REKLAMA

Kobiecy pomysł na biznes: biżuteria z odciskami palców

Barbara Sielicka2012-01-07 06:00
publikacja
2012-01-07 06:00
fot. Pracownia Alicji / Bankier.pl

Poszła na profesjonalny kurs jubilerski, aby otworzyć firmę zajmującą się tworzeniem biżuterii. Niestety rynek okazał się przepełniony tego typu produktami. Wówczas wpadła na pomysł tworzenia srebrnej biżuterii z odciskami palców.


Początkowo Alicja Jaworka –Tylus prowadziła firmę z branży edukacyjnej. Doszła jednak do wniosku, że jest to za bardzo obciążające dla rodziny: sprzedała firmę i zajęła się pisaniem projektów. To zajęcie okazało się z kolei mało rozwijające, Alicja postanowiła więc zdobywać nowe kwalifikacje.

Tak trafiła na profesjonalny kurs jubilerski, z myślą, że tworzenie biżuterii we własnej pracowni to pogodzenie życia rodzinnego i pasjonującej pracy. Niestety rynek okazał się mocno nasycony biżuterią autorską, czego Alicja wcześniej nie sprawdziła. Usłyszała jednak, że na Zachodzie Europy bardzo popularne są odciski w srebrze rączek i nóżek dzieci, biżuteria z odciskami palców, a także odciski łap psów w brązie wytwarzane techniką, którą miała opanowaną. Tak powstała Pracownia Alicji „Po drugiej stronie lustra”.

Po pierwsze: zwalcz obawy

Zanim Alicja zdecydowała się postawić na specyficzny biznes, musiała przezwyciężyć obawy, które nią targały. Przede wszystkim jest mamą trójki dzieci, dlatego ważna była dla niej możliwość elastycznego rozłożenia sobie w czasie biznesowych obowiązków.  Tu z pomocą przyszedł jej mąż, który w początkowych fazach rozwoju Pracowni Alicji poświęcił część swojego życia zawodowego, aby więcej czasu spędzać w domu.

Kolejną obawą był brak odpowiedniej sumy potrzebnej na rozpoczęcie tego rodzaju biznesu. – Moja firma to spora inwestycja: zakup pieca do wypalania metali, narzędzia do ich kształtowania, surowce no i oczywiście promocja. Zakładając firmę miałam jednak tego świadomość, zaczęłam więc starać się o dotację – wspomina bohaterka. Mimo długotrwałej procedury, Alicji udało się uzyskać dotację unijną i dodatkowe wsparcie w postaci szkoleń.

Obecnie Alicja boryka się z wieloma, typowymi dla każdego przedsiębiorcy, przeciwnościami: wysokimi składkami ZUS i podatkami. – Płacę pełne składki ZUS, a to mocno uderza po kieszeni. Działalność utrudnia mi także wysoki podatek VAT, który jest w mojej branży (srebro) obowiązkowy. Klienta interesuje bowiem cena brutto, jaką musi zapłacić za towar – nie interesuje go, że w rzeczywistości cena mojego produktu jest o 23 proc. niższa – opowiada Alicja.

Wysokie koszty prowadzenia firmy powodują, że obecnie Alicja zatrudnia tylko siebie. Bardzo dużo prac zleca współpracującym z nią osobom. W przyszłości chciałaby jednak zatrudnić kogoś na etat.

Trzeba konkurować indywidualnością

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują pamiątki z dzieciństwa, np. srebrne grzechotki, wygrawerowane smoczki, czy też odlewy gipsowe rączek małych dzieci. Większa część takich przedmiotów jest jednak robiona taśmowo, co jednocześnie zaniża wartość użytkową dla klienta.

Wyjątkiem są odlewy gipsowe. Z nimi Alicja chce konkurować za pomocą trwałości wyrobu oraz szlachetności materiału, z jakiego wykonuje odciski. – Jeżeli chodzi o biżuterię z odciskami to opracowałam własny sposób ich wytwarzania. Poza tym, z tego co wiem, to tylko ja oferuję zamówienie takich usług wysyłkowo: wysyłam do klienta zestaw do zrobienia sylikonowej formy, która jest następnie odsyłana do mojej pracowni – dodaje Alicja.

W swojej pracowni Alicja oferuje m.in. odciski w srebrze rączek i nóżek dzieci, oraz srebrną, autorską biżuterię z odciskami: wisiorki, nieśmiertelniki, bransoletki i spinki do mankietów.  Taką biżuterię nosi na sobie także sama twórczyni: jest to bransoletka z odciskami palców całej rodziny. Z kolei jej mąż posiada spinki do mankietów z odciskami palców Alicji.

- Ostatnio klientka zamówiła u mnie breloczek z odciskami palców swoich dzieci w wieku pół roku i 12 lat. Zrobiłam dwa wisiorki z odciskami palców spięte razem. Miały one kształty rączek: mniejszej i większej – wspomina moja bohaterka.

Kolejne ciekawe zlecenie złożył pewien Pan, który zamówił dla swojej żony komplet biżuterii, w którym zostały utrwalone wizerunki ich kotów. Alicja wzorowała się na zdjęciach nadesłanych przez klienta. Innym popisowym produktem w Pracowni są odciski łap psów w brązie. Są one równie wyraźne i trwałe, jak te wykonane w srebrze.

To nie jest produkt na codzienny zakupSrebro nie jest tanim tworzywem biorąc pod uwagę chociażby plastik. Dlatego produkty tworzone przez Alicję mają charakter pamiątkowy i są zazwyczaj zakupami jednorazowymi. Bohaterka nie narzeka na zainteresowanie swoją działalnością. Zdaje sobie jednak sprawę, że jest to w Polsce nowość i jeszcze wiele jest w tej branży do zrobienia.

Choć zależy jej na tym, aby sprzedawać coraz więcej biżuterii, to jednocześnie nie chce zatracić charakteru kameralnej pracowni, gdzie każdy klient traktowany jest indywidualnie.

Sukces firmy to nic innego jak umiejętne pogodzenie życia rodzinnego z zawodowym- mówi Alicja. Wszystko po to, aby te sfery życia się wzajemnie uzupełniały, a nie ścierały. Ważna jest również stabilizacja finansowa oraz stała pula zleceń, których można się spodziewać np. w ciągu miesiąca. Daje to komfort psychiczny i pozwala na długofalowe planowanie.

Zobacz, jakie pomysły na biznes mają kobiety!

Przeczytaj inne artykuły z cyklu

Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do nas! Zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~alic3
hehe wiem to lepiej niż przedmówca....ale cóż ....to jest Polska właśnie i tę medycynę da się zrobić zaocznie za kilka tysi za semestr ;) zresztą kto wie z czego jeszcze przyjdzie chleb jeść?
~Rzemieślnik
Zalewają nas usługi i wyroby rękodzieła wykonywane przez "artystów i biznesmenów " po tygodniowych kursach, ich przydatność i niezawodność wytrzymuje tyle co kurs szkolący ich wykonawców. Chwała Bogu jeżeli od ich pracy nie zależy czyjeś zdrowie lub życie ,w przeciwnym razie staje się to tragiczne . Jestem Zalewają nas usługi i wyroby rękodzieła wykonywane przez "artystów i biznesmenów " po tygodniowych kursach, ich przydatność i niezawodność wytrzymuje tyle co kurs szkolący ich wykonawców. Chwała Bogu jeżeli od ich pracy nie zależy czyjeś zdrowie lub życie ,w przeciwnym razie staje się to tragiczne . Jestem zwolennikiem gruntownego szkolenia zawodowego i rzemieślniczego ,nie powierze tej Pani swojej biżuteri z naturalnymi kamieniami do przeróbki lub naprawy .Nie mogę zrozumieć jak student medycyny po 6-ciu latach studiów bez praktyki nie jest lekarzem ,a osoba po tygodniowym kursie otwiera gabinet kosmetyczny . W życiu trzeba się na coś zdecydować ,zmiana zawodu musi być przemyślana i przygotowana w sposób profesjonalny a kursy powinne być specjalistyczne i uzupełniające już zdobyte umiejętności.

Powiązane: Kobiecy pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki