REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tak zwalnia Amazon w Polsce. Szokująca relacja byłej pracownicy. "Udu...my Cię"

2023-03-21 09:30
publikacja
2023-03-21 09:30

Amazon w ostatnich miesiącach redukuje zatrudnienie na całym świecie w obawie przed recesją. Jednak to, w jaki sposób miano zwolnić jedną z pracownic Amazona w Polsce, jest skandaliczne. Jako pierwszy sprawę opisał Onet.

Tak zwalnia Amazon w Polsce. Szokująca relacja byłej pracownicy. "Udu...my Cię"
Tak zwalnia Amazon w Polsce. Szokująca relacja byłej pracownicy. "Udu...my Cię"
fot. Ralph D. Freso / / Reuters

O tym, że Amazon jest specyficznym miejscem pracy, pisano już wielokrotnie. Blokowanie strajków, zwolnienie chronionej przez związki zawodowe pracownicy, nieinformowanie pracowników o przypadkach COVID-19, czy stawianie wydajności ponad bezpieczeństwo to tylko niektóre z grzeszków koncernu.

Amazon zatrudnia w Polsce ponad 70 tys. pracowników, głównie w 10 ogromnych centrach logistycznych. Większość ulokowana jest na zachodzie naszego kraju, w pobliżu prowadzących do Niemiec autostrad.

Kradzież w magazynie Amazona?

Podczas jednej ze zmian pracownica magazynu w podpoznańskich Sadach została wezwana do głównego biura działu HR. - Na magazynie pracowałam trzy lata i nigdy nie miałam żadnych nagan - podkreśla bohaterka artykułu.

Tam została poinformowana, że miała ukraść towar. Jaki? Tego już nie powiedziano, nie chciano również pokazać rzekomego nagrania z monitoringu. Za to postawiono jej ultimatum - albo podpisze zwolnienie za porozumieniem stron ze skutkiem natychmiastowym, albo otrzyma dyscyplinarne wypowiedzenie.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Powiedzieli, że jeśli chcę widzieć nagranie, to zobaczymy się w sądzie. Jeśli wybiorę dyscyplinarkę. Powiedzieli, że tak mnie udupią, że się nie wypłacę. Użyli dokładnie takich słów - opowiada. Byłam tak przestraszona, że nie wiedziałam, co robić. Nie mam tyle pieniędzy, żeby latać po sądach" - mówi w rozmowie z Onetem była pracownica Amazona.

Chcę dyscyplinarkę - wybór zaskoczył wszystkich

Rozmowa w nerwowej atmosferze się przeciągała. Wybór był zaskakujący - "powiedziałam prosto z mostu, że chcę dyscyplinarkę. No to oni nadal: przecież mamy dowody, co się wypierasz" - wynika z relacji Onetu. Bohaterce odmówiono skorzystania z toalety, dopóki nie podpisze porozumienia stron. Nie pozwolono jej również sprawdzać godziny na telefonie. Zresztą za kilkanaście minut zostanie oskarżona o jego kradzież.

Kiedy była pracownica się ugięła i podpisała porozumienie, pozwolono jest skorzystać z toalety, ale nie damskiej, a dla osób z niepełnosprawnością. Następnie Anna została zaprowadzona przez mężczyzn do ochrony, gdzie musiała odblokować swój prywatny telefon i wpisać kod pokazujący numer IMEI urządzenia.

Pracownicę próbowano oskarżyć o kradzież jej własnego telefonu i to pomimo zarejestrowania go u ochroniarzy zgodnie z wewnętrznymi procedurami i posiadaniu na nim specjalnej naklejki, poświadczającej, że jest to jej urządzenie. Ostatecznie pracownicy HR odpuścili w tej kwestii.

Później byłą pracownicę zaprowadzono do szatni, w której dokonano jej przeszukania - w obecności pięciu mężczyzn (dwóch z HR-u i trzech z ochrony).

"By rządzić Ameryką, wystarczy znacjonalizować Amazon". Historia imperium Jeffa Bezosa

Podobnie jak Elon Musk również Jeff Bezos wiele zawdzięcza internetowi. No i doskonałej intuicji, ponieważ już w latach 90. wyczuł, że rosnący konsumpcjonizm prędzej czy później znajdzie swoje ujście w sieci. Stworzenie największego na świecie sklepu online było jednak zaledwie rozgrzewką, bo ambicje Amerykanina od samego początku sięgały znacznie dalej niż sprzedawanie książek czy karteczek samoprzylepnych. 

Nie pierwsza i (nie) ostatnia?

Wcześniej miało dochodzić do podobnych sytuacji. Przymuszanie pracowników Amazona do podpisania porozumienia stron miało być niemal standardową procedurą - Jedną z metod stosowanych przez firmę miało być właśnie długotrwałe przetrzymywanie pracownika w pomieszczeniu połączone z zakazem korzystania z toalety - podaje Onet.

"Pragniemy podkreślić, że musimy podejmować odpowiednie kroki, gdy dostrzegamy dowody niewłaściwego postępowania" — brzmi fragment e-maila, w którym Amazon miał ustosunkować się do powyżej opisanej sytuacji. "Amazon jest w pełni transparentny w kwestii podejścia do pracowników i dąży do tego, by być najlepszym pracodawcą na świecie" - dodano.

Lubiłam tę pracę, pracowałam w Amazonie prawie trzy lata, nigdy nic nie ukradłam. Dzień przed zwolnienienm dostałam pochwałę od menedżera za wyniki. A w czwartek zostałam zwolniona i potraktowana, jak nie wiem kto. Nie wiem nawet, jak to określić — zaznacza rozmówczyni Onetu.

 JM

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (61)

dodaj komentarz
tytus22
Amazon czy inny moloch paczy tylko wydoić pracownika a później zrobić złodzieja z niego aby odprawy nie dać ,nie kupować tam i niech zwinie żagle .
prawnuk
pracodawca, którego nagrano jak żąda takiej formy rozwiązania umowy, powinien dostawać karę 10% obrotów
xxpp
amazon ma potężny problem ze złodziejami. jeżeli chcą kogoś zwolnić, to nie muszą robić takich cyrków.
w Niemczech jest jeszcze gorzej - tam kurierzy z Rumunii masowo wkładają do pudełek cegły.
podatnik-
A dlaczego Amazon ma to robić w cywilizowany sposób? Przecież tego Narodu nikt i nic nie broni? Sądy nie działają cały proces to minimum5-6 lat! I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani A dlaczego Amazon ma to robić w cywilizowany sposób? Przecież tego Narodu nikt i nic nie broni? Sądy nie działają cały proces to minimum5-6 lat! I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 22 marca 2023 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Należy dodać, że aktualne zadłużenie PRLu bis przekroczyło 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma ojczyznę i czy PRL bis to aby jego Ojczyzna?
kubmix
Trzeba znać swoje prawa i przede wszystkim wiedzieć, gdzie i kiedy można je zastosować. Jeżeli przedsiębiorstwo nie stosuje się do prawa, to pozew powinien być skierowany, ale przez pracownicę, nie na odwrót.
jpelerj
Choćby nawet zrobili publiczna chłostę i zamieścili nagranie w sieci, to Amazonowi nic się nie stanie. Amerykańska firma w wasalnej Polsce. Kto jej podskoczy? Rząd, prokuratura? Koniec mrzonek, prosze państwa.
piotr76
W końcu trafi na kogoś zza wschodniej granicy, i jej/jego ziomale sami wymierzą sprawiedliwość. Oczywiście oberwą tylko wolscy poganiacze.
infinityhost
Na taki tekst jak w artykule jest jedna odpowiedź "to JA tu jestem od udupiania a nie bycia udupianą". he he
infinityhost
A widzieliście kiedyś innego januszeksa?
ej_czy_nie
Muszą trzymać dyscyplinę bo by te masy przypadkowych ludzi rozkradły tam wszystko

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki