REKLAMA

Pierwszy kredyt hipoteczny z WIRON już na rynku. Marża zaskakuje

Michał Kisiel2023-06-26 06:00, akt.2023-06-26 09:55analityk Bankier.pl
publikacja
2023-06-26 06:00
aktualizacja
2023-06-26 09:55

Był pierwszym bankiem, który wycofał z oferty hipoteki ze zmiennym oprocentowaniem i jest pierwszym, który wprowadza je w nowej odsłonie. Od 26 czerwca ING Bank Śląski ma w swoim menu kredyty mieszkaniowe bazujące na wskaźniku WIRON. Sprawdzamy, jak prezentuje się cennik.

Pierwszy kredyt hipoteczny z WIRON już na rynku. Marża zaskakuje
Pierwszy kredyt hipoteczny z WIRON już na rynku. Marża zaskakuje
fot. Marek Skorupski / / FORUM

Na polskim rynku kredytów hipotecznych produkty oparte na zmiennym oprocentowaniu królowały niepodzielnie przez lata. Sytuacja zmieniła się radykalnie dopiero niedawno. Najpierw Komisja Nadzoru Finansowego skłoniła wszystkie banki do zaoferowania hipotek z okresowo stałym oprocentowaniem (poprzez rekomendację, której wdrożenie i tak opóźniło się o rok). Pojawiła się zatem alternatywa, ale nie ciesząca się istotnym zainteresowaniem w większości banków.

Drugim „zapalnikiem” rynkowej rewolucji był szybki wzrost stóp procentowych. Kredytobiorcy zaczęli mniej łaskawym okiem patrzeć na produkty ze zmiennym oprocentowaniem i zeszły one na drugi plan. W tle popytowych przemian trwała tymczasem reforma tzw. wskaźników referencyjnych. Bazujący głównie na kwotowaniach (zgłaszanych warunkach gotowości do zawarcia transakcji) wskaźnik WIBOR zastąpić ma oparty na rzeczywistych transakcjach WIRON. O różnicach w konstrukcji obu wskaźników pisaliśmy na łamach Bankier.pl.

Kilka banków w trakcie „przesiadki”

Od 2023 r. banki mogą oferować produkty kredytowe oparte na wskaźnikach WIRON. Żaden z kredytodawców hipotecznych nie zdecydował się na jednoczesne proponowanie klientom „starych” hipotek ze stawką WIBOR i nowych, korzystających z jego następcy. Na razie zwyciężyło inne podejście – najpierw wycofanie „wiborowych” konstrukcji, a potem wprowadzenie nowego wariantu kredytu.

Na tym polu pionierem był ING Bank Śląski, który zawiesił udzielanie kredytów ze zmienną stopą w grudniu 2022 r. Później jego śladem poszły Bank Millennium oraz BNP Paribas Bank, gdzie w tej chwili taka odmiana hipotek jest niedostępna..

Po półrocznej przerwie kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem powracają do oferty ING. Datą premiery jest 26 czerwca, a bazą dla oprocentowania będzie WIRON 1M. Przypomnijmy, że do tej pory bank używał wskaźnika WIBOR 6M, z natury swojej konstrukcji szacującego cenę pieniądza w przyszłości. WIRON 1M powstaje natomiast jako efekt „składania” odczytów WIRON (warunków transakcji jednodniowych) w ostatnim miesiącu. Patrzy zatem wstecz, pokazuje historyczne parametry – to jedna z podstawowych różnic pomiędzy starymi i nowymi wskaźnikami.

Czy kredyt hipoteczny z WIRON będzie tańszy?

„1 mld zł rocznie oszczędności w portfelach kredytobiorców” – tak premier Morawiecki reklamował efekty zmiany wskaźnika referencyjnego w maju 2022 przy okazji prezentacji programu wsparcia dla kredytobiorców. To zapewne jedna z przyczyn, dla których hasło WIRON może być kojarzone z niższym oprocentowaniem. Drugą są notowania wskaźników – w okresie stabilnych głównych stóp procentowych nowe indeksy są niższe niż analogiczne dla tych samych okresów WIBOR.

Na 22 czerwca notowania prezentowały się następująco:

  • WIBOR 6M – 6,95 proc.
  • WIRON 6M – 5,911 proc.

Warto podkreślić, że gdy stopy procentowe zaczną spadać, wskaźnik WIBOR zareaguje szybciej (przypomnijmy, „sięga w przyszłość”) niż WIRON bazujący na odczytach historycznych.

Jak wygląda cennik nowych hipotek?

Spójrzmy, jak prezentują się marże proponowane przez ING Bank Śląski. Można je porównać (z braku dokładnego odpowiednika) ze stawkami serwowanymi przez bank w ostatniej promocji dla okresu po obowiązywaniu stałego oprocentowania. Od 26 czerwca instytucja w ramach promocji „Wakacje na swoim” będzie miała w ofercie dwa warianty kredytu hipotecznego:

  • Lekka rata – z marżą 2,34 pp. (+ WIRON 1M) i prowizją 1,5 proc.
  • Łatwy start – z marżą 2,39 pp. (+ WIRON 1M) i prowizją 0 proc.

Do 25 czerwca w promocyjnym kredycie z okresowo stałym oprocentowaniem obowiązywały po 5 latach odpowiednio marże – 1,59 pp. (+ WIBOR 6M) oraz 1,64 pp. (+ WIBOR 6M). Stawki prowizji były takie same jak w nowej edycji akcji promocyjnej. Nowe marże są zatem o 0,75 pp. wyższe niż wcześniej. Stawki powyżej 2 pp. proponowane w ramach promocji dla zmiennego oprocentowania mogą wydawać się zaskakujące, ale w czerwcowym przeglądzie ofert promocyjnych znalazły się wyższe. Można by powiedzieć: „Taki mamy rynek”.

Oferty warto jednak porównać z uwzględnieniem różnic we wskaźnikach. WIRON 1M jest o ok. 1 pp. niżej niż WIBOR 6M. Stawki oprocentowania prezentują się więc następująco:

  • W wariancie „Lekka rata” – 8,54 proc. kontra 8,17460 proc. (dla wersji WIRON ze stawką z 26.6.).
  • W wariancie „Łatwy start” – 8,59 proc. kontra 8,22460 proc.

Nowa wersja kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem jest zatem nieco niżej oprocentowana, ale różnica nie jest tak duża jak dystans pomiędzy stawkami referencyjnymi – starymi i nowymi.

WIRON zastąpi stary wskaźnik wszędzie

Premiera w ING Banku Śląskim to dopiero pierwsza jaskółka zmian na rynku. Ponieważ brakuje odniesienia do porównań, bank jest w dość komfortowej sytuacji – trudno ocenić atrakcyjność propozycji, przynajmniej do momentu, gdy pojawi się liczniejsza konkurencja.

Ostatecznie wszystkie kredyty hipoteczne proponowane klientom opierać się będą o nowe wskaźniki. Zgodnie założeniami wypracowanymi przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. Reformy Wskaźników Referencyjnych działający przy KNF zaprzestanie publikacji WIBOR-u nastąpi prawdopodobnie na początku 2025 roku. Do tego czasu każdy z kredytodawców będzie musiał być gotowy z „nowymi” hipotekami.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ifeelveryblah
To weź sobie kilka takich, będą ci spłacać:)
adam841019
To jest efekt bezpieczny kredyt 2.0%
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xqwztsa
Wymyśl nowe teksty, bo się powtarzasz.
kaczdzonjar
Spójrzcie co zrobili banksterzy z frankowiczami - LIBOR nadal w okolicach - 0,75 pp, zaś nowy SARON + 1,44 pp - tak się rżnie w kakao kredytobiorcę - tutaj będzie to samo, WIRON ustala GPW - jak tylko zamienią wszystko z WIBOR-u to wibor pójdzie na dół a WIRON będzie kontrolowany przez banksterkę.
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, zrobiliśmy czego Państwo sobie życzyli. Proszę nie zwracać się do nas, kiedy obniżymy główną stopę procentową. A dezinflacja nieuchronnie nadchodzi.
lukaszslask
A pozatym znajdzcie mi Ludzi prowadzacych dzialalnosc,firmy,produkty,ktore sa sprzedawane na 2,5% marzy????
Czy restauracje doliczaja 3% do obiadu czy raczej 100%??? itd itp
Najlepiej jak marze beda 10% to sie w koncu skoncza apartmenty za milion i bunie za 500 tys i wroci normalnosc!!!!
men24a
Prowadzisz działalność, masz marzę 2 czy 3% wchodzi UOKiK i dowalą ci karę 10% przychodu i już po tobie albo trafi się nieszczęśliwy wypadek, reklamacja, wzrost kosztów, podatków, opłat, danin i z czego zapłacisz albo załoga się zbuntuje i chce 20% podwyżki a ty masz z kontrahentem ustalone ceny na ten rok.
A ty byłbyś zadowolony
Prowadzisz działalność, masz marzę 2 czy 3% wchodzi UOKiK i dowalą ci karę 10% przychodu i już po tobie albo trafi się nieszczęśliwy wypadek, reklamacja, wzrost kosztów, podatków, opłat, danin i z czego zapłacisz albo załoga się zbuntuje i chce 20% podwyżki a ty masz z kontrahentem ustalone ceny na ten rok.
A ty byłbyś zadowolony z podpisanej umowy ze co roku dostajesz 3 % podwyżki a dochodzi do władzy PiS i masz inflację 18 % ?
Mam kolegę co ma dość duże biuro rachunkowe a koszty mu mocno wzrosły i co roku to samo, same podwyżki dla ludzi to 18% rocznie bo płaci minimalną i teraz ciągle wykłuca się z firmami co je rozlicza, że chce wysokiej podwyżki za wykonywaną pracę a firmy tym samym argumentem że im koszta też mocno wzrosły i nie mają już pieniędzy i wieczna klutnia a jak dowalisz im co roku 20% podwyżki to ci odejdą i firma leży. Dlatego PiS sprzyja tylko korporacjom i polskiemu monopolowi a inni do piachu z ich 3 % marżami. Masz bank i dajesz kredyt mieszkaniowy z niską marzą na 30 lat i przychodzi PiS do władzy wprowadza podatek bankowy i wakacje kredytowe a ty masz podpisaną umowę na 30 lat na takich samych zasadach to co robisz ? ......dawaj, posłucham twoich mądrości

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki