REKLAMA

NSA: badania psychologiczne pracownika są zwolnione z VAT

2013-07-23 16:24
publikacja
2013-07-23 16:24

Badania psychologiczne, mające na celu stwierdzenie, czy pracownik może pracować na danym stanowisku, są zwolnione z VAT - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że należy je traktować tak, jak inne obowiązkowe badania pracowników.

Wyrok dotyczy specjalistycznej przychodni medycznej wykonującej różnego rodzaju badania medyczne, które pomagały pracodawcy podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika na określonym stanowisku. Przychodnia uznała, że badania psychologiczne są zwolnione z VAT, bo można je zaliczyć do badań wykonywanych na zlecenie pracodawcy, takich jak badania wzroku, słuchu czy krwi.

Z kolei izba skarbowa w Bydgoszczy twierdziła, że badania psychologiczne pracownika nie są zwolnione z VAT, bo nie mają bezpośredniego związku z leczeniem. Zdaniem izby celem takich badań jest tylko dostarczenie pracodawcy informacji potrzebnej dla podjęcia decyzji o zatrudnieniu pracownika na określonym stanowisku, np. na stanowisku kierowcy, operatora dźwigu, ciągnika itp.

zwrot VAT» Jak uzyskać szybszy zwrot podatku VAT?

Przychodnia złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który przyznał jej rację. Uznał, że badania psychologiczne pracownika są usługami w zakresie opieki medycznej i na tej podstawie są zwolnione z VAT. Sąd podkreślił też, że te badania mają takie same znaczenie, jak inne badania lekarskie wykonywane na zlecenie pracodawcy.

Izba zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale we wtorek NSA oddalił jej skargę (sygn. I FSK 1350/12). W uzasadnieniu wyroku sędzia Grażyna Jarmasz wyjaśniła, że badania psychologiczne są zwolnione z VAT i nie muszą mieć bezpośredniego związku z leczeniem. Należy je zaliczyć do grupy badań z zakresu medycyny pracy - dodała sędzia.(PAP)

jak/ kjed/ mki/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki