REKLAMA

Węgry po raz szósty z rzędu podnoszą stopy procentowe

Michał Żuławiński2021-11-16 14:15analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-16 14:15
Węgry po raz szósty z rzędu podnoszą stopy procentowe
Węgry po raz szósty z rzędu podnoszą stopy procentowe
fot. BERNADETT SZABO / / FORUM

Narodowy Bank Węgier po raz szósty z rzędu podniósł stopy procentowe, by w ten sposób walczyć z inflacją. Stopy nad Balatonem są nadal wyraźnie wyższe niż w Polsce.

Decyzją Narodowego Banku Węgier (MNB) referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,8 proc. do 2,1 proc. Takie posunięcie było zgodne z oczekiwaniami większości rynkowych analityków i komentatorów.

Co więcej, decyzją węgierskich władz monetarnych również o 0,30 punktu procentowego podniesiono pozostałe stopy banku centralnego: depozytową (z 0,85 proc. do 1,15 proc.) i lombardową (z 2,75 proc. do 3,05 proc.).

Jest to już szósta z rzędu podwyżka stóp nad Balatonem. W czerwcu temu MNB dokonał pierwszej podwyżki od blisko dekady (z 0,6 proc. do 0,9 proc.), a ruch ten powtarzał jeszcze w lipcu (z 0,9 proc. do 1,2 proc. – wówczas mieliśmy do czynienia z podwyżką przewyższającą oczekiwania), sierpniu (z 1,2 proc. do 1,5 proc.), we wrześniu (z 1,50 proc. do 1,65 proc.) oraz w październiku (z 1,65 proc. do 1,8 proc.).

Stopy procentowe na Węgrzech są obecnie najwyższe od marca 2015 r. W kolejnych kwartałach „bratankowie” kontynuowali cykl obniżek, który sprowadził ich stopy do 0,9 proc., a w obliczu pandemii obniżyli tę stawkę do 0,6 proc.

Powodem numer jeden pierwszego od niemal dekady cyklu podwyżek stóp procentowych na Węgrzech pozostaje inflacja, która w październiku sięgnęła 6,5 proc. To wynik i tak niższy od polskiego (6,8 proc.), choć RPP podniosła stopy procentowe jedynie do 1,25 proc. Liderem podwyższania stóp w regionie są Czechy (2,75 proc.), gdzie inflacja jest z kolei najniższa (5,8 proc. w październiku).

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 8 grudnia. Wcześniej, bo 30 listopada, poznamy wstępne dane o listopadowej inflacji w Polsce.

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (67)

dodaj komentarz
przemas_x
Tak się kończy drukowanie pieniędzy bez pokrycia. Wszyscy drukowali bez opamiętania to i problem dotyczy wszystkich. W połączeniu z obecną polityką naszego kraju to skutki będą opłakane.
jenak
Jak powiedział słynny Albert E. " Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać...."
jenak
Biedne Węgry. Nie widzą z kim siedzą przy stole.
ravauw
tutaj wszyscy liczą, że stopy pójdą na 5-7 proc, tylko to zarżnie gospodarke, pal licho z kredytobiorcami, beda musieli sobie poradzic jak nie pchali sie pod korek, ale wyobrzacie sobie jak wzrosna kredyty inwestycyjne, obrotowe dla firm. Mnostwo pieniedzy zniknie z rynku i pojda na lokaty, nie beda pracowaly w gospodarce. Inflacja tutaj wszyscy liczą, że stopy pójdą na 5-7 proc, tylko to zarżnie gospodarke, pal licho z kredytobiorcami, beda musieli sobie poradzic jak nie pchali sie pod korek, ale wyobrzacie sobie jak wzrosna kredyty inwestycyjne, obrotowe dla firm. Mnostwo pieniedzy zniknie z rynku i pojda na lokaty, nie beda pracowaly w gospodarce. Inflacja sama z siebie nie zniknie, a firmy zaczna miec zadyszke. Jedyna recepta jaka widze, to podniesienie stop do polowy inflacji, aby owca byla cala i wilk syty. Pieniadza zaczna wedrowac na lokaty, co wyhamuje rozne spirale, firmy nie beda sie dusic, a kredytobiorce te 300-500zl miesiecznie wiecej udzwigna z palcem w d....
jas2
Na razie Polska górą! I tak trzymać!
300_pala
Góra jeżeli chodzi o inflacje
xyzq
Powtórzę więc swoją tezę - czas na chirurgiczne operacje skalpelem przespaliśmy. Teraz został czas na mniej chirurgiczne operacje maczetą - RPP powinna podnosić stopy co najmniej o tyle, o ile wzrosła inflacja mdm. Jeżeli to zignorują - przy inflacji 10+ zostaną nam kompletnie niechirurgiczne zabiegi piłą łańcuchową. Bo inflacja Powtórzę więc swoją tezę - czas na chirurgiczne operacje skalpelem przespaliśmy. Teraz został czas na mniej chirurgiczne operacje maczetą - RPP powinna podnosić stopy co najmniej o tyle, o ile wzrosła inflacja mdm. Jeżeli to zignorują - przy inflacji 10+ zostaną nam kompletnie niechirurgiczne zabiegi piłą łańcuchową. Bo inflacja w końcu dojedzie wszystkich... I będzie run na podwyżki wynagrodzeń - a jak to się kończy - zapraszam do lektury danych historycznych...
300_pala odpowiada jas2
Żeby głupi miał zagadkę
jenak
Powiedz to Lagarde i Yellen. Obie zabiją cię śmiechem.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki