Przelicznik walut - kalkulator walut online

Zamiana walut – jak to zrobić?

Konwerter walut jest bardzo prosty w obsłudze. W polu „Kwota” należy wpisać wartość, którą chcemy przeliczyć na inną walutę. Uwaga – kalkulator przyjmuje jedynie wartości liczbowe, wpisanie wartości słownej sprawi, że nie otrzymamy interesującego nas kursu. 

Następnie wskazać należy walutę z której przeliczamy (pole „Mam”) oraz walutę na którą przeliczamy (pole „Chcę otrzymać”). W obu polach wybrać można zarówno złotego, jak i posortowane alfabetycznie główne waluty zagraniczne. Przykładowo, aby dokonać zamiany funt na zł należy w pierwszym polu wskazać GBP – Wielka Brytania, a w drugim PLN – Polska. Dolar na zł wymaga wskazania USD i PLN, zaś euro na zł EUR i PLN. Operację zatwierdzić należy przyciskiem „Przelicz”.

Przelicznik walut podaje kursy do drugiego miejsca po przecinku. Po dokonaniu każdego przeliczenia otrzymamy informację, jaka ilość jednej waluty odpowiada danej ilości drugiej waluty. Obie waluty opisane są trzyliterowymi kodami ISO (np. dla złotego to PLN). Dodatkowo, mniejszą czcionką, podany jest kurs, po którym konwersja walut została przeprowadzona.

Klikając w ikonę z symbolami euro (€) i dolara ($) dokonujemy zamiany walut wskazanych w polach „Mam” i „Chcę otrzymać”.

Kalkulator walut – dla dobrych inwestycji

Wciąż dużą popularnością cieszą się również inwestycje w waluty. Wielu inwestorów decyduje się na ten model zdobywania nowych środków. W takim przypadku korzystanie z przelicznika walut może dać znakomite rezultaty. Znalezienie tanich walut to klucz w osiągnięciu zysków z tego rodzaju inwestycji. Wszystko, co należy zrobić, to wykorzystać potencjał drzemiący w kalkulatorze walut. Bez wychodzenia z domu można znaleźć dobry sposób na pomnażanie majątku.

Przelicznik walutowy – jakie kursy oferuje?

Kalkulator walut bazuje na kursach NBP. Bank centralny wylicza średnie kursy walut w każdy dzień roboczy (między 11:45 a 12:15). Kursy te pochodzą z serwisów informacyjnych Thomson Reuters i Bloomberg. 


Nasz kalkulator walutowy zawiera najpopularniejsze waluty. Są to: euro,  (EUR), dolar amerykański (USD), funt brytyjski (GBP), frank szwajcarski (CHF), dolar australijski (AUD), lew bułgarski (BGN), juan chiński (CNY), kuna chorwacka (HRK), korona czeska (CZK), korona duńska (DKK), peso filipińskie (PHP), dolar hongkoński (HKD), rupia indonezyjska (IDR), korona islandzka (ISK), jen japoński (JPY), dolar kanadyjski (CAD), won południowokoreański (KRW), ringgit malezyjski (MYR), peso meksykańskie (MXN), korona norweska (NOK), dolar nowozelandzki (NZD), rand południowoafrykański (ZAR), rubel rosyjski (RUB), lej rumuński (RON), dolar singapurski (SGD), korona szwedzka (SEK), baht tajlandzki (THB), lira turecka (TRY), hrywna ukraińska (UAH) i forint węgierski (HUF). Łącznie do dyspozycji w przeliczniku oddano 31 walut.

Kursy walut – o czym pamiętać?

Kursy kupna i sprzedaży walut prezentowane w kalkulatorze mogą różnić się od cenników obowiązujących w kantorach, aczkolwiek konkurencja na tym rynku sprawia, że oferowane kursy dążą do tych z rynku międzybankowego. Z tego względu zawsze warto wnikliwie analizować oferty cenowe kantorów, zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Trzeba też pamiętać, że bilon (tzn. monety) wyceniane są zazwyczaj niżej niż banknoty lub nie są przyjmowane wcale.

Od kursów zamieszczonych w przeliczniku odmienne mogą być też wskazania na rynku forex, na którym handel trwa przez całą dobę. Różnice te nigdy nie są jednak bardzo duże. Warto jednak pamiętać, że dokonując przeliczenia waluty rano, zanim NBP zamieści nowe kursy, posługujemy się ceną waluty z dnia poprzedniego. Tymczasem na rynku walutowym nierzadko zdarzają się nagłe skoki i spadki kursów.

Kalkulator walut - kiedy jest potrzebny?

Problemy z przeliczeniem walut potrafią zamienić wymarzoną podróż w bardzo niemiłe doświadczenie. Korzystanie z kalkulatora walut pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, które mogą mieć miejsce zarówno przed podrożą, np. w stacjonarnym kantorze, jak i w jej trakcie. Za granicą często jesteśmy zmuszeni do korzystania z bankomatów, a kurs walut, który oferują nie jest zwykle korzystny. Przed planowaniem wycieczki warto więc zaznajomić się z przelicznikiem walut. Dzięki wygodnej formie kalkulatora online umożliwia znalezienie dogodnego kursu w ciągu kilku chwil. Im taniej kupimy obcą walutę, tym większe oszczędności osiągniemy. Zachowane środki lepiej przeznaczyć natomiast na korzystanie z urlopu.

Przelicznik euro

Wspólna europejska waluta bez wątpienia jest dużym udogodnieniem dla osób podróżujących pomiędzy krajami należącymi do strefy euro. Przelicznik euro powinien stać się niezastąpionym narzędziem przed wyruszeniem w podróż służbową czy wakacyjny wojaż. W strefie Euro znajduje się obecnie 19 z 28 państw należących do Unii Europejskiej. Korzystanie z przelicznika Euro pozwala również na szybkie sprawdzenie aktualnego kursu Euro i zakup waluty dokładnie w tym momencie, w którym jest to najkorzystniejsze. To z kolei pozwala na wygospodarowanie tanich środków na kolejne podróże.

Przelicznik dolarów

Choć Stany Zjednoczone znajdują się daleko, dolar nadal pozostaje jedną z najważniejszych walut na świecie. Dzięki przelicznikowi walut możemy obserwować jego kurs i wymienić pieniądze w momencie, w którym będzie to najkorzystniejsze. Dolary przydadzą się nie tylko w podróży na drugą stronę Atlantyku. Wciąż są także pieniądzem chętnie przyjmowanym i wymienianym m.in. w krajach byłego ZSRR czy w Afryce. Dolar jest w wielu miejscach na świecie walutą uniwersalną, w związku z czym warto wziąć go ze sobą w podróż.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2023-10-15
Miniatura

Przelew zagraniczny: wszystko co musisz wiedzieć

Zlecić przelew zagraniczny dzisiaj nie jest trudno. Przelew SWIFT, czy SEPA są dostępne na wyciągnięcie ręki. Z czym się wiąże taki przelew bankowy? I czy jest to najkorzystniejsza forma przekazania komuś pieniędzy za granica naszego kraju?

2022-06-03
Miniatura

Czy warto kupić dolary, euro lub ruble? Oszczędzanie w walutach obcych

Czy warto kupić euro? A może lepiej postawić na dolara amerykańskiego? Niezależnie od indywidualnej sytuacji statystycznego Polaka, oszczędzanie w walutach obcych staje się coraz ciekawszą alternatywą.