REKLAMA

Przybyło promocji kredytów hipotecznych. Jest też nowy gracz

Michał Kisiel2022-09-02 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-02 06:00

Po kilku miesiącach stagnacji w promocyjnych propozycjach banków na arenie w końcu pojawił się nowy zawodnik. Do kredytodawców oferujących specjalne warunki dołączył Credit Agricole kuszący niższą marżą w pierwszym roku spłaty.

Przybyło promocji kredytów hipotecznych. Jest też nowy gracz
Przybyło promocji kredytów hipotecznych. Jest też nowy gracz
/ Shutterstock

Na rynku kredytów hipotecznych trwają najtrudniejsze od dziesięcioleci chwile. Sprzedaż nurkuje, a ostatni odczyt inflacji może zapowiadać oddalanie się momentu stabilizacji stóp procentowych. W tej scenerii trudno mówić o masowym promowaniu hipotek – każdy potencjalny kredytobiorca ze zdolnością i chęcią do podpisania umowy jest cennym nabytkiem.

Po wakacyjnych zdecydowanych obniżkach, zwłaszcza dotyczących kredytów z okresowo stałą stopą, obserwujemy odwrotny trend – promocyjne warunki w kilku bankach nieco się pogorszyły. Pojawili się jednak nowi gracze. W sierpniu do grona banków oferujących specjalne pakiety dołączył Credit Agricole.

Credit Agricole debiutuje z promocją – „Prosto do domu”

Promocyjna oferta w Credit Agricole opiera się na obniżonej marży przez pierwsze 12 miesięcy trwania umowy. Stawka wynosi wówczas 1,1 pp., a w kolejnych latach – 1,79 pp. Podobna konstrukcja dostępna jest dla wybierających kredyt ze stałym oprocentowaniem przez 7 lat. Wymagany minimalny wkład własny wynosi 20 proc.

Warunkiem skorzystania z promocji jest:

 • otwarcie konta osobistego (lub posiadanie już tego produktu),
 • wpływ wynagrodzenia na rachunek w kwocie min. 2,5 tys. zł przez cały okres kredytowania,
 • wykupienie ubezpieczenia na życie za pośrednictwem banku i utrzymywanie go przez minimum 5 lat.

Z oferty „Prosto do domu” skorzystać będzie można do 9 listopada 2022 r.

"Wakacje na swoim" w ING Banku Śląskim

W ING Banku Śląskim do 19 września trwa akcja promocyjna pod hasłem „Wakacje na swoim”. Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego. Wszyscy kredytobiorcy przez cały okres spłaty powinni także posiadać dostęp do systemu bankowości internetowej. Warunkiem dodatkowym uczestnictwa w promocji jest wyrażenie zgody na weryfikację behawioralną zwiększającą bezpieczeństwo korzystania z serwisu transakcyjnego.

Kredytobiorcy mogą wybierać pomiędzy dwoma wariantami kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem:

 • „Łatwy start” z marżą 1,65 pp. i prowizją 0 proc.;
 • „Lekka rata” z marżą 1,59 pp. i prowizją 0,75 proc.

Stawka jest nieco wyższa niż w obowiązującej w sierpniu poprzedniej akcji promocyjnej dla wersji z zerową prowizją (wzrost o 0,01 pp.). W drugim wariancie marża nie zmieniła się, ale spadła prowizja (o 0,25 pp.).

Klienci ING mogą skorzystać także z okresowo stałego oprocentowania przez 5 lat. Na 1 września 2022 r. stawki wynoszą 8,10 proc. w wersji „Łatwy start” (bez prowizji) oraz  8,04 proc. w wariancie „Lekka rata” (z prowizją 0,75 proc.). W porównaniu z propozycjami z 1 sierpnia stawki poszły w górę, o 0,52 pp. Spadła natomiast prowizja (o 0,25 pp.).

„Spełnij marzenia 9” w mBanku

Akcja promocyjna mBanku pod nazwą „Spełnij marzenia edycja 9” trwa do 5 października 2022 r. Warto podkreślić, że od kilku miesięcy bank stosuje nieco inne podejście do ustalania promocyjnych cenników – stawki ogłaszane są nie na cały okres trwania akcji, lecz na krótsze okresy.

Minimalna kwota kredytu wynosi 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Do segmentu Intensive zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty mKonto Intensive, na który wpływa co najmniej 7 tys. zł miesięcznie i z którego spłacana będzie rata,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci z segmentu Intensive mogą liczyć na stawki marży wynoszące: 2,50 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 3,00 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.).

Do segmentu Active zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty, na który wpływa co najmniej 5 tys. zł miesięcznie,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci Active mogą liczyć na promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego, które wynoszą odpowiednio 2,70 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc.) i 3,20 pp. (niższy wkład własny).

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

 • 2,80 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
 • 3,30 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

W porównaniu z propozycjami serwowanymi przez mBank w sierpniu miały miejsce solidne podwyżki. W każdym ze scenariuszy marża jest obecnie wyższa o 0,3 pp.

Warunkiem skorzystania z promocji jest wpływ na dowolny rachunek w mBanku kwoty odpowiadającej co najmniej dwukrotności raty i posiadanie ubezpieczenia na życie. Wymagania są sprawdzane przez bank co pół roku. Ich niespełnienie oznacza wzrost marży o 1,5 pp.

Promocja dla kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem w mBanku

„Wymarzone m z okresowo stałym oprocentowaniem edycja 11” – taką nazwę nosi akcja promocyjna kredytów ze stałą stopą w mBanku, która trwa do 5 października 2022 r. Również w tym przypadku występują 3 warianty stawek, a wymagania są analogiczne jak w promocji „zmiennoprocentowej”.

Kredytobiorcy z grupy Intensive mogą liczyć na promocyjne, niższe o 2 pp. od standardowego oprocentowanie w pierwszych 5 latach spłaty. Wynosi ono 9,06 proc. dla kredytów z wkładem własnym równym 20 proc. lub wyższym oraz 9,56 proc. dla pozostałych zobowiązań.

Kredytobiorcy Active otrzymują nieco mniej atrakcyjną propozycję. W pierwszych 5 latach oprocentowanie wynosić będzie 9,26 proc. (dla wkładu co najmniej 20 proc.) lub 9,76 proc. (dla niższego wkładu własnego).

Dla pozostałych grup klientów promocyjne oprocentowanie wyniesie 9,36 proc. (przy wkładzie własnym co najmniej 20 proc.) lub 9,86 proc. (niższy wkład własny).

W porównaniu z sierpniem odnotowaliśmy wzrost oprocentowania kredytów z okresowo stałą stopą. Stawki wzrosły po równo w każdej z opcji o 0,11 pp.

W Banku BPS trwa promocja „Intensywnie Zielona”

Bank BPS kontynuuje akcję pod nazwą „Intensywnie Zielona”. Promocyjne warunki dostępne są do odwołania, ale nie dłużej niż do 30 września 2022 r. Kredytodawca proponuje kilka wariantów oferty, w tym specjalny bonus dla kupujących lub budujących nieruchomość, której roczne zapotrzebowanie na energię (do ogrzewania i wentylacji) nie przekracza 40 kWh/m kw.

W pierwszym scenariuszu wymagane jest posiadanie przez cały okres kredytowania konta osobistego VIP Konto i wykupienie pakietu ubezpieczenia nieruchomości. Marża wynosi 1,87 pp., a prowizja 0 proc.

W drugim scenariuszu dodatkowym wymaganiem jest posiadanie przez cały okres kredytowania karty kredytowej Mastercard World. Marża wynosi 1,77 pp., a prowizja 0 proc.

W trzecim scenariuszu dodatkowo kredytobiorca opłaca ubezpieczenie na życie z oferty banku przez minimum pięć lat. Marża kredytowa wynosi 1,67 pp., a prowizja 0 proc.

Ekologiczny bonus to zerowe oprocentowanie przez pierwsze pół roku kredytowania oraz zerowa prowizja i marża na poziomie 1,67 pp. Można z niego skorzystać przy wymaganiach takich jak w trzecim z wymienionych wyżej scenariuszy (konto, karta kredytowa, ubezpieczenia nieruchomości i na życie).

Kredytobiorcy mogą także skorzystać z ofert z okresowo stałym przez 5 lat oprocentowaniem. Stawki wynoszą odpowiednio dla trzech wymienionych scenariuszy 8,88 proc., 8,78 proc. i 8,68 proc. W porównaniu z warunkami dostępnymi na początku czerwca odnotowaliśmy wzrost o 0,02 pp.

Alior Bank – promocje dla wybranych miast

Alior Bank w dalszym ciągu zachęca kredytobiorców z wybranych miast do korzystania z promocyjnych ofert „Własne M w stolicy i okolicy” oraz „Własne M w Krakowie i okolicy”. Klienci nabywający nieruchomości w wymienionych miejscowościach oraz kilkunastu gminach i powiatach w aglomeracjach warszawskiej i krakowskiej mogą liczyć na specjalne warunki finansowania. Od połowy lipca w ramach wymienionych promocji można zaciągnąć także kredyt bez wpłaty, z gwarantowanym wkładem własnym.

Minimalna kwota kredytu to 100 tys. zł, a maksymalna – 3 mln zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania i nie podwyższa marży w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej, ponadto nie jest wymagany dodatkowy cross sell tj. zakup ubezpieczenia na życie. Wnoszący wkład własny w wysokości przekraczającej 20 proc. mogą liczyć na marżę na poziomie 1,99 pp. Dla pozostałych kredytobiorców stawka wynosi 2,19 pp. Dostępny jest również wariant kredytu z okresowo stałym oprocentowaniem przez 7 lat.

Bank Pekao – oferta specjalna trwa

Do 15 września przedłużono warunki promocyjne proponowane kredytobiorcom w Banku Pekao. Można tam skorzystać ze specjalnych opcji kredytowania w dwóch wariantach. W scenariuszu z ubezpieczeniem spłaty wymaganym przez 4 lata prowizja wynosi od 0 proc. (przy standardowej marży), a minimalna stawka marży 1,79 pp.

Kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia dostępny jest z prowizją zaczynającą się od stawki 1,99 proc. oraz marżą od 1,94 pp.

Promocyjne opcje w PKO BP wydłużone

PKO Bank Polski przygotował kilka specjalnych promocyjnych ofert dla kredytobiorców hipotecznych. Wybierający ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie od utraty pracy mogą liczyć na zerową stawkę prowizji. Klienci posiadający "Kartę Dużej Rodziny" otrzymają propozycję prowizji obniżonej o połowę w stosunku do standardowej oferty. Do 31 października 2022 r. niższe jest także o 1 pp. (wcześniej o 0,5 pp.) oprocentowanie kredytów z okresowo stałą stawką.

W ofercie Własny Kąt Pakiet, przy skorzystaniu z rachunku osobistego, ubezpieczenia utraty pracy na 4 lata, karty kredytowej lub ubezpieczenia na życie, w pierwszym roku marża jest obniżona do poziomu 1,1 pp.

Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
hotei
Najwyższa pora kusić niską stałą stopą procentową i wziąć na klatę zmienność stóp procentowych, te same banki na Zachodzie robią tak od lat.
ej_czy_nie
Garstka ciągle tych samych krachotroli wciąż pisze to samo i sami sobie plusy nabijają. Żenada
wibor3m10procent
Tak jest, obniżka marży z 2% na 1.8% przy wzroście WIBORu z 0.21% na 7.14% faktycznie kusi... niczym biuściasta 8nastka z onlyfans.
izajasz_goldinberg
Przy skompensowanych stopach procentowych w tym roku WIBOR 3M jest równy 0%.
marinata
Trzeba nie mieć mózgu by w obecnej, niepewnej sytuacji brać jakikolwiek kredyt...
trolley
Przecież takich co nie mają mózgu (tzw. dzieci hossy XD) dalej jest bardzo dużo tylko zwyczajnie zdolności kredytowej brak :D
izajasz_goldinberg
zarobiłem dzięki kredytowi (stopa zwrotu) około 200 tys. PLN jak liczyłem w 3 ostatnie lata. Szaleńcy to trzymają oszczędności, które marnieją w oczach o 20% albo i więcej.
men24a
To że stopy % przy takiej inflacji dojazd do 10% to jest oczywiste. Oczywistym jest też to że wkrótce pojawią się kredyty hipoteczne że stałą obniżoną marzą na 2 lata aby móc jeleniowi dalej wsadzać wymarzone 30m za pół banki.
trolley
Ja sie pytam gdzie jest Tudemun Każmierczak? :)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki