Rząd zajmie się ordynacją podatkową i kosztem kredytów

2015-05-19 06:00
publikacja
2015-05-19 06:00
fot. Krystian Maj/FORUM / FORUM

Rząd zajmie się dziś podatkami i ograniczy koszt kredytów. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów rozpatrzy projekty nowelizacji ordynacji podatkowej i ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Rząd zajmie się ordynacją podatkową i wysokim kosztem kredytów
Rząd zajmie się ordynacją podatkową i wysokim kosztem kredytów (fot. Krystian Maj / FORUM)

Minister finansów Mateusz Szczurek wyjaśnia, że zmiany w ordynacji mają ułatwić życie podatnikom, bo doprecyzowują wiele istniejących przepisów.

Minister podkreśla, że celem nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym jest ograniczenie kosztu kredytów i pożyczek. Chodzi o to, żeby banki, parabanki i inne instytucje finansowe były zmuszone do ograniczenia łącznych kosztów kredytu. Powodem zmiany jest fakt, że bardzo często klienci tych firm nie mają świadomości, że zaciągając pożyczkę, będą musieli spłacić jej wielokrotność.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Społeczeństwo ma dość podatkowej kiełbasy wyborczej

Słowa "zajmie się","zrobi" i "zmieni" zagościły w naszej codzienności na dobre. Minister Szczurek od dnia jego wyboru zapowiadał, że "zmieni" Ordynację. Po nieudanych próbach przeforsowania klauzul domniemania winy podatnika, obecne zmiany traktować należy jako kosmetyczne. Rząd nie chce zajmować się meritum problemu - czyli wreszcie wprowadzić klauzuli rozstrzygania niejasności prawnych na rzecz podatnika. Kłopoty przedsiębiorców, którzy latami spierają się z organamipodatkowymi,wydając setki tysięcy złotych na opinie prawne i pomoc prawną - pozostaną zatem takie same jak do tej pory.  

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że każde uproszczenie przepisów podatkowych się przyda, bo w tym zakresie polskie prawo jest zbyt skomplikowane.

W projekcie nowelizacji ordynacji nie znalazła się klauzula o unikaniu opodatkowania, która ma ograniczać możliwość uciekania firm do rajów podatkowych. Minister finansów wyjaśnia, że prace nad przepisami trwają i ma nadzieję, że będą one gotowe we wrześniu. Monika Kurtek podkreśla, że na przyjęciu przepisów skorzysta budżet państwa i wszyscy uczciwi podatnicy.

Wśród zmian w ordynacji nie ma też zapisów mówiących, że wątpliwości w interpretacji przepisów mają być rozstrzygane na korzyść podatnika. Mateusz Szczurek poinformował, że ten zapis znajduje się w propozycji nowelizacji przedstawionej przez prezydenta i prace nad nim trwają.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Nadciąga "antylichwa 2.0"

Ustawa regulująca koszty pozaodsetkowe pożyczek ma już za sobą długą i dość skomplikowaną historię. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wprowadzono w proponowanych zapisach sporo zmian, usuwając m.in. instytucję rejestru firm pożyczkowych. Główną częścią nowych regulacji antylichwiarskich jest limit kosztów kredytu oraz mechanizm utrudniający pożyczkodawcom odnawianie starych pożyczek lub udzielanie nowych w krótkim czasie po zawarciu poprzedniej umowy.

Rynek pożyczek pozabankowych czekają zapewne spore zmiany, chociaż ustawa w mniejszym stopniu dotknie firmy udzielające finansowania na dłuższe terminy. Pożyczkodawcy specjalizujący się w chwilówkach będą musieli dostosować się do nowych limitów lub znaleźć bardziej elastyczną formułę działania. Niewykluczone, że na rynku pojawią się nowe produkty, gotowe na "antylichwę 2.0". Ustawa w obecnej formie otwiera pewną furtkę - ograniczenia kosztów pozaodsetkowych nie dotyczą m.in. kart kredytowych i limitów kredytowych w rachunkach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/dyd


Źródło:IAR
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~cfd
słyszałem, że Kopacz i Komorowski gotowią są zapisać się do PiSu ... byleby ludzie zagłosowali na nich ... ha ha ha
~hehe
POkemony, was czas już się skończył...
za późno na te wszystkie ściemy "za pięć dwunasta"
~dd
Książki do szkol już zrobili. Słyszałem opinie o nich nie mówiąc już o kosztach....
~PATRYJOTA
rzad podpisze i obieca wszystko aby tylko utrzymac sie przy korycie..
~oki
Ściema za ściemą..Przecież to niby fachowcy...Nie musza nic wymyślać...Są sprawdzone wzorce na zachodzie, ale ONI wolą odkrywać "amerykę"...Po co? Na co?...
Są chyba w kieszeni tych płacących w rajach podatkowych..Więc , nadal będą dyskutować, dyskutować ,dyskutować...Byle
Ściema za ściemą..Przecież to niby fachowcy...Nie musza nic wymyślać...Są sprawdzone wzorce na zachodzie, ale ONI wolą odkrywać "amerykę"...Po co? Na co?...
Są chyba w kieszeni tych płacących w rajach podatkowych..Więc , nadal będą dyskutować, dyskutować ,dyskutować...Byle do wyborów...!!!!
~chiwd
Zajmie się,przyjrzy się,będzie rozmawiał z bankami,oczekuje od banków propozycji itd ,itp.

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki