REKLAMA

Trump zawiesza przyjazdy z Europy do USA. UE odpowiada

2020-03-12 02:25, akt.2020-03-12 13:06
publikacja
2020-03-12 02:25
aktualizacja
2020-03-12 13:06

Od północy w piątek na 30 dni zawieszone będą wszystkie przyjazdy z Europy do Stanów Zjednoczonych - poinformował w środę prezydent USA Donald Trump w orędziu w sprawie koronawirusa, wygłoszonym w Gabinecie Owalnym. Zakaz nie będzie obejmował Wielkiej Brytanii.

/ fot. POOL Reuters / FORUM

W wystąpieniu Trump ocenił, że USA radzi sobie lepiej niż Europa w zwalczaniu koronawirusa. "Unia Europejska nie podjęła takich samych środków ostrożności i ograniczeń podróży z Chin i innych zapalnych miejsc" - mówił. W rezultacie - kontynuował - "znaczna część" ognisk koronawirusa w USA rozpoczęła się od podróżujących z Europy.

W ocenie Trumpa Stany Zjednoczone podjęły dobry krok wprowadzając zakaz wjazdu z Chin do USA. "Teraz musimy podjąć takie same działania z Europą" - stwierdził. Zakaz przyjazdów z Europy nazwał "mocnym, ale koniecznym krokiem".

"Unikajcie podróży"

Przywódca Stanów Zjednoczonych wezwał Amerykanów do unikania podróży. Ludzie w podeszłym wieku muszą być "bardzo ostrożni" - dodał. Zaapelował do obiektów ochrony zdrowia o odwołanie wizyt, które nie mają celu medycznego.

"Dla zdecydowanej większości Amerykanów ryzyko jest bardzo, bardzo niskie" - uspokajał w swoim 11-minutowym orędziu Trump.

Trump zapewniał też, że "to nie jest kryzys finansowy", lecz "chwila, którą pokonamy jako kraj i jako świat". Zapowiedział działania, mające stymulować gospodarkę w czasie pandemii.

"Wszyscy jesteśmy w tym razem. Musimy odłożyć na bok politykę, zaprzestać partyjniactwa i zjednoczyć się jako kraj, jako jedna rodzina" - wzywał.

Ogłoszone przez prezydenta środki to najpoważniejszy jak do tej pory krok władz USA w zwalczaniu pandemii - zauważają amerykańskie media. Ograniczenie podróży obejmuje Polskę.

Zakaz przyjazdu do USA z Europy nie dotyczy osób, dla których Stany Zjednoczone to miejsce stałego pobytu oraz najbliższych członków rodzin obywateli USA - poinformował amerykański departament bezpieczeństwa wewnętrznego.

Zakaz - jak sprecyzował resort - dotyczyć będzie większości osób bez paszportu USA, którzy byli w strefie Schengen w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Szefowie Rady Europejskiej i KE krytykują decyzję prezydenta USA o zakazie podróży

Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, Charles Michel i Ursula von der Leyen skrytykowali decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o zawieszeniu wszystkich przyjazdów ze strefy Schengen do Stanów Zjednoczonych w związku z pandemią koronawirusa.

"Koronawirus to globalny kryzys, który nie ogranicza się do żadnego kontynentu i wymaga współpracy, a nie jednostronnych działań. Unia Europejska krytykuje fakt, że decyzja USA o zakazie podróży została podjęta jednostronnie i bez konsultacji" - napisali we wspólnym oświadczeniu.

Podkreślili też, że Unia Europejska podejmuje zdecydowane działania w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Koronawirus pandemią

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w środę na konferencji prasowej w Genewie, że sytuacja w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa może być już określana jako pandemia.

Oficjalny lekarz Kongresu USA Brian Monahan ocenił, że liczba zakażonych Covid-19 w Stanach Zjednoczonych wyniesie od 70 mln do 150 mln osób - informują w środę amerykańskie media. Według cytowanych przez media w USA anonimowych uczestników spotkania z nim, lekarz miał ponadto stwierdzić, że ponad 80 proc. zakażonych wyjdzie z choroby bez uszczerbku na zdrowiu.

Dotychczas w Stanach Zjednoczonych zmarło 38 osób zakażonych koronawirusem. Przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest w Stanach Zjednoczonych ponad 1000. (PAP)

mobr/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 250 zł w promocji Konta 360°! Sprawdź i skorzystaj!

Zyskaj aż 250 zł w promocji Konta 360°! Sprawdź i skorzystaj!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
tristans
Trump ma rację, a Europa się zbłaźniła. Trzeba było stosować całkowitą kwarantannę już na początku lutego. Większość podróżujących to turyści, i garstka biznesmenów która i tak może się w większości kontaktować zdalnie. Więc było by może kilkanaście - kilkadziesiąt tyś w krótkiej kwarantannie i to Trump ma rację, a Europa się zbłaźniła. Trzeba było stosować całkowitą kwarantannę już na początku lutego. Większość podróżujących to turyści, i garstka biznesmenów która i tak może się w większości kontaktować zdalnie. Więc było by może kilkanaście - kilkadziesiąt tyś w krótkiej kwarantannie i to byłby jedyny problem. A tak mamy teraz całe narody które się zamykają dziesiątkami milionów w domowych kwarantannach, niepewne miejsca pracy, stany wyjątkowe, pikujące giełdy i absolutny brak pewności kiedy zacznie się poprawiać, o powroscie do normalności nie wspominając.
nellington
Trump uwalił Obamacare, pozbawiając dziesiątki milionów ludzi sensownej opieki medycznej. "Rację" może sobie w zupę wsadzić. Teraz otwieramy popcorn i patrzymy jak w USA apokalipsa...
jerloz210935
Tramp przyjaciel putina sieje zamęnt w świecie,niestety wielkie mocarstwa za bardzo się panoszą dlatego Europa winna umacniać swoje więzy,dlatego należy pozbywać się z naszego grona ludzi
którzy rozbijają jedność UNII.
eagleeye
@jaceklech czytałeś komentarz @znawca_wszystkiego to mój komentarz jest zbędny :-)

Ta PANDEMIA będzie nowym odbiciem i urealnieniem wartości spółek jak i testem na ich wytrzymałość. Gielda nie polega tylko na zarabianiu ale tez na nie trafnych inwestycjach w "śmieciowe" papiery.

Sorry ale tak
@jaceklech czytałeś komentarz @znawca_wszystkiego to mój komentarz jest zbędny :-)

Ta PANDEMIA będzie nowym odbiciem i urealnieniem wartości spółek jak i testem na ich wytrzymałość. Gielda nie polega tylko na zarabianiu ale tez na nie trafnych inwestycjach w "śmieciowe" papiery.

Sorry ale tak wyglada realny a nie wirtualny świat !!!
antek10
UE zawsze budzie sie z ręką w nocniku. Tak samo było z imigrantami. Putin pierdną, imigranci ruszyli do UE . Wywołało to niechęć do UE w UK. Tak samo jest z NS2. Interesiki małych polityków górą. To bardzo krótkowzroczne.
jaceklech
Powinni to zrobić już dawno.
Te poziomy nie mają nic wspólnego z fundamentami.
marxs
za to my sprowadzamy bandyterkę zza oceanu być może zarażoną wirusem na tzw.ćwiczenia w kraju
antek10
I bardzo dobrze bo linie lotnicze nie kwapią sie do anulowania biletów ze 100% refundacją o ile taka nie była wykupiona.
znawca_wszystkiego
Ale pieczeni na jednym ogniu można załatwić dzięki koronowirusowi :
- obniżenie stóp (=dalsze okradanie ludzi z oszczędności)
- ograniczenie globalizacji (globalizacja już jest passe odkąd chiny są większym eksporterem od usa)
- ograniczenie gotówki (przenosi zarazki)
- konfiskata złota, w najlepszym razie
Ale pieczeni na jednym ogniu można załatwić dzięki koronowirusowi :
- obniżenie stóp (=dalsze okradanie ludzi z oszczędności)
- ograniczenie globalizacji (globalizacja już jest passe odkąd chiny są większym eksporterem od usa)
- ograniczenie gotówki (przenosi zarazki)
- konfiskata złota, w najlepszym razie likwidacja anonimowości
- wprowadzenie nowych podatków "solidarnościowych"
- produkcja i sprzedaż miliardów szczepionek za biliony dolarów
- zresetowanie 100krotnie przewartościowanych giełd zachodnich pod pretekstem wirusa (i zarobienie bilionów na shortach)
- ograniczenie swobód obywatelskich,
- próba generalna wprowadzania stanu wyjątkowego i zastraszanie tłumów
- klasyczne bohaterskie rozprawianie się z problemem który się stworzyło

I niech ktoś mi powie że ten wirus wziął się ot tak znikąd.
innowierca
@znawca _wszystkiego
Bo chcac nie chcac nasuwaja sie pytania.Od kiedy (ilu lat ) koronawirus byl z nami ??
Czy pojawil sie nagle , bo raczej nie pojawil sie nagle 27 Listopada o godzinie 14.27 po poludniu ::)) ::))Moglo tak byc , ale to by oznaczalo ze " wymsknal "sie jakiemus pracownikowi laboratorium , ewentualnie
@znawca _wszystkiego
Bo chcac nie chcac nasuwaja sie pytania.Od kiedy (ilu lat ) koronawirus byl z nami ??
Czy pojawil sie nagle , bo raczej nie pojawil sie nagle 27 Listopada o godzinie 14.27 po poludniu ::)) ::))Moglo tak byc , ale to by oznaczalo ze " wymsknal "sie jakiemus pracownikowi laboratorium , ewentualnie wyniosl go z pracy nie przestrzegajac procedur.
W ktorym kraju pojawil sie najpierw , czy to bylu Chiny cz USA ,czy moze inny kraj.Bo to ze najpierw zostal wykryty w Chinach , wcale nie oznacza ze tam pojawil sie najpierw.
W kraju w ktorym pojawil sie najpierw , wiedzac ze nie jest jakos katastrofalnie zabojczy , mogli wcale go nie probowac wykryc ( no bo kto by sie przyznal ).
To ze wirus byl z nami rok temu , jest wysokim prawdopodobienstwem,
Jedno jest pewne ,ze na te pytania , raczej nigdy , my publika , nie poznamy odpowiedzi.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki