REKLAMA

Fed pompuje dolary na rynek

2020-03-12 18:38
publikacja
2020-03-12 18:38

Nowojorski Fed dokonał dostosowań w zakupach papierów wartościowych, które dotychczas dotyczyły tylko bonów skarbowych – podała w czwartek nowojorska Rezerwa Federalna w komunikacie. Fed chce też wpompować w system finansowy ponad 500 mld USD w ramach operacji repo.

/ fot. Kurtis Garbutt / Flickr

Zgodnie z nowym planem Fed rozszerzy swoje zakupy papierów wartościowych „na szereg różnych terminów zapadalności” tak, aby obejmowały bony, papiery wartościowe chronione przed inflacją i inne instrumenty.

Fed poszerzył skalę swoich dotychczasowych zakupów skarbowych o wartości 60 miliardów dolarów, które do tej pory ograniczały się do krótkoterminowych bonów skarbowych.

Nowojorski Fed podał, że zaoferuje 500 miliardów dolarów w ramach trzymiesięcznej operacji repo. Operacja ma zostać powtórzona jutro i będzie kontynuowana co tydzień do 13 kwietnia. W komunikacie stwierdzono również, że operacje repo w dużych rozmiarach mają pomóc funkcjonować rynkom.

Ponadto Fed będzie nadal oferował co najmniej 175 miliardów USD w ramach repo overnight i 45 miliardów USD w operacjach dwutygodniowych.

„Wprowadzane są zmiany mające na celu zaradzenie bardzo nietypowym zakłóceniom na rynkach finansowania Skarbu Państwa, związanym z wybuchem epidemii koronawirusa” - napisano w oświadczeniu nowojorskiego Fedu.

Decyzja została podjęta na polecenie prezesa Fed Jerome Powella w porozumieniu z Federalnym Komitetem Otwartego Rynku (FOMC).

Po interwencji Fedu rynki akcji w USA zahamowały spadki. Indeks S&P 500 spada o 5,96 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 5,9 proc., a Nasdaq idzie w dół 5,7 proc. Po otwarciu sesji główne indeksy traciły nawet ponad 8,5 proc.

3 marca Fed obniżył główną stopę procentową o 50 pb do 1,00-1,25 proc. – podano w komunikacie. W oświadczeniu poinformowano, że obniżono stopy proc., aby chronić najdłuższą w historii ekspansję gospodarczą.

Posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 17-18 marca. Po posiedzeniu opublikowane zostaną kwartalne projekcje makroekonomiczne. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
plutarch
Czarno to widzę, w wielu aspektach.
jes
A wszyscy sprzedają wszystko by dostać $ a te wylatują z drukarni aż miło.
fermax
a świstak siedzi i drukuje sreberka...

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki