Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Brak wyników
Niestety nie znaleziono produktów

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania lub sprawdź oferty promocyjne

Ikona smutnej miny

Konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających nadwyżki finansowe, które z jednej strony chcą skorzystać na oprocentowaniu oferowanym przez bank, a z drugiej cenią sobie swobodny dostęp do swoich pieniędzy.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają w regularnym oszczędzaniu pieniędzy. Najczęściej jednak wymuszają na ich posiadaczu pewnego rodzaju dyscyplinę, tj. konieczność dokonywania regularnych wpłat o określonej wysokości lub utrzymywanie depozytu przez dany okres. Są również i takie, które dają pełną swobodę. Klienci indywidualni, którzy posiadają nadwyżkę finansową, ale w każdym momencie chcą mieć do niej dostęp, mogą skorzystać z konta oszczędnościowego. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy chcemy mieć szybki dostęp do pieniędzy, ale z drugiej strony nie chcemy, aby marnowały się leżąc na nieoprocentowanym rachunku. Wpłaty i wypłaty można dokonać w praktycznie dowolnym momencie, a samo prowadzenie rachunku będzie w większości przypadków bezpłatne. Warto poznać szczegółowe informacje na jego temat.

Sprawdź: Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Ranking

Oszczędzanie z kontem oszczędnościowym

Rachunek oszczędnościowy daje swojemu posiadaczowi wiele korzyści. Przede wszystkim konto oszczędnościowe jest oprocentowane wyżej niż tradycyjny ROR. Dodatkowo jego posiadacz może w dowolny sposób gromadzić na nim środki, co oznacza, że nie jest zobowiązany do dokonywania regularnych wpłat. Charakteryzuje się również swobodą dysponowania pieniędzmi, a więc w każdym momencie można dokonać zarówno wpłaty jak i wypłaty. Zarządzanie będzie natomiast możliwe z poziomu między innymi aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej.

Należy jednak mieć na uwadze, że mimo iż konto oszczędnościowe umożliwia ulokowanie środków pieniężnych w bezpieczny sposób, to jego oprocentowanie będzie zazwyczaj niższe niż tradycyjnych lokat terminowych. Jest to cena posiadania dowolności w jego dysponowaniu.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Środki zebrane na koncie oszczędnościowym są oprocentowane przeważnie według zmiennego oprocentowania, zależnego od wysokości stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Oczywiście najlepsze konta oszczędnościowe to takie, które oferują najwyższą stopę, jednak trzeba liczyć się z tym, że kiedy stopy procentowe będą spadać, to obniżeniu ulegnie również oprocentowanie naszego rachunku oszczędnościowego. Z drugiej strony jego wzrost spowoduje w niedługim odstępie czasu podwyższenie oprocentowania rachunku.

Chociaż większość kont oszczędnościowych wyróżnia się stosunkowo niskim oprocentowaniem, można znaleźć również promocyjne oprocentowanie, zwłaszcza dla nowych klientów banków, chociaż co jakiś czas pojawiają się również ciekawe oferty dla dotychczasowych posiadaczy rachunków. Wówczas efektywne pomnażanie środków jest jeszcze łatwiejsze.

Stopy procentowe: w jaki sposób wpływają na oprocentowanie?

Z perspektywy wielu osób decyzje podejmowane przez instytucje takie jak Rada Polityki Pieniężnej nie mają większego wpływu na życie przeciętnego konsumenta. Jest jednak zupełnie inaczej i najlepiej widać to na przykładzie zarówno produktów kredytowych, jak i tych umożliwiających oszczędzanie. Zależność jest przy tym bardzo prosta: banki, aby funkcjonować, potrzebują sporych nakładów pieniędzy. Te mogą natomiast pozyskiwać z dwóch źródeł - od swoich klientów albo banku centralnego. Niskie stopy procentowe umożliwiają tanie pozyskiwanie środków z tego drugiego źródła, wysokie skłaniają banki do poszukiwania funduszy u swoich klientów, a więc zachęcania ich do deponowania środków w ramach lokat czy kont oszczędnościowych. Niskie stopy procentowe przekładają się więc na atrakcyjne oprocentowanie kredytów i pożyczek, co w założeniu pobudza również inwestycje i napędza gospodarkę. Wysokie oznacza złe informacje dla kredytobiorców, ponieważ wzrasta wysokość rat oprocentowanych zmiennie, z drugiej strony pozwala jednak zdecydowanie efektywniej oszczędzać.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Osoby, które wybierają konto oszczędnościowe jako sposób gromadzenia i oszczędzania pieniędzy, kierują się przede wszystkim wygodą takiego rozwiązania oraz bezpieczeństwem jakie gwarantuje. Środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych są bowiem, tak jak tradycyjne lokaty, objęte gradacją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jednak przy wszystkich zaletach rachunku oszczędnościowego należy uważać na pewne jego niedogodności, a mianowicie banki muszą zagwarantować możliwość swobodnego korzystania ze środków na nim się znajdujących, jednak w celu ograniczenia przeprowadzania operacji przez jego posiadaczy stosują prowizje m.in. za drugą czy kolejną wypłatę. Opłaty mogą być również pobierane za przelewy wykonywane pomiędzy posiadanymi kontami. Dlatego, aby wybrać najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na opłaty związane z ich prowadzeniem.

Jaki jest najlepszy rachunek oszczędnościowy?

Konta oszczędnościowe znajdziemy w ofercie praktycznie każdego banku. Może ono być połączone z podstawowym kontem rozliczeniowym, stanowić odrębny produkt czy być powiązane z promocją, która przewiduje dodatkowe korzyści w zamian za spełnienie określonych warunków. Jak zatem wybrać najlepsze konto oszczędnościowe wśród bogatej oferty rynku? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników.

 • Jakie jest oprocentowanie konta oszczędnościowego?
 • Czy w celu założenia konta oszczędnościowego instytucja wymaga jednocześnie posiadania konta osobistego? Jest to o tyle ważne, że samo prowadzenie konta oszczędnościowego jest przeważnie bezpłatne, ale otwarcie ROR-u może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
 • Wybierając najlepiej oprocentowane konto oszczędnościowe, warto przyjrzeć się częstotliwości kapitalizacji odsetek. Im bowiem częściej odsetki będą dopisywane, tym większa podstawa kapitału będzie pracować na przyszłe zyski.

Przy jednakowych stawkach, korzystniejsze będzie konto oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną niż miesięczną. Przy okazji należy sprawdzić, czy bank nakłada ograniczania wysokości oprocentowania względem zdeponowanych środków. Okazuje się bowiem, że wiele instytucji stosuje limit kwotowy, do którego obowiązuje określone oprocentowanie, natomiast nadwyżka jest niżej oprocentowana. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, jaką dozwoloną liczbę kont może posiadać klient, aby móc swobodnie rozdzielić środki pieniężne na poszczególne z nich.

Warunki promocyjne: lepsze oszczędzanie

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę poszukując najlepszego rachunku oszczędnościowego w Polsce, są warunki promocyjne. Banki bowiem często stosują podwyższone oprocentowanie wyłącznie w okresie promocji, np. 3 miesiące, a następnie obniżają stawkę. Dodatkowo objęcie promocją uzależnione jest do warunków dodatkowych, które posiadacz jest zobowiązany spełnić. W przeciwnym wypadku rachunek oszczędnościowy będzie oprocentowany standardową stawką.

Ostatnią, choć nie mniej istotną kwestią, są opłaty za użytkowanie konta. Otwarcie rachunku oszczędnościowego przeważnie jest bezpłatne, podobnie jak pierwsza operacja w danym miesiącu. Niestety kolejne przelew czy wypłaty są płatne, a ich koszt może sięgać nawet około 10-20 zł. W celu uniknięcia dodatkowych opłat warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, aby wiedzieć ile oraz jakie operacje są darmowe.

W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?

Głównym kryterium wyboru najlepszych kont oszczędnościowych będzie niewątpliwie oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej. Jednak zważywszy na liczbę ofert dostępnych na rynku, warto kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami względem produktu. Wybór najczęściej jest kwestią subiektywną, na którą nakłada się wiele czynników, tj. wysokość posiadanych środków, częstotliwość operacji bankowych wykonywanych na rachunku czy chęć posiadania wszystkich produktów w jednym banku.

Warto jednak okresowo monitorować aktualną ofertę banków. W czym może pomóc nasz ranking najlepszych kont oszczędnościowych, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat aktualnych produktów.

Co trzeba wiedzieć o koncie oszczędnościowym?

Przed wyborem konkretnego produktu warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę i co jest najważniejsze w najlepszych kontach oszczędnościowych. Kilka podstawowych parametrów pozwoli na dokonanie właściwego wyboru i odnoszenie jak największych zysków:

 • Wysokość oprocentowania: to ono zdecyduje o tym, ile uda się zarobić na koncie oszczędnościowym. W znacznej mierze zależy jednak od wysokości stóp procentowych: im niższe, tym mniejsze zyski. Ich podwyższenie pozwoli jednak zarobić zdecydowanie więcej.
 • Konieczność posiadania innych produktów: częstym wymogiem przy koncie oszczędnościowym jest posiadanie rachunku w danej instytucji. Istnieje jednak sporo propozycji, które nie wprowadzają takiego obowiązku. Warto przemyśleć kwestię i dostosować ją do konkretnych potrzeb finansowych.
 • Dodatkowe koszty: deponując środki na koncie oszczędnościowym, zwykle oczekujemy, że będziemy mogli korzystać z nich w razie potrzeby bez dodatkowych kosztów. Jednocześnie często można spotkać się z limitami bezpłatnych wpłat i wypłat: te mogą skutecznie utrudnić komfortowe korzystanie z rachunku, warto więc poznać szczegółowe informacje w tym zakresie.
 • Warunki promocyjne: często oferta dla nowych klientów znacząco różni się od tej, z której skorzystać mogą osoby związane z wybranym bankiem od dłuższego czasu. Warto przyjrzeć się warunkom w dłuższym ujęciu czasowym. Nawet jeżeli oprocentowanie w okresie promocji będzie bardzo atrakcyjne, nie oznacza to, że oszczędzanie na koncie oszczędnościowym będzie opłacalne później.
 • Inne wymagania: część banków decyduje się na uzależnienie wysokości oprocentowania (zwłaszcza w ofertach promocyjnych) od spełnienia dodatkowych warunków, np. dokonania transakcji na określoną kwotę albo posiadania innych produktów dostępnych w ofercie instytucji.

Oszczędności na koncie oszczędnościowym czy lokacie: co wybrać?

Osoby chcące efektywnie pomnażać majątek często zastanawiają się, czy lepiej zdecydować się na oszczędzanie na kontach oszczędnościowych czy lokatach. Chociaż w obiegowej opinii te dwa produkty są często ze sobą mylone, w rzeczywistości znacząco się od siebie różnią. Dotyczy to przy tym nie tylko zysków, które można osiągnąć z tego tytułu, ale również sposobu, w jaki z nich korzystamy. Różnice dotyczą:

 • Sposobu wpłaty i wypłaty środków: oszczędzając na kontach oszczędnościowych, mamy stały dostęp do środków. Wystarczy przelać je na konto osobiste (co jest możliwe np. z poziomu aplikacji mobilnej), aby z nich korzystać. Lokata jest natomiast zdecydowanie mniej elastyczna: fundusze są "zamrożone" przez cały okres, a aby z nich skorzystać, należy zerwać lokatę, co będzie wiązało się z utratą wypracowanych zysków.
 • Okres obowiązywania: lokaty dotyczą wybranych terminów, wynoszących np. kilka miesięcy. Po tym okresie środki trafią na konto osobiste, możemy również zdecydować o odnowieniu lokaty. W przypadku kont oszczędnościowych wygląda to natomiast inaczej: w dowolnym momencie możemy wpłacać i wypłacać środki, a rachunek oszczędnościowy zwykle towarzyszy temu rozliczeniowemu.
 • Kapitalizacja odsetek: to jeden z najważniejszych parametrów, który decyduje na dobrą sprawę o tym, jakie zyski osiągniemy. W kontach oszczędnościowych kapitalizacja odbywa się zwykle codziennie, w przypadku lokat mamy do czynienia z kapitalizacją odsetek w cyklu np. miesięcznym, kwartalnym czy półrocznym.
 • Oprocentowanie: zamrażając środki na lokacie możemy liczyć na wyższe oprocentowanie. To - podobnie jak w przypadku kont oszczędnościowych - zależne będzie jednak przede wszystkim od wysokości stóp procentowych. W okresie ich bardzo niskiej wartości nie można liczyć na wysokie zyski z tego tytułu.
 • Promocyjna oferta: zarówno na kontach oszczędnościowych, jak i lokatach najwięcej zarobimy, korzystając ze specjalnych promocji. Te adresowane są nie tylko do nowych klientów banku: często mogą z nich skorzystać również osoby posiadające już inne produkty.
 • Możliwość zwiększania środków: w przypadku większości lokat powiększanie zdeponowanych funduszy nie będzie możliwe, rachunek oszczędnościowy jest pod tym względem zdecydowanie bardziej elastyczny i pozwala na bardzo łatwe przelewanie dodatkowych środków.

Liczy się wygoda

W obecnej sytuacji rekordowo niskie stopy procentowe utrudniają oszczędzanie bez podjęcia dodatkowego ryzyka. Zarówno rachunki oszczędnościowe, jak i lokaty nie gwarantują wysokich zysków. Warto mieć jednak świadomość, że w przeciwieństwie do innych produktów umożliwiających pomnażanie kapitału, są one w pełni bezpieczne i objęte gwarancjami banku. Odkładając na nich pieniądze, nie ponosimy żadnego ryzyka. Konta oszczędnościowe gwarantują przy tym zdecydowanie większą elastyczność: umożliwiają dokonywanie wpłat i wypłat środków w dowolnym czasie bez konieczności zrywania lokaty i utraty zysku. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest również bardzo łatwe zarządzanie: środki przelejemy z rachunku na rachunek np. przy pomocy aplikacji mobilnej czy portalu internetowego, a te zostaną przeniesione niemal w tej samej chwili. Dzięki temu możliwe będzie natychmiastowe korzystanie z nich zgodnie z własnym uznaniem.

Oszczędzanie z myślą o dziecku

Rachunki oszczędnościowe pozwalają także na efektywne pomnażanie kapitału z myślą o przyszłych pokoleniach. Dobrze dobrane konto pozwoli na długotrwałe oszczędzanie i osiąganie z tego powodu dodatkowych korzyści. W ciągu kilkunastu lat można wypracować fundusze, które pozwolą dziecku na dobry start w dorosłość i np. pomogą pokryć wydatki związane ze studiami. Przy okazji - w przeciwieństwie do lokat - środki nie ulegną "zamrożeniu", więc zawsze będzie można z nich skorzystać. Możliwe będzie także regularne przelewanie pieniędzy z konta osobistego bez konieczności otwierania nowych lokat. Konta oszczędnościowe mogą być więc w takim przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem. Z pewnością są także dobrą lekcją świadomego życia i potrzeby odkładania środków. Mając możliwość dokonywania regularnych dopłat i obserwując na bieżąco pomnażanie kapitału, zyskujemy dodatkową motywację do oszczędzania i uczymy się regularności.

konto osobiste a oszczędnościowe: czym się od siebie różnią?

Bardzo często mylimy także rachunki oszczędnościowe ze standardowymi kontami osobistymi. Te drugie są praktycznie niezbędne w codziennym życiu: służą m.in. do dokonywania bieżących płatności czy zlecania przelewów, to właśnie z nich korzystamy także, płacąc kartą debetową. Dostęp do rachunku oszczędnościowego wygląda zupełnie inaczej: nie dokonujemy płatności bezpośrednio z niego, zazwyczaj doskonale uzupełnia on konto osobiste. W przeciwieństwie do zwykłego ROR-u jest oprocentowany, a więc umożliwia nie tylko akumulowanie, ale również efektywne pomnażanie kapitału. Aby skorzystać z dostępnych na nim pieniędzy, konieczne będzie ich uprzednie przeniesienie na konto osobiste. Ta procedura sama w sobie będzie niezwykle łatwa: wystarczy w tym celu skorzystać z aplikacji mobilnej. Warto jednak zapoznać się dokładnie z cennikiem, ponieważ przelewy powyżej pewnego limitu mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Wygodne oszczędzanie dzięki e-bankowości

W dzisiejszych czasach korzystanie z usług banków jest niezwykle proste dzięki bankowości elektronicznej. Do dyspozycji klientów pozostają zarówno serwisy internetowe, jak i aplikacje mobilne. Pozwalają również na wygodne dokonywanie operacji na koncie oszczędnościowym, w tym m.in. przelewanie pieniędzy z lub na konto osobiste czy monitorowanie stanu rachunku. W praktyce smartfon wystarczy, aby posiadać pełną kontrolę nad budżetem i w wygodny sposób zarządzać środkami. Zwykle aplikacje mobilne umożliwiają również zarówno założenie, jak i likwidację konta tego typu, zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych klientów.

Przeczytaj także:

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-09-16

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet?

Znajdujące się w naszym portfelu karty płatnicze pozwalają nie tylko na regulowanie płatności w sklepach stacjonarnych. Płatność kartą przez Internet jest prosta i bezpieczna, daje przy tym dodatkowe korzyści.

2020-07-01

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych. Konto oszczędnościowe ma jednak tę zaletę, że można wycofać z niego pieniądze w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Aktualne oprocentowanie znajdziecie zawsze w rankingu kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - jaki rachunek wybrać?

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt finansowy, który pozwala na bezpieczne i elastyczne gromadzenie środków pieniężnych. Konto tego typu można założyć w dowolnym momencie życia, jednak im wcześniej tym więcej środków uda nam się zgromadzić. Dlatego warto o nim pomyśleć również pod kontem systematycznego oszczędzania dla dziecka.