REKLAMA

Rzeczkowska: Kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z kłopotami z uzyskaniem innego kredytu

2022-08-04 17:02
publikacja
2022-08-04 17:02
Rzeczkowska: Kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z kłopotami z uzyskaniem innego kredytu
Rzeczkowska: Kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z kłopotami z uzyskaniem innego kredytu
fot. @KAS_GOV_PL / / Twitter

Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Bardzo nas cieszy, że nie tylko kolejne banki, ale również Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają w debacie publicznej, że skorzystanie z rządowego wsparcia – wakacji kredytowych - nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu w banku na skutek obniżenia tzw. scoringu, mimo że taka informacja trafi do BIK” – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

O tym, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na zdolność kredytową, poinformowało kilka banków, w tym m.in. PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank. Także Biuro Informacji Kredytowej w informacji dla PAP potwierdziło, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na ocenę, jakiej dokonuje BIK.

Wakacje kredytowe - wszystko co trzeba wiedzieć

Banki przekazują do BIK informacje o zobowiązaniach objętych +wakacjami kredytowymi+. Informacja o korzystaniu z +wakacji kredytowych+ nie wpływa negatywnie na ocenę punktową BIK, czyli tzw. scoring BIK. Decyzję o udzieleniu nowego czy o podwyższeniu kwoty istniejącego kredytu podejmuje bank na podstawie przyjętych w danym banku kryteriów oceny zdolności kredytowej, gdzie sam fakt skorzystania z +wakacji+ może również być brany pod uwagę” – podało biuro prasowe BIK w informacji przesłanej PAP.

BIK jest instytucją, która gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, tj. z całego rynku kredytowego w Polsce. Jest to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych.

„Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych nie jest z definicji informacją obciążającą klienta banku. Zawsze ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zależy od banku, który ocenia, czy chce sprzedać klientowi produkt bankowy i na tym zarobić, czy nie” – dodała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Z informacji przekazanej przez premiera Mateusza Morawieckiego we wtorek wynika, że z wakacji kredytowych skorzystało już 500 tys. kredytobiorców.

Zgodnie z przepisami ustawy o wsparciu kredytobiorców, każdy spłacający kredyt w złotych zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe może wnioskować do banku o zawieszenie obsługi kredytu. Można skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu na 4 miesiące w tym roku i na 4 miesiące – po jednym na kwartał – w roku 2023. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
captainj
Trudno żeby banki odmawiały kredytów ludziom dzięki którym mają największe zyski.
Jednocześnie trudno nie skorzystać z wakacji kredytowych spłacając ratę gdzie 80% trafia na odsetki, a 20% na kapitał, kiedy w czasie ich trwania można 100% środków przeznaczyć na spłatę kapitału.
go_ral
skoro mam kredyt i potrzebuje wakacji kredytowych to na wuj mi zdolnosc kredytowa dla kolejnego kredytu...
krzysiekg91
Można też mieć kredyt i nie potrzebować wakacji kredytowych, ale wziąć i nadpłacić
pijanyfarmer
"O tym, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na zdolność kredytową, poinformowało kilka banków, w tym m.in. PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank."
To faktycznie odkrywcza wiadomość, że banki w których siedzą ludzie PIS nie mają nic przeciwko. A co na to banki takie jak np. ING, Millennium, Santander czy
"O tym, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na zdolność kredytową, poinformowało kilka banków, w tym m.in. PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank."
To faktycznie odkrywcza wiadomość, że banki w których siedzą ludzie PIS nie mają nic przeciwko. A co na to banki takie jak np. ING, Millennium, Santander czy mBank, które nie dostają partyjnego przekazu dnia?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jacek-19
Pani minister przeciez ci kredytobiorcy (pokupowali palace chociaz na namiot nie bylo ich stac) sa zadluzeni pod tz. KOREK ! To kto im da kredyt ? Chyba jaszczomb z NBP.
jacek-19
Rzeczkowska: Bardzo nas cieszy, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu. - pani minister o ile mi wiadomo ludzie dostaja wakacje kredytowe poniewaz nie sa w stanie lub maja klopoty ze splacaniem kredytu hipotecznego. Czyzby niewyplacalny kredytobiorca mogl brac nastepny Rzeczkowska: Bardzo nas cieszy, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu. - pani minister o ile mi wiadomo ludzie dostaja wakacje kredytowe poniewaz nie sa w stanie lub maja klopoty ze splacaniem kredytu hipotecznego. Czyzby niewyplacalny kredytobiorca mogl brac nastepny kredyt, ktory z gory wiadomo nie bedzie w stanie splacac ? Czy o to chodzilo wladzy pisowskiej, rozdawac pieniadze bankow i deponentow. Czyli ma to mu zabrac ?
kaczyslaw_
Zapewnienia tego rządu są tak samo wiarygodne jak to, że pinokio zawsze mówi prawdę. Co z tego, że banki zapewniają? Widząc działania *** banki będą miały bardziej rygorystyczne warunki udzielania kredytów, żeby zmniejszyć ryzyko. Ostatecznie nie tylko wnisokujący o wakacje kredytowe stracą na zdolności kredytowej, ale wszyscy. Ten Zapewnienia tego rządu są tak samo wiarygodne jak to, że pinokio zawsze mówi prawdę. Co z tego, że banki zapewniają? Widząc działania *** banki będą miały bardziej rygorystyczne warunki udzielania kredytów, żeby zmniejszyć ryzyko. Ostatecznie nie tylko wnisokujący o wakacje kredytowe stracą na zdolności kredytowej, ale wszyscy. Ten patologiczny rząd nie daje ani trochę poczucia stabilności prawno-ekonomicznej.
shk7421
Jak informacja trafi do BIK to na pewno będzie miało to znaczenia. W innym wypadku by nie wpisywali. A gadać to sobie można...

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki