REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

SIM i TBSTańszy kredyt na mieszkanie? Jest potwierdzenie z rządu - będą gwarancje BGK

2026-07-30 11:00, akt.2026-07-30 12:04
publikacja
2026-07-30 11:00
aktualizacja
2026-07-30 12:04
Dodaj Bankier.pl w Google

Przygotowany przez resort rozwoju projekt noweli przewiduje, że kredyty konsumenckie zaciągane przez najemców na partycypację w budowie mieszkań przez społecznie inicjatywy mieszkaniowe (SIM) i towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) również zostaną objęte gwarancjami BGK - podało w czwartek MRiT.

Tańszy kredyt na mieszkanie? Jest potwierdzenie z rządu - będą gwarancje BGK
Tańszy kredyt na mieszkanie? Jest potwierdzenie z rządu - będą gwarancje BGK
fot. KWS / / Bankier.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało, że do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisany został projekt ustawy rozszerzający gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), udzielane w ramach rodzinnych kredytów mieszkaniowych, na kredyty konsumenckie finansujące partycypacje najemców mieszkań budowanych przez spółki SIM i TBS oraz na wkłady mieszkaniowe w spółdzielniach mieszkaniowych.

Pisaliśmy wczoraj o szczegółach tej sprawy - w ślad za "Rzeczpospolitą", która dotarła do projektu.

Resort zaznacza, że projekt ustawy o zmianie ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc. nie przywraca możliwości udzielania bezpiecznego kredytu 2 proc., nie wprowadza innego preferencyjnego kredytu hipotecznego ani nie rozszerza katalogu osób uprawnionych do zaciągnięcia "Rodzinnego kredytu mieszkaniowego" w celu nabycia własności mieszkania albo domu jednorodzinnego.

MRiT pisze, że obecnie osoby chcące sfinansować koszt partycypacji albo wkładu mieszkaniowego za pomocą kredytu, korzystają ze standardowych kredytów konsumenckich. Ponieważ kredyty te nie są zabezpieczone nieruchomością, ich oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku kredytów hipotecznych.

Wakacje na giełdzie

"Projekt zakłada objęcie takich kredytów gwarancją państwową. W ten sposób, rząd obniży ryzyko bankowe, a banki będą zobowiązane do stosowania oprocentowania i marży na poziomie kredytu hipotecznego. Planowane jest również wydłużenie maksymalnego okresu spłaty tych kredytów z 10 do 15 lat" - napisano.

„Intensywne działania rządu nad zwiększeniem liczby mieszkań budowanych na tani wynajem muszą być połączone z likwidacją barier dostępu do tego najmu. Naszym celem jest wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym także osoby nieposiadające własnych środków na partycypację, będą mogły łatwo uzyskać przystępny kredyt na taki wkład, którego rata nie przekroczy 300-400 zł miesięcznie” – zaznaczył wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski.

Proponowane zmiany przewidują również wprowadzenie nowych mechanizmów weryfikacji osób korzystających z rodzinnego kredytu mieszkaniowego i programu bezpieczny kredyt 2 proc. Dzięki powstającej bazie danych portalu „DOM”, BGK będzie mógł sprawdzać, czy beneficjenci tych programów nie utracili prawa do spłat rodzinnych lub dopłat w wyniku nabycia kolejnego mieszkania.

Projekt zakłada także, że osoby, które wcześniej skorzystały z instrumentów wsparcia takich jak „Rodzina na swoim”, „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, czy „Mieszkanie dla młodych”, będą mogły uzyskać rodzinny kredyt mieszkaniowy w wyłącznie kwocie przewidzianej objęciem gwarancji wkładu własnego; nie będą natomiast uprawnione do korzystania z tzw. spłat rodzinnych

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
W portfelu ma 200 mln zł. „Najwięcej pieniędzy można zarobić tam, gdzie rynek się myli"
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki