REKLAMA
WEBINAR

Duży wzrost liczby chętnych na kredyty mieszkaniowe

2021-02-04 06:50
publikacja
2021-02-04 06:50

Banki notują coraz wyższe zainteresowanie kredytami hipotecznymi. O odbudowie popytu informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który w styczniu wyniósł 18,1 proc. Z informacji BIK wynika także, że w porównaniu do stycznia ub.r. wzrosła zarówno liczba chętnych na kredyt, jak i średnie kwoty, o jakie wnioskują Polacy. - Prognozy na ten rok zależą między innymi od polityki kredytowej banków, ale spodziewamy się wzrostów - mówi Waldemar Rogowski, profesor SGH, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. BIK prognozuje wartość akcji kredytowej na poziomie 72 mld zł, czyli o 14 proc. wyższą niż w 2020 roku.

Duży wzrost liczby chętnych na kredyty mieszkaniowe
Duży wzrost liczby chętnych na kredyty mieszkaniowe
fot. rsooll / / Shutterstock

- Pierwszy w tym roku dodatni odczyt BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe oznacza, że w styczniu 2021 roku w przeliczeniu na dni robocze banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 18,1 proc. w porównaniu ze styczniem ub.r. Wartość tego indeksu w porównaniu do odczytu z grudnia 2020 roku wzrosła o 11,7 pkt proc. - mówi agencji Newseria Biznes dr hab. Waldemar Rogowski.

Ujemne odczyty BIK Indeks notował w okresie od marca do sierpnia 2020 roku. Od września tendencja się odwróciła, nie licząc przerwy w listopadzie, kiedy ponownie wskaźnik spadł. Ostatnie dane wskazują na to, że popyt na kredyty - w ujęciu liczby wnioskujących - praktycznie odbudował się do poziomu sprzed pandemii.

W styczniu do banków i SKOK-ów wnioskowało 37 460 potencjalnych kredytobiorców. To o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem, i to pomimo mniejszej liczby dni roboczych, oraz o 11,5 proc. więcej niż w grudniu ub.r. W stosunku do kwietnia 2020 roku, kiedy dołek był największy, liczba wnioskujących wzrosła o ponad jedną trzecią. Styczniowy wzrost zainteresowania kredytobiorców będzie widoczny w sprzedaży kredytów za jeden-dwa miesiące, bo tyle trwa procesowanie wniosków w bankach.

- Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w styczniu br. wyniosła 306,46 tys. zł i była o 6,6 proc. wyższa niż w styczniu 2020 roku - mówi główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Jak podkreśla, odzwierciedla to obecną sytuację na rynku mieszkaniowym - wzrost średniej ceny powierzchni użytkowo-mieszkalnej oraz zakupy coraz większych nieruchomości.

- Trzeba również pamiętać, że banki poluzowały wymagania odnośnie do wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym, co bezpośrednio przekłada się na poziom akceptowania wyższej wartości wskaźnika LtV - mówi dr hab. Waldemar Rogowski. - Pozytywny wpływ będzie miał również wzrost liczby osób zaszczepionych.

Pierwsze miesiące pandemii przyniosły znaczące zaostrzenie warunków przyznawania kredytów mieszkaniowych, ale w drugim półroczu banki zaczęły je łagodzić. To spowodowało, że w całym roku liczba wniosków kredytowych była tylko minimalnie niższa niż w 2019 roku (o 0,6 proc.). Ten segment produktów - na tle całego rynku - poradził sobie z kryzysem wyjątkowo dobrze.

Prognozy BIK zakładają, że akcja kredytowa w segmencie mieszkaniowym w tym roku wyniesie 72 mld zł i będzie o 14 proc. wyższa niż w całym 2020 roku. Wysokiemu popytowi na kredyty będą sprzyjać wciąż niskie stopy procentowe oraz względnie dobra sytuacja na rynku pracy.

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jandziekonski
A teraz zerowe stopy zwiększają ceny mimo spadku czynszów - jak dla mnie szykowanie się do pęknięcia...

A ryzyk sporo:
https://jandziekonski.pl/2021/01/13/ceny-mieszkan-w-2021-pewny-wzrost/
tysiak35
Nie spotkałem się wcześniej żeby bańka spekulacyjna trwała tak długo jak ta mieszkaniowa .
jsunday
Rzeczywiście jest to meeeeeeeeeeeega wzrost, że 0,3% więcej ludzi złożyło wniosek.

"W styczniu do banków i SKOK-ów wnioskowało 37 460 potencjalnych kredytobiorców. To o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem"
antek10
Po co porownoją do stycznia sprzed roku? Przeciez wtedy wybuchła pandemia, nikt nie myslał o kupnie mieszkania.
bankster-kreator
"wzrosła zarówno liczba chętnych na kredyt, jak i średnie kwoty, o jakie wnioskują Polacy." Bo ich nie stać? Ktoś kto oszczędzał na mieszkanie i chciał kupić za gotówkę został wyd ymany inflacyjnie bez mydła ? To pokazuje tylko, że ludzie stają się coraz biedniejsi a nie coraz bogatsi skoro biorą coraz więcej kredytów na "wzrosła zarówno liczba chętnych na kredyt, jak i średnie kwoty, o jakie wnioskują Polacy." Bo ich nie stać? Ktoś kto oszczędzał na mieszkanie i chciał kupić za gotówkę został wyd ymany inflacyjnie bez mydła ? To pokazuje tylko, że ludzie stają się coraz biedniejsi a nie coraz bogatsi skoro biorą coraz więcej kredytów na coraz wyższe kwoty. Nic tylko płakać z tego powodu a nie się cieszyć...
ampulexcompressa
Rajd do końca 2022 gwarantowany. Średnia cena na pierwotnym w Wawie min 12.500
maria_anna
A co w 2023 wróżbito?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki