REKLAMA

Kobiecy pomysł na biznes: akademia rozwoju osobistego

Barbara Sielicka2012-04-14 08:00
publikacja
2012-04-14 08:00
Kobiecy pomysł na biznes: akademia rozwoju osobistego
Kobiecy pomysł na biznes: akademia rozwoju osobistego
/ Bankier.pl

Pracowała w firmie, która przestała być spójna z jej planami rozwoju osobistego. Postanowiła więc ją zmienić na etat w innym przedsiębiorstwie – to okazało się jednak strzałem w kolano. Postanowiła założyć własną firmę.Małgorzata Dudek bardzo rozczarowała się pracą na etacie. Spędziła nawet parę miesięcy na zasiłku dla bezrobotnych, podczas których traciła nadzieję na znalezienie odpowiedniej pracy. Po jednej z rozmów kwalifikacyjnych postanowiła postawić na siebie i wykorzystać szansę, jaką paradoksalnie dał jej brak pracy.

Dała radę z pomocą bliskich

fot. Robert Ziehm
Rozwiązaniem jej problemów ze znalezieniem pracy okazało się założenia własnej firmy. Gdy Małgorzata podzieliła się tym pomysłem z rodziną, zdanie były podzielone. Dla niej najważniejsze jednak było wsparcie męża.  To on pomagał jej w remoncie i cierpliwie czekał na pierwsze sukcesy.

Następnym krokiem było zdobycie dotacji unijnej. Razem z jej oszczędnościami wystarczyło na to, aby pokryć większość kosztów, m.in. związanych z dzierżawą lokalu i innymi opłatami stałymi. Tak powstała Akademia Rozwoju Osobistego Kompas.

Na początku działalności Małgorzatę było stać tylko na jednego pracownika, który zajmował się pozyskiwaniem klientów biznesowych. - Obecnie postawiłam na porządne pozycjonowanie strony, która przynosi naprawdę dobre efekty. Poza tym współpracuję z osobami od marketingu, sprzedaży, spraw technicznych. Otacza mnie dużo osób, które są chętne do pomocy, każda z nich posiada inne umiejętności i specjalizuje się w innym obszarze. Sukcesem dla mnie nie jest liczba pracowników zatrudnionych na etacie, ale współpraca z różnymi specjalistami - mówi.

Rozwój osobisty zależy od pieniędzyAkademia powstała dla osób, które chcą zaznać spełnienia zawodowego i indywidualnego, jak również dla tych, których pragnieniem jest ciągłe doskonalenie. Z usług firmy Małgorzaty mogą korzystać także osoby indywidualne, chociaż najczęściej są to przedsiębiorstwa. A w nich inwestycja w zasoby ludzie jest uzależniona przede wszystkim od sytuacji finansowej danej firmy.

- Z moich obserwacji wynika, że właściciele firm byliby skłonni inwestować w ten zasób, tylko najczęściej brakuje im środków. Uważam jednak, że jest to tendencja wzrostowa, dlatego też jestem dobrej myśli. Chciałabym, aby pracodawcy osiągali wielką satysfakcję z pracy ich samodzielnych pracowników, a do tego potrzebne są szkolenia, zarówno kadry zarządzającej, jak i zasobów ludzkich - opowiada Małgorzata.„Nie znam swojej konkurencji”Według właścicielki Akademii Kompas znajomość konkurencji nie jest ważna. Nie skupia się ona na tym, jak wygląda rynek firm szkoleniowych, który w dodatku cały czas się zmienia. - Wyznaję teorię, że każdy z nas właścicieli jest inny, ma inne poglądy, doświadczenia i gusty. Proszę sobie wyobrazić matki, czy one ze sobą konkurują? Przecież każda z nich chce być najlepsza, ale każda z nich jest inna. Dając im to samo  zadanie do zrealizowania, każda z nich zrobi to inaczej, nie tylko pod względem wizualnym, ale i uczuciowym. Tak samo jest w biznesie. Nikt nie jest w stanie mnie powielić, ponieważ nikt nie jest mną – wyjaśnia.

Jedynym zagrożeniem, na jakie wskazuje, są trenerzy indywidualni, którzy jej zdaniem zaniżają ceny na rynku. Prowadzą oni jednoosobowe działalności gospodarcze w domu, mają mniejsze koszty utrzymania firmy, przez co realizują szkolenia za mniejsze pieniądze.

Zakończyliśmy pierwszy etap konkursu na Kobietę Biznesu 2011. Z licznych zgłoszeń, które dotarły do redakcji, kapituła wybrała 10 kandydatek, które walczą o prestiżowe miano Kobiety Biznesu 2011. Zagłosuj i Ty! Dla głosujących mamy atrakcyjne nagrody.


- Oczywiście są również trenerzy, którzy za dzień szkoleniowy biorą więcej niż firma szkoleniowa. Proszę pamiętać, że my mamy dostęp do trenerów, z których każdy chce zarabiać inną kwotę i mniejsza wcale nie znaczy gorsza. Nieraz zdarzają się też zabawne sytuacje, kiedy mój trener i ja starujemy do tego samego zapytania i on pomimo tego, że ma jednoosobową domową działalność, wycenia się drożej niż ja z moim trenerem – opowiada Małgorzata.

Motywacja, motywacja, motywacja


Według mojej bohaterki prowadzenie firmy nie jest możliwe bez odpowiedniej motywacji. - Na samym początku  jest ona bardzo wysoka. Każdy wierzy, że jego biznes okaże się sukcesem, ale po miesiącu, dwóch ta motywacja zaczyna spadać. Okazuje się, że świat nie stoi otworem, a rzeczywistość jest daleka od naszych wyobrażeń. No i właśnie wtedy motywacja, jeśli ją posiadamy,  jest czymś, co nie pozwoli nam zginąć – wyjaśnia Małgorzata.

I dodaje: - Codziennie rano wstaję do pracy i zaczynam każdy dzień, realizując krok po kroku swoje plany. Sukces tkwi również w rodzinie, przyjaciołach - to ich wsparcie i pomoc pomagają rozwijać firmę i utrzymać nam się na rynku.

Mam przychody i doświadczenieObecnie Małgorzata nie dostrzega barier, które szczególnie utrudniałyby jej prowadzenie firmy – już nie. Na początku  irytowało ją to, że nie mogła startować w przetargach, ponieważ jej firma nie mogła wykazać się doświadczeniem. Nie miała też szans na dodatkowe pieniądze z Unii, ponieważ nie miała odpowiednich przychodów. Dużo firm dzięki takim właśnie blokadom zamyka swoje działalności.  Małgorzacie się jednak udało i obecnie ma doświadczenie i przychody.

Dodatkowo zaczyna realizację nowego projektu HR, zamierza również organizować duże wydarzenia skierowane dla lokalnej społeczności. Pierwsze już we wrześniu.

Zobacz, jakie pomysły na biznes mają kobiety!

szkółka piłkarska dla dzieci szkółka piłkarska dla dzieci szkółka piłkarska dla dzieci szkółka piłkarska dla dzieci szkółka piłkarska dla dzieci
Przeczytaj inne artykuły z cyklu

Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do nas! Zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
Źródło:
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Gość
Ktoś wie co to jest FORSOLOKACJA? no dalej geniusze

Powiązane: Kobiecy pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki