REKLAMA

Złoty pozostaje mocny. Dolar na granicy 4 zł

2023-11-20 09:54
publikacja
2023-11-20 09:54

Poniedziałkowy poranek przyniósł utrzymanie jesiennej siły złotego. Kurs euro utrzymał się blisko postcovidowego minimum, co przełożyło się na spadek kursu dolara w okolice 4 złotych. Blisko kilkumiesięcznego dołka notowany był także frank szwajcarski.

Złoty pozostaje mocny. Dolar na granicy 4 zł
Złoty pozostaje mocny. Dolar na granicy 4 zł
fot. DADO RUVIC / / Reuters

O 9:51 kurs euro wynosił 4,3735 zł i był o niecały grosz niższy niż pod koniec piątkowego handlu. W ten sposób notowania pary euro-złoty utrzymały się blisko najniższych poziomów od marca 2020 roku, na jakich znalazły się w ubiegłym tygodniu.

- Póki co polska waluta pozostaje w trendzie umocnienia poruszając się poniżej poziomu 4,40 za EUR, co naszym zdaniem - na gruncie technicznym - utrzymuje prozłotowe nastroje. (...) Nie oczekujemy jednak, by zakres aprecjacji po solidnych zmianach ubiegłych tygodni miał być wyraźny - napisali w porannym raporcie ekonomiści Banku Millennium.

Reklama

- Sądzimy, że w dłuższej perspektywie złotemu dalej sprzyjać będą: bardziej jastrzębia RPP, powyborcza poprawa nastrojów wobec krajowych aktywów oraz większe szanse na odblokowanie środków unijnych. Zakładamy, że kurs EUR/PLN może utrzymywać się w przedziale 4,25-4,45, przy czym raczej pozostanie poniżej 4,40 na dłużej, a od dołu ograniczeniem może być próg opłacalności eksportu (4,24/EUR wg listopadowego badania koniunktury NBP - PAP) – tak sytuację na rynku złotego ocenili ekonomiści Santandera.

Tymczasem na świecie doszło do dalszego osłabienia dolara w stosunku do euro i innych głównych walut - indeks dolara spadł do najniższego poziomu od sierpnia. W rezultacie za dolara na polskim rynku w poniedziałek rano płacono 4,0062 zł, a więc najmniej od 1 sierpnia, gdy amerykańska waluta po raz ostatni kosztowała mniej niż 4 złote.

Funt brytyjski notowany był w okolicach poziomu 5 złotych. O poranku było to 4,9983 zł. Para funt-złoty pozostaje zatem w pobliżu najniższych poziomów od stycznia 2021 roku.

Zatrzymany został lokalny trend spadkowy kursu CHF/PLN. Frank szwajcarski w poniedziałek rano kosztował 4,5305 zł. Od blisko tygodnia helwecka waluta już nie tanieje po tym, jak przez poprzednie dwa miesiące jej notowania obniżyły się z przeszło 4,90 zł do niespełna 4,52 zł odnotowane w zeszły czwartek.

KK

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bha
Szkoda tylko że tej Niby mocy zł? od dawna w handlu detalicznym jakoś nie widać!!!.Szczególnie w tej rynkowej w detalu nadal wysokiej inflacyjno-cenowej drożyżnie!!!!!.
oldboy_go
skoro tak wykorzystam inne źródła by podważyć waszą wiarygodność
inwestor.pl
Jak dolar dojedzie do 3,5 zł to będzie trzeba wprowadzić demokrację w jakimś kraju bogatym w zasoby.
oldboy_go
...ja czegoś mocno nie rozumiem...ludzie z którymi rozmawiam na pytanie jak biznes...kręcą głową...narzekają lub robią dziwne miny...wszędzie widzę znacznie mniejszy popyt...dziś słyszę jak biznes hotelarski zaliczył kopa..ale wszędzie glosy hura optymizmu...tak sprzeczne informacje bardzo mnie martwią...czy ktoś potrafi logicznie ...ja czegoś mocno nie rozumiem...ludzie z którymi rozmawiam na pytanie jak biznes...kręcą głową...narzekają lub robią dziwne miny...wszędzie widzę znacznie mniejszy popyt...dziś słyszę jak biznes hotelarski zaliczył kopa..ale wszędzie glosy hura optymizmu...tak sprzeczne informacje bardzo mnie martwią...czy ktoś potrafi logicznie bez nerwów w trzech zdaniach mi to...wyjaśnić ?! proszę...
bha
Cóż... Trwa Globalna rynkowa i nie tylko gra pozorów i to raczej nie bez celu!.
bha odpowiada bha
Tak jak podobnie z niby malejącą inflacją statystyczną, której niestety jakoś dziwnie spadków szczeg{lnie w detalu raczej nie widać!. Cóż Mamona i Zyski coraz mocniej są pępkiem świata, więc coraz mocniej od dekad grają pozorami niestety nie bez celu.....
bha odpowiada bha
Przykładów można mnożyć, ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi na obecnym globalnym zmonopolizowanym coraz mocniej i coraz szerzej i szerzej od dekad na wielu krajowych wewnętrznych rynkach niestety z reguły chodzi o jedno................... i to bez umiaru.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki