REKLAMA

Rekordowy luty w budownictwie mieszkaniowym

Marcin Kaźmierczak2020-03-23 16:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-03-23 16:00

Tegoroczny luty był najlepszym dla polskiego budownictwa mieszkaniowego w ostatniej dekadzie. Deweloperzy i inwestorzy prywatni oddali rekordową liczbę mieszkań i rozpoczęli najwięcej budów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Porównujemy liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania, rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń na budowę od 2010 do 2020 r.

Wyniki osiągnięte w lutym sprawiły, że sezonowe ochłodzenie rynku obserwowane co roku zimą było mniej odczuwalne niż w poprzednich latach. Niepokoić może jednak spadająca liczba wydawanych przez urzędy pozwoleń na budowę, co w kolejnych miesiącach może przełożyć się na mniejszą liczbę rozpoczynanych budów.

/ fot. Shutterstock.com /

Inwestorzy indywidualni napędzają wzrost

W lutym zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy prywatni oddali do użytku 16 050 mieszkań (+6,6 proc. r/r). Od początku roku przybyło ich już 33,5 tys. – o 3,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Deweloperzy od początku roku do końca lutego wybudowali i oddali do użytku 20 tys. mieszkań (56,3 proc. ogółu i +0,7 proc. r/r). Większy wzrost liczby oddanych mieszkań w skali roku odnotowali inwestorzy indywidualnie. Ich dziełem było w tym czasie 12,8 proc. mieszkań (38,2 proc. i +9,1 proc. r/r).

W pierwszych dwóch miesiącach roku przybyło także 328 mieszkań spółdzielczych (+17,1 proc. r/r). W pozostałych formach (mieszkania komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) oddano łącznie 339 mieszkań (-34,2 proc. r/r).

/ fot. Bankier.pl /

Choć w porównaniu do stycznia w Polsce oddano o 7,8 proc. mniej mieszkań a w relacji do grudniowego piku wynik był o 22 proc. gorszy, to zanotowany spadek był najniższy w ostatnich dziesięciu latach.

Nowe mieszkania oddane do użytku od początku roku miały średnią powierzchnię 93,5 mkw. Były one tym samym średnio o 3,3 mkw. większe niż oddawane w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Urzędy wydają mniej pozwoleń

W porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami 2019 r. nieznacznie spadła jednak liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W styczniu i lutym urzędy wydały 37 290 pozwoleń na budowę (-0,7 proc. r/r). Spadek jest jednak spowodowany znacznie słabszym niż przed rokiem styczniem. W lutym rynek zanotował blisko 12 proc. wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę.

/ fot. Bankier.pl /

Ponad 62 proc. pozwoleń wydanych w lutym dotyczyło mieszkań budowanych przez deweloperów i był to wynik o 18,9 proc. lepszy niż w lutym 2019 r. Wzrost zanotowano także w przypadku pozwoleń wydawanych na budowę domów przez inwestorów indywidualnych (+6,8 proc. r/r).

Ponad 800 tys. mieszkań w budowie

Zarówno w lutym, jak i w całych pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. rozpoczęto także więcej nowych budów. Wzrost w porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami 2019 r. wyniósł 12 proc. Wzrost był głównie dziełem inwestorów indywidualnych, którzy rozpoczęli o 14,3 proc. więcej budów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik osiągnięty przez deweloperów był o 2,7 proc. lepszy w skali roku.

/ fot. Bankier.pl /

Jak wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec lutego 2020 r. w budowie pozostawało 825,8 tys. mieszkań – o 4,1 proc. więcej niż pod koniec lutego 2019 r.

Najwięcej mieszkań od początku roku oddano w woj. mazowieckim (6,1 tys.) i małopolskim (4,5 tys.). Na Mazowszu rozpoczęto także najwięcej nowych budów (7,5 tys.) oraz wydano najwięcej pozwoleń na budowę (7,2 tys.).

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
staryznajomy
Prawda jest taka ze zimy nie bylo a byly takie lata gdzie lacznie miesiac byly mrozy po -20 i wiecej stopni i tez budowy staly, nie trzeba bylo koronawirusa. Załóżmy ze teraz jest -20 stopni i sa przedłużone ferie.
kozey
Zainteresowanie mieszkankami w pierwszych dniach epidemii było sztucznie zaniżone bo pozamykali biura, ludzie jeszcze 2 tygodnie temu pytali na jaki rabat mogą liczyć, węsząc okazję, bo zakładali, że to chwilowy spadek i zaraz jazda do góry. Ale teraz kiedy USA wyczarowało z powietrza 2/3 Polski w jeden dzień, a dolar Zainteresowanie mieszkankami w pierwszych dniach epidemii było sztucznie zaniżone bo pozamykali biura, ludzie jeszcze 2 tygodnie temu pytali na jaki rabat mogą liczyć, węsząc okazję, bo zakładali, że to chwilowy spadek i zaraz jazda do góry. Ale teraz kiedy USA wyczarowało z powietrza 2/3 Polski w jeden dzień, a dolar i tak się umocnił w stosunku do PLN, widmo utraty pracy/zamówień zajrzało głębiej w oczy to zapytania przestały spływać hurtowo, mimo że większość ma teraz w kit czasu na szukanie i pytanie. Jesteśmy na samym szczycie, dobrze się rozejrzyjcie, bo widać z niego wszystko, chociaż nie wiadomo, którą stronę patrzeć.
niepelnosprawny_org
czyli caly czas sa budowlancy tylko czekaja na dobra pensje a nie jalmuzne, ukraincow nie trzeba, tylko zadbac o siebie, co za niemadre doradztwo i konsulting ile sie da sprowadzac imigrantow...
innowierca
Panie redaktorze , jak ktos ponizej napisal , jest to raport z zupelnie innego , nieistniejacego juz swiata.A swoja droga , niech pan przyzna , ze to niesamowite uczucie ze mozna stwierdzic na pewno ze jestesmy na gorze pekajacej dokladnie w tym momencie banki ,Ze nie trzeba dywagowac , zadawac pytan w tytule ani snuc domyslow ,Panie redaktorze , jak ktos ponizej napisal , jest to raport z zupelnie innego , nieistniejacego juz swiata.A swoja droga , niech pan przyzna , ze to niesamowite uczucie ze mozna stwierdzic na pewno ze jestesmy na gorze pekajacej dokladnie w tym momencie banki ,Ze nie trzeba dywagowac , zadawac pytan w tytule ani snuc domyslow , bo dokladnie wiadomo ze dzisiejsza cena za metr to juz szczyt I KONIEC I nie mozna juz na to nic poradzic.Dodatkowo wiemy ze nieruchomosci beda teraz taniec I nic nie mozna na to poradzic .Nie da sie nic na to poradzic , wyanalizowac o wzrostach potencjalow …..itd.Taki czysty I oczywisty koniec wzrostow ktorego nie mozna ukryc.Po prostu sie nie da , na ma jak ::))Nie moge przestac ::))
Kolejna mysl to ta , ze znowu sprawdzilo sie powiedzenia ze jak ulica kupuje , to jest to najgorsza inwestycja w danym momencie.Jak forumowicz nizej zauwazyl TAKSOWKARZ ZALECAL ::))
wizytator
I komu szkodzi ocieplenie klimatu? Przecież dla gospodarki to same plusy. Nawet wirusy w ciepłym szybciej giną!
1a2b
Z całego serca życzę wszystkim pazernym deweloperom, żeby się zatkali tymi swoimi syfami bez kuchni, bez przedpokoju bez kątów prostych itd. itp. Poza tym zawsze twierdziłem, że tzw. mieszkania w tzw. "stanie deweloperskim" to są dobre dla deweloperów. No to macie.... żryjcie!
bankierro
A Kaźmi znowu swoje lekcje historii wyklada.
loool
Jedno w inwestycjach jest pewne jak słońce zawsze i wszędzie - jak jest euforia a każdy taksówkarz i cała ulica inwestuje w dane aktywo to uciekać . Nie szukać logiki ani symptomów nadejścia krachu tylko uciekać jak najdalej wbrew logice. Ulica jest biedna i musi pozostać biedna.
borat123
ponad 800 tyś mieszkań w budowie ! No to życzę powodzenia.
Jak do tego wysypią na rynek swoje inwestycje Bookingowcy to sprzedać mieszkanie to będzie nie lada wyczyn.
vskritsk
Powodzenia z trzymaniem gotówki z 10% inflacji i EUR po 6 zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki