać swój numer telefonu komórkowego, dzięki czemu będziemy mogli się z Tobą skontaktować i przedstawić najlepsze oferty. Zwieńczeniem tego etapu jest udzielenie zgody na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną. Teraz kalkulator OC i AC jest już gotowy, żeby  wyświetlić Ci zestawienie ofert.

Krok czwarty — indywidualne zestawienie ofert ubezpieczeń OC i AC

Jsteś już w miejscu, w którym możesz porównać oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych - ich ceny i zakres ubezpieczenia. Możesz wybrać najlepszą dla siebie polisę OC, pakiet OC + AC Mini albo OC + AC. Możesz też zdecydować się na NNW i Assistance. Sam wpływasz na zakres ochrony oznaczając wybrane opcje. Są onw widoczne po prawej stronie zestawienia. Znajdziesz tam pola:

 • udział własny — to suma, jaką zobowiązujesz się pokryć w przypadku wystąpienia szkody. Udział własny może być wyrażony kwotowo, np. 500 zł w przypadku określonego w polisie zdarzenia, lub procentowo, np. 5% udziału w powstałej szkodzie,
 • części w naprawie — wybierasz czy pojazd ma być naprawiany z wykorzystaniem części oryginalnych, pochodzących od producenta, czy na zamiennikach. Pamiętaj, że zamienniki muszą mieć takie same lub zbliżone parametrydo tych oferowanych przez producenta,
 • amortyzacja części — opcja z amortyzacją oznacza, że wypłata ubezpieczenia obniżona zostanie o kwotę wynikającą ze zużycia części. Wariant bez amortyzacji zapewnia, że wycena do wypłaty odszkodowania nie zostanie pomniejszona o zużycie części,
 • zakres Assistance — tu możesz wybrać zakres dodatkowej pomocy tj. pomoc po wypadku, awarii, pakiet medyczny czy samochód zastępczy.
 • ubezpieczyciel — z opcji tej skorzystasz, kiedy interesują Cię tylko oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wybór konkretnego wariantu spowoduje automatyczne zmiany w rankingu ofert. Porównując ze sobą wyświetlone propozycje ubezpieczycieli, od razu poznasz ich cenę całkowitą i wysokość raty — jeśli zdecydujesz się na taki wariant spłaty. Otrzymasz też skrócone informacje dotyczące zakresu ochrony i rodzaju usług dodatkowych, np. maksymalny dystans holowania po wypadku, kwota NNW, czy zielona karta w pakiecie. Niektórzy ubezpieczyciele, na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych, podają również wycenę Twojego pojazdu.

W tym miejscu możesz także zamówić rozmowę z konsultantem lub kupić polisę online. Jeśli chcesz sprawdzić więcej informacji, możesz kliknąć „szczegóły oferty". Znajdziesz tam m.in. sumę gwarancyjną ubezpieczenia OC, możliwość skorzystania z Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), NNW dla kierowcy i pasażerów, dokładny zakres polisy Autocasco i usług w ramach Assitance.

W dolnej części listy znajdują się także benefity, z których możesz skorzystać, decydując się na zakup polisy komunikacyjnej, np. zniżka na ubezpieczenie turystyczne. W tym miejscu pobierzesz także Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Ostatni krok — kupujesz ubezpieczenie komunikacyjne online

Chcąc sfinalizować zakup polisy komunikacyjnej online, skorzystaj z przycisku "kup online". W tym miejscu zweryfikujesz okres ubezpieczenia i będziesz mógł ponownie sprawdzić szczegóły oferty. Może też pojawić się możliwość zakupu opcji dodatkowych w ramach Assistance, które będą wpływać na ostateczną cenę polisy, np. ubezpieczenie opon czy pomoc medyczna. Rozwiązanie takie udostępnia jednak tylko część ubezpieczycieli.

Następnie wprowadzasz numer VIN pojazdu oraz dane ubezpieczającego / właściciela samochodu. W niektórych przypadkach możesz zdecydować się na płatność jednorazową albo w dwóch lub w czterech ratach.  Rozłożenie spłaty na części wiąże się jednak z wyższą ceną polisy. Na końcu powinieneś zaznaczyć odpowiednie zgody prawne i wybrać dogodną formę płatności. Do wyboru jest:

Potwierdzenie OC niewymagane podczas kontroli drogowej

Do niedawna, w trakcie kontroli drogowej, kierowca musiał okazać funkcjonariuszom prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC. Obecnie warto mieć przy  sobie jedynie dowód osobisty. Od 5 grudnia 2020 r. kierowcy posługujący się polskim prawem jazdy nie mają obowiązku posiadania przy sobie potwierdzenia OC podczas kontroli na terenie kraju. 

Brak konieczności przedstawiania potwierdzenia zawarcia polisy OC nie oznacza, że można zrezygnować z zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Funkcjonariusze w trakcie kontroli zweryfikują wymagane dane przy użyciu systemu. Brak aktywnego ubezpieczenia OC, może mocno wydrenować portfel i wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji.

Jaka kara za brak ubezpieczenia auta?

Zlekceważenie obowiązku posiadania ubezpieczenia OC wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Wysokość kary zależy od rodzaju pojazdu, okresu bez ważnej polisy OC i od minimalnego wynagrodzenia brutto, które w 2021 r. wynosi 2800 zł brutto. Zgodnie z obowiązującym prawem kara za brak ważnego ubezpieczenia OC (opóźnienie dłuższe niż 14 dni) wynosi:

 • Dla posiadaczy samochodów osobowych: dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto - 5600 zł brutto.
 • Dla posiadaczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę - 8400 zł brutto.
 • Dla właścicieli innych pojazdów: jedną trzecią wynagrodzenia minimalnego - 930 zł brutto.

Jednocześnie obowiązują ograniczenia kar dla osób, które nieznacznie spóźnią się z zapłatą za polisę: brak OC do 3 dni wiąże się z obniżeniem kary o 80%, a opóźnienie krótsze niż dwa tygodnie pozwoli obniżyć ją o połowę. Pamiętaj, że wykrycie braku ważnej polisy OC nie odbywa się wyłącznie podczas kontroli drogowej, która może być przeprowadzona nie tylko przez policję, ale także straż graniczną i Inspekcję Transportu Drogowego (ITD).

Zdecydowana większość przypadków wykrywana jest bezpośrednio przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Mając na uwadze, że obowiązkowe ubezpieczenie OC online jest powszechnie dostępne i można kupić je bez konieczności wychodzenia z domu, to nie warto ryzykować nałożenia kary, która wielokrotnie przekracza koszt polisy. W tym celu wykorzystać można kalkulator OC i AC, który jest nie tylko wygodny i intuicyjny, ale pozwala też wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do bieżących potrzeb.

Ubezpieczenie OC podczas wypadku

Ubezpieczenie OC ma chronić nas przed odpowiedzialnością związaną z koniecznością naprawienia szkody w mieniu i osobowej. Jeżeli będziesz sprawcą niefortunnego zdarzenia, to firma ubezpieczeniowa pokryje koszty wyrządzone przez Ciebie j szkody. Musisz jednak pamiętać, że obowiązuje tu limit, powyżej którego ubezpieczyciel nie wypłaci już ani złotówki.

Granicę tę określa tzw. suma gwarancyjna. Aktualnie suma gwarancyjna obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce wynosi 5,21 mln euro za szkody osobowe i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. W innych krajach limity te są różne.

Natomiast, brak OC w przypadku kolizji lub wypadku może mieć skutki, przy których kara nałożona przez UFG za brak aktualnej polisy to zwykła błahostka. W takiej sytuacji musisz z własnej kieszeni pokryć wszystkie koszty wyrządzone na mieniu i osobach biorących udział w wypadku. Te mogą wynosić kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Nie ma tu żadnego limitu. Można wyobrazić sobie, że w spowodowanym przez Ciebie wypadku bierze udział kilka  luksusowych samochodów, a wśród poszkodowanych jest m.in. prezes dużej firmy, który w wyniku doznanych obrażeń nie może kontynuować pracy zarobkowej. W takiej sytuacji ubezpieczenie wypłacane jest przez UFG, a na Tobie spoczywać będzie zwrot całej kwoty. Taka sytuacja dobrze obrazuje, że nie tylko warto posiadać polisę OC — po prostu trzeba ją mieć.

Czym jest ubezpieczenie AC (Autocasco)?

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni Twój samochód i jego wyposażenie przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Szkoda może być wyrządzona z Twojej winy lub całkowicie od Ciebie niezależna tj. kradzież, dewastacja, czy działanie sił natury, jak powódź czy wiatr. Zakres polisy AC definiowany jest przez firmy ubezpieczeniowe, dlatego podczas porównywania ofert zawsze warto sprawdzić szczegółowy zakres ochrony. 

Jeśli interesuje Cę ograniczoną liczbą ryzyk to możesz przyjrzeć się bliżej ofercie AC Mini, która np. chroni tylko przed kradzieżą pojazdu lub szkodą całkowitą. Cena za polisę Autocasco zależy ryzyk, od których ma chronić Twój pojazd. Wpływ dodatkowych wariantów na ostateczny koszt polisy możesz  sprawdzić, korzystając z kalkulatora OC AC.

Jak wybrać polisę Autocasco?

O ile zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, to polisy Autocasco potrafią znacząco się od siebie różnić. Dlatego oprócz weryfikacji cen widocznych kalkulatorze OC i AC, musisz koniecznie sprawdzić, jaki jest zakres ochrony i czy spełnia on Twoje oczekiwania. 

Dużą rolę odgrywa suma ubezpieczenia, czyli maksymalna wysokość odszkodowania wypłacanego przez zakład ubezpieczeń w przypadku szody, oraz udział własny, określający, w jakim stopniu trzeba pokryć szkodę we własnym zakresie. Sprawdz też: 

 • w jaki sposób będzie naprawiany pojazd (likwidacja szkody w ASO, w warsztacie partnerskim lub kosztorys), 
 • jakie części będą użyte podczas naprawy (oryginalne, zamienniki), 
 • czy wartość części będzie amortyzowana.

Porównaj koniecznie, jak cena polisy Autocasco zmieni  się w pakiecie obejmującym OC i AC. Możliwe, że w ten sposób zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.

OC i AC – czy pakiet może mieć korzystniejszą cenę?

Ubezpieczenie OC i AC najlepiej wybierać w pakiecie. Towarzystwo ubezpieczeniowe w zamian za skorzystanie za jednym razem z kilku ich produktów, może zaoferować lepszą cenę. Pamiętaj, jednak, że firmy te działają na mocno konkurencyjnym rynku i kierują się własnymi procedurami, więc skala upustu może być różna — zarówno w ramach tego samego towarzystwa, jak i u konkurentów. 

Na ostateczną cenę polisy wpływa wiele czynników, tj. miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia czy marka pojazdu.  Mając na uwadze ogromną liczbę wariantów kształtujących cenę oferty, w poszukiwaniu najlepszego pakietu OC i AC wykorzystaj kalkulator ubezpieczeń OC AC i sprawdź, jak zmieniają się opłaty podczas włączania i wyłączania dodatkowych opcji.

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie samochodu, szczególnie w zakresie polisy OC, jest z natury mało przyjemnym obowiązkiem. Świadomość, że każde ubezpieczenie OC chroni przed tymi samymi ryzykami, a jego cena jest różna, nie zachęca. Mając jednak na uwadze konsekwencje związane z brakiem polisy OC, szczególnie kiedy spowodujesz kolizję lub wypadek, uświadamia, że musisz się ubezpieczyć. No, chyba że wizja dożywotniej spłaty długu wobec UFG nie robi na Tobie wrażenia. 

Z czego zatem wynika, że jedna osoba za obowiązkowe ubezpieczenie OC zapłaci kilkaset, a druga kilka tysięcy złotych? Wpływ na to ma m.in. kilka czynników:

 • marka samochodu, model, rok produkcji, pojemność silnika,
 • wiek właściciela pojazdu,
 • stan cywilny,
 • posiadanie dzieci,
 • okres posiadania prawa jazdy,
 • miejsce zamieszkania właściciela pojazdu.

Kalkulacja ceny polisy AC dokonywana jest na podstawie tych samych danych pojazdu i jego właściciela, co w przypadku polisy OC. Cena Autocasco zależy też od zakresu ochrony Twojego samochodu. Inny będzie koszt polisy AC Mini, a zupełnie inny polisy AC all risks (ujmujęcej wszystkie ryzyka).

Jak widać, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na zadanie powyżej pytanie. Koszt ubezpieczenia samochodu zależy od szeregu czynników i większość z nich powoduje zmianę ceny. Żeby sprawdzić, jak poszczególne elementy wpływają na cenę polisy, wystarczy sprawdzić kalkulator OC AC i zweryfikować, jak kształtują się koszty dla różnych wariantów.

Różne oferty ubezpieczenia pojazdu

Analizując dane prezentowane przez kalkulator OC AC od razu widać, że oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych znacząco się od siebie różnią. Twoją rolą  jest znalezienie propozycji najlepiej odpowiadającej Twoim bieżącym potrzebom. W większości przypadków będzie to najniższa cena, ale nie zawsze musi być to priorytet.

Może się zdarzyć, że potrzebujesz specyficznego rodzaju ochrony, lub usług dodatkowych realizowanych w ramach Assistance. W takiej sytuacji koszt polisy nie będzie już czynnikiem nadrzędnym. Jeśli nie możesz znaleźć interesującej oferty, lub masz jakąkolwiek wątpliwość, zamów rozmowę telefoniczną ze specjalistą, który udzieli Ci stosownych informacji. To nic nie kosztuje.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

Co więc wpływa na koszty ubezpieczenia OC i AC? Każda instytucja korzysta z własnych procedur, które w różny sposób odnoszą się do danych zarówno samego kierowcy, jak i posiadanego przez niego pojazdu. Wiele elementów ma Wpływ na wyniki zwracane przez kalkulator ubezpieczeń OC AC. Należą do nich m.in.:

 • Wiek i staż kierowcy: najmłodsi i najmniej doświadczeni kierowcy muszą przygotować się na najdroższe oferty ubezpieczenia OC. Wiąże się to przede wszystkim z potencjalnie większym ryzykiem spowodowania wypadku lub kolizji. Dane dostarczane przez polskich ubezpieczycieli jednoznacznie pokazują, że koszt samego ubezpieczenia OC w grupie wiekowej 18-25 jest średnio niemal dwukrotnie wyższy od tego, które oferowane jest starszym kierowcom. Nie oznacza to jednak, że młodzi właściciele czterech kółek nie mają szans na znalezienie korzystnej oferty. Wystarczy sprawdzić, jak działa kalkulator OC AC i sprawdzić, co dla mniej doświadczonych kierowców przygotowały firmy ubezpieczeniowe.
 • Miejsce zamieszkania: w dużych miastach, z uwagi na większe zaludnienie, ryzyko wystąpienia szkody jest znacznie większe niż w małych miejscowościach. Dane rynkowe jasno pokazują, że mieszkańcy Szczecina, Bydgoszczy, Poznania czy Wrocławia płacą za OC samochodu więcej niż kierowcy z mniejszych miast.
 • Parametry pojazdu: do kalkulatora ubezpieczeń trzeba wprowadzić dane pojazdu, który chcemy ubezpieczyć. Zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych właściciele aut sportowych, charakteryzujących się wyjątkowymi osiągami mają tendencję do prowokowania niebezpiecznych sytuacji na drodze. To z kolei bezpośrednio przekłada się na ryzyko kolizji lub wypadku. Jeżeli zależy Ci na tanim OC, powinieneś przede wszystkim wybierać auta z mniejszą pojemnością silnika. Może okazać się, że zapłacisz nawet dwukrotnie mniej od właściciela pojazdu sportowego z takim samym doświadczeniem i historią ubezpieczenia. Znaczenie ma również rok produkcji, wersja wyposażenia, rodzaj paliwa i inne dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym samochodu.
 • Stan cywilny i sytuacja rodzinna: te informacje również nie znalazły się w kalkulatorze OC przez przypadek. Kawaler lub panna, to według algorytmów szacujących potencjalne ryzyka, większa szansa na nierozważne zachowanie na drodze. Z drugiej strony osoba prowadząca ustabilizowane życie rodzinne cieszy się zdecydowanie większym zaufaniem firm ubezpieczeniowych. Także większość rodziców, szczególnie niepełnoletnich dzieci, wyróżnia ponadprzeciętna ostrożność i rozwaga na drodze, wobec czego mogą liczyć oni na niższe stawki.
 • Wypracowane zniżki: oczywiście nic nie jest w stanie zredukować kosztów ubezpieczenia OC w tak istotny sposób, jak posiadane zniżki. Ubezpieczyciele za każdy rok bezszkodowej jazdy oferują redukcję kosztów w przedziale od 5 do 20%. Zniżki OC są przypisane do kierowcy. Nic jednak w przyrodzie nie ginie i oprócz zniżek istnieją także zwyżki: te otrzymasz np. za spowodowaną kolizję lub z powodu młodego wieku. Możesz jednak skorzystać z programów ochrony zniżek, które ochronią Twoje upusty w przypadku stłuczki.

Co wpływa na koszt polisy Autocasco?

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolne i ma na celu ochronić Twój samochód i jego wyposażenie przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Sprawcą szkody możesz być Ty lub osoba trzecia dokonująca kradzieży, lub dewastacji pojazdu. Polisa AC chroni też przed działaniem sił natury, jak powódź czy huragan. Pamiętaj, że masz wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia Autocasco. Na jego koszt składa się głównie:

 • Zakres ochrony: im szerszy i chroniący przed większą liczbą ryzyk, tym droższa polisa. Jeżeli zdecydujesz się np. na zwiększenie udziału własnego, naprawę na zamiennikach czy amortyzację części, to koszt polisy Autocasco będą niższy. Możesz też skorzystać z oferty AC Mini, które chroni tylko przed kradzieżą i szkodą całkowitą, przez co jest rozwiązaniem tańszym. Z drugiej strony dostępna jest polisa AC all risks, która za odpowiednio wysoką cenę, chroni przed wszystkimi rodzajami ryzyk.
 • Wartość pojazdu: jeśli suma ubezpieczenia AC ma być równa wycenie rynkowej pojazdu, to zakład ubezpieczeń ustali wartość samochodu. Im wyższa wartość pojazdu, tym droższe ubezpieczenie Autocasco. Możesz zdecydować się na stałą lub zmienną sumę ubezpieczenia. Właściciele starszych pojazdów mogą mieć trudność z ubezpieczeniem AC samochodu w niektórych towarzystwach.
 • Rodzaje zabezpieczeń antywłamaniowych: Autocasco chroni Cię również przed utratą pojazdu w wyniku kradzieży. Z tego względu ubezpieczyciel zwraca uwagę na liczbę oraz rodzaj zastosowanych w samochodzie zabezpieczeń utrudniających jego kradzież. Jednocześnie wiele instytucji wymaga np. dwóch niezależnych systemów. Im lepsze zabezpieczenia, tym niższa cena.
 • Miejsce parkowania: dobrze zabezpieczony garaż najlepiej chroni nasz pojazd w czasie postoju. Dobrze pod tym względem wypadają również zamknięte osiedla. Z większymi kosztami muszą liczyć się kierowcy parkujący samochody np. przy drodze lub na otwartym osiedlowym parkingu.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Bogata oferta ubezpieczeń OC dostępnych na rynku sprawia, że możesz mieć trudności ze znalezieniem najlepszej propozycji. To jak szukanie filmu w serwisie streamingowym — mijają dwie godziny, a Ty w dalszym ciągu nie wybrałeś niczego konkretnego. Wbrew pozorom znalezienie najtańszej czy najlepszej polisy komunikacyjnej wcale nie jest trudnym zadaniem.

W tym celu wykorzystaj dostępny w sieci kalkulator OC i AC. Narzędzie to ułatwi Ci znalezienie najtańszej oferty lub droższej, ale spełniające Twoje wszystkie oczekiwania. Z kalkulatora skorzystasz na komputerze, tablecie i smartfonie. W celu przedstawienia dopasowanej listy ofert poprosimy Cię o przedstawienie wbranych danych. Część z nich pamiętasz, a resztę znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym i w prawie jazdy. Dzięki temu już w kilka minut będziesz mógł porównać polisy dopasowane do Twojej sytuacji i potrzeb.

Korzystając z prostego filtra możęsz sprawdzać, jak zmienia się cena i zakres ochrony w ramach pakietów OC+AC, OC+AC Mini, a także z uwzględnieniem ubezpieczenia NNW i usług dodatkowych w ramach Assistance. Po dopasowaniu wszystkich parametrów posortuj wyniki według rosnącej ceny.

Sprawdź szczegóły konkretnej oferty i jeśli spełnia Twoje oczekiwania — kup ją online. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zamów rozmowę telefoniczną ze specjalistą, który doprecyzuje kwestie rodzące obawy. Pamiętaj, za korzystanie z kalkulatora OC i AC nie pobieramy żadnych opłat — ani za pierwszą, ani za każdą kolejną kalkulację.

Ubezpieczenie samochodu online — kalkulator OC AC ułatwi Ci wybór

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Znalezienie korzystnej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest jednak proste. Warto zatem skorzystać z kalkulatora OC AC i wybrać najlepszą opcję.

Polskie prawo w jasny sposób reguluje kwestie obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to podstawowy wymóg, za którego zlekceważenie grożą surowe kary. Chociaż wielu z nas zakup polisy OC kojarzy się z przykrym obowiązkiem to znakomity sposób na uchronienie się przed  zdecydowanie droższymi i mniej przyjemnymi konsekwencjami.

Na samym ubezpieczeniu OC nie kończy się jednak lista możliwości oferowanych przez ubezpieczycieli. Istnieją dobrowolne polisy, takie jak ubezpieczenie Autocasco, rozszerzające zakres ochrony i pomagające uporać się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Wybór najlepiej dopasowanych produktów nie jest jednak łatwy. Z pomocą może przyjść kalkulator OC AC, pozwalający na porównanie konkretnych ofert i znalezienie najkorzystniejszej propozycji uwzględniającej także ubezpieczenie NNW i pakiet usług Assistance.

Czy OC i AC to jedyne ubezpieczenia komunikacyjne?

Właściciele pojazdów mogą spotkać się z różnymi typami ubezpieczeń komunikacyjnych. Przed wybraniem polisy warto dowiedzieć się, jaki zakres ochrony oferują i z których z nich warto skorzystać:

 • Ubezpieczenie OC — czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni nas przed odpowiedzialnością finansową za szkody w mieniu i wyrządzone innym osobom. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich osób posiadających zarejestrowany pojazd. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC przypisane jest do samochodu, a nie do jego właściciela.

 • Ubezpieczenie AC (Autocasco) - jest to dodatkowe i dobrowolne ubezpieczenie samochodu, gwarantujące ochronę w sytuacji uszkodzenia pojazdu przez jego właściciela, osoby trzecie lub w wyniku jego kradzieży. Polisa AC może też chronić od pożaru i niszczycielskiego działania innych żywiołów. Na rynku dostępne są także oferty AC Mini gwarantujące ograniczony zakres ubezpieczenia — najczęściej od ryzyka kradzieży i szkody całkowitej.  Ubezpieczenie tego typu, szczególnie z bogatym zakresem ochrony, to już odczuwalny koszt. Warto pamiętać, że można powalczyć o niższą cenę, kupując ubezpieczenie w pakiecie zawierającym OC i AC.

 • Ubezpieczenie NNW kolejnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów. Zakład ubezpieczeń wypłaci rekompensatę w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku zdarzenia drogowego. W zależności od zakresu ochrony — polisa NNW może także pokryć koszty rehabilitacji i leczenia.

 • Ubezpieczenie Assistance zapewnia pomoc, której dokładny zakres określony został w umowie. Może być to holowanie pojazdu, samochód zastępczy, transport do miejsca zamieszkania, dostarczenie paliwa czy naładowanie akumulatora. Usługi te mogą mieć ograniczenia, np. limit kilometrów w przypadku holowania, dlatego warto dokładnie zweryfikować zapisy umowy. 

 • Inne ubezpieczenia — mogą obejmować także zakres ochrony, taki jak np. ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon. W większości przypadków takie rozszerzenia można dodać do pakietu OC i AC. Likwidacja szkody tego typu z reguły nie wpływa na utratę zniżek z polisy autocasco.

Ubezpieczenie OC: obowiązek kierowcy

Prawo jazdy to nie wszystko. Obowiązek posiadania przez właścicieli pojazdów mechanicznych ubezpieczenia OC został zapisany w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Dokument w jasny sposób precyzuje, kto i na jakich zasadach musi wykupić ubezpieczenie OC pojazdu. Reguluje również kwestie działania i podstawowego zakresu ochrony polis OC.

Jak działa kalkulator ubezpieczeń OC i AC?

Duża liczba działających na rynku towarzystw ubezpieczeniowych, a co za tym idzie, ogromna pula ofert powoduje, że wybór najlepszej propozycji jest niezwykle trudny. Sposobem na oszczędność czasu i pieniędzy jest kalkulator ubezpieczeń OC i AC, który w jednym miejscu integruje najlepsze oferty na rynku propozycje.

Wyświetlane przez kalkulator oferty firm ubezpieczeniowych przygotowywane są na podstawie danych, które wcześniej wprowadziłeś do formularza. Przeprowadzając kalkulację, od razu poznasz ceny samego  ubezpieczenia OC, a także ceny pakietów uzupełnionych o polisę AC lub AC Mini, NNW czy usługi Assistance. Pakiety możesz miksować w dowolny sposób, pamiętając jednak, że za każdym razem zawierają one ubezpieczenie OC. Aby przygotować indywidualny ranking ofert, poprosimy Cię o poniższe informacje:

 • Dane samochodu: będą wymagane tu dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

 • Dane osobowe: konieczne będzie przedstawienia danych kierowcy, dlatego przygotuj prawo jazdy.

 • Dane kontaktowe: aby zakończyć całą procedurę, musimy wiedzieć, w jaki sposób się z Tobą skontaktować. 

 

Kalkulator ubezpieczenia samochodu — krok pierwszy

Już wiesz, że do szybkiej weryfikacji ofert przyda Ci się dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy. Teraz pokażemy Ci, jak  intuicyjny i prosty jest nasz kalkulator ubezpieczenia samochodu. W pierwszym kroku możesz wybrać zakres ochrony — ubezpieczenie OC, AC, NNW i Assistance. Następnie konieczne jest przedstawienie danych pojazdu, tj.:

 • numer rejestracyjny — jest to pole opcjonalne i nie musisz go wypełniać. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają numeru rejestracyjnego, więc jego brak może przełożyć się na zmniejszenie liczby przygotowanych dla Ciebie ofert,

 • marka samochodu,

 • rok produkcji,

 • model samochodu,

 • rodzaj paliwa,

 • pojemność silnika,

 • wersja pojazdu — dane pojazdu zgodne ze słownikiem Eurotax i Info-Ekspert pozwolą na wyświetlenie większej liczby ofert,

Na końcu tego etapu należy wskazać, od jakiej daty obowiązywać ma nowa polisa. Wypełniając dane, zwórć uwagę na numer oferty, znajdujacy się nad formularzem, bliżej prawej krawędzi ekranu. To indywidualny numer kalkulacji, który będziesz mógł wysłać na swój adres e-mail i korzystając z linka w każdej chwili wrócić do kalkulatora.

Krok drugi — sposób użytkowania samochodu

Kolejny krok dotyczy użytkowania pojazdu. Na tym etapie wystarczy wskazać:

 • miejsce parkowania samochodu w nocy,

 • rodzaj użytkowania auta,

 • średni przebieg roczny,

 • aktualny przebieg,

 • stan pojazdu,

 • użytkowanie auta za granicą,

 • informację czy samochód był importowany,

 • datę pierwszej rejestracji.

Powyższe dane w większości przypadków możesz wybrać z list rozwijanych, co ułatwi i przyspieszy wypełnienie formularza. Na końcu zapytamy Cię, czy samochód standardowo ma kierownicę po lewej stronie, czy ma ważne badania techniczne, instalację gazową i czy jest w leasingu. Na pytania opowiadasz, wybierając przycisk „tak" lub „nie".

Krok trzeci — podstawowe dane właściciela pojazdu

Jesteś już na ostatniej stronie formularza, która dotyczy danych właściciela pojazdu. Na początku wskaż, czy korzystasz z kalkulatora ubezpieczeń OC i AC, jako osoba fizyczna, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. W drugim przypadku poprosimy Cię dodatkowo o wpisanie w odpowiednie pola numeru NIP i REGON Twojej firmy. Później należy podać kilka podstawowych informacji, jak:

 • imię i nazwisko,

 • kod pocztowy,

 • stan cywilny,

 • PESEL,

 • rok uzyskania prawa jazdy — kalkulację OC AC może przeprowadzić też osoba nieposiadająca prawa jazdy,

 • posiadanie dzieci poniżej 26 roku życia.

Na tym etapie możesz wprowadzić również współwłaścicieli pojazdu oraz dodatkowych kierowców. W przypadku tych drugich wystarczy, że wskażesz ich datę urodzenia i rok uzyskania prawa jazdy. Wszystkie te dane niezbędne są dla firm ubezpieczeniowych. Pozwalają na weryfikację historii ubezpieczenia oraz na naliczenie przysługujących zniżek. Dzięki temu możemy przedstawić większą liczbę ofert i atrakcyjniejsze ceny.

Formularz kończy się prośbą o wpisanie adresu e-mail. Możesz też podać swój numer telefonu komórkowego, dzięki czemu będziemy mogli skontaktować się z Tobą i w ten sposób przedstawić najlepsze oferty. Zwieńczeniem tego etapu jest udzielenie zgody na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną. Teraz kalkulator OC i AC jest już gotowy, żeby  wyświetlić Ci zestawienie ofert.

Krok czwarty — indywidualne zestawienie ofert ubezpieczeń OC i AC

Po kilku minutach jesteś już w miejscu, gdzie możesz porównać ze sobą oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych, ich ceny i zakres ubezpieczenia. Możesz wybrać najlepszą dla siebie polisę OC, pakiet OC + AC Mini albo OC + AC. Możesz też zdecydować się na NNW i Assistance. Możesz sam wpływać na zakres ochrony oznaczając wybrane opcje znajdujące się po prawej stronie zestawienia. Znajdziesz tam:

 • udział własny — to suma, jaką zobowiązujesz się pokryć w przypadku wystąpienia szkody. Udział własny może być wyrażony kwotowo, np. 500 zł w przypadku określonego w polisie zdarzenia, lub procentowo, np. 5% udziału w powstałej szkodzie,

 • części w naprawie — wybierasz czy pojazd ma być naprawiany z wykorzystaniem części oryginalnych, pochodzących od producenta, czy na zamiennikach. Pamiętaj, że zamienniki muszą mieć takie same parametry lub zbliżone do tych oferowanych przez producenta,

 • amortyzacja części — opcja z amortyzacją oznacza, że wypłata ubezpieczenia obniżona zostanie o kwotę wynikającą ze zużycia części. Wariant bez amortyzacji zapewnia, że wycena do wypłaty odszkodowania nie zostanie pomniejszona o zużycie części,

 • zakres Assistance — tu możesz wybrać zakres dodatkowej pomocy tj. pomoc po wypadku, awarii, pakiet medyczny czy samochód zastępczy.

 • ubezpieczyciel — z opcji tej skorzystasz, kiedy interesują Cię tylko oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wybór konkretnego wariantu powoduje automatyczne zmiany rankingu ofert. Porównując ze sobą wyświetlone propozycje ubezpieczycieli od razu poznasz ich cenę całkowitą i wysokość raty — jeśli zdecydujesz się na taki wariant spłaty.  Otrzymasz też skrócone informacje dotyczące zakresu ochrony i rodzaju usług dodatkowych, np. maksymalny dystans holowania po wypadku, kwota NNW, czy zielona karta w pakiecie. Niektórzy ubezpieczyciele, na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych, podają również wycenę Twojego pojazdu.

W tym miejscu możesz także zamówić rozmowę z konsultantem lub kupić polisę online. Jeśli chcesz sprawdzić więcej informacji, możesz kliknąć „szczegóły oferty". Znajdziesz tam m.in. sumę gwarancyjną ubezpieczenia OC, możliwość skorzystania z Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), NNW dla kierowcy i pasażerów, dokładny zakres polisy Autocasco i usług w ramach Assitance. W dolnej części listy znajdują się także benefity, z jakich możesz skorzystać, decydując się na zakup polisy komunikacyjnej, np. zniżka na ubezpieczenie turystyczne. W tym miejscu pobierzesz także Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Ostatni krok — kupujesz ubezpieczenie komunikacyjne online

Chcąc sfinalizować zakup polisy komunikacyjnej online, skorzystaj z przycisku "kup online".  W tym miejscu zweryfikujesz okres ubezpieczenia i będziesz mógł ponownie sprawdzić szczegóły oferty. Może też pojawić się możliwość zakupu opcji dodatkowych w ramach Assistance, które będą wpływać na ostateczną cenę polisy, np. ubezpieczenie opon czy pomoc medyczna. Rozwiązanie takie udostępnia tylko część ubezpieczycieli.

Następnie wskazujesz numer VIN pojazdu oraz dane ubezpieczającego / właściciela samochodu. W niektórych przypadkach możesz zdecydować się na płatność jednorazową albo w dwóch lub w czterech ratach.  Rozłożenie spłaty na części wiąże się jednak z wyższą ceną polisy. Na końcu powinieneś zaznaczyć odpowiednie zgody prawne i wybrać dogodną formę płatności. Do wyboru jest:

 • BLIK i wygodne płatności online obsługiwane przez Przelewy24,

 • płatność kartą,

 • przelew tradycyjny.

Potwierdzenie OC niewymagane podczas kontroli drogowej

Jeszcze do niedawna w trakcie kontroli drogowej kierowca musiał okazać funkcjonariuszom prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC. Obecnie warto mieć przy  sobie jedynie dowód osobisty — od 5 grudnia 2020 r. kierowcy posługujący się polskim prawem jazdy nie mają obowiązku posiadania go przy sobie podczas kontroli na terenie kraju. 

Brak konieczności przedstawiania potwierdzenia zawarcia polisy OC nie oznacza, że można zrezygnować z zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Funkcjonariusze w trakcie kontroli zweryfikują wymagane dane przy użyciu systemu. Braku aktywnego ubezpieczenia OC,  może mocno wydrenować portfel i wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji.

Jaka kara za brak ubezpieczenia auta?

Zlekceważenie obowiązku posiadania ubezpieczenia OC wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Wysokość kary zależy od rodzaju pojazdu, okresu bez ważnej polisy OC i od minimalnego wynagrodzenia brutto, które w 2021 r. wynosi 2800 zł brutto. Zgodnie z obowiązującym prawem kara za brak ważnego ubezpieczenia OC (opóźnienie dłuższe niż 14 dni) wynosi:

 1. Dla posiadaczy samochodów osobowych: dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto - 5600 zł brutto.

 2. Dla posiadaczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę - 8400 zł brutto.

 3. Dla właścicieli innych pojazdów: jedną trzecią wynagrodzenia minimalnego - 930 zł brutto.

Jednocześnie obowiązują ograniczenia w kwocie kar dla osób, które nieznacznie spóźnią się z uregulowaniem zapłaty za polisę: brak OC do 3 dni wiąże się z obniżeniem kary o 80%, a opóźnienie krótsze niż dwa tygodnie pozwoli obniżyć ją o połowę. Pamiętaj, że wykrycie braku ważnej polisy OC nie odbywa się wyłącznie podczas kontroli drogowej, która może być przeprowadzona nie tylko przez policję, ale także straż graniczną i Inspekcję Transportu Drogowego (ITD).

Zdecydowana większość przypadków wykrywana jest bezpośrednio przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Mając na uwadze, że obowiązkowe ubezpieczenie OC online jest powszechnie dostępne i można kupić je bez konieczności wychodzenia z domu, to nie warto ryzykować nałożenia kary, która ostatecznie wielokrotnie przekracza koszt polisy. W tym celu wykorzystać można kalkulator OC i AC, który jest nie tylko wygodny i intuicyjny, ale pozwala też wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do bieżących potrzeb.

Ubezpieczenia OC podczas wypadku

Ubezpieczenie OC ma chronić nas przed odpowiedzialnością związaną z koniecznością naprawienia szkody w mieniu i osobowej. Jeżeli będziesz sprawcą niefortunnego zdarzenia, to firma ubezpieczeniowa pokryje koszty wyrządzonej szkody przez Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że obowiązuje tu limit, powyżej którego ubezpieczyciel nie wypłaci już ani złotówki. Granicę tę określa tzw. suma gwarancyjna. Aktualnie suma gwarancyjna obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce wynosi 5,21 mln euro za szkody osobowe i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. W innych krajach limity te są różne.

Natomiast, brak OC w przypadku kolizji lub wypadku może mieć skutki, przy których kara nałożona przez UFG za brak aktualnej polisy to zwyczajna błahostka. W takiej sytuacji będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć wszystkie koszty wyrządzone na mieniu i osobach biorących udział w wypadku. Te mogą wynosić kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Nie ma tu żadnego limitu. Można wyobrazić sobie, że w spowodowanym przez Ciebie wypadku bierze udział kilka  luksusowych samochodów, a wśród poszkodowanych jest m.in. prezes dużej firmy, który w wyniku doznanych obrażeń nie może kontynuować pracy zarobkowej. W takiej sytuacji ubezpieczenie wypłacane jest przez UFG, a na Tobie spoczywać będzie zwrot całej kwoty. Taka sytuacja dobrze obrazuje, że nie tylko warto posiadać polisę OC — po prostu musisz ją mieć.

Czym jest ubezpieczenie AC (Autocasco)?

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni Twój samochód i jego wyposażenie przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Szkoda może być wyrządzona z Twojej winy lub całkowicie od Ciebie niezależna tj. kradzież, dewastacja, czy działanie sił natury, jak powódź czy silny wiatr. Zakres polisy AC definiowany jest bezpośrednio przez firmy ubezpieczeniowe, dlatego podczas porównywania ofert zawsze warto sprawdzić szczegółowy zakres ochrony. 

Jeśli zainteresowany jesteś ograniczoną liczbą ryzyk to możesz przyjrzeć się bliżej ofercie AC Mini, która np. chroni tylko przed kradzieżą pojazdu lub szkodą całkowitą. Cena za polisę Autocasco zależy sytuacji, od których ma chronić Twój pojazd. Wpływ dodatkowych wariantów na ostateczny koszt polisy możesz wygodnie sprawdzić, korzystając z kalkulatora OC AC.

Jak wybrać polisę Autocasco?

O ile zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, to polisy Autocasco potrafią znacząco się od siebie różnić. Dlatego oprócz weryfikacji cen widocznych kalkulatorze OC i AC, musisz koniecznie sprawdzić, jaki jest zakres ochrony i czy spełnia on Twoje oczekiwania. 

Dużą rolę odgrywa przy tym suma ubezpieczenia, czyli maksymalna wysokość odszkodowania wypłacanego przez zakład ubezpieczeń w przypadku szody, oraz udział własny, określający, w jakim stopniu będziesz musiał pokryć szkodę we własnym zakresie. Dobrze jeżeli sprawdzisz też: 

 • w jaki sposób będzie naprawiany pojazd (likwidacja szkody w ASO, w warsztacie partnerskim lub kosztorys), 

 • jakie części będą użyte podczas naprawy (oryginalne, zamienniki), 

 • czy wartość części będzie amortyzowana.

 Sprawdź koniecznie, jak cena polisy Autocasco zmieni  się w pakiecie obejmującym OC i AC. Możliwe, że w ten sposób zaoszczędzisz kilkaset złotych.

OC i AC – czy pakiet może mieć korzystniejszą cenę?

Ubezpieczenie OC i AC najlepiej wybierać w pakiecie. To zwyczajnie bardziej się opłaca. Towarzystwo ubezpieczeniowe w zamian za skorzystanie za jednym razem z kilku ich produktów, może zaoferować Ci lepszą cenę. Pamiętaj, jednak, że firmy te działają na mocno konkurencyjnym rynku i kierują się własnymi procedurami, więc skala upustu może być różna — zarówno w ramach tego samego towarzystwa, jak i u konkurentów. 

Na ostateczną cenę polisy wpływa wiele czynników, tj. miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia czy marka pojazdu.  Mając na uwadze ogromną liczbę wariantów kształtujących ofertę, w poszukiwaniu najlepszego pakietu OC i AC wykorzystaj kalkulator ubezpieczeń OC AC i sprawdź, jak zmieniają się ceny podczas włączania i wyłączania dodatkowych opcji.

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie samochodu, szczególnie w zakresie polisy OC, jest z natury mało przyjemnym obowiązkiem. Świadomość, że każde ubezpieczenie OC chroni przed takimi samymi ryzykami, a jego cena jest różna, nie zachęca. Mając jednak na uwadze konsekwencje związane z brakiem polisy OC, szczególnie kiedy spowodujesz kolizję lub wypadek, uświadamia, że zwyczajnie musisz się ubezpieczyć. No, chyba że wizja dożywotniej spłaty długu wobec UFG nie robi na Tobie wrażenia. 

Z czego zatem wynika, że jedna osoba za obowiązkowe ubezpieczenie OC zapłaci kilkaset, a druga kilka tysięcy złotych? Wpływ na to ma m.in. kilka czynników:

 • marka samochodu, model, rok produkcji, pojemność silnika,

 • wiek właściciela pojazdu,

 • stan cywilny,

 • posiadanie dzieci,

 • okres posiadania prawa jazdy,

 • miejsce zamieszkania właściciela pojazdu.

Kalkulacja ceny polisy AC, przeprowadzana przez firmy ubezpieczeniowe, dokonywana jest na podstawie tych samych danych pojazdu i jego właściciela, co w przypadku polisy OC. Cena Autocasco zależy też od zakresu ochrony, którym chciałbyś objąć swój samochód. Inny będzie koszt polisy AC Mini, a zupełnie inny polisy AC all risks (wszystkie ryzyka).

Jak widać, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na zadanie powyżej pytanie. Koszt ubezpieczenia samochodu zależy od szeregu czynników i każdy z nich powoduje zmianę ceny. Żeby sprawdzić, jak poszczególne elementy wpływają na cenę polisy, wystarczy sprawdzić kalkulator OC AC i zweryfikować, jak kształtują się koszty dla różnych wariantów.

Różne oferty ubezpieczenia pojazdu

Analizując dane prezentowane przez kalkulator OC AC od razu widać, że oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych znacząco się od siebie różnią. Twoją rolą  jest znalezienie propozycji najlepiej odpowiadającej Twoim bieżącym potrzebom. W większości przypadków będzie to najniższa cena, ale nie zawsze musi być to priorytet. Może się zdarzyć, że potrzebujesz specyficznego rodzaju ochrony, lub usług dodatkowych realizowanych w ramach Assistance. W takiej sytuacji koszt polisy nie będzie  czynnikiem nadrzędnym. Jeśli nie możesz znaleźć interesującej oferty, lub masz jakąkolwiek wątpliwość, zamów rozmowę telefoniczną ze specjalistą, który udzieli Ci stosownych informacji. To nic nie kosztuje.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

Co więc wpływa na koszty ubezpieczenia OC i AC? Każda instytucja korzysta z własnych procedur, które w różny sposób odnoszą się do danych zarówno samego kierowcy, jak i posiadanego przez niego pojazdu. Wiele elementów ma Wpływ na wyniki zwracane przez kalkulator ubezpieczeń OC AC. Należą do nich m.in.:

 • Wiek i staż kierowcy: najmłodsi i najmniej doświadczeni kierowcy muszą przygotować się na najdroższe oferty ubezpieczenia OC. Wiąże się to przede wszystkim z potencjalnie większym ryzykiem spowodowania wypadku lub kolizji. Dane dostarczane przez polskich ubezpieczycieli jednoznacznie pokazują, że koszt samego ubezpieczenia OC w grupie wiekowej 18-25 jest średnio niemal dwukrotnie wyższy od tego, które oferowane jest starszym kierowcom. Nie oznacza to jednak, że młodzi właściciele czterech kółek nie mają szans na znalezienie korzystnej oferty. Wystarczy sprawdzić, jak działa kalkulator OC AC i sprawdzić, co dla mniej doświadczonych kierowców przygotowały firmy ubezpieczeniowe.

 • Miejsce zamieszkania: w dużych miastach, z uwagi na większe zaludnienie, ryzyko wystąpienia szkody jest znacznie większe niż w małych miejscowościach. Dane rynkowe jasno pokazują, że mieszkańcy Szczecina, Bydgoszczy, Poznania czy Wrocławia płacą za OC samochodu więcej niż kierowcy z mniejszych miast.

 • Parametry pojazdu: do kalkulatora ubezpieczeń trzeba wprowadzić dane pojazdu, który chcemy ubezpieczyć. Zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych właściciele aut sportowych, charakteryzujących się wyjątkowymi osiągami mają tendencję do prowokowania niebezpiecznych sytuacji na drodze. To z kolei bezpośrednio przekłada się na ryzyko kolizji lub wypadku. Jeżeli zależy Ci na tanim OC, powinieneś przede wszystkim wybierać auta z mniejszą pojemnością silnika. Może okazać się, że zapłacisz nawet dwukrotnie mniej od właściciela pojazdu sportowego z takim samym doświadczeniem i historią ubezpieczenia. Znaczenie ma również rok produkcji, wersja wyposażenia, rodzaj paliwa i inne dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

 • Stan cywilny i sytuacja rodzinna: te informacje również nie znalazły się w kalkulatorze OC przez przypadek. Kawaler lub panna, to według algorytmów szacujących potencjalne ryzyka, większa szansa na nierozważne zachowanie na drodze. Z drugiej strony osoba prowadząca ustabilizowane życie rodzinne cieszy się zdecydowanie większym zaufaniem firm ubezpieczeniowych. Także większość rodziców, szczególnie niepełnoletnich dzieci, wyróżnia ponadprzeciętna ostrożność i rozwaga na drodze, wobec czego mogą liczyć oni na niższe stawki.

 • Wypracowane zniżki: oczywiście nic nie jest w stanie zredukować kosztów ubezpieczenia OC w tak istotny sposób, jak posiadane zniżki. Ubezpieczyciele za każdy rok bezszkodowej jazdy oferują redukcję kosztów w przedziale od 5 do 20%. Zniżki OC są przypisane do kierowcy. Nic jednak w przyrodzie nie ginie i oprócz zniżek istnieją także zwyżki: te otrzymasz np. za spowodowaną kolizję lub z powodu młodego wieku. Możesz jednak skorzystać z programów ochrony zniżek, które ochronią Twoje upusty w przypadku stłuczki.

Co wpływa na koszt polisy Autocasco?

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolne i ma na celu ochronić Twój samochód i jego wyposażenie przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Sprawcą szkody możesz być Ty lub osoba trzecia dokonująca kradzieży, lub dewastacji pojazdu. Polisa AC chroni też przed działaniem sił natury, jak powódź czy huragan. Pamiętaj, że masz wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia Autocasco. Na jego koszt składa się głównie:

 • Zakres ochrony: im szerszy i chroniący przed większą liczbą ryzyk, tym droższa polisa. Jeżeli zdecydujesz się np. na zwiększenie udziału własnego, naprawę na zamiennikach czy amortyzację części, to koszt polisy Autocasco będą niższy. Możesz też skorzystać z oferty AC Mini, które chroni tylko przed kradzieżą i szkodą całkowitą, przez co jest rozwiązaniem tańszym. Z drugiej strony dostępna jest polisa AC all risks, która za odpowiednio wysoką cenę, chroni przed wszystkimi rodzajami ryzyk.

 • Wartość pojazdu: jeśli suma ubezpieczenia AC ma być równa wycenie rynkowej pojazdu, to zakład ubezpieczeń ustali wartość samochodu. Im wyższa wartość pojazdu, tym droższe ubezpieczenie Autocasco. Możesz zdecydować się na stałą lub zmienną sumę ubezpieczenia. Właściciele starszych pojazdów mogą mieć trudność z ubezpieczeniem AC samochodu w niektórych towarzystwach.

 • Rodzaje zabezpieczeń antywłamaniowych: Autocasco chroni Cię również przed utratą pojazdu w wyniku kradzieży. Z tego względu ubezpieczyciel zwraca uwagę na liczbę oraz rodzaj zastosowanych w samochodzie rozwiązań utrudniających jego kradzież. Jednocześnie wiele instytucji wymaga np. dwóch niezależnych systemów. Im lepsze zabezpieczenia, tym niższa cena.

 • Miejsce parkowania: dobrze zabezpieczony garaż najlepiej chroni nasz pojazd w czasie postoju. Dobrze pod tym względem wypadają również zamknięte osiedla. Z większymi kosztami muszą liczyć się kierowcy parkujący samochody np. przy drodze lub na otwartym osiedlowym parkingu.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Bogata oferta ubezpieczeń OC dostępnych na rynku sprawia, że możesz mieć trudności ze znalezieniem najlepszej propozycji. To jak szukanie filmu w serwisie streamingowym — mijają dwie godziny, a Ty w dalszym ciągu nie wybrałeś dla siebie niczego konkretnego. Wbrew pozorom znalezienie najtańszej czy najlepszej polisy komunikacyjnej wcale nie jest trudnym zadaniem.

W tym celu wykorzystaj dostępny w sieci kalkulator OC i AC. Narzędzie to ułatwi Ci znalezienie najtańszej oferty lub droższej, ale spełniające Twoje wszystkie oczekiwania. Z kalkulatora skorzystasz na komputerze, tablecie i smartfonie. W celu przedstawienia dopasowanej listy ofert poprosimy Cię o przedstawienie kilku danych. Część z nich pamiętasz, a resztę znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym i w prawie jazdy. Dzięki temu już w kilka minut będziesz mógł porównać polisy dopasowane do Twojej sytuacji i potrzeb.

Korzystając z czytelnego filtra, będziesz mógł sprawdzać, jak zmienia się cena i zakres ochrony w ramach pakietów OC+AC, OC+AC Mini, a także z uwzględnieniem ubezpieczenia NNW i usług dodatkowych w ramach Assistance. Po dopasowaniu wszystkich parametrów posortuj wyniki według rosnącej ceny. Sprawdź szczegóły konkretnej oferty i jeśli spełnia Twoje oczekiwania — kup ją online. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zamów rozmowę telefoniczną ze specjalistą, który doprecyzuje kwestie rodzące obawy. Pamiętaj, za korzystanie z kalkulatora OC i AC nie pobieramy żadnych opłat — nie za pierwszą, ani za każdą kolejną kalkulację.


Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2024-02-11
Miniatura

Nie tylko ZUS, czyli jak oszczędzać na emeryturę? Skuteczne oszczędzanie na emeryturę

Samodzielne oszczędzanie na emeryturę jest niezwykle istotne. Współcześnie to wręcz podstawa zarządzania swoimi finansami osobistymi. Standardowa emerytura wypłacana z ZUS-u w przypadku większości ludzi będzie bowiem po prostu niska. Odpowiedzmy więc na pytanie, jak odkładać na emeryturę. Odpowiedni plan zapewni stabilność finansową podczas jesieni życia.

2024-01-22
Miniatura

Jak wykonać przelew do ZUS?

Składki ZUS stanowią główne obciążenie nowych przedsiębiorców w Polsce. Prawidłowe i terminowe opłacanie tych składek jest głównie kwestią przestrzegania prawa. Zobaczmy, jak krok po kroku dokonać przelewu do ZUS, aby uniknąć błędów i nieprzyjemnych konsekwencji.

2023-08-14
Miniatura

Ubezpieczenie karty kredytowej – jak działa i czy warto za nie płacić?

Ubezpieczenie karty kredytowej to popularne i przydatne rozwiązanie. Warto po nie sięgnąć, szczególnie kiedy zakres polisy, którą posiadasz jest węższy niż zakres zdarzeń objętych produktem oferowanym przez bank lub gdy limit na karcie jest naprawdę wysoki.

Kara za brak OC 2023. Ile wynoszą kary UFG?

W 2023 roku kara za brak OC na zarejestrowany pojazd mechaniczny może opiewać nawet na ponad 10 tys. złotych. De facto jednak brak ważnej polisy może okazać się jeszcze kosztowniejszy. Każdy odpowiedzialny kierowca powinien więc wiedzieć, na jakich zasadach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary na kierowców. Całe szczęście wystarczy pamiętać o paru kwestiach, by uniknąć kary za brak OC.

Gdzie wyjechać na Święta Bożego Narodzenia i jak finansowo przygotować się do urlopu?

Święta Bożego Narodzenia to dla coraz większej liczby polaków okazja, do przedłużenia grudniowego urlopu. Uroczysta kolacja wigilijna w gronie rodziny często przypada nie w domowym zaciszu, a właśnie w znanych kurortach, w europejskich stolicach lub naprawdę odległych stronach globu. Wyjazdy świąteczne to świetna okazja zarówno dla rodziny wielopokoleniowej, młodej pary czy nawet grupy przyjaciół. Spakowanie walizek to jednak nie wszystko. Jak przygotować się na świąteczny wyjazd… finansowo?

Udał się na wakacje i otrzymał rachunek na 800 tys. zł. Nie popełniaj tego błędu

Pechowe wydarzenie może się nam przytrafić w najmniej spodziewanym momencie. Do nieszczęśliwych sytuacji wcale nie rzadko dochodzi podczas wakacji. Jeśli zawczasu się przed nimi nie zabezpieczymy, to konsekwencje finansowe mogą okazać się bardzo dotkliwe. Co jakiś czas pojawiają się przecież szokujące informacje o tym, że polski turysta powrócił do kraju z gigantycznym rachunkiem. Rekordzista miał do zapłaty około 800 tys. zł.

Gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce?

Mamy szczęście żyć w kraju o zróżnicowanym krajobrazie. Między Bugiem a Odrą znajdziemy też wiele zabytkowych miejscowości. Stąd pytanie, gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce, znajduje wiele interesujących odpowiedzi. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji na spędzenie ferii w okresie zimowym. Ponadto przyjrzymy się bonowi turystycznemu oraz produktom kredytowym na sfinansowanie zimowych wyjazdów.