REKLAMA

W pierwszym tygodniu stycznia pacjenci wydali w aptekach o 35 proc. mniej

2012-01-13 15:33
publikacja
2012-01-13 15:33
Jak wynika z danych pochodzących z panelu aptek współpracujących z IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny, sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w PLN na poziomie cen detalicznych brutto) spadła w pierwszym tygodniu 2012 roku o 35 proc. w ujęciu rdr do około 258 mln złotych.

Wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku. W grudniu klienci aptek obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych kupowali leki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku. - Szczególnie widoczne było to w dwóch ostatnich tygodniach grudnia, kiedy to po opublikowaniu nowych list refundacyjnych dynamika rynku wyraźnie przyspieszyła, a tygodniowa wartość rynku przekroczyła 550 mln złotych. W tym okresie pacjenci kupili w aptekach o około 20 proc. więcej leków w ujęciu ilościowym i nawet o 30-40 proc. więcej w ujęciu wartościowym w porównaniu do poprzedniego roku - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. - Z kolei początek stycznia, kiedy trwał protest lekarzy i część aptek nie miała jeszcze podpisanych umów z NFZ, był okresem o niezwykle małej dynamice. W pierwszym tygodniu 2012 roku sprzedaż w aptekach wyniosła niecałe 260 mln złotych, co oznacza  spadek o blisko 35 procent w ujęciu rok do roku - komentuje ekspert IMS Health.

Szczególnie duże spadki sprzedaży w aptekach na początku stycznia, sięgające ponad 70 proc., IMS Health zanotował w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. W tym wypadku zwiększone zakupy, jakich pacjenci dokonali w aptekach w grudniu (wzrost o ponad 115 proc. rdr do 108 mln złotych), wyraźnie obniżyły wyniki na początku stycznia. Spadki sprzedaży, choć nie tak duże jak w przypadku pasków diagnostycznych, zanotowano również w innych grupach leków dotkniętych zmianami na listach refundacyjnych.

IMS Health obserwuje także anomalie sprzedaży z hurtowni do aptek. Średnia sprzedaż dzienna hurtowni w okresie międzyświątecznym była o ponad 35% wyższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r. Z kolei w pierwszym tygodniu stycznia średnia dzienna sprzedaż z hurtowni była aż o jedna trzecią niższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r.

- Memy powiedzieć, że na początku 2012 roku sprzedaże zarówno z hurtowni do aptek jak i z aptek do pacjentów wyjątkowo niskie. Również w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się nietypowych wyników rynku aptecznego w konsekwencji wprowadzania nowej ustawy refundacyjnej - mówi Gawroński.

/ IMS Health
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki