Przelicznik walut to narzędzie pozwalające w łatwy sposób przeliczyć wartości wyrażone w jednej walucie na wartości wyrażone w innej walucie. Kalkulator walut bazuje na kursach dostarczanych przez NBP.

 

Zamiana walut – jak to zrobić?

Konwerter walut jest bardzo prosty w obsłudze. W polu „Kwota” należy wpisać wartość, którą chcemy przeliczyć na inną walutę. Uwaga – kalkulator przyjmuje jedynie wartości liczbowe, wpisanie wartości słownej sprawi, że nie otrzymamy interesującego nas kursu. 

Wymieniaj korzystnie waluty online: https://www.bankier.pl/smart/porownywarka-kantorow-internetowych

Następnie wskazać należy walutę z której przeliczamy (pole „Mam”) oraz walutę na którą przeliczamy (pole „Chcę otrzymać”). W obu polach wybrać można zarówno złotego, jak i posortowane alfabetycznie główne waluty zagraniczne. Przykładowo, aby dokonać zamiany funt na zł należy w pierwszym polu wskazać GBP – Wielka Brytania, a w drugim PLN – Polska. Dolar na zł wymaga wskazania USD i PLN, zaś euro na zł EUR i PLN. Operację zatwierdzić należy przyciskiem „Przelicz”.

Przelicznik walut podaje kursy do drugiego miejsca po przecinku. Po dokonaniu każdego przeliczenia otrzymamy informację, jaka ilość jednej waluty odpowiada danej ilości drugiej waluty. Obie waluty opisane są trzyliterowymi kodami ISO (np. dla złotego to PLN). Dodatkowo, mniejszą czcionką, podany jest kurs, po którym konwersja walut została przeprowadzona.

Klikając w ikonę z symbolami euro (€) i dolara ($) dokonujemy zamiany walut wskazanych w polach „Mam” i „Chcę otrzymać”.

Przelicznik walutowy – jakie kursy oferuje?

Kalkulator walut bazuje na kursach NBP. Bank centralny wylicza średnie kursy walut w każdy dzień roboczy (między 11:45 a 12:15). Kursy te pochodzą z serwisów informacyjnych Thomson Reuters i Bloomberg. 

Nasz kalkulator walutowy zawiera najpopularniejsze waluty. Są to: euro,  (EUR), dolar amerykański (USD), funt brytyjski (GBP), frank szwajcarski (CHF), dolar australijski (AUD), lew bułgarski (BGN), juan chiński (CNY), kuna chorwacka (HRK), korona czeska (CZK), korona duńska (DKK), peso filipińskie (PHP), dolar hongkoński (HKD), rupia indonezyjska (IDR), korona islandzka (ISK), jen japoński (JPY), dolar kanadyjski (CAD), won południowokoreański (KRW), ringgit malezyjski (MYR), peso meksykańskie (MXN), korona norweska (NOK), dolar nowozelandzki (NZD), rand południowoafrykański (ZAR), rubel rosyjski (RUB), lej rumuński (RON), dolar singapurski (SGD), korona szwedzka (SEK), baht tajlandzki (THB), lira turecka (TRY), hrywna ukraińska (UAH) i forint węgierski (HUF). Łącznie do dyspozycji w przeliczniku oddano 31 walut.

Kursy walut – o czym pamiętać?

Kursy kupna i sprzedaży walut prezentowane w kalkulatorze mogą różnić się od cenników obowiązujących w kantorach, aczkolwiek konkurencja na tym rynku sprawia, że oferowane kursy dążą do tych z rynku międzybankowego. Z tego względu zawsze warto wnikliwie analizować oferty cenowe kantorów, zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Trzeba też pamiętać, że bilon (tzn. monety) wyceniane są zazwyczaj niżej niż banknoty lub nie są przyjmowane wcale.

Od kursów zamieszczonych w przeliczniku odmienne mogą być też wskazania na rynku forex, na którym handel trwa przez całą dobę. Różnice te nigdy nie są jednak bardzo duże. Warto jednak pamiętać, że dokonując przeliczenia waluty rano, zanim NBP zamieści nowe kursy, posługujemy się ceną waluty z dnia poprzedniego. Tymczasem na rynku walutowym nierzadko zdarzają się nagłe skoki i spadki kursów.


Ikona informacji
poradniki