REKLAMA

Mocne spadki na GPW. WIG20 najniżej od trzech lat

2019-12-10 12:43
publikacja
2019-12-10 12:43
fot. Szymon Laszewski / FORUM

Nawet ponad 1 proc. tracił we wtorkowe przedpołudnie WIG20. Oznacza to, że indeks największych polskich spółek notowany był najniżej od prawie trzech lat.

O tym, że polska giełda nie zapisze 2019 roku do udanych, pisaliśmy już pod koniec listopada. Grudzień jednak zamiast odbicia, przyniósł kontynuację festiwalu spadków. Do tej pory WIG20 tylko jedną grudniową sesję zakończył wzrostami. I choć dziś polskie spadki można uzasadniać słabą sytuacją na europejskich rynkach, to jednak względna słabość WIG20 w ostatnim czasie jest nazbyt widoczna. Spośród 32 głównych indeksów europejskich parkietów w ostatnich trzech miesiącach tylko 5 jest na minusie. Najgorszy z nich jest WIG20, który stracił w tym okresie 6,6 proc, podczas gdy giełdy w Niemczech, Turcji, Rosji czy na Węgrzech są przeszło 5 proc. na plusie.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

WIG20 w ostatnim czasie spada, gdy spada Europa, jednak nie jest skory do wzrostów, gdy Europa odbija. W skrócie więc obserwujemy indeks "pierwszy do spadków, ostatni do wzrostów". Dzisiejsze przeszło 1-proc. spadki sprawiły, że przełamane zostało tegoroczne minimum na poziomie 2044 punktów. Przez chwilę WIG20 notowany był zatem notowany najniżej od stycznia 2017 roku, czyli blisko trzech lat. Jeszcze słabiej indeks prezentuje się, gdy uświadomimy sobie fakt, że na dzisiejszych poziomach był on notowany już w 2005 roku, czyli 14 lat temu (choć nie bierzemy tu pod uwagę dywidend). 

Dzisiejszym spadkom w WIG20 przewodzi Orange, które traci 3 proc. Ponad 2-proc. spadki notują PGNiG, Orlen oraz CD Projekt. Ta ostatnia spółka otrzymała rekomendację sprzedaj od Ipopemy i to, mimo faktu, że analitycy liczą na ogromny sukces "Cyberpunka" w postaci 28 mln kopii sprzedanych w rok od premiery. Orlen kontynuuje z kolei spadki po piątkowym komunikacie dotyczącym wezwania na akcje Energii. PGNiG zaś spada, mimo pozytywnej informacji o przejęciu roli dostawcy dla Duonu (czyli dalszej monopolizacji rynku gazu).

Warto zwrócić uwagę również na PKO BP (-0,9 proc.), który zalicza jedenastą (!) spadkową sesję z rzędu. Najlepszą spółką w indeksie jest z kolei mBank, który jako jedyny rośnie o ponad 1 proc. (1,2 proc.).

Regułą w ostatnich tygodniach stało się, że lepiej od WIG20 radzą sobie spółki małe i średnie. mWIG traci dziś 0,4 proc., sWIG zaś tylko 0,1 proc. Zdominowany przez blue chipy WIG znajduje się jednak aż 0,9 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (16)

dodaj komentarz
carlito1
Hehe bananowiec jest fajny:)
mith21
Brawo PiS. To faktycznie wyczyn w czasach najlepszej świtowej koniunktury od kilku dekad.
4mirek
Mam nadzieje że pis nie będzie jeszcze kradł 4 lata POLSKA GOSPODARKA TEGO NIE WYTRZYMA
nonnn
precz z BANANEM - dawac nowego prezesa!!. Hanba Polski na arenie miedzynarodowej musi zostac pomszczona. tez Pan Morawiecki niech przestane milczec i sie wypowie.
jerloz210935
Co nasi rządzący wyprawiaja to jest sprawa kryminalna to bananowa republika.
marianpazdzioch
Zagranica, która ma decydujący głos widzi co się dzieje i daje nogę. A dzieje się festiwal kapitalizmu politycznego inaczej zwanego korupcją, nepotyzmem i etatyzmem.
rekin1986
Kapitał się ewakuuje zanim będzie jazda po bandzie na całego

Socjalizmu i Kapitalizmu nie da się pogodzić to jak pogodzić ogień z wodą

Mamy zbyt mały akcjonariat obywatelski i to nas męczy nie ma obrotu między drobnymi i to jest cały ból nasz sektor finansowy jest zbyt mały a ludzie wiszą na
Kapitał się ewakuuje zanim będzie jazda po bandzie na całego

Socjalizmu i Kapitalizmu nie da się pogodzić to jak pogodzić ogień z wodą

Mamy zbyt mały akcjonariat obywatelski i to nas męczy nie ma obrotu między drobnymi i to jest cały ból nasz sektor finansowy jest zbyt mały a ludzie wiszą na hipotekach i nie ma napływy kapitału i to jest cały ból a jeszcze polityki dywidendowe są tak lipne , że dajcie spokój

Jak kapitał zagraniczny ma ponad połowę naszego rynku to gdzie i z czym mamy startować

Obligacje są w tej chwili na ok 2 procent czyli poniżej inflacji depozyt ma totalny minus a krótkoterminowy kredyt jest dla nielicznych którzy nie mają zobowiązań długoterminowych

Na dzisiaj deponent finansuje tak naprawdę zarówno hipoteki jak i deficyt budżetowy

Musiałby być odpływ kapitału taki jak w Turcji czy na Ukrainie by nasi wreszcie podnieśli stopy procentowe chociaż na 3 procent czyli do poziomu inflacji na dzisiaj to patrzymy jak rosną wpływy z VAT w budowlance czekać tylko aż wpływy polecą na łeb na szyję wtedy dopiero się wszystkim otworzą oczy jak WIBOR będzie 3 procent to dopiero będzie pisk jak się skończy promocja kredytowa
xxpp
Brawo rząd.
Wpompowano na rynek miliardy w okresie super koniunktury - to generalnie "doskonały" pomysł.
Pomimo tego giełda leży i kwiczy, a inflacja w 2020 zmusi w końcu RPP do zmiany stóp procentowych. Co wtedy zrobicie?
fakty
Myślę, że Glapiński z dziewczętami uda się do Izraela, Morawiecki z Dudą wybierze USA, a Macierewicz z Kaczyński wiadomo, do mateczki Rasiji. Każdy dostanie 1 samolot VIP i 1/3 złota, które ostatnio przywieźli z Londynu.
jacek-19
My (Polacy) dodolu ciagniemy wszystko i wszystkich, to akurat nam wychodzi. Aby ciagnac do gory brak nam checi, ajezeli juz idzie do gory to kazdy probuje drugiego wy ciu lac.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki