Trudna sytuacja na rynku trzody. Powodem niskie ceny skupu i import wieprzowiny

Sytuacja na rynku trzody jest niepokojąca ze względu na niskie ceny skupu oferowane rolnikom, przy jednoczesnym dużym imporcie mięsa wieprzowego na nasz rynek - mówił we wtorek podczas spotkania w resorcie rolnictwa szef NSZZ RI Solidarność Jerzy Chróścikowski.

(fot. Fotosmurf / YAY Foto)

Jak poinformowało ministerstwo na swojej stronie internetowej, rozmowy na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej odbyły się na prośbę NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność. Przewodniczącego Związku, senatora Jerzego Chróścikowskiego i przedstawicieli rolników przyjął sekretarz stanu Jacek Bogucki. W rozmowach uczestniczyli również Główny Lekarz Weterynarii oraz pracownicy resortu.

Członkowie związku, producenci trzody chlewnej podczas spotkania zwracali uwagę na brak opłacalności produkcji i sygnalizowali niekorzystną dla nich politykę cenową prowadzoną przez zakłady przetwórcze. Ich zdaniem, przetwórcy kupując surowiec płacą więcej dostawcom zagranicznym, mimo że jakość sprowadzanego surowca jest niższa niż krajowego. Rolnicy mówili także o braku kontraktacji.

Według związkowców, polska wieprzowina cieszy się bardzo dobrą opinią u odbiorców mięsa ze względu na jej walory smakowe i jakościowe, a tymczasem ceny płacone rolnikom spadają, co w połączeniu ze zmniejszającym się pogłowiem świń w Polsce jest niepokojące.

Wiceminister Jacek Bogucki poinformował, że resort stara się wyjaśnić sprawę. Zostało skierowane już pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy faktycznie zakłady przetwórcze więcej płacą za sprowadzany do produkcji surowiec z zagranicy niż oferują polskim producentom. Chodzi również o zbadanie czy nie zostały naruszone warunki konkurencji i czy nie nastąpiła zmowa cenowa - wyjaśnił.

Ponadto odpowiednie służby inspekcyjne mają zweryfikować informacje o gorszej jakości sprowadzanego surowca - dodał.

Wiceminister poinformował też uczestników spotkania o piśmie skierowanym do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana. W korespondencji podnoszona jest kwestia stabilizacji na rynku wieprzowiny, która w opinii strony polskiej powinna iść w kierunku dopłat do eksportu na rynki trzecie, a mięso zmagazynowane z unijnymi dopłatami do przechowywania powinno być przeznaczone na rynki pozaunijne.

Uzgodniono, że "w przyszłym tygodniu odbędzie się wspólne spotkanie producentów i przetwórców, aby wypracować wzajemnie korzystne rozwiązania służące stabilizacji na rynku wieprzowiny" - informuje resort.(PAP)

awy/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~kuba

Ja dzisiaj odałem za żywą wage 3,10zł katastrofa gdzie tu żyć !!!!!Jak tak dalej będzie to w marcu koniec przy tej cenie to się już dokłada.

! Odpowiedz
0 1 ~LudzkaŚwinia

Nie wierzę.U nas świń brakuje?

! Odpowiedz
0 0 ~Jasko

Słabnąca w oczach złotówka sama rozwiąże problem niewygodnego importu i małego eksportu wieprzowiny.

! Odpowiedz
1 3 ~zez

Neverending story czyli świńska górka, potem świński dołek i tak w koło

! Odpowiedz
2 4 ~khoral

https://www.3trzy3.pl/dane-produkcja-swin/graficos/

zez jestes ignorantem i leniem, a do tego gadasz glupoty. Minuta szukania.... Nie ma gorek, jest tylko wielki spadek.

Ceny w skupie od 20 lat tez oscyluja glownie w przedziale: 3 - 5zl. Zez - ty nie probuj, ale reszta niech sie zastanowi, jakby im sie pracowalo, jakby od 20 lat zarabiali tyle samo ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~zez odpowiada ~khoral

Panie khoral, nie ma potrzeby obrzucac innych epitetami... zwlaszcza ze umiescil Pan link z wykresem na ktorym widac ze cena zywca wieprzowego w 2000 to 6 zl a wiec przeczy Pan sam sobie. Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 0 ~KOLEŚ odpowiada ~zez

Zrobić zakaz importu i po kłopocie . NIECH NIEMCY I DUNCZYCY SAMI CHLAJĄ TO SWOJE MIĘSO

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne