Wielu wciąż młodych Polaków mieszka z rodzicami, bo nie ma na mieszkanie

Trzech na czterech Polaków w wieku 18-35 lat mieszka ciągle z rodzicami. To ponad dwukrotnie osób więcej niż w Niemczech. Powodem jest brak stabilizacji finansowej, niepewność na rynku pracy i niskie zaufanie do instytucji finansowych. Sytuacja jednak się poprawia, między innymi dzięki rządowym programom wsparcia kredytów mieszkaniowych dla młodych.


Wielu wciąż młodych Polaków mieszka z rodzicami, bo nie ma na mieszkanie


- Aż 70 proc. Polaków w wieku 18-35 lat mieszka cały czas z rodzicami. Ten wskaźnik jest dużo bardziej korzystny w krajach ościennych - informuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jakub Zagórski, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Skanska Residential Development Poland. Wylicza powody: ‒ Brak zaufania do instytucji państwowych, instytucji finansujących i rynku pracy. Młodzi Polacy nie wiedzą, czy uda im się utrzymać stanowisko pracy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, w grupie wiekowej 24-35 lat nadal 43 proc. Polaków mieszka z rodzicami. W Niemczech ten wskaźnik wynosi 17 proc., a w Danii - zaledwie niecałe 2 proc. Badania pokazały, że Polaków nie stać na kredyt mieszkaniowy, a tylko 4 proc. młodych decyduje się na wynajem.

Średnie wynagrodzenie młodych Polaków to 2700 zł i stanowi ograniczającą barierę w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny - podkreśla Zagórski.

Zagórski uważa, że własne mieszkanie jest niewątpliwie ważną potrzebą młodych ludzi. Wymagają oni jednak od państwa i instytucji finansowych kredytujących zakup pewnych udogodnień. Rolę do odegrania mają również deweloperzy, którzy muszą przygotować ofertę skierowaną do młodych nabywców.

Gwarancją bezpieczeństwa dla młodych ludzi jest nie tylko poczucie stabilizacji finansowej, lecz także to, że mogą obdarzyć zaufaniem dewelopera. Dlatego ci, którzy mogą sobie pozwolić na mieszkanie, chętniej wybierają inwestycje realizowane przez stabilne spółki, które budują z środków własnych, a nie finansują projekt kredytem. Ważny jest też zamknięty rachunek powierniczy, dzięki któremu pieniądze trafiają do dewelopera dopiero po oddaniu mieszkania, a w razie problemów finansowych spółki nabywcom łatwiej odzyskać wpłaconą kwotę.

Sytuacja powoli jednak ulega poprawie. Młodzi zainteresowani własnym mieszkaniem mogą liczyć na korzystniejsze warunki finansowania. Pewnym wsparciem dla nich jest też rządowy program Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu mogą uzyskać dopłatę do kredytu przy zakupie pierwszego mieszkania.

Na polskim rynku pojawiają się coraz atrakcyjniejsze form finansowania dla młodych nabywców mieszkań. Jest to niewątpliwie czynnik, który sprzyja podjęciu tej decyzji. Program dla młodych, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polaków, wymaga jeszcze dopracowania, ulepszenia - podkreśla Zagórski.

Ocenia jednak, że trwała poprawa sytuacji mieszkaniowej młodych Polaków nastąpi dopiero za kilka lat. Zgodnie z sierpniowymi danymi Biura Informacji Kredytowej, jedynie 7 proc. osób w wieku 18-31 lat zaciągnęło kredyt mieszkaniowy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 ~Allegros

Przed kupnem mieszkania czy domu, warto zapoznać się z warunkami programu MdM. Można dostać od rządu całkiem spore dofinansowanie na kupno i kredyt. Warto zajrzeć na ich stronę i poznać szczegóły i najświeższe wiadomości:
http://mieszkaniedlamlodych.com/wystartowal-nowy-program-mieszkanie-dla-mlodych-rynek-wtorny- i-wyzsze-doplaty/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Marek

Po prostu mieszkania od dewelopera są za drogie a ceny wynajmu w Polce za duże 1000zł na klite 30m. Dlatego wole kupić z rynku wtórnego i wyjdzie sporo taniej nawet bez "wielkiej" rządowej dopłaty.

! Odpowiedz
5 1 ~Ania

Dostałam dopłatę bez problemów, oczywiście w dużym stopniu zawdzięczam to pracownikom biura Trojan z Katowic. Panie mają pełną ofertę kredytową dostępną na rynku i dotyczącą programu MDM służą pomocą w przygotowaniu korzystnej umowy między deweloperem i bankiem. A same mieszkania są zaprojektowane z pomysłem i przemyślane pod względem architektonicznym. Polecam http://trojan.katowice.pl/index.php/oferta/osiedle-zyj-kolorowo-zabrze ps. ja wybrałam PKO BP mieli najlepsze warunki a i rata bardzo dogodna :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~ererer

jest chyba spora róznica między 18 a 35 latkiem..

! Odpowiedz
2 4 ~Griszka

tak tylko w takiej Dani lub Niemczech kto bierze kredyt na mieszkanie chyba 2 % ludzi, wynajem albo mieszkania miejskie typu spółdzielcze , a w Polsce państwo zamiast budowac mieszkania spółdzielcze każe brac kredyt i finansować developerów i banki HAHAHAHA wieć co tu porównywać ???????????????

! Odpowiedz
0 5 ~lukacz

a jak nie chcesz ich finansować... to i tak będziesz o to dbają odpowiednie "programy pomocy".

! Odpowiedz
0 5 ~gizmo45

i to w czołówce taka mądra wypowiedź:Powodem jest brak stabilizacji finansowej, niepewność na rynku pracy i niskie zaufanie do instytucji finansowych. Sytuacja jednak się poprawia, między innymi dzięki rządowym programom wsparcia kredytów mieszkaniowych dla młodych.sytuacja się poprawia dzięki programom wsparcia - jak nie nie dacie dobrze zarobić to ani złamanego grosza nie dołożę wkładem własnym aby wziąźć w jakimkolwiek programie cele w umieralni bez perspektyw ! zero - null dla układów i lobby.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~asdf

Informuję, że 99% Polaków do 5 roku życia mieszka z rodzicami. Coś z tym strasznym wskaźnikiem trzeba zrobić. Proponuję program rządowy - mieszkanie dla przedszkolaka. Jak nie trzeba zmieniać więcej niż raz pieluchy, to dodatkowe 5% dopłaty. Jak samo woła na nocnik i ma brata/siostrę, które już ma kredyt, to wtedy 10%. Oczywiście dla takich młodych, to kredyt minimum 45 lat...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Ronald

A gdyby zrobić badania na grupie 18-26 lat to wyszłoby, że 90% z nich mieszka z rodzicami dlatego musieli obniżyć trochę % i dali przedział 18-35 lat. Tyle tylko, że w przedziale 27-35 lat % ludzi mieszkających z rodzicami jest ok. 20%. Moja kuzynka 27 lat wyszła za mąż i będzie mieszkać ze swoimi rodzicami ponieważ ma do dyspozycji całe piętro w domu tj. 2 duże pokoje, mniejsza sypialnia, duża łazienka (w której ma prysznic, wanne, pralkę, ubikacje i umywalkę) kuchnię i spiżarkę, dodatkowo 2 duże balkony, w przyszłości może zaadaptować strych z dwoma średniej wielkości pokojami. Wszystko wyremontowane bez żadnego kredytu. I ma niby to zamienić na 60m mieszkania z przynajmniej 300 tys w kredycie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~as

Jak ma to blisko miejsca pracy gdzie przyzwoicie zarabia, jak w pobliżu jest infrastruktura w postaci sklepów, przedszkoli, szkól, tramwaj czy autobusy to super!!! Gorzej jak to jest w Pypcimiu Dolnym:(

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne