REKLAMA

Eksperci: Zdolność kredytowa Polaków niższa nawet o 20 proc. w stosunku do września

2021-12-15 16:07
publikacja
2021-12-15 16:07
Eksperci: Zdolność kredytowa Polaków niższa nawet o 20 proc. w stosunku do września
Eksperci: Zdolność kredytowa Polaków niższa nawet o 20 proc. w stosunku do września
fot. Kazyaka Konrad / / Shutterstock

Wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów obniża się zdolność kredytowa Polaków - przekazała w środę firma Metrohouse. Eksperci szacują, że w porównaniu do września br. skurczyła się ona nawet o 20 proc.

Analitycy cytowani w środowej informacji Metrohouse zwrócili uwagę, że ostatnie pandemiczne miesiące przyniosły znaczącą poprawę, jeżeli chodzi o uzyskiwanie finansowania przez klientów planujących kupno nieruchomości na kredyt.

W ich opinii spóźnione działania Rady Polityki Pieniężnej co do dynamicznie rosnącej inflacji, "wymusiły znaczącą, szybką i kolejną podwyżkę stóp procentowych". Jak zauważył dyrektor regionalny w sieci ekspertów finansowych Gold Finance Tomasz Kosiba, wskaźnik WIBOR z poziomu 0,25 proc. skoczył w kilka tygodni do wartości 2,51 proc. "Tak dynamicznego wzrostu stawki, która jest jedną ze składowych oprocentowania większości kredytów hipotecznych w Polsce, nikt się nie spodziewał" - przyznał.

Zmiana oprocentowania istotnie wpłynęła na możliwości kredytowe klientów. "W większości banków zmniejszyła się im zdolność kredytowa i to nawet o 20 proc. w stosunku do wartości z września br." - zaznaczył Kosiba. Dodał, że najgorsze w tej sytuacji są zapowiadane kolejne podwyżki stóp procentowych, które mają zatrzymać galopującą inflację. "Najbliższe miesiące pokażą, czy walka ze wzrostem cen jest skuteczna, a co za tym idzie, czy kolejne podwyżki oprocentowania kredytów nie będą konieczne" - wskazał.

Eksperci Gold Finance sprawdzili, jakimi dochodami musi legitymować się rodzina z dwójką dzieci, aby z pozytywnym rezultatem przejść weryfikację banków przy zakupie przeciętnego mieszkania. Wzięło pod lupę najczęściej nabywane mieszkania w największych polskich miastach.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Podstawą do wyliczeń są dane z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance III kw. 2021 r. Spośród analizowanych miast najtańsze lokum można kupić w Łodzi. Jak podano, w III kw. br. płacono za nie średnio 302 tys. zł. Przy 10 proc. wkładzie własnym rodzina musi dysponować miesięcznym dochodem ok. 6100 zł, aby myśleć o kredycie na zakup takiego mieszkania. Z kolei na „przeciętne mieszkanie” w Poznaniu i Gdańsku przykładowej rodzinie wystarczą dochody poniżej 7000 zł. Natomiast w Krakowie potrzebne są zarobki 7000 zł, we Wrocławiu 7400 zł, a Warszawie - 8400 zł.

Kosiba zwrócił uwagę na dysproporcję przy zakupie mieszkań w Warszawie i Łodzi. "W Łodzi rata kredytu będzie wynosić zaledwie 45 proc. wysokości raty, jaką przyjdzie płacić nabywcom mieszkania w Warszawie" - zaznaczył.

W przypadku kredytobiorców dysponujących 20 proc. wkładem własnym miesięczne dochody gospodarstwa domowego potrzebne do uzyskania kredytu mogą być niższe o kilkaset złotych. "Przy obecnych cenach mieszkań to dodatkowe 10 proc. wkładu własnego oznacza średnio od 30 tys. zł w Łodzi do 65 tys. zł w Warszawie" - podsumowano. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (12)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
No to czekają nas chyba min. 20% wzrosty cen mieszkań, by tę mniejszą zdolność sobie odbić i utrzymać zyski na obecnym poziomie! :O
adam.1983
Ciekawe kiedy inwestorom w mega drogie nieruchomości zacznie się pod tyłkiem palić jak zabraknie kupujących :P
marekpoznan
WIBOR3M poszedł w górę o 1000% w 4 miesiące.
muhh5
nie o 1000% tylko o 2pp. To różnica, którą rozróżnia licealista.
marekpoznan odpowiada muhh5
Skoro 4 miesiące temu WIBOR3M był na poziomie 0.21 a teraz jest na poziomie 2.33 no to masz wzrost o ponad 1000%. Jak nadal tego nie rozumiesz to wracaj do nauczycielki matematyki może Ci wyjaśni jak znajdzie czas dla takiego głąba kapuścianego.
the_mind_renewed
I pomyśleć że pożyczają nam ci sami co zanurzeni są w kredycie. Jakoś trudno dostrzec opary optymizmu. A zasada jest taka: Że tylko prawdziwe pieniądze są warunkiem pokoju, dobrobytu i wolności. https://panstarszy.000webhostapp.com/waluty.html
floyd83
Panie, tero to dopiero ceny mieszkań wystrzelo!
lukaszslask
w koncu....moze choc troche spadna te przewartosciowane nieruchy i zeby nie bylo,ja juz swoja mam,mi chodzi o to,ze jak Ludzie mniej zaplaca za nieruchomosc to beda mieli wiecej kasy na inna realna gospodarke....z korzyscia dla wszystkich oprocz deweloperow....
bha
Odkrycie ?.Jak stopy % będą dalej krótkowzrocznie rosnąć to jeszcze mocniej spadnie zdolność kredytowa wielu ,wielu wielu osób, szczególnie przy tych NIBY non stop drastycznie rosnących niby wszystkim NIBY coraz godniejszymi co roku pensjami i stawkami w niby cudownie rozwijającej się cały czas gospodarce od wielu lat.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki