REKLAMA

500 tys. dolarów kary dla Amazona za nieinformowanie pracowników o przypadkach COVID-19

2021-11-16 20:40, akt.2021-11-18 07:25
publikacja
2021-11-16 20:40
aktualizacja
2021-11-18 07:25

W ramach ugody zawartej z prokuraturą stanu Kalifornia Amazon zapłaci 500 tys. dolarów kary za "niewłaściwe informowanie" swoich pracowników o przypadkach Covid-19 w ich miejscu pracy - pisze we wtorek dziennik "The Guardian". Koncern ma też poprawić swoją komunikację z pracownikami w tym zakresie i poddać te komunikaty zewnętrznej ocenie.

500 tys. dolarów kary dla Amazona za nieinformowanie pracowników o przypadkach COVID-19
500 tys. dolarów kary dla Amazona za nieinformowanie pracowników o przypadkach COVID-19
fot. Alex Millauer / / Shutterstock

"Przedsiębiorstwo Amazon, które cieszy się historycznym i sprzedażowym boomem, podwajając cenę swoich aukcji na giełdzie, niewłaściwie powiadamiało pracowników magazynów i lokalnych agencji sanitarnych o liczbie przypadków Covid-19. (Pracodawca) często pozostawiał pracowników bez wiedzy o sytuacji epidemicznej (w ich miejscu pracy - PAP)" - mówił w poniedziałek dziennikarzom stanowy prokurator generalny Rob Bonta.

Z tego powodu "wielu pracowników bało się i nie mogło podejmować świadomych decyzji, by chronić swoich bliskich" - dodał.

Amazon zatrudnia w Kalifornii około 150 tys. pracowników. Korporacja zobowiązała się też informować lokalne agencje sanitarne w ciągu 48 godzin o nowych przypadkach Covid-19 w firmie, a pracowników w ciągu doby.

Pół miliona dolarów kary zostanie przekazane na wdrażanie stanowego prawa ochrony konsumentów - przekazał "Guardian".

Stanowisko Amazona wystosowane przez biuro prasowe firmy

Cieszymy się z rozwiązania tej sprawy i z tego, że Prokurator Generalny nie zakwestionował środków bezpieczeństwa w naszych centrach. Od początku pandemii ciężko pracowaliśmy i do tej pory zainwestowaliśmy też ponad 15 miliardów dolarów, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i dostarczyć produkty naszym klientom – będziemy nadal to robić w kolejnych miesiącach i latach.

Amazon, drugi największy prywatny pracodawca w USA, od lat jest oskarżany o złe warunki pracy. Zatrudnieni twierdzili, że firma m.in. oferuje zbyt mało czasu na przerwy i zbytnio polega na wskaźnikach produktywności. Jednym z zarzutów wobec cyfrowego giganta, było to, że z braku przerw kurierzy Amazona czasami musieli załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne do butelki. Po serii doniesień medialnych potwierdzających zarzuty firma przyznała, że niektórzy kurierzy rzeczywiście mogli mieć kłopot z dostępem do toalety podczas pracy.

ska/ akl/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
hodler
500 tysięcy dolarów jest żartem dla Amazona. Podajcie przynajmniej przy tej liczbie zysk kwartalny Amazona dla porównania.
1a2b
To nie ma większego znaczenia bo ci biedni niedoinformowani pracownicy i tak gówno z tego dostaną.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki