REKLAMA

Roszady w promocjach kredytów hipotecznych. Obniżki i podwyżki stawek

Michał Kisiel2021-02-05 06:00, akt.2021-02-08 16:32analityk Bankier.pl
publikacja
2021-02-05 06:00
aktualizacja
2021-02-08 16:32

W lutym klienci zainteresowani kredytami hipotecznymi mogą skorzystać z promocyjnych propozycji w kilku bankach. W porównaniu z poprzednimi edycjami Bankier.pl odnotował zarówno wzrosty, jak i spadki stawek.

Roszady w promocjach kredytów hipotecznych. Obniżki i podwyżki stawek
Roszady w promocjach kredytów hipotecznych. Obniżki i podwyżki stawek
fot. XanderSt / / Shutterstock

Rynek kredytów hipotecznych zdecydowanie odżywa. Jak wynika z najświeższych danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej, w styczniu klienci złożyli wnioski o finansowanie na kwotę o 18 proc. wyższą niż rok wcześniej. Przypomnijmy, że porównanie rok do roku sięga okresu jeszcze sprzed pandemicznych zawirowań, trudno zatem mówić o tzw. efekcie niskiej bazy.

Zestaw dostępnych na rynku promocji nie ulega zasadniczym zmianom. Od dłuższego czasu obserwujemy aktywność tych samych graczy. Wiele banków nie sięga po narzędzia marketingowe i ogranicza się do serwowania tzw. standardowej oferty.

Promocja kredytu hipotecznego w mBanku

Od 4 lutego do 3 marca w mBanku dostępna jest nowa oferta promocyjnych kredytów hipotecznych pod nazwą „Zainwestuj w marzenia”. Minimalna kwota kredytu dla klientów, którzy nie są zaliczani do segmentu Intensive, to 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc, w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

  • 2,45 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
  • 3,35 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Stawki są niższe niż wcześniej, w styczniowej akcji promocyjnej, ale tylko dla kredytów z LTV poniżej 80 proc. – marża spadła o 0,05 pp. Dla zobowiązań z niższym wkładem własnym miała miejsce podwyżka – o 0,05 pp.

Klienci Active to osoby, które nie tylko posiadają rachunek osobisty w mBanku, ale również zapewniają na niego wpływy (co najmniej 5 tys. zł miesięcznie), wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą (w co najmniej 3 pełnych miesiącach z ostatnich sześciu) oraz korzystają z kredytu odnawialnego lub karty kredytowej (alternatywnie – posiadają depozyty z minimalnym saldem 25 tys. zł). W ich przypadku promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego wynoszą odpowiednio 2,10 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc., obniżka o 0,05 pp. w stosunku do poprzedniej edycji) i 2,95 pp. (dla niższej wpłaty własnej, więcej o 0,05 pp. niż w styczniu).

Klienci z segmentu Intensive muszą spełnić bardziej wygórowane warunki aktywności. Minimalne wpływy na rachunek wynoszą w tym przypadku 7 tys. zł miesięcznie. Stawki marży to: 1,90 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 2,75 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.). Również zamożniejszych kredytobiorców obowiązują niższe niż poprzednio stawki przy wyższym wkładzie własnym (o 0,05 pp.) i wyższe przy niższej wpłacie (również o 0,05 pp.).

Pekao Bank Hipoteczny przedłuża promocję

Do końca lutego 2021 r. w Pekao Banku Hipotecznym nadal dostępna będzie oferta promocyjna „eHipoteka”. Mogą z niej skorzystać osoby, które skontaktują się z jednym ze współpracujących z instytucją pośredników i złożą elektroniczny wniosek o finansowanie procesowany przez portal e-pekaobh. Oferta dotyczy tylko zobowiązań zabezpieczonych na lokalu mieszkalnym i osób, które uzyskują dochody z umowy o pracę, działalności gospodarczej, emerytury lub innych źródeł akceptowanych przez bank. Kwota finansowania musi mieścić się w przedziale od 100 do 600 tys. zł.

Opłata za udzielenie kredytu wynosi od 0 do 3 proc. Marża wynosi 1,99 pp. niezależnie od wysokości wkładu własnego. Kredytodawca wymaga co najmniej 20-procentowej wpłaty. W standardowej ofercie banku marża kredytowa to 2,09 pp. (dla kredytów z LTV do 60 proc.) i 2,39 pp. (dla kredytów z LTV powyżej 60 proc.).

Pekao Bank Hipoteczny nie wymaga dodatkowych zakupów produktów – nie stosuje tzw. sprzedaży krzyżowej. Marża kredytowa jest wyższa o 1 pp. do czasu wpisania hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej.

Promocja kredytu hipotecznego w Banku BPS

Do odwołania, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2021 r., trwać będzie promocja „Intensywnie zielona” kredytu hipotecznego „Mój Dom” w Banku BPS. Kredytodawca proponuje kilka wariantów oferty, w tym specjalny bonus dla kupujących lub budujących nieruchomość, której roczne zapotrzebowanie na energię (do ogrzewania i wentylacji) nie przekracza 40 kWh/m kw.

W pierwszym scenariuszu wymagane jest posiadanie przez cały okres kredytowania konta osobistego VIP Konto oraz karty kredytowej Mastercard World i wykupienie pakietu ubezpieczenia nieruchomości. Marża wynosi 2,09 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny bonus to zerowe oprocentowanie przez pierwsze pół roku kredytowania.

W drugim scenariuszu dodatkowo kredytobiorca opłaca ubezpieczenie na życie z oferty banku przez minimum 5 lat. Marża kredytowa wynosi 1,98 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny „dodatek” działa na takiej samej zasadzie jak w pierwszym w wariancie.

W porównaniu z obowiązującą wcześniej promocją o podobnej konstrukcji obniżeniu uległa zarówno stawka marży w drugim wariancie (symbolicznie – o 0,01 pp.), jak i stawka prowizji w obu przypadkach (z 1,99 proc. i 1,49 proc. do 0 proc.).

Promocja w Alior Banku

W Alior Banku trwa akcja promocyjna pod hasłem „Własne M w wielkim mieście”. Specjalne warunki przygotowano dla kredytobiorców, którzy do 30 czerwca zamierzają sfinansować zakup:

  • domu lub lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym, garażowym lub garażem,
  • położonego w granicach administracyjnych miast: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa lub Wrocław,
  • a kwota kredytu mieści się w przedziale od 100 do 700 tys. zł.

Kredytobiorcy muszą uzyskiwać dochody z umowy o pracę na czas nieokreślony lub z tytułu kontraktu menedżerskiego, emerytury lub renty. Najpóźniej w dniu zawarcia umowy kredytowej należy również posiadać otwarty rachunek w banku i kartę debetową. W drugim wariancie promocji konieczne jest przystąpienie do ubezpieczenia na życie.

Alior Bank proponuje klientom obniżenie marży o:

  • 0,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej (stawka wyjściowa 2,9-3,1 pp.),
  • 1,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej oraz ubezpieczenia na życie (stawka wyjściowa 3,35-3,55 pp.).

Najlepsze warunki, na jakie mogą zatem liczyć klienci, to marża 2,4 pp. dla wariantu pierwszego oraz 1,85 pp. dla wariantu drugiego. W pierwszym wariancie stawka prowizji wynosi 2 proc., a w drugim – 1 proc.

Ostatnie dni promocji w ING Banku Śląskim

Do 7 lutego można jeszcze skorzystać z promocji „Najlepiej na swoim” w ING Banku Śląskim. Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego.

Klienci banku mają do wyboru kilka wariantów promocji:

  • „Łatwy start” – z marżą 2,15 pp. i zerową prowizją,
  • „Lekka rata” – z marżą 1,99 pp. i prowizją 1,99 proc.

Dostępne są również odmiany kredytu ze stałym oprocentowaniem przez pierwszych 5 lat spłaty zobowiązania.

8 lutego bank przedstawił warunki nowej edycji promocji, pod nazwą "Zimowa wyprzedaż".

Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
dareku87
Super, jeszcze mogliby trochę złagodzić wymogi
pagodzik
W Polsce marza na poziomie 2%. Plus do tego stawka WIBOR, teraz na poziomie 0.2%, ale wszyscy wiedza, ze niedlugo stopy wroca na poziom 2%. I zrobi sie 4-procentowy kredyt. Same odsetki wzrosna dwukrotnie.

Dla porownania, we Francji kredyty udzielane sa ze stalym oprocentowaniem na poziomie 0.7%.

Ale roznica jest taka,
W Polsce marza na poziomie 2%. Plus do tego stawka WIBOR, teraz na poziomie 0.2%, ale wszyscy wiedza, ze niedlugo stopy wroca na poziom 2%. I zrobi sie 4-procentowy kredyt. Same odsetki wzrosna dwukrotnie.

Dla porownania, we Francji kredyty udzielane sa ze stalym oprocentowaniem na poziomie 0.7%.

Ale roznica jest taka, ze we Francji banki sa francuskie.
chojnak
OLX - Warszawa, rynek wtórny, segment "apartamentowce", cena do 600 tys. Ustawione wyszukiwanie z informowaniem o nowych ofertach. Kiedyś kilka dziennie, obecnie kilkanaście ogłoszeń. Podaż ewidentnie rośnie.
maria_anna
W obserwowanym przeze mnie segmencie ceny transakcyjne spadaja od trzech kwartalow.

P.s. moj ulubiony dev daje juz 7% na telefon bez negocjacji, w biurze pewnie wiecej, ale ma pecha bo jego konkurent wrzuca w przyszlym tygodniu do sprzedazy dwa budynki a po poprzednich etapach hula wiatr.

Podsumowujac.

Podaz
W obserwowanym przeze mnie segmencie ceny transakcyjne spadaja od trzech kwartalow.

P.s. moj ulubiony dev daje juz 7% na telefon bez negocjacji, w biurze pewnie wiecej, ale ma pecha bo jego konkurent wrzuca w przyszlym tygodniu do sprzedazy dwa budynki a po poprzednich etapach hula wiatr.

Podsumowujac.

Podaz rosnie, popyt spada co w efekcie daje spadek ceny. Tak bylo jest i bedzie.
wpftdh
To słabo maryna piłeczka vel anna niedomagająca vel anna maria. Ja dostaję 15% na telefon bez negocjacji w tej samej inwestycji. Strasznie się śmieją, że cię ........ :))))
exio
A co to jest za segment jeśli można spytać?
darek_znawca
Aby zaspokoić głód mieszkań:
-w latach 2001-2010 potrzeba było 1,1mln mieszkań,
-w latach 2011-2020 potrzeba było 1,5mln mieszkań,
-w latach 2021-2030 będzie potrzeba 160tys mieszkań,
-w latach 2031-2040 będzie nadmiar 1,7mln mieszkań.
bt5
Połowa mieszkań w Polsce się nadaje tylko do wyburzenia. To było stawiane przed II czy jeszcze przed I wojna byle jak i często z materiałów rozbiórkowych. Potem dekady braku remontów i konserwcji. Pojedz sobie od kilku chociaż mniejszych miasteczek to zgroza, popękane, zawilgocone, dziurawe i całkoiwcie zgnite dachy. Modne w latach Połowa mieszkań w Polsce się nadaje tylko do wyburzenia. To było stawiane przed II czy jeszcze przed I wojna byle jak i często z materiałów rozbiórkowych. Potem dekady braku remontów i konserwcji. Pojedz sobie od kilku chociaż mniejszych miasteczek to zgroza, popękane, zawilgocone, dziurawe i całkoiwcie zgnite dachy. Modne w latach 90-tych "remonty" polegajce na wstawieniu okien pcv tylko powiększyły zawilgocenie wskutek braku wentylacji. W Hiszpani czy Włoszech owszem s jeszcze w eksploatacji starsze domy ze średniowiecza ale to z kamienia który sie nie zawilgoci, a po drugie tam cieplejszy jednak klimat i to się tam trzyma. Problem w Polsce polega na tym że młodzi ( i starsi też) z tych miasteczek z największa chęcia by się przenieśli do nowego budownictwa w dużych miastach ( tak jak to się działo masowo za Gierka), ale jest praktyczny brak miejsc popłatnej pracy z której można sobie pozwolić na tak przeprowadzkę i zakup czy najem nowego mieszkania.
po_co odpowiada bt5
Przykra prawda ale prawda. Wiele z tych mieszkań nie ma już nawet formy. Mieszkam na Śląsku i tutaj w oficjalnych spisach mieszkań komunalnych figurują kamienice które są w tak opłakanym stanie, że nie wydaje się nawet pozwoleń na ich remonty.
Mimo to takie lokale widnieją w statystykach.

W wielu miastach w Polsce mieszkania
Przykra prawda ale prawda. Wiele z tych mieszkań nie ma już nawet formy. Mieszkam na Śląsku i tutaj w oficjalnych spisach mieszkań komunalnych figurują kamienice które są w tak opłakanym stanie, że nie wydaje się nawet pozwoleń na ich remonty.
Mimo to takie lokale widnieją w statystykach.

W wielu miastach w Polsce mieszkania komunalne są zarezerwowane na 8 lat do przodu. Co prawda przez ostatnie lata modyfikowano listy mieszkaniowe tak aby jak najwięcej osób straciło szansę na tanie mieszkanie komunalne. Niemniej kolejki są wciąż długie.
maria_anna odpowiada po_co
I teraz wszyscy tutaj wspomniani ruszaja po kwedyt na minimum 500k i kupuja nowe mieszkania z klimatyzacja i laduja swoje elektryczne auta w garazach podziemnych. Scenariusz na film SF gotowy :)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki