Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Brak wyników
Niestety nie znaleziono produktów

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania lub sprawdź oferty promocyjne

Ikona smutnej miny


Konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających nadwyżki finansowe, które z jednej strony chcą skorzystać na oprocentowaniu oferowanym przez bank, a z drugiej cenią sobie swobodny dostęp do swoich pieniędzy.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają w regularnym oszczędzaniu pieniędzy. Najczęściej jednak wymuszają na ich posiadaczu pewnego rodzaju dyscyplinę, tj. konieczność dokonywania regularnych wpłat o określonej wysokości lub utrzymywanie depozytu przez dany okres. Są również i takie, które dają pełną swobodę. Osoby, które posiadają nadwyżkę finansową, ale w każdym momencie chcą mieć do niej dostęp mogą skorzystać z konta oszczędnościowego. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy chcemy mieć szybki dostęp do pieniędzy, ale z drugiej strony nie chcemy, aby marnowały się leżąc na nieoprocentowanym rachunku.

Najlepsze konto oszczędnościowe - jak wybrać i czym się kierować? Najlepsze konto oszczędnościowe - jak wybrać i czym się kierować?

Sprawdź: Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Ranking

Cechy konta oszczędnościowego?

Rachunek oszczędnościowy daje swojemu posiadaczowi wiele korzyści. Przede wszystkim konto oszczędnościowe jest oprocentowane wyżej niż tradycyjny ROR. Dodatkowo jego posiadacz może w dowolny sposób gromadzić na nim środki, co oznacza, że nie jest zobowiązany do dokonywania regularnych wpłat. Charakteryzuje się również swobodą dysponowania pieniędzmi, a więc w każdym momencie można dokonać zarówno wpłaty jak i wypłaty.

Należy jednak mieć na uwadze, że mimo iż konto oszczędnościowe umożliwia ulokowanie środków pieniężnych w bezpieczny sposób, to jego oprocentowanie będzie zazwyczaj niższe niż tradycyjnych lokat terminowych. Jest to cena posiadania dowolności w jego dysponowaniu.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Środki zebrane na koncie oszczędnościowym są oprocentowane przeważnie według zmiennego oprocentowania. Oczywiście najlepsze konta oszczędnościowe to takie, które oferują najwyższą stopę, jednak trzeba liczyć się z tym, że kiedy stopy procentowe będą spadać, to obniżeniu ulegnie również oprocentowanie naszego rachunku oszczędnościowego. Z drugiej strony jego wzrost spowoduje w niedługim odstępie czasu podwyższenie oprocentowania rachunku.

Chociaż większość kont oszczędnościowych wyróżnia się stosunkowo niskim oprocentowaniem, można znaleźć również promocyjne oprocentowanie, zwłaszcza dla nowych klientów banków, chociaż co jakiś czas pojawiają się również ciekawe oferty dla dotychczasowych posiadaczy rachunków. Wówczas efektywne pomnażanie środków jest jeszcze łatwiejsze.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Osoby, które wybierają konto oszczędnościowe jako sposób gromadzenia i oszczędzania pieniędzy, kierują się przede wszystkim wygodą takiego rozwiązania oraz bezpieczeństwem jakie gwarantuje. Środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych są bowiem, tak jak tradycyjne lokaty, objęte gradacją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jednak przy wszystkich zaletach rachunku oszczędnościowego należy uważać na pewne jego niedogodności, a mianowicie banki muszą zagwarantować możliwość swobodnego korzystania ze środków na nim się znajdujących, jednak w celu ograniczenia przeprowadzania operacji przez jego posiadaczy stosują prowizje m.in. za drugą czy kolejną wypłatę. Opłaty mogą być również pobierane za przelewy wykonywane pomiędzy posiadanymi kontami. Dlatego, aby wybrać najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na opłaty związane z ich prowadzeniem.

Jaki jest najlepszy rachunek oszczędnościowy?

Konta oszczędnościowe znajdziemy w ofercie praktycznie każdego banku. Może ono być połączone z podstawowym kontem rozliczeniowym, stanowić odrębny produkt czy być powiązane z promocją, która przewiduje dodatkowe korzyści w zamian za spełnienie określonych warunków. Jak zatem wybrać najlepsze konto oszczędnościowe wśród bogatej oferty rynku? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników.

  • Jakie jest oprocentowanie konta oszczędnościowego?
  • Czy w celu założenia konta oszczędnościowego instytucja wymaga jednocześnie posiadania konta osobistego? Jest to o tyle ważne, że samo prowadzenie konta oszczędnościowego jest przeważnie bezpłatne, ale otwarcie ROR-u może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
  • Wybierając najlepiej oprocentowane konto oszczędnościowe warto przyjrzeć się częstotliwości kapitalizacji odsetek. Im bowiem częściej odsetki będą dopisywane, tym większa podstawa kapitału będzie pracować na przyszłe zyski.

Przy jednakowych stawkach, korzystniejsze będzie konto oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną niż miesięczną. Przy okazji należy sprawdzić, czy bank nakłada ograniczania wysokości oprocentowania względem zdeponowanych środków. Okazuje się bowiem, że wiele instytucji stosuje limit kwotowy, do którego obowiązuje określone oprocentowanie, natomiast nadwyżka jest niżej oprocentowana. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, jaką dozwoloną liczbę kont może posiadać klient, aby móc swobodnie rozdzielić środki pieniężne na poszczególne z nich.

Warunki promocyjne: lepsze oszczędzanie

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę poszukując najlepszego rachunku oszczędnościowego w Polsce są warunki promocyjne. Banki bowiem często stosują podwyższone oprocentowanie wyłącznie przez okres promocji, np. 3 miesiące, a następnie obniżają stawkę. Dodatkowo objęcie promocją, uzależnione jest do warunków dodatkowych, które posiadacz jest zobowiązany spełnić. W przeciwnym wypadku, rachunek oszczędnościowy będzie oprocentowany standardową stawką.

Ostatnią, choć nie mniej istotną kwestią, są opłaty za użytkowanie konta. Otwarcie rachunku oszczędnościowego przeważnie jest bezpłatne, podobnie jak pierwsza operacja w danym miesiącu. Niestety kolejne przelew czy wypłaty są płatne, a ich koszt może sięgać nawet około 10-20 zł. W celu uniknięcia dodatkowych opłat warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, aby wiedzieć ile oraz jakie operacje są darmowe.

W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?

Głównym kryterium wyboru najlepszego konta oszczędnościowego będzie niewątpliwie jego oprocentowanie – im wyższe tym lepiej. Jednak zważywszy na liczbę ofert dostępną na rynku warto kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami względem produktu. Wybór najczęściej jest kwestią subiektywną, na którą nakłada się wiele czynników, tj. wysokość posiadanych środków, częstotliwość operacji bankowych wykonywanych na rachunku czy chęć posiadania wszystkich produktów w jednym banku.

Warto jednak okresowo monitorować aktualną ofertę banków. W czym może pomóc nasz ranking najlepszych kont oszczędnościowych, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat aktualnych produktów.

Przeczytaj także:


2020-07-01

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

2020-01-23

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych. Konto oszczędnościowe ma jednak tę zaletę, że można wycofać z niego pieniądze w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Aktualne oprocentowanie znajdziecie zawsze w rankingu kont oszczędnościowych.

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.

Ikona informacji
poradniki