Konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających nadwyżki finansowe, które z jednej strony chcą skorzystać na oprocentowaniu oferowanym przez bank, a z drugiej cenią sobie swobodny dostęp do swoich pieniędzy.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają w regularnym oszczędzaniu pieniędzy. Najczęściej jednak wymuszają na ich posiadaczu pewnego rodzaju dyscyplinę, tj. konieczność dokonywania regularnych wpłat o określonej wysokości lub utrzymywanie depozytu przez dany okres. Są również i takie, które dają pełną swobodę. Klienci indywidualni, którzy posiadają nadwyżkę finansową, ale w każdym momencie chcą mieć do niej dostęp, mogą skorzystać z konta oszczędnościowego. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy chcemy mieć szybki dostęp do pieniędzy, ale z drugiej strony nie chcemy, aby marnowały się leżąc na nieoprocentowanym rachunku. Wpłaty i wypłaty można dokonać w praktycznie dowolnym momencie, a samo prowadzenie rachunku będzie w większości przypadków bezpłatne. Warto poznać szczegółowe informacje na jego temat.
Sprawdź: Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Ranking
Oszczędzanie z kontem oszczędnościowym
Rachunek oszczędnościowy daje swojemu posiadaczowi wiele korzyści. Przede wszystkim konto oszczędnościowe jest oprocentowane wyżej niż tradycyjny ROR. Dodatkowo jego posiadacz może w dowolny sposób gromadzić na nim środki, co oznacza, że nie jest zobowiązany do dokonywania regularnych wpłat. Charakteryzuje się również swobodą dysponowania pieniędzmi, a więc w każdym momencie można dokonać zarówno wpłaty jak i wypłaty. Zarządzanie będzie natomiast możliwe z poziomu między innymi aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej.
Należy jednak mieć na uwadze, że mimo iż konto oszczędnościowe umożliwia ulokowanie środków pieniężnych w bezpieczny sposób, to jego oprocentowanie będzie zazwyczaj niższe niż tradycyjnych lokat terminowych. Jest to cena posiadania dowolności w jego dysponowaniu.
Oprocentowanie konta oszczędnościowego
Środki zebrane na koncie oszczędnościowym są oprocentowane przeważnie według zmiennego oprocentowania, zależnego od wysokości stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Oczywiście najlepsze konta oszczędnościowe to takie, które oferują najwyższą stopę, jednak trzeba liczyć się z tym, że kiedy stopy procentowe będą spadać, to obniżeniu ulegnie również oprocentowanie naszego rachunku oszczędnościowego. Z drugiej strony jego wzrost spowoduje w niedługim odstępie czasu podwyższenie oprocentowania rachunku.
Chociaż większość kont oszczędnościowych wyróżnia się stosunkowo niskim oprocentowaniem, można znaleźć również promocyjne oprocentowanie, zwłaszcza dla nowych klientów banków, chociaż co jakiś czas pojawiają się również ciekawe oferty dla dotychczasowych posiadaczy rachunków. Wówczas efektywne pomnażanie środków jest jeszcze łatwiejsze.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Osoby, które wybierają konto oszczędnościowe jako sposób gromadzenia i oszczędzania pieniędzy, kierują się przede wszystkim wygodą takiego rozwiązania oraz bezpieczeństwem jakie gwarantuje. Środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych są bowiem, tak jak tradycyjne lokaty, objęte gradacją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jednak przy wszystkich zaletach rachunku oszczędnościowego należy uważać na pewne jego niedogodności, a mianowicie banki muszą zagwarantować możliwość swobodnego korzystania ze środków na nim się znajdujących, jednak w celu ograniczenia przeprowadzania operacji przez jego posiadaczy stosują prowizje m.in. za drugą czy kolejną wypłatę. Opłaty mogą być również pobierane za przelewy wykonywane pomiędzy posiadanymi kontami. Dlatego, aby wybrać najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na opłaty związane z ich prowadzeniem.
Warunki promocyjne: lepsze oszczędzanie
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę poszukując najlepszego rachunku oszczędnościowego w Polsce, są warunki promocyjne. Banki bowiem często stosują podwyższone oprocentowanie wyłącznie w okresie promocji, np. 3 miesiące, a następnie obniżają stawkę. Dodatkowo objęcie promocją uzależnione jest do warunków dodatkowych, które posiadacz jest zobowiązany spełnić. W przeciwnym wypadku rachunek oszczędnościowy będzie oprocentowany standardową stawką.
Ostatnią, choć nie mniej istotną kwestią, są opłaty za użytkowanie konta. Otwarcie rachunku oszczędnościowego przeważnie jest bezpłatne, podobnie jak pierwsza operacja w danym miesiącu. Niestety kolejne przelew czy wypłaty są płatne, a ich koszt może sięgać nawet około 10-20 zł. W celu uniknięcia dodatkowych opłat warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, aby wiedzieć ile oraz jakie operacje są darmowe.
W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?
Głównym kryterium wyboru najlepszych kont oszczędnościowych będzie niewątpliwie oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej. Jednak zważywszy na liczbę ofert dostępnych na rynku, warto kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami względem produktu. Wybór najczęściej jest kwestią subiektywną, na którą nakłada się wiele czynników, tj. wysokość posiadanych środków, częstotliwość operacji bankowych wykonywanych na rachunku czy chęć posiadania wszystkich produktów w jednym banku.
Warto jednak okresowo monitorować aktualną ofertę banków. W czym może pomóc nasz ranking najlepszych kont oszczędnościowych Grudzień 2023, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat aktualnych produktów.
Liczy się wygoda
W obecnej sytuacji rekordowo niskie stopy procentowe utrudniają oszczędzanie bez podjęcia dodatkowego ryzyka. Zarówno rachunki oszczędnościowe, jak i lokaty nie gwarantują wysokich zysków. Warto mieć jednak świadomość, że w przeciwieństwie do innych produktów umożliwiających pomnażanie kapitału, są one w pełni bezpieczne i objęte gwarancjami banku. Odkładając na nich pieniądze, nie ponosimy żadnego ryzyka. Konta oszczędnościowe gwarantują przy tym zdecydowanie większą elastyczność: umożliwiają dokonywanie wpłat i wypłat środków w dowolnym czasie bez konieczności zrywania lokaty i utraty zysku. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest również bardzo łatwe zarządzanie: środki przelejemy z rachunku na rachunek np. przy pomocy aplikacji mobilnej czy portalu internetowego, a te zostaną przeniesione niemal w tej samej chwili. Dzięki temu możliwe będzie natychmiastowe korzystanie z nich zgodnie z własnym uznaniem.
Oszczędzanie z myślą o dziecku
Rachunki oszczędnościowe pozwalają także na efektywne pomnażanie kapitału z myślą o przyszłych pokoleniach. Dobrze dobrane konto pozwoli na długotrwałe oszczędzanie i osiąganie z tego powodu dodatkowych korzyści. W ciągu kilkunastu lat można wypracować fundusze, które pozwolą dziecku na dobry start w dorosłość i np. pomogą pokryć wydatki związane ze studiami. Przy okazji - w przeciwieństwie do lokat - środki nie ulegną "zamrożeniu", więc zawsze będzie można z nich skorzystać. Możliwe będzie także regularne przelewanie pieniędzy z konta osobistego bez konieczności otwierania nowych lokat. Konta oszczędnościowe mogą być więc w takim przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem. Z pewnością są także dobrą lekcją świadomego życia i potrzeby odkładania środków. Mając możliwość dokonywania regularnych dopłat i obserwując na bieżąco pomnażanie kapitału, zyskujemy dodatkową motywację do oszczędzania i uczymy się regularności.
Wygodne oszczędzanie dzięki e-bankowości
W dzisiejszych czasach korzystanie z usług banków jest niezwykle proste dzięki bankowości elektronicznej. Do dyspozycji klientów pozostają zarówno serwisy internetowe, jak i aplikacje mobilne. Pozwalają również na wygodne dokonywanie operacji na koncie oszczędnościowym, w tym m.in. przelewanie pieniędzy z lub na konto osobiste czy monitorowanie stanu rachunku. W praktyce smartfon wystarczy, aby posiadać pełną kontrolę nad budżetem i w wygodny sposób zarządzać środkami. Zwykle aplikacje mobilne umożliwiają również zarówno założenie, jak i likwidację konta tego typu, zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych klientów.
Ranking kont oszczędnościowych to najlepsze oferty w bankach w jednym miejscu. Dzięki narzędziu na SMART Bankier.pl możesz sprawdzić, który bank oferuje najwyższą stawkę na rynku i ile możesz zyskać, wpłacając tam zgromadzone oszczędności. Porównywarka pozwala na wyliczenie odsetek dla wskazanej kwoty i liczby miesięcy. Zwróć szczególną uwagę, czy bank stosuje dodatkowe warunki. Dowiesz się, czy wymaga posiadania konta i jak długo obowiązuje podana stawka. Często zdarza się, że po kilku miesiącach konkurencyjne oprocentowanie jest zastąpione dużo niższą, standardową stawką procentową.