REKLAMA

Węgry znów podnoszą stopy procentowe

2021-10-19 14:00
publikacja
2021-10-19 14:00
Węgry znów podnoszą stopy procentowe
Węgry znów podnoszą stopy procentowe
fot. Liptak Robert / / Shutterstock

Narodowy Bank Węgier po raz piąty z rzędu podniósł stopy procentowe, by w ten sposób walczyć z inflacją. Stopy nad Balatonem są już wyższe, niż były w Polsce przed lockdownem wiosną 2020.

Decyzją Narodowego Banku Węgier (MNB) referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,65 proc. do 1,80 proc. Takie posunięcie było zgodne z oczekiwaniami większości rynkowych analityków i komentatorów, których konsensus zakładał podwyżkę właśnie do 1,80 proc.

Co więcej, decyzją węgierskich władz monetarnych również o 0,15 punktu procentowego podniesiono pozostałe stopy banku centralnego: depozytową (z 0,70 proc. do 0,85 proc.) i lombardową (z 2,60 proc. do 2,75 proc.).

Jest to już piąta z rzędu podwyżka stóp nad Balatonem. W czerwcu temu MNB dokonał pierwszej podwyżki od blisko dekady (z 0,6 proc. do 0,9 proc.), a ruch ten powtarzał jeszcze w lipcu (z 0,9 proc. do 1,2 proc. – wówczas mieliśmy do czynienia z podwyżką przewyższającą oczekiwania) i sierpniu (z 1,2 proc. do 1,5 proc.) oraz we wrześniu (z 1,50 do 1,65 proc.)

Stopy procentowe na Węgrzech są obecnie najwyższe od maja 2015 r. Ich referencyjny poziom jest też wyższy, niż panował w Polsce długie lata przed pandemią – w marcu 2015 r. ówczesna RPP z Markiem Belką jako przewodniczącym (Adam Glapiński był jednym z szeregowych członków) obniżyła stopy procentowe z 2 proc. do 1,5 proc.

Powodem numer jeden pierwszego od niemal dekady cyklu podwyżek stóp procentowych na Węgrzech pozostaje inflacja, która nad Balatonem utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w UE. W ostatnim zestawieniu Eurostatu, Węgry (4,9 proc.) wyprzedzone zostały jedynie przez Estonię, Litwę i Polskę (po 5 proc., mowa o inflacji HICP). Również dane krajowe (CPI) pokazały ostatnio na Węgrzech wynik 5,5 proc., co zaskoczyło ekonomistów. Dla porównania, inflacja CPI w Polsce we wrześniu wyniosła 5,9 proc., osiągając najwyższy poziom od przeszło 20 lat.

MNB nie jest jedynym bankiem centralnym w regionie, który rozpoczął podwyżki stóp procentowych. 5 sierpnia drugiej podwyżki z rzędu dokonał Narodowy Bank Czech – z 0,5 proc. do 0,75 proc. Również nad Wełtawą bank centralny ruszył do działania w obawie przed inflacją. Dane potwierdziły te obawy, ponieważ już w sierpniu inflacja nad Wełtawą wzrosła do 4,1 proc., co dalece odbiegało od oczekiwań ekonomistów. 30 września Czesi zdecydowali się na gwałtowny ruch, podnosząc stopę procentową od razu o 75 pb., do 1,50%.

Natomiast Polska jest mocno spóźniona z dostosowaniem polityki monetarnej do postcovidowych realiów. Pierwsza od 9 lat podwyżka stóp procentowych została zaordynowana dopiero 6 października, gdy Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną z 0,10% do 0,50%. Jedna podwyżka z pewnością nie zatrzyma rozpędzonej inflacji CPI, więc rynek jest przekonany, że w ciągu najbliższych miesięcy stopy procentowe w Polsce wzrosną w okolice 2%.

KK

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (80)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
SPAM ... na dodatek punktualnie o 6:00 rano - czy to przypadek, Stanley?
300_pala odpowiada demeryt_69
Ty startujesz o 7.00
demeryt_69 odpowiada 300_pala
The early bird catches the worm :)
jas2
Efekt? Spadek inflacji o 0,2% i równocześnie mniejszy o 2% wzrost PKB .
neuelukas
Ale Ty musisz być zakredytowany Pod Korek. Nic nie dadzą Twoje wpisy. Stopa na 2% i pójdziesz z Torbami.
demeryt_69 odpowiada neuelukas
Spoko Łukaszku - tak może jest w Berlinie, ale nie w Warszawie :)

300_pala odpowiada demeryt_69
Jesteś z Warszawy ?
Z którego ministerstwa nadajesz
jas2 odpowiada neuelukas
Przykro mi ale nie kieruję się prywatą w dyskusjach o gospodarce i finansach. Mam kredyt w CHF i dla mnie najlepsze byłoby podniesienie stóp procentowych i umocnienie złotówki.
To byłoby jednak niedobre dla gospodarki jako całości.
po_co odpowiada neuelukas
Skutek wysokich stóp procentowych odczuwa cała gospodarka nie tylko osoby posiadające kredyt. Przy długo utrzymujących się stopach zacznie rosnąć bezrobocie, a pensje będą zamrożone na wiele lat.

Owszem część produktów zachowa swoje ceny ale to wcale nie oznacza, że będzie na nie stać kogokolwiek. Natomiast
Skutek wysokich stóp procentowych odczuwa cała gospodarka nie tylko osoby posiadające kredyt. Przy długo utrzymujących się stopach zacznie rosnąć bezrobocie, a pensje będą zamrożone na wiele lat.

Owszem część produktów zachowa swoje ceny ale to wcale nie oznacza, że będzie na nie stać kogokolwiek. Natomiast to co jest pewne to fakt, że wzrosną koszty prowadzenia biznesu i z pewności zacznie się okres stagnacji i zmniejszonych inwestycji.

Będziesz się śmiać z kredytobiorców do momentu, aż nie dostaniesz wypowiedzenia. Wtedy zacznie się płacz. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że nie uwierzysz dopóki nie przeżyjesz. To typowe zachowanie dla osób które mimo wieku wciąż mają mentalność dziecka (chociażby potwierdza to fakt drwienia z cudzej krzywdy).

Mimo to radzę pomyśleć o swojej przyszłości bo patrząc na to co się dzieje ta zima (bynajmniej nie chodzi o porę roku) może być mało przyjemna.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki