REKLAMA
WEBINAR

IBM: ponad 200 polskich banków zaatakowanych przez złośliwe oprogramowanie

2016-04-25 15:36
publikacja
2016-04-25 15:36

IBM X-force poinformował, że polskie banki zostały zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie - GozNym. To najszerzej zakrojony tego typu atak w Polsce - zaatakowano 17 banków komercyjnych oraz - 230 banków spółdzielczych.

fot. leungchopan / / YAY Foto

"Atak, który obecnie obserwujemy w Polsce z wykorzystaniem malware o nazwie GozNym, jest pod pewnymi względami szczególny i oznacza, że Polska dołączyła do niespecjalnie elitarnego klubu krajów, które będą najczęściej atakowane przez cyberprzestępców" - mówi w rozmowie z PAP Marcin Spychała z IBM X-force.

Ekspert wyjaśnia, że GozNym posiada schematy ataku na 17 banków komercyjnych i ponad 200 banków spółdzielczych.

Malware zainstalowany na komputerze ofiary nie dopuszcza w ogóle klienta do połączenia się ze stroną bankowości elektronicznej. W zamian przekierowuje ofiarę na fałszywą, ale wyglądającą identycznie jak prawdziwa stronę banku, gdzie ofiara wpisuje swoje dane logowania i zdradza je tym samym przestępcom.

"W tym przypadku klientów nie chroni nawet zweryfikowanie poprawności certyfikatu bezpieczeństwa SSL. GozNym przekieruje bowiem połączenia na fałszywą stronę dopiero po zweryfikowaniu certyfikatu przez oficjalną witrynę banku, a komunikacja konytunowana jest już wyłącznie na linii urządzenie klienta - podstawiona witryna - wyjaśnia PAP Technologie Spychała.

Ekspert tłumaczy, że przed kradzieżą pieniędzy może uchronić użytkowników świadome korzystanie z metod podwójnej autoryzacji transakcji - wiadomości SMS wysyłanych przez bank, tokenów, kodów jednorazowych.

Spychała ostrzega przed kolejnymi tego typu atakami w przyszłości. "Oczekujmy kolejnych fal ataku, bowiem grupa może wynająć istniejącą już infrastrukturę innym cyberprzestępcom. Każdy nastolatek będzie mógł przy pomocy waluty bitcoin wynająć infrastrukturę do ataku na polskie banki" - ostrzega ekspert IBM. (PAP)

łum/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~SynBiskupa
Skok to nie bank i nie rozumiem dlaczego zostały objente bfg to skandal i kradzież ktoś powinien to zgłosić do "zera"
~skok
na SKOKi też napadli ? czy tam już nie ma co kraść bo wszystko rozkradli, no ci ci i tamci ;)
~stop-krypto-reklamie
Kryptoreklama IBMa !!! - redakcjo wstydź sie.

Takie pitu, pitu w tym artykule !!!
~GREG
az 200 mamy polskich ????? to ile zagranicznych jest w PL?
~Info
Banków komercyjnych działa w Polsce ok 40 (większość ma dominujący kapitał zagraniczny), ale oprócz nich jest jeszcze ponad 400 banków spółdzielczych (w 100% polski kapitał).

I ok. 40-50 kas SKOK (które nie są bankami)
~ciamcio
Heja poprawcie to - nie banki zostały zaatakowane tylko klienci :)
~PK
Do autora tego artykułu.

Malware infekuje komputery Klientów. Pisanie " polskie banki zostały zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie..." jest wynikiem braku elementarnej wiedzy lub złej woli.
Współpracując z portalem bankier.pl autor powinien lepiej się przygotować .
~IT
Cytat: "...Polska dołączyła do niespecjalnie elitarnego klubu krajów, które będą najczęściej atakowane przez cyberprzestępców"

Poziom artykułu na poziomie przedszkola, wirusem zainfekowane są jeśli już to komputery klientów, a nie banków. To że wirus podszywa się pod polskie banki oznacza tylko, że komuś opłacało
Cytat: "...Polska dołączyła do niespecjalnie elitarnego klubu krajów, które będą najczęściej atakowane przez cyberprzestępców"

Poziom artykułu na poziomie przedszkola, wirusem zainfekowane są jeśli już to komputery klientów, a nie banków. To że wirus podszywa się pod polskie banki oznacza tylko, że komuś opłacało się zainwestować w podrabianie stron polskich banków.

Nie chcę za bardzo bronić bamków, ale przy tego typu atakach to niestety nie są stanie wyręczyć swoich klientów z dbanie o swoje komputery.
~jasza
"Każdy nastolatek będzie mógł przy pomocy waluty bitcoin wynająć infrastrukturę do ataku na polskie banki""

Kolejny bredzislaw o dzieciach hakerach
Bandy rzadowe kradną forsę, a nie dzieci.
Służby specjalne przetrzebic polityków powywieszać
maciarenko do boju z kura i zerem.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki