REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Noworosyjsk odcięty od wody. Ukraińcy uderzyliy w główną bazę Floty Czarnomorskiej

2026-08-12 16:22
publikacja
2026-08-12 16:22
Dodaj Bankier.pl w Google

Mer Noworosyjska Andriej Krawczenko poinformował w środę o wstrzymaniu dostaw wody do miasta położonego nad Morzem Czarnym po nocnym ataku ukraińskich dronów – podała agencja Reutera. Gubernator Kraju Krasnodarskiego Weniamin Kondratiew oświadczył, że w wyniku ataku zginęły trzy osoby.

Noworosyjsk odcięty od wody. Ukraińcy uderzyliy w główną bazę Floty Czarnomorskiej
Noworosyjsk odcięty od wody. Ukraińcy uderzyliy w główną bazę Floty Czarnomorskiej
fot. Arthur Vanzetti / / Wikipedia

Krawczenko przekazał, że w Noworosyjsku ogłoszono stan wyjątkowy, a władze prowadzą ocenę szkód. W oświadczeniu opublikowanym na rosyjskim komunikatorze Max poinformował również, że w wyniku ataku uszkodzonych zostało kilka placówek edukacyjnych.

Kondratiew poinformował, że w ataku zginęły trzy osoby, 24 zostały ranne, w tym dwie trafiły do szpitala w stanie ciężkim.

Mer Noworosyjska napisał wcześniej w serwisie Telegram, że uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej, w tym cztery przedsiębiorstwa i 21 budynków mieszkalnych.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o przeprowadzeniu w nocy przez Siły Obrony Ukrainy operacji, której celem była baza rosyjskiej marynarki wojennej w Noworosyjsku. Zełenski potwierdził trafienia m.in. w stanowiska obrony powietrznej oraz infrastrukturę portową.

Wakacje na giełdzie

Port w Noworosyjsku jest obecnie główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W 2022 r. Rosja wycofała tam większość okrętów z bazy w Sewastopolu na okupowanym Krymie w obawie przed ukraińskimi atakami rakietowymi i dronowymi, także z wykorzystaniem dronów morskich.

Resort obrony w Moskwie przekazał, że minionej nocy strącono ponad pół tysiąca ukraińskich bezzałogowców.

W godzinach porannych rosyjski gigant zbożowo-logistyczny Demetra-Holding oznajmił, że ukraińskie drony uszkodziły terminal zbożowy w Noworosyjsku, należący do tej firmy. Anonimowe źródła znające szczegóły sprawy poinformowały w rozmowie z agencją Reutera, że obiekt ten „wstrzymał działalność” i trwa szacowanie skali strat.

Również w środę brytyjski dziennik „Financial Times” powiadomił, powołując się na ukraińskich urzędników, że władze w Kijowie wstrzymały ataki dronowe na tankowce z ropą naftową, korzystające z portu w Noworosyjsku. Decyzja ta miała zapaść po prośbie wiceprezydenta USA J.D. Vance'a. (PAP)

mgp/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
platfusoptymista
Jak na atak tysiąca dronów to wynik mizerny
platfusoptymista
"Komik poinformował" by było śmieszniej.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki