Podatek VAT i wiek emerytalny w górę. Rosyjskie propozycje "pod osłoną" mundialu

Kiedy najlepiej przepchnąć niepopularne reformy? Gdy ludzie zajęci są czymś innym! Wydaje się, że zasadę tę dobrze przyswoił sobie rosyjski rząd, który tuż przed rozpoczęciem mundialu wyszedł z propozycjami podwyżek wieku emerytalnego i podatku VAT.

Dmitrij Miedwiediew
Dmitrij Miedwiediew (fot. Dmitry Astakhov / FORUM)

- Podatek VAT ma wzrosnąć w 2019 roku z 18 proc. do 20 proc. - podaje Reuters, cytując premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. To niejedyna propozycja złożona w czwartek przez rosyjski rząd. Zgodnie z zapowiedziami premiera wzrosnąć miałby także wiek emerytalny: dla kobiet z 55 na 63 lata, dla mężczyzn zaś z 60 na 65 lat. Zmiany miałyby być wprowadzane stopniowo przez 15 lat. począwszy od 2019 roku. - Reforma ta mogłaby pozwolić na wzrost wypłacanych emerytur - oświadczył Miedwiediew.

Reuters odnotowuje także, że były minister finansów Aleksiej Kudrin, "obecnie nieoficjalny doradca prezydenta Władimira Putina", wskazywał, iż Rosja stoi w obliczu wielkiego wzrostu liczby emerytów w nadchodzących latach, co zbiegnie się ze spadkiem liczebności siły roboczej. Podwyższenie wieku emerytalnego ma odciążyć budżet poprzez zmniejszenie grona emerytów, a przy okazji zwiększyć grono Rosjan w wieku produkcyjnym. Agencja dodaje, że z dwóch źródeł zaznajomionych ze sprawą dowiedziała się, iż Putin zgodził się już, że wiek emerytalny należy podwyższyć.

"Pod osłoną" Mundialu

Ciężko nie zauważyć, że propozycje zmian zostały ogłoszone w dniu rozpoczęcia mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbywają się właśnie w Rosji. Choć oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że zbieżność czasowa jest zwykłym zbiegiem okoliczności, wydaje się jednak, że Miedwiediew świetnie wykorzystał fakt, że to przede wszystkim mundial zaprząta obecnie głowy Rosjan. Nie dość, że nadwołżańskie mistrzostwa startują właśnie dziś, to jeszcze tuż po ceremonii otwarcia gospodarze rozegrają swój pierwszy mecz. To jest teraz temat numer jeden w Rosji, propozycje Miedwiediewa zejdą zaś na dalszy plan. A przecież podwyżka wieku emerytalnego i podniesienie podatków to ruchy, które Miedwiediewowi zwolenników  raczej  by nie przysporzyły. Mundialowa "osłona" jest więc premierowi jak najbardziej na rękę.

Wykorzystywanie dużych imprez, które przyciągają wzrok ludu do przepchnięcia niepopularnych ustaw nie jest niczym nowym. Rosyjski rząd na mundialu póki co wygrywa jednak podwójnie. Same mistrzostwa mają być tubą propagandową, pokazującą sukces Rosji jako mocarstwa. W cieniu rozgrywek można zaś - nieco bardziej po cichu - proponować niepopularne zmiany reperujące budżet. Taka gra obciążona jest jednak sporym znakiem zapytania. Ewentualne niepowodzenie rosyjskiej kadry na mundialu może popchnąć Rosjan ze sfery entuzjazmu do rozczarowania. To zaś nie musi się wcale skupić tylko i wyłącznie na piłkarzach.

Warto zresztą dodać, że już teraz mistrzostwa nie mają ślepego poparcia wszystkich Rosjan, nad Wołgą pojawiają się bowiem m.in. głosy, że mistrzostwa i wszystkie inwestycje z nimi związane to zabawa dla bogatych. Ekonomiczne korzyści z organizacji tak wielkich imprez są zresztą wątpliwe. Wie o tym już przecież i sama Rosja, po igrzyskach w Soczi tamtejsza gospodarka musiała się bowiem zmagać ze sporym "kacem". Więcej na temat gospodarczego przekleństwa wielkich imprez sportowych pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl, w tekście "Czy mundialowe przekleństwo dosięgnie Rosję?".

Adam Torchała

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 rekin1986

Nie ma jak starożytna metoda zarządzania

Lud jest zły i głodny dajcie mu chleba i igrzysk to będzie spokojniejszy

! Odpowiedz
3 18 ajwaj

""Dla kobiet z 55 na 63 lata, zmiany miałyby być wprowadzane stopniowo przez 15 lat."" :)

Czyli do 2034 > to w UE beda przechodzic wtedy na emerytury w wieku 96 lat

! Odpowiedz
18 16 niepelnosprawny_org

szkoda zwyklych rosjan, beda mieli jeszcze biedniej, a inflacja juz im wyjadła mnostwo, chociaz w telewizji tam mówią, ze Polska zbiedniała i jest biedna po sankcjach Putina...

! Odpowiedz
4 25 sztos1

o Jezu co za troska o biednych Rosjan ....

! Odpowiedz
3 14 pluto85md

@jer65

Widzisz, trudna decyzja przyjeta z niezadowoleniem spolecznym, a tak latwo odwrocona. Jak Polska bedzie miala klopoty finansowe to wima obarczy sie rzad aktualnie rzadzacy. Nikt nie bedzie pamietal kto ograniczal, a kto napedzal wydatki publiczne.

! Odpowiedz
15 50 jer65

Szkoła Tuska , on też podniósł wiek emerytalny na miesiąc przed Euro 2012 żeby zablokować wszelki sprzeciw .

! Odpowiedz
15 32 ajwaj

W Rosji chociaz to ludziom mówia z uzasadnieniem,
a w wielu panstwach UE w tym Niemczech podnosza "pelzajaco" (róznie dla róznych roczników)
i wielu przyszlych emerytów nie wie, ze przejdzie po 67 latach, choc mówi sie o 73 :)

! Odpowiedz
19 16 and00

Nie wiem jak to wprowadzali w Niemczech, ale u was przewidywana średnia długość życia mężczyzn to 64 lata (mniej tylko w państwach takich jak Sudan, Kongi) a w Niemczech 78...
(w pl 74)

! Odpowiedz
3 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 60 dziki_losos

Wiecie, jak się stopniowo podnosi wiek emerytalny? Każdego roku o rok wzwyż! Wtedy przyszli emeryci gonią ten wiek, gonią... a on im ucieka!

! Odpowiedz