REKLAMA

Szef Banku Szwajcarii tłumaczy się z decyzji

2015-01-15 13:21
publikacja
2015-01-15 13:21
Szef Banku Szwajcarii tłumaczy się z decyzji
Szef Banku Szwajcarii tłumaczy się z decyzji
fot. Reuters / / FORUM

Szef Banku Narodowego Szwajcarii, Thomas Jordan, na konferencji prasowej wyjaśnia powody, dla których dziś przed południem SNB porzucił politykę obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka. Po tej decyzji kurs franka drastycznie wzrósł.

Thomas Jordan, szef Banku Narodowego Szwajcarii (SNB) (fot. Reuters / FORUM)

Rozpoczynając konferencję prasową, Thomas Jordan odczytał swoje oświadczenie, które zawierało podsumowanie ogłoszonej dziś rano decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego. Przypomnijmy – SNB porzucił obronę kursu franka na poziomie 1,20 euro i obniżył stopy procentowe.

Następnie szef SNB przystąpił do odpowiadania na pytania dziennikarzy. Oto niektóre z jego odpowiedzi:

- Decyzja ta była zaskoczeniem i dla państwa i dla rynków, do tej pory nie można było wychodzić z tego typu polityki stabilizacji bez takiego zaskoczenia. Wiemy, ze rynki zareagowały zaskoczeniem w związku z tym widzimy ogromną aprecjację franka. W takich przypadkach kurs ma tendencję do uspokajania się po pewnym czasie i powrotu do rozsądnych wartości ekonomicznych.


- Do tego dochodzą ujemne stopy procentowe. Będzie to miało ogromne konsekwencje dla osób, które oszczędzają we franku. Mam nadzieję, że sytuacja ta zostanie skorygowana. Poprzednio mówiłem, że SNB uwzględnia negatywne konsekwencje i ich wpływ na ogólną sytuację rynkową.

- Jeżeli chodzi o kurs minimalny, to po wprowadzeniu tego kursu w bardzo dramatycznej sytuacji doprowadziło to do uspokojenia gospodarki Szwajcarii. Ostatnie 3,5 roku dało szwajcarskim przedsiębiorstwom czas na dostosowanie się do sytuacji, która wygląda całkiem inaczej niż w przyszłości. Gospodarka nabrała możliwości dłuższego planowania, ograniczania ryzyka kursowego. Także ten minimalny kurs miał bardzo pozytywny wpływ na gospodarkę szwajcarską, pozwalając jej na utrzymanie dobrej koniunktury w takim trudnym czasie.

Rynek się ustabilizuje

- Rynki maja tendencję taką, że pojawia się gwałtowna aprecjacja, ponieważ rynki nie mają orientacji. Warunki, które obecnie panują, oczywiście nie będą musiały mieć miejsca przez dłuższy czas. Wiadomo, ze teraz jest bardzo duża płynność wynikająca z reakcji. Następnie rynek ustabilizuje się na odpowiednim poziomie. Natomiast punkt ogłoszenia tej decyzji nie ma nic wspólnego z wyrokiem trybunału (mowa o decyzji ws. OMT - przyp. red.), po prostu oceniliśmy sytuację i doszliśmy do wniosku, że jeżeli polityka ta nie jest możliwa do utrzymania przez dłuższy czas, to trzeba jak najszybciej dokonać korekty.

- Bank Narodowy podejmuje decyzje niezależnie. Dokonujemy oceny sytuacji i podejmujemy decyzje najlepsze ze szwajcarskiego punktu widzenia. O komunikacji z innymi bankami centralnymi się nie wypowiem.

Cel: inflacja

- Ta aprecjacja może obniżyć deflację w krótkim terminie. Najważniejsze jest to, że w średnim terminie odzyskamy możliwość reakcji i będziemy stabilizować sytuację. Oczywiście mamy do czynienia z ujemną stopą procentową, co będzie miało duży wpływ, ale chodzi o to, aby wprowadzić inflację znów na poziom celu.


- Jesteśmy przekonani, że najważniejsze jest, aby z reżimu dość sztywnego przejść do takiego, który da SNB duże pole manewru. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten wariant. Liczyliśmy, że niespodzianka wynikająca z komunikatu może doprowadzić do reakcji rynkowych (spadek kursu dolara - przyp. red.). Wiemy, że to jest ważna wiadomość i wielkie zaskoczenie i rynki muszą się w tym jakoś znaleźć. Liczyliśmy się z ogromnymi zmianami w kursach. 

- Do tej pory mieliśmy kurs minimalny względem euro, zaś ruch dolara względem euro czy franka były dla tej polityki walutowej kompletnie nieważne. Trzymaliśmy kurs minimalny. Teraz mamy z powrotem kursy płynne, ale uwzględniamy sytuację kursowa całościowo i będziemy wprowadzać te środki kursowe, które będą konieczne. Będziemy prowadzili aktywną politykę, zgodną z pryncypiami naszego banku narodowego.

Kursu minimalnego nie można było dłużej utrzymać

- Zmiana aprecjacji zachodziła przez dłuższy czas. Musimy wziąć też inne czynniki, które zaistniały w ostatnim okresie. Doprowadziło nas to do decyzji, aby nie kontynuować polityki, do której nie jesteśmy przekonani.

- Kurs minimalny był możliwy do utrzymania przez długi czas. Natomiast obecnie sytuacja uległa zmianie ze względu na rozbieżne zachowania obszarów walutowych. W związku z tym kurs minimalny nie był już uzasadniony. Natomiast wprowadzenie ujemnych stóp procentowych nie było błędem i jest to bardzo ważny instrument SNB do realizowania polityki monetarnej. Wówczas byliśmy świadkami kryzysu rosyjskiego, który obecnie uspokoił się i w związku z tym rozbieżności nie są aż tak duże. Ujemne stopy procentowe ustabilizowały sytuację. Teraz zmienił się kurs dolara, dlatego przeanalizowaliśmy sytuację od nowa i doszliśmy do takiej decyzji. 

Jaka będzie reakcja banków?

- Nie sądzę, żeby banki wprowadziły ujemne oprocentowanie lokat dla drobnych oszczędzających, natomiast jeśli chodzi o duże podmioty to myślę, że tutaj trzeba będzie dostosować się do polityki banku centralnego. Panuje obecnie bardzo trudna sytuacja walutowa, plus dochodzi do tego trudna sytuacja w polityce międzynarodowej. To sprawia, że nie żyjemy już w raju walutowym, gdzie można osiągnąć wszystko przy minimalnych kosztach.

Czarny czwartek dla frankowców

Start odtwarzacza ...

- Mamy do czynienia ze skomplikowaną sytuacją, jakiej nie było od lat. Musimy podejmować decyzje, które dla pewnych grup interesu będą nieprzyjemne. Decyzja podjęta za 6 czy 12 miesięcy byłaby równie nieprzyjemna, zaś skutki uboczne jeszcze gorsze. Ważne jest to, że nie przegapiliśmy tego momentu i podjęliśmy decyzję w dobrym momencie. 

Ryzyko deflacji?

- Mamy bardzo niską inflację i trwa nadal ryzyko zejścia inflacji poniżej zera w 2015 roku. Chodzi o to, żeby nie popaść w spiralę deflacyjną. Po ocenie sytuacji podjęliśmy decyzję o zmianie polityki. Do tej decyzji przyczyniły się także inne ryzyka. Można uznać, że kwestia deflacji nie była tylko jednym czynnikiem. My obserwujemy i zamierzamy utrzymać stabilność walutową w średnim terminie. 

- Wprowadzenie ujemnych stóp procentowych zwiększa możliwości działania banku narodowego, ponieważ mamy możliwość obniżania stóp nie tylko do zera, ale i poniżej zera. Zmiany stóp procentowych będą odzwierciedlały zmianę sytuacji walutowej oraz prognozy inflacyjnej. Na razie nie jesteśmy w obszarze tak niskich stóp, by wywarły one wpływ na to, że ludzie zaczną gromadzić gotówkę. Poza tym to rozwiązanie nie jest wygodne dla osób indywidualnych i dla inwestorów. 


(Wypowiedzi Thomasa Jordana stanowią zapis konferencji prasowej transmitowanej przez TVN24 Biznes i Świat).

MZ/SS/TVN24

Źródło:
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (40)

dodaj komentarz
~Wstyd
Dlaczego półanalfabeci biorą się za tłumaczenie tekstów ekonomicznych? Wypad na zmywak!
~Tom
mam wrażenie że ten teks został przetłumaczony google translatorem. Niesamowicie iski poziom.
~Gfsuu
SZwajcarzy jak koty ,zawsze na cztery łapy.
~edk
po prostu dbają o interes swojego kraju i są niezależni ... w przeciwieństwie do POlski
~jasnowidz
Niestety ale złota era ponad stuletniej prosperity i dominacji banków przemija, dzisiaj ich prezesi zachowują się jak tłuste żaby w gorącym rondlu.
~bankier
Co do ropy, polecam świetny artykuł obrazujący obecna sytuację. http://independenttrader.pl/299,co_sie_dzieje_z_cenami_ropy.html
~plazowicz
Widłowy puścił i zaczął się meksyk.
~asw
Brawo szwajcarzy dziękujęmam wszytskoie oszczednsości we frankachprecz z ue i euro
~Tomek
Prosta matematyka.3 lata x 100 mld frankow po 0,8 euro to 240 mld euro, dzis w 1 h cena 1,02 czyli zysk 40 mld fr/3 lata 13 mld od 100 jakies 13% x rok odsetek. A maja ujemne. Wiec po to to bylo. Najgorsza glupota, po co kupowac franka? Dla zegarkow?Zagrali dla siebie, nie myslic z UE.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki