REKLAMA

Wehikuł Buffetta miał ponad 40 mld dolarów straty. "To bez znaczenia"

2022-08-08 08:00
publikacja
2022-08-08 08:00
Wehikuł Buffetta miał ponad 40 mld dolarów straty. "To bez znaczenia"
Wehikuł Buffetta miał ponad 40 mld dolarów straty. "To bez znaczenia"
fot. SCOTT MORGAN / / Reuters

Berkshire Hathaway zanotowała w ubiegłym kwartale 43,8 mld dolarów straty. Warren Buffett przekonuje, że to bez znaczenia, ponieważ na wyniku kładzie się cieniem spadek wyceny akcji wciąż znajdujących się w portfelu wehikułu inwestycyjnego. Spółka chwali się tymczasem pokaźnym zyskiem operacyjnym.

Na mocy amerykańskich regulacji wehikuł inwestycyjny Buffetta musi uwzględniać w raportowanych wynikach finansowych zmianę wyceny posiadanych papierów. Za sprawą rynkowego tąpnięcia w minionym kwartale - indeks S&P500 zaliczył spadek o 16 proc. - portfolio Berkshire wyraźnie się skurczyło. Na koniec czerwca jego rynkowa wartość sięgała 328 mld dol. wobec 390 mld dol. na koniec marca. Strata z inwestycji wyniosła 53 mld dol. Tyle że jest to strata "niezrealizowana", a w lipcu rynki znów odbiły.

Wyrocznia z Omaha od lat apeluje do inwestorów, by nie zwracali uwagi na tę wielkość. "Kwota zysków/strat inwestycyjnych w danym kwartale jest zwykle bez znaczenia i dostarcza dane dotyczące zysku netto na akcję, które mogą być bardzo mylące dla inwestorów, którzy mają niewielką lub żadną wiedzę na temat zasad rachunkowości" - napisano w komunikacie spółki.

Buffett regularnie sugeruje, by koncentrować się na wyniku operacyjnym. A ten był imponujący - o blisko 40 proc. wyższy niż przed rokiem. Na 9,3 mld dol. zysku operacyjnego złożyły się m.in. wyższe wpływy ze spółki kolejowej BNSF, biznesu ubezpieczeniowego czy dywidend, a także umocnienie dolara i wyższe stopy procentowe.

W II kwartale Berkshire ograniczyła skalę skupu akcji własnych - na ten cel wyasygnowała tylko miliard dolarów wobec przeszło 3 mld dol. kwartał wcześniej i ok. 7 mld dol. kwartalnie w 2021 r.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wehikuł Buffetta kupował również mniej udziałów w innych spółkach. Na zakupy akcji wydał ponad 6 mld dol., a ze sprzedaży pozyskał przeszło 2 mld dol. Kwartał wcześniej było to odpowiednio: 51 mld dol. i 10 mld dol. W efekcie wartość gotówki i ekwiwalentów Berkshire skurczyła się minimalnie: do 105,4 mld dol. wobec 106 mld dol. na koniec marca. Blisko 3/4 kwoty było ulokowane w amerykańskich bonach skarbowych.

W tym roku Buffett wciąż wyraźnie prowadzi w wyścigu z rynkiem - od początku roku Berkshire Hathaway jest tylko 2,3 proc. pod kreską, podczas gdy indeks S&P500 traci 13 proc.

Bloomberg

Analitycy bacznie obserwują wyniki Berkshire nie tylko dlatego, że jest to wehikuł legendarnego inwestora. W skład konglomeratu wchodzą spółki działające w wielu obszarach, a ich wyniki odzwierciedlają kondycję amerykańskiej gospodarki. Do holdingu należą m.in. ubezpieczyciel Geico, spółka kolejowa BNSF, operator floty prywatnych odrzutowców NetJets, producent baterii Duracell, spółka odzieżowa Fruit of the Loom i sieć restauracji Dairy Queen. Firma Buffetta ma w portfelu także udziały w Coca-Coli, Apple, Bank of America, Kraft Heinz, American Express czy Verizon.

Warren Buffett to jeden z najbardziej znanych inwestorów, a także jeden z najbogatszych ludzi świata - Bloomberg wycenia jego majątek na 102 mld dol., co plasuje go na 8. miejscu na świecie. Przekształcił Berkshire Hathaway z bankrutującego podmiotu działającego w branży tekstylnej w inwestycyjny holding. Znany jest ze swoich złotych myśli, np.: „Zasada numer jeden: nigdy nie trać pieniędzy. Zasada numer dwa: nigdy nie zapominaj o zasadzie numer jeden”. Jego sylwetka została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Być jak Warren Buffett”. Inwestor już w latach młodości był matematycznym geniuszem, a w czasie wolnym bawił się liczbami i zaczytywał w „Almanachu światowym” oraz książkach w rodzaju „Tysiąc sposobów na zarobienie tysiąca dolarów”.

MKa

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (22)

dodaj komentarz
bha
Wehikuł ciągłego nienasycenia na Mamonę i zyski nie zadziałał.Jakoś mi nie żal.
tecdswv4t
The tanks are still burning under Havana. According to experts, the damage is on the level of the Hiroshima scale. Kuba will not recover from this alone! So Russia will be the supplier of oil and aid, and they will have a close eye on the US. Case.? Biden wanted to control Russia with the help of Ukraine, and Russia, with the help The tanks are still burning under Havana. According to experts, the damage is on the level of the Hiroshima scale. Kuba will not recover from this alone! So Russia will be the supplier of oil and aid, and they will have a close eye on the US. Case.? Biden wanted to control Russia with the help of Ukraine, and Russia, with the help of Cuba, would control the USA. Sorry Vinetu....
tecdswv4t
Pod Hawaną płoną w dalszym ciągu zbiorniki. Według ekspertów zniszczenia są na poziomie skali Hiroszima. Kuba się z tego sama nie podniesie !. A więc Rosja będzie dostawcą oleju i pomocy w związku z tym będą mieli bliskie baczenie na USA. Przypadek.? Biden chciał za pomocą Ukrainy kontrolować Rosję, a to Rosja za pomocą Kuby Pod Hawaną płoną w dalszym ciągu zbiorniki. Według ekspertów zniszczenia są na poziomie skali Hiroszima. Kuba się z tego sama nie podniesie !. A więc Rosja będzie dostawcą oleju i pomocy w związku z tym będą mieli bliskie baczenie na USA. Przypadek.? Biden chciał za pomocą Ukrainy kontrolować Rosję, a to Rosja za pomocą Kuby będzie kontrolować USA. Sorry Vinetu.
tecdswv4t odpowiada tecdswv4t
Polska miała dobrą pozycję przed 24 lutym. Putin by do polski nie zawitał. Bo NATO nas chroniło tak jak obecnie. Ale nasi dioci wychylili się i ponieśliśmy straty w każdej dziedzinie, a to nie jest koniec. Ps. Z tą Kubą to będzie zwrot w akcji. Rosja dawno chciała na wielką skalę mieć tam bazę, ale Hawana nie za bardzo miała ochotę.Polska miała dobrą pozycję przed 24 lutym. Putin by do polski nie zawitał. Bo NATO nas chroniło tak jak obecnie. Ale nasi dioci wychylili się i ponieśliśmy straty w każdej dziedzinie, a to nie jest koniec. Ps. Z tą Kubą to będzie zwrot w akcji. Rosja dawno chciała na wielką skalę mieć tam bazę, ale Hawana nie za bardzo miała ochotę. Teraz skala zniszczenia jest tak duża, że hawana sama poprosi Rosję o pomoc...

darius19
co tu robia ruskie trolle jak np. "ehud"? Dziwne. Ostatnio widze zmiane narracji. Juz nie US, UE, UA, Zachod, UK...=bydlaki a Putler/Lukaszenka/KumDzong= cacy. Bardziej sensowne komentarze. Pewnie pryncypal placi "od wpisu"?
konik_garbusek
Oczywiscie ze ta "strata" nie ma znaczenia, jest to zwykla zamiana w ksiegowoac GAAP, ktora weszla w 2017 (czy tam 2018), gdziue obecnie niezrealizowane straty i zyski z inwestycji maja wplyw na zeysk netto. Jakby akcje rosly jak w 2021, to zaksiegowaliby potezne "zyski", tez bez znaczenia bo jest to ksiegowy Oczywiscie ze ta "strata" nie ma znaczenia, jest to zwykla zamiana w ksiegowoac GAAP, ktora weszla w 2017 (czy tam 2018), gdziue obecnie niezrealizowane straty i zyski z inwestycji maja wplyw na zeysk netto. Jakby akcje rosly jak w 2021, to zaksiegowaliby potezne "zyski", tez bez znaczenia bo jest to ksiegowy zapis, nie ma znaczenia dla operacji firmy.
peluquero
strata niezrealizowana, to jak ciąża urojona, niby jest ale jednak jej nie ma ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
W miarę spokojnie, w miarę przewidywalnie, w miarę dochodowo, w miarę pewnie i w miarę perspektywicznie to już było dla wszystkich !!!!!. Szczególnie na coraz mocniej codziennie zadłużanym po uszy bezmyślnie, nieodpowiedzialnie i krótkowzrocznie i bez skrupułów świecie cały czas od lat udającym w wielu, wielu krajach nie bez celu W miarę spokojnie, w miarę przewidywalnie, w miarę dochodowo, w miarę pewnie i w miarę perspektywicznie to już było dla wszystkich !!!!!. Szczególnie na coraz mocniej codziennie zadłużanym po uszy bezmyślnie, nieodpowiedzialnie i krótkowzrocznie i bez skrupułów świecie cały czas od lat udającym w wielu, wielu krajach nie bez celu jarząbka?????.
ehud
Znowu masz problemy finansowe? Przykra sprawa :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki