Koronawirusowy krach na bitcoinie i innych kryptowalutach

Na pogrążony od blisko miesiąca w spadkach rynek kryptowalut przyszedł w czwartek prawdziwy krach. Notowania wielu z nich tracą po kilkadziesiąt procent na wartości. Spadek o 25 proc. jest jednym z łagodniejszych „wymiarów kary”. Tym samym nie sprawdziły się przewidywania, że rynek ten miałby stać się jedną z nowych bezpiecznych przystani dla kapitału.

(fot. Tschub / Shutterstock)

Choć ostatnie lokalne szczyt rynek bitcoina osiągnął 13 lutego, tracąc od tamtej pory systematycznie z niewielkimi przerwami, to jednak dotychczas jednodniowe spadki nie przybrały tak gwałtownej skali jak ma miejsce dzisiaj. Na rynku kryptowalut mamy do czynienia z prawdziwym koronawirusowym krachem.

Przed godziną 14 kurs bitcoina tracił ponad 20 proc. na wartości i znajdował się na poziomie 6051 dolarów. To jest jednak tylko jeden z łagodniejszych „wymiarów kary”. Notowania ethereum spadły o blisko 30 proc. do 140,86 dolarów. Kurs ripple poszedł w dół o blisko 24 proc. do 15,88 centa. Bitcoin cash spadł o prawie 32 proc. do 180 dolarów, a kurs litecoina o ponad 27 proc. do 35 dolarów. Do tych poziomów kursów nie należy się jednak zbytnio przywiązywać. Rynek jest bardzo dynamiczny.

(Coin360)

Tak jak na innych rynkach finansowych sytuacja na rynku kryptowalut jest bardzo dynamiczna, ale panika, która dosięgnęła rynek, dorównuje chyba tylko tej, z którą mieliśmy do czynienia w poniedziałek na rynku ropy, a patrząc na sam rynek kryptowalut, musielibyśmy sięgnąć do pamiętnej wyprzedaży z końcówki 2017 roku i pierwszej połowy 2018 roku.

Podobnie jak w przypadku rynków giełdowych, gdzie paniczna wyprzedaż cofnęła najważniejsze światowe indeksy o całe miesiące wstecz, w przypadku bitcoina mamy do czynienia z takim załamaniem kursu, które sprowadziło go do poziomów widzianych ostatnio w maju 2019 roku. Jednym dzisiejszym ruchem kurs bitcoina wymazał całą silną strefę wsparcia w okolicach przedziału 6,8-7,6 tys. dolarów. Można jeszcze mieć nadzieję, że wytrzyma poziom 6 tys. dolarów, choć i tutaj jego kurs przejściowo spadł nawet poniżej 5,7 tys. dolarów. Ceny wprawdzie szybko odbiły ponad poziom 6,5 tys. dolarów, ale rynek jest bardzo rozchwiany, a bitcoin krąży w górę i w dół wokół poziomu 6 tys. dolarów.

„Ogólne poczucie niepewności wydaje się być czynnikiem decydującym o decyzjach inwestycyjnych podejmowanych przez inwestorów detalicznych dotyczących różnych rodzajów inwestycji, w tym bitcoinów” – tak komentuje sytuację na rynku Ashish Singhal, prezes giełdy kryptowalut CoinSwitch.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 janusz_21

Panika, która ogarnęła cały świat, nie przeszła przeszłość rynek kryptowalut. To oczywiście nie jest jedyny powód spadku rynku kryptowalut, ale nie ostatni. Korzystam z https://www.bitladon.pl/ Na tej platformie wygodnie jest robić zakupy i monitorować zmiany w kursie. Od momentu zapłaty krypto weszło do portfela w 5 minut. A jeśli wszyscy zostaniemy w domu - wkrótce się skończy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 47 loool

Bitcoin miał pokazać swoją siłę w czasach kryzysu. I pokazał .... zesr.ł się jeszcze mocniej niż giełdy. To pokazuje jaki to nic nie warty instrument. Ok, warto mieć jakąś dniówkę czy dwie w krypto na wszelki wypadek i z ciekawości ale do przechowania majątku to zupełnie się nie nadaje.

! Odpowiedz
9 15 lightning_network

WIG20 od początku roku -40%
BTC od początku roku -20%

! Odpowiedz
0 10 znawca_wszystkiego

Na szczęscie fundusze emerytalne kasę inwestują na GPW więc jestem spokojny o swoją starość.

! Odpowiedz
27 8 lightning_network

W dzisiejszych czasach nie mieć 1% bitcoina w portfolio - to duża odwaga:

https://www.youtube.com/watch?v=-2gDmcU8bDw

(bitcoin jest podzielny, złota moneta - średnio)

! Odpowiedz
4 42 karbinadel

Lepiej mieć papier. Toaletowy

! Odpowiedz
2 9 cyklonb odpowiada karbinadel

O czym się przekonali już parę dni temu właściciele Bitcoinów w Tokio.

! Odpowiedz
0 2 drewnoprodukt odpowiada karbinadel

dobre:) GPW- Giełda Papierów Toaletowych (przechodzonych)

! Odpowiedz
4 22 cyklonb

Jak Btc nie wie w która stronę podążyć tylko oscyluje to się spierd...i takie są ogólne zasady giełd.

! Odpowiedz
16 35 bankster-kreator

Walka z papierową gotówką właśnie rozpoczęta pod pretekstem tego, że papierowy pieniądz jest niehigieniczny i mogą być na nim zarazki koronawirusa, państwa obniżają stopy procentowe do zera a nawet poniżej, chcą wprowadzić jak najszybciej helikopter money w postaci dopisania kolejnych zer na kontach banków centralnych bo system się już sypie, chcą też rozdać te zera na rachunkach indywidualnych ludzi w postaci dochodu gwarantowanego (co już się dzieje w hongkongu). Brak gotówki i masowy dodruk zer na plastikowych kartach w portfelu spowoduje to, że za kilka miesięcy ludzie skumają się o co chodzi i zarówno bitcoin jak i złoto wystrzeli w kosmos. Proszę sobie zrobić zdjęcie tego komentarza i zweryfikować to co napisałem za pół roku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,53% 3,9456
2020-06-04 14:17:00
EUR/PLN 0,61% 4,4369
2020-06-04 14:17:00
EUR/USD 0,08% 1,1245
2020-06-04 14:17:00
CHF/PLN 0,78% 4,1139
2020-06-04 14:17:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil