REKLAMA

BGK: duży udział rynku wtórnego we wnioskach o dopłaty z MdM

2015-11-09 11:17
publikacja
2015-11-09 11:17
fot. thinkstock / Bankier.pl

W październiku do BGK wpłynęło ponad 5 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM na łączną kwotę 135,49 mln zł. Od września, gdy do programu został włączony rynek wtórny, aż 65 proc. złożonych wniosków dotyczy wsparcia przy zakupie lokali z tego rynku.

/ fot. Sławomir Stroński / Bankier.pl

We wrześniu weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu "Mieszkanie dla młodych". Dzięki niej dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono także dopłaty dla rodzin z dziećmi (20 proc. dla małżeństw z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Nowa ustawa zwiększa udział osób bez zdolności kredytowej, bowiem dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą teraz wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

W październiku padł kolejny rekord wniosków złożonych do BGK w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla młodych". Wpłynęło aż 5 302 wniosków - to ponad 1,5 tys. więcej wniosków niż w poprzednim miesiącu - poinformował w poniedziałek BGK.

Po dwóch miesiącach od nowelizacji można zauważyć, że zmiana dot. rynku wtórnego spowodowała wzrost zainteresowania programem. Spośród 6 382 wniosków, które wpłynęły od początku września o dofinansowanie, aż 65 proc. (czyli ponad 4 tys.) dotyczyło rynku wtórnego, a tylko 35 proc. rynku pierwotnego.

Bank Gospodarstwa Krajowego nadal przyjmuje wnioski o dofinansowanie w roku 2015. Do tej pory wykorzystano 491,5 mln zł z dostępnych na 2015 rok 715 mln zł. BGK rozpoczął także przyjmowanie wniosków na rok 2016. W październiku na 2016 rok kredytobiorcy złożyli już ponad 6 tys. wniosków na kwotę przekraczającą 150 mln zł.

Do tej pory program pomógł w zakupie mieszkania już 31 852 beneficjentom, w tym pomoc dotyczyła 7 651 rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem. Powierzchnia kredytowanych mieszkań wynosi średnio 53 m kw., natomiast przy zakupie domu jednorodzinnego średnia to 85,48 m kw.

Według danych z BGK najwięcej wniosków o dofinansowanie z MdM napłynęło do tej pory z woj. mazowieckiego - 5 889 wniosków na kwotę ponad 158 mln zł. Dużo wniosków napływa także z woj. pomorskiego (4 839 wniosków na kwotę 116 mln zł.) oraz z woj. dolnośląskiego (3 060 wniosków na kwotę 69,2 mln zł.). Spośród miast największy udział w programie przypada Warszawie. W stolicy dofinansowanie otrzymało ponad 4 tys. zainteresowanych programem. (PAP)

kfk/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Marek
Mam nadzieję, że MDM skończy się najszybciej (szybciej, niż w 2018 roku), bo tylko psuje rynek. Bez MDM ceny mieszkań by wyraźnie spadły. Brak programów typu MDM, oraz 15% (docelowo 20%) wkład własny, oraz niż demograficzny, a także wzrost stóp procentowych, który będzie szybciej, niż się wydaje, bowiem działania Mam nadzieję, że MDM skończy się najszybciej (szybciej, niż w 2018 roku), bo tylko psuje rynek. Bez MDM ceny mieszkań by wyraźnie spadły. Brak programów typu MDM, oraz 15% (docelowo 20%) wkład własny, oraz niż demograficzny, a także wzrost stóp procentowych, który będzie szybciej, niż się wydaje, bowiem działania rządu PIS napędzą inflację, musi spowodować tak istotny spadek popytu na mieszkania, że przy obecnej ilość rozpoczętych budów deweloperskich musi spowodować spadek ich cen o te 20-30%.
~MrJ
kredyt MDm a normalny w wiekszosci bankow ta sama oferta

zatem czy brac kredyt przykaldowo na 236 bez doplaty lub 200tys z doplata, to ja wole mniejszy kredyt

nie wiem jak to gosc liczysz ale mi zawsze wychodzi lepiej z doplata i zaluje ze nie moge wziac MdM bo nie lapie sie wlimitach na dzien dzisiejszy
~andyw
gosc pewnie liczy wyzsza marze banku i prowizje stosowane w MDM...poza tym przez 5 lat w MDM nie mozna nadplacic kredytu i zbyc mieszkania, co prowadzi do tego ze kredyt z dofinansowaniem MDM w dluzszej perspektywie czasu wcale nie jest taki korzystny...
~Oszukany
Czy nowelizacja nie powinna objąć wszystkich którzy nabyli mieszkanie w czasie trwania programu MDM. Co na to prawnicy. Może ktoś mi doradzi
~Oszukany
Kupilismy mieszkanie na rynku wtornym w czasie trwania nowego MDM ale przed nowelizacja. Czujemy się oszukani.
~gość
Jak siądziecie i sobie to przeliczycie to już przestaniecie się tak czuć. Można znaleźć o wiele lepsze kredyty bez MDM.

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki