REKLAMA

Amerykański sprzęt wojskowy przypłynął do Gdyni

2022-12-03 14:21
publikacja
2022-12-03 14:21

W gdyńskim porcie, na terminalu BCT trwa rozładunek amerykańskiego sprzętu. Na pokładzie samochodowca Arc Integirity przypłynęło ok. 700 sztuk sprzętu wojskowego w tym samochody i czołgi

Amerykański sprzęt wojskowy przypłynął do Gdyni
Amerykański sprzęt wojskowy przypłynął do Gdyni
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

W sobotę na terenie Bałtyckiego Terminala Kontenerowego (BCT) w gdyńskim porcie rozpoczął się rozładunek amerykańskiego sprzętu, który przez kolejne miesiące będzie stacjonował w Polsce.

Dyrektor handlowy terminalu BCT Michał Kużajczyk podkreślił, że jest to 20. przeładunek amerykańskiego sprzętu realizowany na terenie terminalu. "Przeładunki sprzętu odbywają się od 2018 roku. Do tej pory, najczęściej realizowane były eksporty, natomiast teraz przypłynął sprzęt, który będzie służył w Polsce" - podkreślił.

Na samochodowcu Arc Integrity, który cumuje w gdyńskim porcie, znajduje się ok. 700 sztuk sprzętu wojskowego. Są to czołgi Abrams, Bradley, działa samobieżne, samochody wojskowe oraz kontenery z lżejszym sprzętem.

Kużajczyk podkreślił, że rozładunek potrwa około dwóch dni. "Później na statek zostanie załadowany sprzęt, który służył w Polsce, i statek wróci do USA" - tłumaczył.

Nowy sprzęt po wyładowaniu zostanie przetransportowany na plac składowy Portu Gdyni, który znajduje się na terenie Centrum Logistycznego, tuż przy estakadzie Kwiatkowskiego. I - jak przewiduje Kużajczyk - w ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie wywieziony pociągami i ciężarówkami do baz wojskowych rozlokowanych w różnych miejscach w Polsce.

W ramach współpracy polsko-amerykańskiej od kilku miesięcy z terminalu BCT realizowane są połączenia z Nowym Jorkiem, Filadelfią i Norfolk. Ma to znaczenie dla rozwoju współpracy gospodarczej i obszaru bezpieczeństwa dla regionu Europy Środkowej i Skandynawii

Pułkownik amerykańskiej armii Bryan Harris, dowódca 2. ABCT (2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Spartans") w trakcie przeładunku podkreślił, że jest wdzięczny za polską gościnność. "To jedna z wielu operacji, którą tu przeprowadzamy. To jest dla nas wspaniałe doświadczenie" - zaznaczył.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
polonu
a do tego kanału co Kaczor wykopał nie wpłynął nie zmieścił się .
od_redakcji
Chiny właśnie po prostu ODMÓWIŁY eksportu towarów do USA, aby załamać amerykańską gospodarkę. Dzieje się.
barnapapa
ehehehe, znowu ruskie opowieści spod mchu i paproci
od_redakcji
Ścigać członków Kongresu USA zaangażowanych w działalność wywrotową i podsycających konflikt ukraiński. Bo ma to na celu podważenie Konstytucji Stanów Zjednoczonych i masakrę ludności ukraińskiej.
od_redakcji
Dostaliśmy szczepionkę od francuzów i Polska żegna się z Katarem.
zoomek
Czyżby tubylczy polski gaoj miał wkrótce ginąć tak jak ruski i ukraiński?
Bo Żydów to z Ukr ewakuowali.
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art35843781-zydzi-z-ukrainy-jada-przez-polske-do-izraela-przygotowania-zaczely-sie-przed-wojna
Szalom!
mith21
A dlaczego nie wpłyną przekopaną Mierzeją Wiślaną? :D
darius19
musiało zaboleć? Bo trolle mocno aktywne
pikawka
cos pozno z tym lennem czekali w tym roku

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki