REKLAMA

Słowacja przywraca restrykcje sanitarne w jednej trzeciej powiatów

2021-10-27 15:53
publikacja
2021-10-27 15:53
Słowacja przywraca restrykcje sanitarne w jednej trzeciej powiatów
Słowacja przywraca restrykcje sanitarne w jednej trzeciej powiatów
fot. Novikov Aleksey / / Shutterstock

Od poniedziałku w prawie jednej trzeciej z 79 powiatów Słowacji będą obowiązywać najostrzejsze ograniczenia związane z Covid-19 - zdecydował rząd w środę. W kraju notuje się najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od pierwszych tygodni br.

We wtorek testy PCR potwierdziły na Słowacji 4746 nowych przypadków koronawirusa - poinformował resort zdrowia. Statystyki osobno wykazują pozytywne przypadki testów antygenowych, których było 892.

Ministerstwo zdrowia mówi o łącznie ponad 6 tys. nowych przypadków w liczącym 5 mln mieszkańców kraju. To najwięcej od szczytu drugiej fali pandemii, który nastąpił w styczniu. Według ekspertów resortu trzy czwarte nowo zakażonych to osoby niezaszczepione.

W szpitalach leczonych jest obecnie 1352 pacjentów z Covid-19 lub z podejrzeniem Covid-19, w tym 121 na oddziałach intensywnej opieki medycznej. W bardzo ciężkim stanie, wymagającym wspomagania oddychania, jest 127 osób.

W związku z szybszym rozprzestrzenianiem się epidemii rząd zdecydował w środę, że od poniedziałku 1 listopada łącznie 24 z 79 powiatów kraju zostaną na krajowej mapie zagrożenia epidemicznego oznaczone kolorem czarnym, odpowiadającym najwyższemu stanowi zagrożenia.

Znalazły się wśród nich wszystkie powiaty sąsiadujące z Polską, z wyjątkiem powiatu Kieżmark na Spiszu.

W powiatach oznaczonych jako „czarne” w mocy pozostają takie same wytyczne sanitarne, jak podczas poprzedniej fali zakażeń. Obowiązkowe są maseczki w pomieszczeniach zamkniętych i poza nimi, a nakaz ten dotyczy także osób zaszczepionych przeciw Covid-19 lub mających negatywne wyniki testów.

Szkoły przechodzą na naukę zdalną, zakazane - niezależnie od zaszczepienia uczestników - są imprezy np. organizowane dotąd w restauracjach lub klubach. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać dania jedynie na wynos.

Osoby w pełni zaszczepione mogą jednak uczestniczyć w ślubach, chrzcinach i pogrzebach, ale ich liczba ograniczona jest do 100. Podobne ograniczenie dotyczy nabożeństw w kościołach. Zamknięte, także dla zaszczepionych, są kluby fitness i sauny, ale osoby zaszczepione mogą uczestniczyć w zajęciach na basenach w zorganizowanych grupach do 10 osób.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ fit/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki