REKLAMA

Branża budowlana hamuje. Spada podaż nowych mieszkań

2018-07-04 06:00
publikacja
2018-07-04 06:00

Zapisy księgowe największych spółek deweloperskich świadczą o spadku podaży na rynku mieszkań. Duże firmy ograniczają nakłady na projekty w realizacji ze względu na rosnące koszty wykonawstwa – te niestety odbijają się także częściowo na stawkach 1 mkw. dla kupujących.

Indeks cen mieszkań urban.one dla Polski wzrósł w maju 2018 roku o 0,12 pkt w relacji miesiąc do miesiąca. W skali roku wzrost przekroczył już jednak 1 pkt – w maju ubiegłego roku odczyt wskaźnika wyniósł 96,15 pkt. Wzrosty w całym kraju napędzane były głównie przez podwyżki cen mieszkań w największych miastach i samej stolicy – wynika z nowego raportu Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i urban.one.

/ fot. Jerzy Dudek / FORUM

Stawki rosną w całej Polsce

Warszawa w ciągu roku podrożała o 3,11 pkt. W ujęciu miesięcznym widać kolejne stopniowe wzrosty – w maju indeks wyniósł 97,18 pkt, a w kwietniu 97,04 pkt. Na rynku warszawskim nastroje są jednak trochę spokojniejsze niż w przypadku pozostałych dużych miast. Specjaliści biorący udział w towarzyszącemu badaniu nastrojów na rynku oceniają, że w ciągu kolejnych miesięcy warunki gospodarcze dla stolicy pozostaną bez zmian – odpowiedziało tak 48 proc. z nich. Kolejne 43 proc. prognozuje natomiast, że ulegną one pogorszeniu.

W przypadku dużych miast niepewność ekspertów jest widoczna kolejny miesiąc z rzędu. W maju 43 proc. ankietowanych oceniło, że w kolejnych sześciu miesiącach może dojść do pogorszenia się nastrojów na rynku mieszkań w dużych miastach. Drugie tyle stawia jednak na utrzymanie się sytuacji. Ostatnie odczyty dla tej grupy wyniosły 97,88 pkt, co oznaczało wzrost w relacji miesiąc do miesiąca o 0,18 pkt. Rok temu indeks prezentował stawki o ponad 2 pkt niższe.

Specustawa nie pomoże na spadek podaży?

Negatywne nastroje dotyczą także rynku gruntów pod zabudowę – połowa ankietowanych nie widzi szans na poprawę nawet w obliczu nadchodzącej specustawy. – Istnieje obawa, że przyjęte założenia specustawy przyczynią się do jeszcze większego bałaganu urbanistycznego. Nie porządkuje ona bowiem problemu z brakiem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w miastach, a inwestycja w porządkowanie i stworzenie kompleksowych MPZP w miastach byłaby dużo zdrowszym dla rynku rozwiązaniem – komentuje Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań w Polsce / Bankier.pl

Nie brakuje jednak optymistów. – O ile nie będzie obstrukcji że strony rad miast, to uwolnienie dużej ilości gruntów, do tej pory nieosiągalnych (z uwagi braku planu lub tzw. dobrego sąsiedztwa), może mieć zbawienny wpływ na ceny wszystkich gruntów. Dzisiejsze ceny przekroczyły już rekordowe poziomy z lat 2006-08 i bardzo mocno wpływają na wzrosty cen mieszkań.

Maj nie przyniósł co prawda znacznych podwyżek cen gruntów, ale wciąż utrzymał poziom z kwietnia – odczyty indeksu wyniosły w tym przypadku 124,74 pkt. To o 3-4 pkt mniej niż na początku roku. Rekordowe stawki, które już w części zostały przerzucone na klientów, zmierzają do kolejnego ochłodzenia podaży. – Możemy już potwierdzić, że podaż nowych mieszkań lekko wyhamowała. O mniejszej podaży świadczą np. zapisy księgowe największych spółek deweloperskich, które pokazują, że nakłady na projekty w realizacji zostały ograniczone – komentuje Bugaj.

– Zdecydowanie podaż hamuje. Jest to wynikiem potężnych wzrostów kosztów budowy. Większość budżetów przestała się dopinać, a marże spadły do poziomów nieakceptowanych przez instytucje finansujące, co powodowało wstrzymywanie realizacji i poszukiwanie oszczędności w projektach. Podaż już wyhamowała i nie nadąża za potencjałem, wynikającym z popytu. Rynek zaczął powoli przerzucać rosnące koszty na klientów, którzy zaakceptowali kilkunastoprocentowy wzrost cen mieszkań – dodaje Kubicki.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Wygląda po czerwonych łapkach że tu zagląda tylko socjal lewica, pozdrawiam.
fred_
Czyli ze co? Ze srednie ceny za m w Gdansku nie osiagna 20tys/m do konca roku? A mialo byc tak pieknie.
talmud
dlaczego ten biedak tu szuka dowartosciowania sie ? czy nie moze na byle jakim angielskim portalu "pochwalic sie" no chyba ze zna angielski tylko .....komunikatywnie
to by wiele tlumaczylo :):)
the_mind_renewed
Piszę bo jestem jak magnes albo „uderz w stół a nożyce się odezwą” I socjalistyczna lewica jak robactwo wyłazi i się ujawnia. Tak mam zabawę z wami ale szkoda że jesteście zrobiliście dużo szkody dla świata po przeszło 30 letnim psuciu świata nareszcie przegrywacie. Wy nawet nie wiecie jakiej łazienki użyć,Piszę bo jestem jak magnes albo „uderz w stół a nożyce się odezwą” I socjalistyczna lewica jak robactwo wyłazi i się ujawnia. Tak mam zabawę z wami ale szkoda że jesteście zrobiliście dużo szkody dla świata po przeszło 30 letnim psuciu świata nareszcie przegrywacie. Wy nawet nie wiecie jakiej łazienki użyć, ani jak zdefiniować swą płeć a związki tej samej płci gloryfikujecie i nazywacie wolnością. Rozbito prawdziwe wartości jakim jest rodzina a wprowadzacie powszechnie wszelkie formy zboczenia. Dość tego odjedzcie w nicość tam gdzie wasze miejsce w historii.
Ostatnie wasze bastiony padły – nie macie poparcia w rządach policji wojsku – Obama odszedł i nie ma powrotu do tego zwyrodniałego systemu – stad wszędzie ta wsza wściekłość. Tak Soros też się poddał!!!
the_mind_renewed
Prezydent Regan rozwalił ZSRR a Prezydent Trump rozwala socjalistyczną lewice Brawo.
the_mind_renewed
Socjalizm i lewica maja nieskalaną historię robienia "niezwykłych" rzeczy dla każdego kraju, w którym zostały kiedykolwiek wprowadzone.
the_mind_renewed
Studenci w USA nie są obecnie szczęśliwi chcą socjal lewicy jak w w niektórych krajach Europy.
Masakra Soros zrobił dużo szkody dla USA i świata młodzi kompletnie mają wyprane mózgi i uwierzyli że faktycznie dolary można drukować bez żadnych ograniczeń.

https://www.youtube.com/watch?v=uec-H9gq_Pc
the_mind_renewed
Cóż ja z tego żyje już od dekady. Co prawda w innym kraju ale dziwię się że w Polsce dopiero teraz to zajarzyli. Znaczy panie Janku tam trzeba pomalować tu odnowić - a i całą księgowość sam prowadzę włącznie z umowami o wynajem dużo przez to oszczędzam i ceny mam konkurencyjne. Zajęcie dość intratne. Siedzisz Cóż ja z tego żyje już od dekady. Co prawda w innym kraju ale dziwię się że w Polsce dopiero teraz to zajarzyli. Znaczy panie Janku tam trzeba pomalować tu odnowić - a i całą księgowość sam prowadzę włącznie z umowami o wynajem dużo przez to oszczędzam i ceny mam konkurencyjne. Zajęcie dość intratne. Siedzisz w domu i tym bajzlem kierujesz i piszesz komentarze na bankier.pl Żałuję że tyle lat spędziłem pracując dla kogoś ale przez to zarobiłem na rozruch teraz już nie mam długu, co ciekawe tutaj nie trzeba mieć żadnego zezwolenia na tą działalność co jest dużym plusem a dla władz jesteś bezrobotny - taki myk. Ważne aby mieć ten bajzel jak najbliżej twojego zamieszkania bo muszą cię widzieć lokatorzy ja mam na tym samym osiedlu.
the_mind_renewed
Dodatkowo: Ja zamiast łazić po ulicach i protestować Np . Trump nie mój prezydent a w Polsce – w obronie konstytucji, prowadzę działalność i śmieje się z tych „członków’ jak prowadzą swoje organizacje socjal lewicowe prosto do zagłady – bo lewica wreszcie przegrała po ponad 30 letnim niszczeniu świata. Protestujący Dodatkowo: Ja zamiast łazić po ulicach i protestować Np . Trump nie mój prezydent a w Polsce – w obronie konstytucji, prowadzę działalność i śmieje się z tych „członków’ jak prowadzą swoje organizacje socjal lewicowe prosto do zagłady – bo lewica wreszcie przegrała po ponad 30 letnim niszczeniu świata. Protestujący jeszcze o tym nie wiedzą ale organizatorzy zdają sobie z tego sprawę (Soros i społ-ka) Ps. fajnie się ogląda w tv i na You tube jak tym „protestantom” policja pałkami zmienia światopogląd coś pięknego. Ps. Nie dajcie się uwieść – że na świecie była i jest gdzieś demokracja – to najbardziej złudny termin jaki człowiek wymyślił.
the_mind_renewed odpowiada the_mind_renewed
Zobaczcie kretino np. w Polsce. KOD: Przecież ci ludzi w prostej linii prowadzą kraj do zamieszek i upadku. Nie twierdzę że naczelny „ptak” z chorym kolanem jest idealny ale tak naprawdę Polska po wyzwoleniu upadek (ZSRR) Wpadła w łapy zachodniej lewicy która ma duże osiągnięcia w rozwalaniu świata.

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki