Branża mięsna liczy na powrót polskiej wieprzowiny do Chin

Branża mięsna liczy na powrót polskiej wieprzowiny do Chin. Dziś możliwość wysyłki mięsa na rynki dalekiej Azji blokują nam występujące ogniska wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Ostatni przypadek wykryto w Polsce przed miesiącem.

Branża mięsna liczy na powrót polskiej wieprzowiny do Chin
Branża mięsna liczy na powrót polskiej wieprzowiny do Chin (YAY Foto)

Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński przypomina, że wirusa wykryto w obszarze zagrożonym występowaniem wirusa. Kontrahentom z Azji należy zaś tłumaczyć, iż polskim służbom udaje się powstrzymywać rozprzestrzenianie się choroby. "Trzeba wytłumaczyć, co stało się w gospodarstwie, w którym stwierdzono ognisko choroby. Pokazać, że służby sanitarne szybko zareagowały i zneutralizowały zagrożenie. To powinien być przekaz na zewnątrz" - tłumaczy szef Polskiego Mięsa.

Witold Choiński przypomina, że powrót wieprzowiny do Chin znacznie poprawiłby sytuację branży. Nie dość że jest to rynek o ogromnym popycie to ma również handlowe tradycje związane z polskim mięsem. "Uzyskaliśmy możliwość eksportu mięsa wieprzowego do Chin w 2012 roku. W kolejnym był to nasz największy indywidualny odbiorca importujący ponad 54 tysiące ton rocznie" - wylicza Witold Choiński.

Chiny, podobnie jak Korea Południowa nie uznają wobec Polski zasady regionalizacji. Embargo na import wieprzowiny nałożone jest więc na cały kraj, a nie obszar, na którym stwierdzono występowanie Afrykańskiego Pomoru Świń.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~TOLA

ja liczę na TOLKA BANANA

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil