REKLAMA
NIE PRZEGAP

Węgry po raz czwarty podnoszą stopy procentowe. RPP zostaje w tyle

Michał Żuławiński2021-09-21 14:12analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-21 14:12
Węgry po raz czwarty podnoszą stopy procentowe. RPP zostaje w tyle
Węgry po raz czwarty podnoszą stopy procentowe. RPP zostaje w tyle
fot. Laszlo Balogh / / Reuters

Narodowy Bank Węgier po raz czwarty z rzędu podniósł stopy procentowe, by w ten sposób walczyć z inflacją. Chociaż podwyżka była niższa od oczekiwań rynku, to stopy nad Balatonem i tak są już wyższe niż w Polsce przed pandemią.

Decyzją Narodowego Banku Węgier (MNB) referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,5 proc. do 1,65 proc. Takie posunięcie odbiegało od oczekiwań większości rynkowych analityków i komentatorów, których konsensus zakładał podwyżkę do 1,75 proc.

Co więcej, decyzją węgierskich władz monetarnych również o 0,15 punktu procentowego podniesiono pozostałe stopy banku centralnego: depozytową (z 0,55 proc. do 0,7 proc.) i lombardową (z 2,45 proc. do 2,60 proc.). W komunikacie nie ma natomiast wzmianki o korektach w programie skupu aktywów (QE).

Jest to czwarta z rzędu podwyżka stóp nad Balatonem. W czerwcu temu MNB dokonał pierwszej podwyżki od blisko dekady (z 0,6 proc. do 0,9 proc.), a ruch ten powtarzał jeszcze w lipcu (z 0,9 proc. do 1,2 proc. – wówczas, odwrotnie niż dziś, mieliśmy do czynienia z podwyżką przewyższającą oczekiwania) i sierpniu (z 1,2 proc. do 1,5 proc.).

Stopy procentowe na Węgrzech są obecnie najwyższe od maja 2015 r. Ich referencyjny poziom jest też wyższy, niż panował w Polsce długie lata przed pandemią – w marcu 2015 r. ówczesna RPP z Markiem Belką jako przewodniczącym (Adam Glapiński był jednym z szeregowych członków) obniżyła stopy procentowe z 2 proc. do 1,5 proc.

Powodem numer jeden pierwszego od niemal dekady cyklu podwyżek stóp procentowych na Węgrzech pozostaje inflacja, która nad Balatonem utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w UE. W ostatnim zestawieniu Eurostatu, Węgry (4,9 proc.) wyprzedzone zostały jedynie przez Estonię, Litwę i Polskę (po 5 proc., mowa o inflacji HICP). Również dane krajowe (CPI) pokazały ostatnio na Węgrzech wynik 4,9 proc., co zaskoczyło ekonomistów. Dla porównania, inflacja CPI w Polsce w sierpniu wyniosła 5,5 proc. i przekroczyła tegoroczny inflacyjny szczyt u „bratanków” (5,3 proc. w czerwcu).

W reakcji na dzisiejszą decyzję MNB, forint nieco osłabł, co wiązać można z niezaspokojeniem przez bank centralny oczekiwań inwestorów. Kurs EUR/HUF wynosi 355 HUF wobec 353 HUF przed komunikatem. Forint jest obecnie najsłabszy względem euro od lipca, jednak wciąż daleko mu do przebicia maksimów z ostatnich 12 miesięcy (powyżej 365 HUF).

RPP każe czekać

MNB nie jest jedynym bankiem centralnym w regionie, który rozpoczął podwyżki stóp procentowych. 5 sierpnia drugiej podwyżki z rzędu dokonał Narodowy Bank Czech – z 0,5 proc. do 0,75 proc. Również nad Wełtawą bank centralny ruszył do działania w obawie przed inflacją. Dane potwierdziły te obawy, ponieważ już w sierpniu inflacja nad Wełtawą wzrosła do 4,1 proc., co dalece odbiegało od oczekiwań ekonomistów.

Tymczasem w Polsce Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie odmawia zerwania z polityką prawie zerowych stóp procentowych, jakie obowiązują od maja 2020 roku. Staje się coraz bardziej prawdopodobne, że na pierwszą podwyżkę kosztów kredytu będziemy musieli poczekać przynajmniej do 2022 roku – tak przynajmniej wynika z niedawnych wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego. W sierpniu inflacja CPI w Polsce wyniosła 5,5 proc. i była najwyższa od ponad 20 lat.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 6 października. Wcześniej, bo już 30 września, o stopach procentowych decydował będzie Narodowy Bank Czech. W medialnych spekulacjach pojawia się scenariusz, zgodnie z którym czeskie władze monetarne mogłyby dokonać podwyżki stóp mocniejszej od poprzednich, czyli o 0,5 proc. punktu procentowego, do poziomu 1,25 proc.

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (26)

dodaj komentarz
friedens
Węgrzy rozwiązali już dekadę temu problem kredytów frankowych. Ja bym naśladował Węgrów, bo się znają na finansach, a nie na zasiadywaniu działek i na dwórkach.
demeryt_69
Dokładnie, jesienią 2014 roku :)

jas2
"Węgry po raz czwarty podnoszą stopy procentowe."

OPEC się przestraszy i obniży ceny ropy. Koniec z inflacją. O dziwo także i u nas. :)
lukaszslask
zakazac palenia weglem w piecach domowych,z tego jest smog i syf,tylko gaz lub pompa ciepla,jak nie ma gazu
lub elektrocieplownie miejskie z filtrami....powietrze sie wyczysci,UE da nam spokoj
Zostawmy elektrownie weglowe,z ktorych leci para,mozna ewentualnie dokupic jeszcze lepsze filtry lub technologie spalania tego wegla.
zakazac palenia weglem w piecach domowych,z tego jest smog i syf,tylko gaz lub pompa ciepla,jak nie ma gazu
lub elektrocieplownie miejskie z filtrami....powietrze sie wyczysci,UE da nam spokoj
Zostawmy elektrownie weglowe,z ktorych leci para,mozna ewentualnie dokupic jeszcze lepsze filtry lub technologie spalania tego wegla....Kopalnie beda mialy zbyt,a my stabilnosc energetyczna.....i wszyscy beda zadowoleni...
Rozumiem,ze nie wszystkich stac na gaz,wiec na okres przejsciowy np 10 letni dofinansowanie z UE lub brak Vatu i akcyzy na gaz.....
itso_cien_na_sciane
brawo dla tego pana dobrze kombinuje gratulacje !

w rzeczywistości
Shut it down!
itso_cien_na_sciane odpowiada itso_cien_na_sciane
ważniejsze jest odwiedzanie poników i udział we mszy świętej i inne ministerialne idiootyzmy
friedens
Jak nie reagują? Jak nic nir tobią? Przyznali przecież sobie 60-procentowe podwyżki i znów tak zrobią! A do tego są zajęci, bo zasiadują działki.
jas2
Wszyscy się cieszą, że wynagrodzenia rosną a ty marudzisz jak zwykle.
ja3 odpowiada jas2
Za posadę w Partii będę chwalił wszystko i wszystkich. Zarówno w komentarzach jak i założę specjalny kanał na YT i konto na TikToku żeby dotrzeć do większego grona osób. Wiemy że masz dojścia, więc bądź dobrym kolegom i pomóż ;-)
bha
Nie wystarczy że sobie na górze nie mało podnieśli.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki