Karta Revolut: czy to dobra alternatywa dla tradycyjnego banku?

Spis treści
Advertisement

Szybki rozwój usług bankowych sprawia, że do dyspozycji klientów pozostaje wiele nowych rozwiązań. Jednym z nich jest konto i karta Revolut. Czy to jednak dobra alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań?

Revolut w mgnieniu oka zdobył olbrzymią popularność w Polsce i na praktycznie całym świecie. Początkowo traktowano go głównie jako idealny sposób na obniżenie kosztów zagranicznych wyjazdów, a sama karta Revolut służyła jako tania i łatwa w obsłudze karta walutowa, którą można zdobyć bez zbędnych kosztów i formalności. Szybko dostrzeżono jednak zdecydowanie większe możliwości, które udostępnia stojący za nią system. Z poziomu aplikacji można zarządzać nie tylko samym plastikiem, ale również wieloma innymi parametrami osobistych finansów. Poza tym Revolut daje także zdecydowanie więcej: pozwala m.in. korzystać z wirtualnego kantoru, a nawet nabywać kryptowaluty lub akcje spółek notowanych na NYSE i NASDAQ. Coraz częściej można więc usłyszeć, że karta Revolut, wraz z całym skojarzonym z nią środowiskiem, to idealna alternatywa dla tradycyjnych kont bankowych. Nie zawsze jednak tak będzie.

Karta Revolut: niezwykła popularność

O Revolucie słyszał pewnie już niemal każdy. Nic w tym dziwnego: Polacy uwielbiają bankowość mobilną i bardzo chętnie korzystają z nowości na tym rynku. W szczytowym okresie właścicielami karty Revolut stawało się 50 tysięcy nowych klientów w ciągu miesiąca. Łącznie jest ich już natomiast ponad 750 tysięcy. Jak wynika z raportu PRnews.pl za III kwartał 2019 roku, brytyjski startup może pochwalić się gronem użytkowników większym od chociażby Citi Handlowego czy BOŚ. Pytanie o to, czy darmowa karta Revolut i połączony z nią rachunek są w stanie zastąpić tradycyjnie rozumiane konta bankowe, jest więc w pełni zasadne. Co więcej – część osób decyduje się na porzucenie dobrze znanych na naszym rynku banków i wykorzystuje w pełni ofertę Revoluta. Formalnie nie istnieją żadne przeciwskazania. Jak to zwykle jednak w finansach bywa, nie zawsze będzie to korzystne rozwiązanie.

Nowoczesna bankowość

Revolut został założony przez Rosjan, Nikołaja Storonskiego i Włada Jacenkę, 2 czerwca 2015 roku w Londynie. Największym hitem startupu okazała się karta prepaid, umożliwiająca błyskawiczne przewalutowanie płatności po atrakcyjnym, oferowanym przez Revolut, kursie. Dopiero w grudniu 2018 roku Revolut otrzymał od Banku Litwy europejską licencję bankową, jednak nadal z niej nie korzysta i nie można nazwać go pełnoprawnym bankiem. Z perspektywy użytkowników najważniejsze jest to, że złożone w nim depozyty nie są objęte gwarancją FSCS, czyli brytyjskiego systemu ochrony środków. Organizacja przekonuje jednak, że korzysta z gwarancji banków Barclays i Lloyd's, i klienci mogą być w pełni spokojni o powierzone środki.

Ciekawy pomysł na startup przerodził się więc w (niemal) pełnoprawną instytucję finansową, która z powodzeniem konkuruje z największymi bankami, zastępując dużą sieć oddziałów i kosztowne kampanie reklamowe potężną aplikacją mobilną i intensywną aktywnością w Internecie. Choć oczywiście Revolut zatrudnia także pracowników. Znaczna część z nich wykonuje swoje obowiązki w Krakowie.

Revolut: karta z wieloma możliwościami

Oferowana przez Revolut darmowa karta okazała się zresztą najlepszą formą promocji startupu. Dzięki niej miliony osób na całym świecie mogły zapomnieć o potrzebie zakładania oddzielnego konta walutowego. Wszystko, co trzeba było zrobić, to zainstalować aplikację, założyć konto i wysłać wniosek o kartę Revolut za darmo. To także znakomite wsparcie płatności internetowych: fizycznie istniejący plastik – choć dostępny bez jakichkolwiek opłat i przesyłany w ciągu kilku dni na podany w formularzu adres – wcale nie jest jedyną alternatywą. Równie dobrze w zaledwie kilka sekund można utworzyć aktywną od razu kartę wirtualną, którą możemy w dowolny sposób posługiwać się w sieci. Dzięki temu płatności są w pełni bezpieczne, niemożliwe stanie się także dalsze obciążanie konta, jeżeli tego sobie nie życzymy: wystarczy dezaktywować środek płatności i założyć nowy.

Po rejestracji otrzymujemy regularny rachunek bankowy oraz kartę oferującą wymianę walut po korzystnym, oferowanym przez Revolut kursie, opierającym się na kursie międzybankowym. To więc idealna opcja zwłaszcza w czasie wakacyjnych wojaży: nie dość, że otrzymujemy możliwość taniego dokonywania transakcji w ponad 150 różnych walutach na całym świecie, możemy również cieszyć się z zalet kart przedpłaconych: jeżeli będziemy wykorzystywać wydaną przez Revolut kartę w taki sposób, nie trzeba będzie obawiać się, że w przypadku zagubienia lub kradzieży utracimy środki większe od tych, które znalazły się na dedykowanym koncie. Cała procedura zasilania rachunku jest natomiast bardzo szybka i prosta.

Jak korzystać z tego narzędzia?

Zamienienie karty Revolut w opcję przedpłaconą, umożliwiającą dokonywanie tanich płatności za granicą, jest niezwykle proste. Możemy przy tym wykorzystać kilka możliwości dodania pieniędzy do rachunku. Podstawowym i najszybszym z nich jest podłączenie swojej tradycyjnej karty płatniczej. Zrobimy to w taki sam sposób, w jaki dokonujemy standardowych płatności mobilnych lub internetowych: wystarczy więc podać dane widniejące na plastiku, w tym kod CVV lub CVC. Po wybraniu opcji „Dodaj pieniądze” ukaże się ekran, na którym trzeba będzie podać interesującą nas kwotę – i to tyle. Konto zostanie zasilone w ciągu kilku sekund. Całą procedurę można również zautomatyzować i np. ustalić, że środki będą pobierane po obniżeniu się salda poniżej pewnej wartości. Oczywiście trzeba w takim przypadku zweryfikować, czy na podstawowym koncie znajdują się wystarczające środki lub czy nie przekroczy to przyjętego dziennego limitu transakcji.

Poza tym kartę Revolut zasilić można również przez Google Pay lub za pomocą standardowego przelewu. Ta opcja zabiera jednak najwięcej czasu: zwykle środki trafią na prowadzone przez Revolut konto w ciągu 1-2 dni roboczych. Wynika to z faktu, że rachunek prowadzony jest w Wielkiej Brytanii – co w oczywisty sposób przekłada się również na atrakcyjność tej oferty jako alternatywy dla tradycyjnych kont.

Dodatkowe opcje

Aplikacja połączona z kartą Revolut daje olbrzymie możliwości. Część z nich jest bardzo przydatna, inne wręcz sugerują wykorzystanie możliwości system do regularnej bankowości, pozostałe pewnie nigdy nie zostaną wykorzystane przez przeciętnego użytkownika. Warto jednak je poznać:

 • Wirtualny kantor: kantory internetowe cieszą się sporą popularnością. Umożliwiają tanie pozyskanie obcych walut. Revolut daje pod tym względem bardzo duże możliwości – dzięki niemu w łatwy sposób wymienimy gotówkę, ustawimy także alerty dotyczące minimalnej lub maksymalnej ceny czy zautomatyzujemy cały proces.
 • Planowanie budżetu: jeżeli ktoś skusi się na nadanie prowadzonemu przez Revolut kontu statusu podstawowego rachunku, będzie mógł korzystać z inteligentnego systemu analizy wydatków czy funkcji ułatwiających oszczędzanie i racjonalne zakupy. Oczywiście będzie to także znakomity sposób na trzymanie ręki na pulsie podczas wakacyjnych wyjazdów.
 • Mobilne płatności: system oferowany przez brytyjski startup daje duże możliwości wykonywania szybkich i bezpiecznych płatności mobilnych. Oprócz przelewów na telefon umożliwia również podzielenie rachunku pomiędzy kilka osób korzystających z aplikacji czy wysłanie linku do płatności innym użytkownikom. Poza tym – Revolut i Apple Pay czy Google Pay to znakomicie pasujący do siebie partnerzy, którzy znacznie ułatwią nam dokonywanie zakupów w sieci.
 • Łatwe zarządzanie kartami: w jednym okienku aplikacji będziemy mogli w łatwy i szybki sposób zarządzać wszystkimi dostępnymi kartami. Oprócz tradycyjnych plastików możemy również tworzyć wirtualne karty, nieposiadające swojego fizycznego odpowiednika. To rozwiązanie idealne w przypadku zakupów z niepewnych źródeł. Przy użyciu Revolut wyplata z bankomatu w nieznanym miejscu będzie również zdecydowanie lepszym pomysłem niż korzystanie z podstawowej karty.
 • Dodatkowe zabezpieczenia: sam fakt korzystania z karty prepaid znacznie wpływa na poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie jednak system pozwala nam na wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia bazującego na analizie danych GPS. Jeżeli je włączymy, osoby oddalone od nas nie będą w stanie wykonywać transakcji przy pomocy karty Revolut.
 • Handel kryptowalutami i akcjami: coś dla siebie znajdą również inwestorzy, choć niekoniecznie będzie to rozwiązanie dla giełdowych wyjadaczy. Aplikacja umożliwia kupowanie kryptowalut i akcji spółek notowanych na amerykańskich giełdach NYSE i NASDAQ. W tym pierwszym przypadku warto mieć jednak świadomość, że nie kupujemy samej kryptowaluty, którą możemy swobodnie dysponować, a jedynie zapis stanu posiadania. Nieco mniej korzystnie prezentuje się również kurs, choć to wyjątkowo łatwy sposób na posmakowanie zupełnie innych narzędzi inwestycyjnych: kryptowaluty wymieniamy dokładnie w taki sam sposób jak ich tradycyjne odpowiedniki.
 • Atrakcyjne ubezpieczenia: Revolut oferuje również tanie ubezpieczenia turystyczne. Możemy ustawić opcję, w której za każdym razem po przeniesieniu się do innego kraju automatycznie zostanie włączony podstawowy pakiet ubezpieczeń. Co prawda wielu użytkowników narzeka na jego zakres, jednak, biorąc pod uwagę bardzo niską cenę i łatwy sposób aktywowania opieki, to dobra opcja, zwłaszcza jeżeli mamy tendencję do zapominania o takich aspektach podróży.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Revolut: konto firmowe

Jedną z najnowszych usług proponowanych przez Revolut jest konto firmowe. W tym przypadku startup również stawia na aspekt międzynarodowy: umożliwia wysyłanie i odbieranie środków w 28 walutach i bardzo tanie przewalutowanie. Imponują również możliwości połączonej z firmową kartą Revolut aplikacji: ta umożliwia połączenie z programami księgowymi oraz nadzorowanie wielu kart prepaid, które można np. przekazać swoim pracownikom, włączając w to ustalenie dodatkowej autoryzacji niektórych płatności. Revolut z Aplle Pay znakomicie współgra również w tym zakresie. Oprócz tego aplikacja umożliwia realizację do 1000 płatności jednym przyciskiem, a cały proces rejestracji wraz z autoryzacją ma zamknąć się w ciągu jednej doby. Podstawowa, bezpłatna wersja, nie daje jednak zbyt dużych możliwości: można wykonać zaledwie 5 przelewów lokalnych, a wymiana walut wiąże się z prowizją wynoszącą 0,4%. Za wyższe pakiety trzeba natomiast zapłacić, i to nie mało. Z pewnością w dobie znakomicie rozwiniętej oferty kont firmowych nie będzie to więc ciekawa oferta, zwłaszcza dla mniejszych działalności. Może jednak zainteresować duże podmioty, które borykają się z korporacyjnymi wyzwaniami.

Revolut: konto lepsze od standardowego?

Czy więc konto Revolut może zastąpić tradycyjne konto bankowe? Potencjalnie tak. Dysponujemy w końcu jego numerem, możemy zarówno wykonywać przelewy, jak i je odbierać, z pomocą karty Revolut wypłata z bankomatu przebiega w taki sam sposób, jak przy standardowym plastiku, a zalet taniej wymiany gotówki nie trzeba po raz kolejny wyliczać. Jednocześnie jednak lista wątpliwości jest bardzo długa, co sprawia, że (przynajmniej w tym okresie) nie jest to najlepszy wybór:

 • Revolut to nie bank: choć wszystkie wymienione czynności kojarzą nam się z działalnością banków i startup zdobył łotewską licencję, nadal nie jest bankiem. Wprawdzie posiada gwarancje innych instytucji, jednak w dalszym ciągu wiąże się to z podjęciem większego ryzyka, na które nie chcemy raczej narazić naszych oszczędności.
 • Oferta jest bogata, ale… to nie bank: oferta Revolut przyprawia o zawrót głowy. Nowoczesne funkcje kuszą, ale jednocześnie nie mają zbyt wiele wspólnego z życiem wielu użytkowników. Tradycyjne banki pozwalają nam nie tylko na realizowanie płatności, ale sprzyjają bezpiecznemu oszczędzaniu dzięki lokatom czy kontom oszczędnościowym, udzielają kredytów gotówkowych i hipotecznych oraz umożliwiają profesjonalne inwestowanie. Revolut wprawdzie – we współpracy z bankiem Paragon – uruchamia właśnie konta oszczędnościowe na terenie Wielkiej Brytanii, jednak znów będzie to narzędzie uzależnione od działań innej instytucji, nie będzie również na razie dostępne w innych krajach.
 • Rachunek na Wyspach: realizując codzienne przelewy zależy nam przede wszystkim na czasie. Tymczasem korzystając z karty Revolut i podpiętego do niej konta będziemy korzystali z brytyjskiego systemu, co nie przełoży się pozytywnie na czas realizacji, może także wzbudzić podejrzenia wielu kontrahentów czy pracodawcy.
 • Obsługa klienta: nowoczesność to podstawowa zaleta konta Revolut. Jednocześnie może być jednak również jego największą wadą. Wsparcie klienta w tradycyjnym banku jest niemal nieograniczone. Możemy udać się do oddziału, skorzystać z infolinii, maila, funkcji aplikacji czy czatu. W przypadku Revolut do dyspozycji pozostaje tylko ta ostatnia opcja. W wielu przypadkach może to utrudnić załatwienie interesującej nas sprawy. Podobnie sytuacja prezentuje się z aplikacją. Choć jest świetnie przygotowana i bardzo rozbudowana, czasami jej potencjał może okazać się niewystarczający, a nasze potrzeby zupełnie inne.
 • Nie zawsze za darmo: choć w przypadku Revolut darmowa karta jest rzeczywiście bezpłatna, nie zawsze nie poniesiemy dodatkowych kosztów. W podstawowym pakiecie standard ograniczeniu ulega m.in. dostępna przez Revolut wypłata z bankomatu: miesięczna suma wynosi zaledwie 800 zł lub ich równowartość. Za kartę Premium trzeba będzie natomiast zapłacić 29.99 zł, a w najwyższym planie – Metal – 49.99 zł. W dobie atrakcyjnych ofert bezpłatnych kont bankowych to spore koszty.

Jaką decyzję podjąć?

Pomimo zyskania nowych możliwości i szybkiego rozwoju Revolut nadal najlepiej sprawdza się w swoim pierwotnym przeznaczeniu, czyli w charakterze karty prepaid umożliwiającej tanie przewalutowanie podczas transakcji za granicą. Jest również nieoceniony jako wygodny i bezpieczny środek płatności internetowych. Warto jednak pamiętać, że również w polskich bankach znajdziemy atrakcyjne oferty kont walutowych umożliwiających uzyskanie oszczędności bez zbędnych kosztów. Nad zamienieniem usług tradycyjnej bankowości kartą Revolut trzeba się poważnie zastanowić i w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa oraz realne możliwości, których oczekujemy od współczesnej bankowości.

Poradniki