REKLAMA

Rekordowy luty w budownictwie mieszkaniowym

Marcin Kaźmierczak2020-03-23 16:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-03-23 16:00

Tegoroczny luty był najlepszym dla polskiego budownictwa mieszkaniowego w ostatniej dekadzie. Deweloperzy i inwestorzy prywatni oddali rekordową liczbę mieszkań i rozpoczęli najwięcej budów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Porównujemy liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania, rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń na budowę od 2010 do 2020 r.

Wyniki osiągnięte w lutym sprawiły, że sezonowe ochłodzenie rynku obserwowane co roku zimą było mniej odczuwalne niż w poprzednich latach. Niepokoić może jednak spadająca liczba wydawanych przez urzędy pozwoleń na budowę, co w kolejnych miesiącach może przełożyć się na mniejszą liczbę rozpoczynanych budów.

fot. Shutterstock.com /

Inwestorzy indywidualni napędzają wzrost

W lutym zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy prywatni oddali do użytku 16 050 mieszkań (+6,6 proc. r/r). Od początku roku przybyło ich już 33,5 tys. – o 3,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Deweloperzy od początku roku do końca lutego wybudowali i oddali do użytku 20 tys. mieszkań (56,3 proc. ogółu i +0,7 proc. r/r). Większy wzrost liczby oddanych mieszkań w skali roku odnotowali inwestorzy indywidualnie. Ich dziełem było w tym czasie 12,8 proc. mieszkań (38,2 proc. i +9,1 proc. r/r).

W pierwszych dwóch miesiącach roku przybyło także 328 mieszkań spółdzielczych (+17,1 proc. r/r). W pozostałych formach (mieszkania komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) oddano łącznie 339 mieszkań (-34,2 proc. r/r).

fot. Bankier.pl /

Choć w porównaniu do stycznia w Polsce oddano o 7,8 proc. mniej mieszkań a w relacji do grudniowego piku wynik był o 22 proc. gorszy, to zanotowany spadek był najniższy w ostatnich dziesięciu latach.

Nowe mieszkania oddane do użytku od początku roku miały średnią powierzchnię 93,5 mkw. Były one tym samym średnio o 3,3 mkw. większe niż oddawane w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Urzędy wydają mniej pozwoleń

W porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami 2019 r. nieznacznie spadła jednak liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W styczniu i lutym urzędy wydały 37 290 pozwoleń na budowę (-0,7 proc. r/r). Spadek jest jednak spowodowany znacznie słabszym niż przed rokiem styczniem. W lutym rynek zanotował blisko 12 proc. wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę.

fot. Bankier.pl /

Ponad 62 proc. pozwoleń wydanych w lutym dotyczyło mieszkań budowanych przez deweloperów i był to wynik o 18,9 proc. lepszy niż w lutym 2019 r. Wzrost zanotowano także w przypadku pozwoleń wydawanych na budowę domów przez inwestorów indywidualnych (+6,8 proc. r/r).

Ponad 800 tys. mieszkań w budowie

Zarówno w lutym, jak i w całych pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. rozpoczęto także więcej nowych budów. Wzrost w porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami 2019 r. wyniósł 12 proc. Wzrost był głównie dziełem inwestorów indywidualnych, którzy rozpoczęli o 14,3 proc. więcej budów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik osiągnięty przez deweloperów był o 2,7 proc. lepszy w skali roku.

fot. Bankier.pl /

Jak wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec lutego 2020 r. w budowie pozostawało 825,8 tys. mieszkań – o 4,1 proc. więcej niż pod koniec lutego 2019 r.

Najwięcej mieszkań od początku roku oddano w woj. mazowieckim (6,1 tys.) i małopolskim (4,5 tys.). Na Mazowszu rozpoczęto także najwięcej nowych budów (7,5 tys.) oraz wydano najwięcej pozwoleń na budowę (7,2 tys.).

Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (21)

dodaj komentarz
staryznajomy
Prawda jest taka ze zimy nie bylo a byly takie lata gdzie lacznie miesiac byly mrozy po -20 i wiecej stopni i tez budowy staly, nie trzeba bylo koronawirusa. Załóżmy ze teraz jest -20 stopni i sa przedłużone ferie.
kozey
Zainteresowanie mieszkankami w pierwszych dniach epidemii było sztucznie zaniżone bo pozamykali biura, ludzie jeszcze 2 tygodnie temu pytali na jaki rabat mogą liczyć, węsząc okazję, bo zakładali, że to chwilowy spadek i zaraz jazda do góry. Ale teraz kiedy USA wyczarowało z powietrza 2/3 Polski w jeden dzień, a dolar i tak się umocnił Zainteresowanie mieszkankami w pierwszych dniach epidemii było sztucznie zaniżone bo pozamykali biura, ludzie jeszcze 2 tygodnie temu pytali na jaki rabat mogą liczyć, węsząc okazję, bo zakładali, że to chwilowy spadek i zaraz jazda do góry. Ale teraz kiedy USA wyczarowało z powietrza 2/3 Polski w jeden dzień, a dolar i tak się umocnił w stosunku do PLN, widmo utraty pracy/zamówień zajrzało głębiej w oczy to zapytania przestały spływać hurtowo, mimo że większość ma teraz w kit czasu na szukanie i pytanie. Jesteśmy na samym szczycie, dobrze się rozejrzyjcie, bo widać z niego wszystko, chociaż nie wiadomo, którą stronę patrzeć.
niepelnosprawny_org
czyli caly czas sa budowlancy tylko czekaja na dobra pensje a nie jalmuzne, ukraincow nie trzeba, tylko zadbac o siebie, co za niemadre doradztwo i konsulting ile sie da sprowadzac imigrantow...
innowierca
Panie redaktorze , jak ktos ponizej napisal , jest to raport z zupelnie innego , nieistniejacego juz swiata.A swoja droga , niech pan przyzna , ze to niesamowite uczucie ze mozna stwierdzic na pewno ze jestesmy na gorze pekajacej dokladnie w tym momencie banki ,Ze nie trzeba dywagowac , zadawac pytan w tytule ani snuc domyslow ,Panie redaktorze , jak ktos ponizej napisal , jest to raport z zupelnie innego , nieistniejacego juz swiata.A swoja droga , niech pan przyzna , ze to niesamowite uczucie ze mozna stwierdzic na pewno ze jestesmy na gorze pekajacej dokladnie w tym momencie banki ,Ze nie trzeba dywagowac , zadawac pytan w tytule ani snuc domyslow , bo dokladnie wiadomo ze dzisiejsza cena za metr to juz szczyt I KONIEC I nie mozna juz na to nic poradzic.Dodatkowo wiemy ze nieruchomosci beda teraz taniec I nic nie mozna na to poradzic .Nie da sie nic na to poradzic , wyanalizowac o wzrostach potencjalow …..itd.Taki czysty I oczywisty koniec wzrostow ktorego nie mozna ukryc.Po prostu sie nie da , na ma jak ::))Nie moge przestac ::))
Kolejna mysl to ta , ze znowu sprawdzilo sie powiedzenia ze jak ulica kupuje , to jest to najgorsza inwestycja w danym momencie.Jak forumowicz nizej zauwazyl TAKSOWKARZ ZALECAL ::))
wizytator
I komu szkodzi ocieplenie klimatu? Przecież dla gospodarki to same plusy. Nawet wirusy w ciepłym szybciej giną!
1a2b
Z całego serca życzę wszystkim pazernym deweloperom, żeby się zatkali tymi swoimi syfami bez kuchni, bez przedpokoju bez kątów prostych itd. itp. Poza tym zawsze twierdziłem, że tzw. mieszkania w tzw. "stanie deweloperskim" to są dobre dla deweloperów. No to macie.... żryjcie!
bankierro
A Kaźmi znowu swoje lekcje historii wyklada.
loool
Jedno w inwestycjach jest pewne jak słońce zawsze i wszędzie - jak jest euforia a każdy taksówkarz i cała ulica inwestuje w dane aktywo to uciekać . Nie szukać logiki ani symptomów nadejścia krachu tylko uciekać jak najdalej wbrew logice. Ulica jest biedna i musi pozostać biedna.
borat123
ponad 800 tyś mieszkań w budowie ! No to życzę powodzenia.
Jak do tego wysypią na rynek swoje inwestycje Bookingowcy to sprzedać mieszkanie to będzie nie lada wyczyn.
vskritsk
Powodzenia z trzymaniem gotówki z 10% inflacji i EUR po 6 zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki