REKLAMA

Koronawirusowy krach na bitcoinie i innych kryptowalutach

2020-03-12 13:55
publikacja
2020-03-12 13:55

Na pogrążony od blisko miesiąca w spadkach rynek kryptowalut przyszedł w czwartek prawdziwy krach. Notowania wielu z nich tracą po kilkadziesiąt procent na wartości. Spadek o 25 proc. jest jednym z łagodniejszych „wymiarów kary”. Tym samym nie sprawdziły się przewidywania, że rynek ten miałby stać się jedną z nowych bezpiecznych przystani dla kapitału.

fot. Tschub / / Shutterstock

Choć ostatnie lokalne szczyt rynek bitcoina osiągnął 13 lutego, tracąc od tamtej pory systematycznie z niewielkimi przerwami, to jednak dotychczas jednodniowe spadki nie przybrały tak gwałtownej skali jak ma miejsce dzisiaj. Na rynku kryptowalut mamy do czynienia z prawdziwym koronawirusowym krachem.

Przed godziną 14 kurs bitcoina tracił ponad 20 proc. na wartości i znajdował się na poziomie 6051 dolarów. To jest jednak tylko jeden z łagodniejszych „wymiarów kary”. Notowania ethereum spadły o blisko 30 proc. do 140,86 dolarów. Kurs ripple poszedł w dół o blisko 24 proc. do 15,88 centa. Bitcoin cash spadł o prawie 32 proc. do 180 dolarów, a kurs litecoina o ponad 27 proc. do 35 dolarów. Do tych poziomów kursów nie należy się jednak zbytnio przywiązywać. Rynek jest bardzo dynamiczny.

fot. / / Coin360

Tak jak na innych rynkach finansowych sytuacja na rynku kryptowalut jest bardzo dynamiczna, ale panika, która dosięgnęła rynek, dorównuje chyba tylko tej, z którą mieliśmy do czynienia w poniedziałek na rynku ropy, a patrząc na sam rynek kryptowalut, musielibyśmy sięgnąć do pamiętnej wyprzedaży z końcówki 2017 roku i pierwszej połowy 2018 roku.

Podobnie jak w przypadku rynków giełdowych, gdzie paniczna wyprzedaż cofnęła najważniejsze światowe indeksy o całe miesiące wstecz, w przypadku bitcoina mamy do czynienia z takim załamaniem kursu, które sprowadziło go do poziomów widzianych ostatnio w maju 2019 roku. Jednym dzisiejszym ruchem kurs bitcoina wymazał całą silną strefę wsparcia w okolicach przedziału 6,8-7,6 tys. dolarów. Można jeszcze mieć nadzieję, że wytrzyma poziom 6 tys. dolarów, choć i tutaj jego kurs przejściowo spadł nawet poniżej 5,7 tys. dolarów. Ceny wprawdzie szybko odbiły ponad poziom 6,5 tys. dolarów, ale rynek jest bardzo rozchwiany, a bitcoin krąży w górę i w dół wokół poziomu 6 tys. dolarów.

„Ogólne poczucie niepewności wydaje się być czynnikiem decydującym o decyzjach inwestycyjnych podejmowanych przez inwestorów detalicznych dotyczących różnych rodzajów inwestycji, w tym bitcoinów” – tak komentuje sytuację na rynku Ashish Singhal, prezes giełdy kryptowalut CoinSwitch.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Kryptowaluty

Komentarze (15)

dodaj komentarz
janusz_21
Panika, która ogarnęła cały świat, nie przeszła przeszłość rynek kryptowalut. To oczywiście nie jest jedyny powód spadku rynku kryptowalut, ale nie ostatni. Korzystam z https://www.bitladon.pl/ Na tej platformie wygodnie jest robić zakupy i monitorować zmiany w kursie. Od momentu zapłaty krypto weszło do portfela w Panika, która ogarnęła cały świat, nie przeszła przeszłość rynek kryptowalut. To oczywiście nie jest jedyny powód spadku rynku kryptowalut, ale nie ostatni. Korzystam z https://www.bitladon.pl/ Na tej platformie wygodnie jest robić zakupy i monitorować zmiany w kursie. Od momentu zapłaty krypto weszło do portfela w 5 minut. A jeśli wszyscy zostaniemy w domu - wkrótce się skończy
loool
Bitcoin miał pokazać swoją siłę w czasach kryzysu. I pokazał .... zesr.ł się jeszcze mocniej niż giełdy. To pokazuje jaki to nic nie warty instrument. Ok, warto mieć jakąś dniówkę czy dwie w krypto na wszelki wypadek i z ciekawości ale do przechowania majątku to zupełnie się nie nadaje.
lightning_network
WIG20 od początku roku -40%
BTC od początku roku -20%
znawca_wszystkiego
Na szczęscie fundusze emerytalne kasę inwestują na GPW więc jestem spokojny o swoją starość.
lightning_network
W dzisiejszych czasach nie mieć 1% bitcoina w portfolio - to duża odwaga:

https://www.youtube.com/watch?v=-2gDmcU8bDw

(bitcoin jest podzielny, złota moneta - średnio)
karbinadel
Lepiej mieć papier. Toaletowy
cyklonb odpowiada karbinadel
O czym się przekonali już parę dni temu właściciele Bitcoinów w Tokio.
drewnoprodukt odpowiada karbinadel
dobre:) GPW- Giełda Papierów Toaletowych (przechodzonych)
cyklonb
Jak Btc nie wie w która stronę podążyć tylko oscyluje to się spierd...i takie są ogólne zasady giełd.
bankster-kreator
Walka z papierową gotówką właśnie rozpoczęta pod pretekstem tego, że papierowy pieniądz jest niehigieniczny i mogą być na nim zarazki koronawirusa, państwa obniżają stopy procentowe do zera a nawet poniżej, chcą wprowadzić jak najszybciej helikopter money w postaci dopisania kolejnych zer na kontach banków centralnych Walka z papierową gotówką właśnie rozpoczęta pod pretekstem tego, że papierowy pieniądz jest niehigieniczny i mogą być na nim zarazki koronawirusa, państwa obniżają stopy procentowe do zera a nawet poniżej, chcą wprowadzić jak najszybciej helikopter money w postaci dopisania kolejnych zer na kontach banków centralnych bo system się już sypie, chcą też rozdać te zera na rachunkach indywidualnych ludzi w postaci dochodu gwarantowanego (co już się dzieje w hongkongu). Brak gotówki i masowy dodruk zer na plastikowych kartach w portfelu spowoduje to, że za kilka miesięcy ludzie skumają się o co chodzi i zarówno bitcoin jak i złoto wystrzeli w kosmos. Proszę sobie zrobić zdjęcie tego komentarza i zweryfikować to co napisałem za pół roku.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki