PiS i Kukiz'15 za odrzuceniem projektu Nowoczesnej dot. związków zawodowych

PiS oraz Kukiz'15 złożyły w środę wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Nowoczesnej dot. ograniczenia praw i przywilejów związków zawodowych. Pozostałe kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad tą propozycją. Resort pracy negatywnie ocenił dokument.

PiS i Kukiz'15 za odrzuceniem projektu Nowoczesnej dot. związków zawodowych
PiS i Kukiz'15 za odrzuceniem projektu Nowoczesnej dot. związków zawodowych (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Zaproponowane przez nas zmiany idą w kierunku jedynie ograniczenia niektórych uprawnień związków zawodowych, ich organizacji oraz wprowadzenia pełnej transparentności gospodarki finansowej związków zawodowych" - mówił podczas środowej debaty w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców, poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Przekonywał ponadto, że jego ugrupowanie jest za "silnymi i dobrze funkcjonującymi związkami zawodowymi, dbającymi o prawa pracownicze".

Projekt Nowoczesnej przewiduje m.in. zlikwidowanie finansowania przez przedsiębiorcę tzw. etatów związkowych. Wszystkie wynagrodzenia związkowców byłyby pokrywane ze składek członkowskich. Zniesiony miałby zostać obowiązek potrącania przez pracodawcę składek związkowych z wypłat. Obecnie dzieje się tak na wniosek związku i za zgodą pracownika.

Ponadto liberalizacji miałyby ulec przepisy nakładające na pracodawców obowiązek udostępniania pomieszczeń na spotkania związkowe. Po zmianach pracodawca mógłby je udostępniać jedynie w zależności od możliwości danej firmy.

Ponadto związki zawodowe miałyby - zgodnie z projektem - obowiązek przedstawiać sprawozdania finansowe, czego obecnie nie muszą robić. Sprawozdania związków byłyby publikowane w internecie na stronach resortu pracy.

"Ustawa przyczyni się do wyrównania praw i obowiązków związków zawodowych i pozostałych organizacji społecznych; złagodzi też konflikty pomiędzy pracodawcami i związkowcami (...)" - stwierdził Meysztowicz.

Propozycję Nowoczesnej skrytykowali jednak posłowie PiS oraz Kukiz'15.

Poseł PiS Jan Mosiński ocenił, że rzeczywistym celem tego projektu jest "osłabienie lub wręcz likwidacja związków zawodowych". "Tymczasem związki zawodowe są jednym z filarów demokracji, stabilności społecznej i państwowej" - mówił Mosiński.

Podobną ocenę przedstawił Jarosław Porwich (Kukiz'15), który stwierdził, że propozycje Nowoczesnej są "antypracownicze, antyspołeczne, a co za tym idzie antyobywatelskie". "(...) propozycje te biją w sposób oczywisty m.in. w niezależność i samorządność związków zawodowych" - powiedział poseł Kukiz'15.

Porwich zapowiedział jednocześnie, że jego klub przygotuje własny projekt dot. związków zawodowych, które dopasują "nasze prawo do standardów międzynarodowych na miarę XXI w.".

Przedstawiciele obu tych ugrupowań złożyli wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Poparcie dla inicjatywy Nowoczesnej wyrazili jednak posłowie PO. Poseł tej partii Michał Jaros wskazywał, że "pewne jest, iż związki zawodowe powinny istnieć, bo ich rola w codziennym godnym funkcjonowaniu pracownika jest nieoceniona". "Musimy jednak dostosować przestarzałe regulacje do realiów XXI w., bo obecna ustawa funkcjonuje od 1991 r. - wtedy gospodarka przechodziła z centralnie planowanej do gospodarki rynkowej. Musimy nadać związkom zawodowym realne prawa i obowiązki" - zaznaczył Jaros.

Dodał, że w ustawie zabrakło "poważnej refleksji nad funkcjonowaniem związków zawodowych". "Musimy dziś rozpocząć szeroką dyskusję i wspólnie zastanowić się nad współczesną rolą związków zawodowych; nie tylko w tych dużych przedsiębiorstwach, ale również w małych firmach, w których dziś związki zawodowe nie działają. Pracownicy mniejszych firm także potrzebują wsparcia i ochrony swoich praw" - oświadczył.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiedział się również Krystian Jarubas z PSL. "Klub PSL wzywa wszystkie siły polityczne i związkowców do rozmowy na temat nowoczesnego myślenia o roli związków zawodowych (...)" - powiedział. Dodał, że chodzi o zbudowanie modelu ich funkcjonowania, który "w maksymalny sposób zabezpieczy interesy pracowników, przy jednoczesnym myśleniu o zachowaniu miejsc pracy i dyscyplinie finansów publicznych".

W debacie głos zabrał również wiceminister pracy Jarosław Szweda, który poinformował, że jego resort negatywnie ocenia projekt Nowoczesnej. Zapowiedział jednocześnie, że rząd przygotowuje zmiany dotyczące ustawy o związkach zawodowych. W projekcie tym - jak mówił Szweda - ma być uregulowana m.in. reprezentatywność związków zawodowych. "Ten projekt rządowy będzie poddany mocnej dyskusji na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego (...), aby był on dobrze wypracowany i miał akceptację stron społecznych" - powiedział.(PAP)

rbk/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~DOBEK

Ja dziwie nie którym wpisom ! A tym bardziej królowi PETRU że jest wprowadzana niezgodna ta ustawa z konstytucją i praw obywatelskich w całej UE już to próbowała PO I PSL i przegrali w sądzie . Ja bym chciał takich związków zawodowych ja we Francji w NIEMCZECH I nie których krajach UE czy ktoś któryś polityk się wypowiadał na temat związków i organizacji związkowej w tych krajach to by mieli przekichane . Królu PETRU ja nie jestem za PiS em wprowadzanie takich ustaw do sejmu to jest jawne ŁAMANIE PRAW OBYWATELSKICH I KONSTYTUCJI ,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Frog

Dlaczego PiS i Kukiz blokują dobre inicjatywy?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~Katolik

PiS nic nie zmieni co najwyżej wzmocni zz przecież musu zapłacić za umowę poparcia w wyborach, w tym miejscu pytam tych członków zz którzy byli przeciwko PiS a zz ich poparły czy powinni nadal płacić składki na kogoś kto za ich pieniądze pławi się w luksusach. ???

! Odpowiedz
1 4 ~Term

Nie od dziś wiemy, że związki zawodowe to organizacje nierobów, którzy chcą więcej za tą samą pracę dlatego, że inni zarabiają więcej stale podnosząc kwalifikacje. Zarządy ZZ z kolei chciałyby podejmować decyzje w firmach jednocześnie nie biorąc za to żadnej odpowiedzialności. Czy widział ktoś strajki bankierów? chirurgów? programistów? itd.
To jest prosta sprawa jak komuś nie chce się iść do przodu to powinien zarabiać całe życie tyle samo.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~balto

Kukiz mąż stanu :D Niech ze swoich związki dotuje, ja nie będę dokładał na wyszywane ręczniczki dla piesków. Nowoczesna ma rację.

! Odpowiedz
0 1 ~Łukasz

Mają rację, ale parafrazując klasyka "ciemny lud tego nie kupi".

! Odpowiedz
2 1 ~echbankier

szkoda,że bankier nie napisał jaką opinię o tym projekcie wydało Biuro Analiz Sadu Najwyższego :)) a jest tam takie zdanie „nie powinien zostać nadany dalszy bieg legislacyjny” , z pełną opinią można się zapoznać portalu niezalezna.pl , z przykrością muszę stwierdzić ,że bankier stał się w ciągu ostatnich miesięcy bardzo nieobiektywny

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~TK

Takie organizacje jak SKOK i Związki zawodowe to wielkie zorganizowane grupy przestępcze na usługach sekty ,które żerują na całym społeczeństwie.To oni są Antyspołeczni,Antynarodowi i Antypolscy.

! Odpowiedz
1 2 ~glon

Chca zabrac miske ze zloconymi literkami Kacperkowi w Baltyku. co za chamstwo, jak tak mozna.
Piesek musi cos jesc. :-) ale dobrze ze PIS slucha ludu i robi co trzeba by zylo sie wszyskim lepiej i godnie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil