REKLAMA
WEBINAR

Amazon zwolnił chronioną przez związki zawodowe pracownicę

Alan Bartman2021-11-16 14:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-11-16 14:50

Amazon zwolnił dyscyplinarnie chronioną członkinię związku zawodowego, pomimo sprzeciwu organizacji – poinformował na swoim koncie w mediach społecznościowych OZZ Inicjatywa Pracownicza. Pracodawca uważa, że pracownica dopuściła się „niedopuszczalnego i lekceważącego zachowania”.

Amazon zwolnił chronioną przez związki zawodowe pracownicę
Amazon zwolnił chronioną przez związki zawodowe pracownicę
fot. Jonathan Weiss / / Shutterstock


Amerykańska korporacja zwolniła dyscyplinarnie Magdę Malinowską, która pracowała od sześciu lat w magazynie w Sadach pod Poznaniem i jednocześnie była członkinią prezydium Komisji Międzyzakładowej związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz chronionym społecznie inspektorem pracy. Związkowcy poinformowali, że pracodawca jako powód swojej decyzji wskazał „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok”. Jednocześnie dodają, że najprawdopodobniej chodzi o sytuację z 6 września 2021 r., która dotyczy śmierci mężczyzny.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza sprzeciwił się zwolnieniu, lecz pomimo to pracodawca zdecydował się na takie rozwiązanie. Związkowcom zależy na przewróceniu Magdy Malinowskiej do pracy oraz domagają się „zaprzestania antyzwiązkowej nagonki prowadzonej przez Amazon”.

– Dyscyplinarka dla Magdy Malinowskiej stanowi eskalację antyzwiązkowych praktyk ze strony Amazon, z którymi mamy do czynienia w ostatnich miesiącach. Amazon odmówił związkowcom przeprowadzanie audytów bhp, utrudniał korzystanie z należnych im godzin związkowych, jednostronnie zmienił zapisy Regulaminu Pracy, nie licząc się z uzgodnionym wspólnie stanowiskiem obu działających w spółce organizacji, Inicjatywy Pracowniczej oraz Solidarności, które wspólnie nie wyraziły zgody na zmiany uderzające w pracowników. Zgodnie z polskim prawem pracy, pracodawcy nie mają prawa na takie działanie bez zgody związków. Ponadto, działacze i działaczki Inicjatywy Pracowniczej są regularnie wzywani do składanie pisemnych wyjaśnień dotyczących rzekomych naruszeń zasad obowiązujących w Amazon. Najwidoczniej firma zbiera na związkowców haki – możemy przeczytać w oświadczeniu OZZ Inicjatywy Pracowniczej.

Zdaniem Amazona zwolnienie nie było bezpodstawne. Firma podkreśla, że rozwiązanie umowy nastąpiło z ważnych powodów, dotyczących poszanowana godności osobistej innego pracownika.

– Wśród naszych pracowników kreujemy kulturę szacunku i oczekujemy od nich odpowiedniego zachowania na terenie naszych centrów operacyjnych. W tym przypadku, pani Malinowska odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych. W związku z tym, po niedopuszczalnym i lekceważącym zachowaniu pani Malinowskiej, nie mieliśmy innego wyjścia, jak zakończyć naszą współpracę – komentuje Aleksandra Zarychta-Kuzalska, PR menedżer w Amazonie, cytowana przez Pulshr.pl

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
gerth
Każdy kij ma dwa końce: władza/stanowisko psuje człowieka, pewnie już sodówka uderzyła do głowy i "wywalone" bo przecież jej nie zwolnią. A fotografowanie zwłok również nie jest właściwe - przy tylu osobach zatrudnionych wręcz statystycznie można założyć że będzie dochodziło do śmierci również w czasie pracy i nie trzeba Każdy kij ma dwa końce: władza/stanowisko psuje człowieka, pewnie już sodówka uderzyła do głowy i "wywalone" bo przecież jej nie zwolnią. A fotografowanie zwłok również nie jest właściwe - przy tylu osobach zatrudnionych wręcz statystycznie można założyć że będzie dochodziło do śmierci również w czasie pracy i nie trzeba tego dokumentować do "bezduszności Amazona" - na siłę nikt tam nie pracuje. Tyle.
peluquero
6 lat w magazynie to niestety nie 7 lat w Tybecie
xiven
najgorsi to są konsumpcjoniści którzy nadają sens istnieniu takich modeli biznesowych

jedni się katują żeby inni mogli zabić nudę kupując niepotrzebne śmieci
johnnygalt
Związki zawodowe są kulą u nogi dla wielu firm. Amazon jest pracodawcą bezczelnie wykorzystującym pracowników. Zapowiada się ciekawa walka. Czas zaopatrzyć się w popcorn. :)
salad77
A pan Bezos liczy miliardy, może do grobu zabierze sobie.
thomashkis
Nie chcesz, to nie kupuj na Amazonie. To jest bardzo proste.
Ja zaś się cieszę, że jest konkurencja dla nierzetelnych firm (np księgarni internetowych) i że mogę zamówić książkę, która rzeczywiście w 2-3 dojdzie do mnie.
prs odpowiada thomashkis
Napisz kiedys..jak zrozumiesz czym naprawde zajmuje sie Amazon..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ravauw
Jasiek, czasami gadasz z sensem!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki