REKLAMA
DZIEŃ UE

Podwyżki nie ominęły promocyjnych hipotek. Sprawdzamy oferty

Michał Kisiel2023-06-01 05:59analityk Bankier.pl
publikacja
2023-06-01 05:59

W ostatnim miesiącu kilka banków zdecydowało się na podwyżki stawek oprocentowania kredytów hipotecznych. Cenowe korekty nie ominęły także akcji promocyjnych. Podsumowujemy propozycje kredytodawców u progu lata.

Podwyżki nie ominęły promocyjnych hipotek. Sprawdzamy oferty
Podwyżki nie ominęły promocyjnych hipotek. Sprawdzamy oferty
fot. CHAINFOTO24 / / Shutterstock

Kilkadziesiąt punktów bazowych w górę – taki kierunek przybrały zmiany w cennikach promocyjnych banków oferujących czasowo ograniczone akcje dla zainteresowanych kredytami hipotecznymi. Od początku tego roku na rynku obserwowaliśmy cenową „huśtawkę”. Kredyty nieco taniały, by po kilku tygodniach powracać do poprzednich parametrów. Niewykluczone jednak, że tym razem stawki nie powrócą do niższych poziomów. Świadczyć o tym mogą chociażby zmiany wprowadzane w standardowych cennikach największych graczy na rynku.

Przypomnijmy, że od jesieni zmianie nie uległy już podstawowe stopy procentowe. Nieco inaczej wyglądały losy wskaźników referencyjnych. WIBOR odnotował rekordowe poziomy w listopadzie, by później osunąć się do okolic 6,9 proc. dla stawki trzymiesięcznej i 6,95 proc. dla sześciomiesięcznej. Od kilku miesięcy na wykresach wskaźników widać niemal poziome linie, a wahania mają postać co najwyżej mikroskopijnych „ząbków”. Nie oznacza to jednak, że oprocentowanie hipotek zachowuje się w ten sam sposób. Sprawdziliśmy, co bankowcy proponują w czerwcu.

Reklama

Trwa promocja „Po sąsiedzku” w Banku BPS

Bank BPS w kwietniu powrócił do grona instytucji proponujących specjalne promocyjne warunki kredytu hipotecznego. Akcja „Promocja po Sąsiedzku” trwać będzie nie dłużej niż do 30 września 2023 r. W jej ramach można liczyć na niższe oprocentowanie przy spełnieniu dodatkowych warunków:

 1. Podpisaniu umowy o prowadzenie rachunku ROR typu VIPKonto wraz z kartą debetową i dostępem do bankowości elektronicznej.
 2. Zawarciu umowy ubezpieczenia na życie na cały okres kredytowania z obowiązkiem utrzymywania przez minimum 5 lat z zakładem ubezpieczeń współpracującym z bankiem i za pośrednictwem banku. Bank powinien zostać wskazany jako uposażonego z polisy ubezpieczeniowej.

Marża kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym wynosi wówczas 1,83 pp., a prowizja 0 proc.

Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z bonusu dla inwestycji ekologicznych. Definiowane są one jako nieruchomości, których roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 40 kWh/m kw./rok. Marża promocyjna przez pierwszych 6 miesięcy spłaty wynosi w takim scenariuszu 0 pp.

Bank BPS oferuje także kredyt z oprocentowaniem okresowo stałym, lecz stawkę proponowaną przez kredytodawcę poznać można po bezpośrednim kontakcie z oddziałem.

„Idę na swoje” w ING Banku Śląskim

W ofercie ING Bank Śląski od grudnia znajdziemy wyłącznie kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem i taki produkt promowany jest w ramach akcji „Idę na swoje”.

Obecnie obowiązująca akcja promocyjna trwa do 25 czerwca 2023 r. Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego. Wszyscy kredytobiorcy przez cały okres spłaty powinni także posiadać dostęp do systemu bankowości internetowej. Warunkiem dodatkowym uczestnictwa w promocji jest wyrażenie zgody na weryfikację behawioralną zwiększającą bezpieczeństwo korzystania z serwisu transakcyjnego.

Na dzień 1 czerwca 2023 r. stawki oprocentowania wynoszą:

 • 8,27 proc. w wersji „Łatwy start” (bez prowizji),
 • 8,22 proc. w wariancie „Lekka rata” (z prowizją 1,50 proc.).

W porównaniu z propozycjami z początku maja stawki zdecydowanie wzrosły (o 0,23 pp. i 0,24 pp. odpowiednio). Zmieniła się również stawka prowizji - wzrosła z 1,00 proc. do 1,50 proc.

Promocje dla wybierających nieruchomość w wybranych miastach w Alior Banku

Akcja „Własne M w wielkim mieście II” w Alior Banku trwać będzie do 30 września 2023 r. Z produktu skorzystać mogą nabywcy mieszkań i domów położonych w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Krakowie i okolicy oraz Warszawie i okolicy. Pełną listę powiatów rozumianych jako „okolice” Krakowa i Warszawy znajdziemy w regulaminie promocji.

Kwota kredytu musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 3 mln zł. Dodatkowymi warunkami, które muszą spełnić uczestnicy są:

 • otwarcie rachunku wraz z kartą debetową i utrzymywanie go w całym okresie kredytowania,
 • zapewnienie wpływów na rachunek i wykonywanie co miesiąc transakcji płatniczych na min. 300 zł,
 • uzyskanie dostępu do bankowości mobilnej Alior Mobile przez wszystkich współkredytobiorców,
 • przystąpienie do ubezpieczenia na życie i opłacenie jednorazowo składki za pierwszy 5-letni okres umowy.

W przypadku oprocentowania zmiennego prowizja za udzielenie kredytu wynosi 0 proc., a marża 2,19 pp. lub 2,39 pp. (przy ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego). W scenariuszu z oprocentowaniem stałym oprocentowanie podawane jest formularzu informacyjnym dla klienta, a prowizja wynosi 0 proc.

mBank z kolejną edycją „Spełnij marzenia”

mBank przygotował czternastą już edycję promocji kredytów hipotecznych pod szyldem „Spełnij marzenia”. Akcja trwa do 6 czerwca 2023 r. Minimalna kwota kredytu wynosi 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Do segmentu Intensive zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty mKonto Intensive, na który wpływa co najmniej 7 tys. zł miesięcznie i z którego spłacana będzie rata,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci z segmentu Intensive mogą liczyć na stawki marży wynoszące: 2,94 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 3,44 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.).

Do segmentu Active zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty, na który wpływa co najmniej 5 tys. zł miesięcznie,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci Active mogą liczyć na promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego, które wynoszą odpowiednio 3,14 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc.) i 3,64 pp. (niższy wkład własny).

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

 • 3,24 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
 • 3,74 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Stawki na początku czerwca są wyższe o 0,2 pp. niż obowiązujące w pierwszych dniach maja.

Warunkiem skorzystania z promocji jest wpływ na dowolny rachunek w mBanku kwoty odpowiadającej co najmniej dwukrotności raty i posiadanie ubezpieczenia na życie. Wymagania są sprawdzane przez bank co pół roku. Ich niespełnienie oznacza wzrost marży o 1,5 pp.

Warto przypomnieć, że mBank od kilku miesięcy proponuje specjalne warunki dla stałych klientów. Od stawek cennikowych oprocentowania odejmuje się w ich przypadku 0,85 pp.

mBank – stałoprocentowa promocja po raz szesnasty

„Wymarzone m z okresowo stałym oprocentowaniem edycja 16” – taką nazwę nosi akcja promocyjna kredytów ze stałą stopą w mBanku, która trwa do 6 czerwca 2023 r. Również w tym przypadku występują 3 warianty stawek, a wymagania są analogiczne jak w promocji „zmiennoprocentowej”. Dla klientów obecnych stosuje się analogiczną obniżkę stawki – o 0,85 pp.

Kredytobiorcy z grupy Intensive mogą liczyć na promocyjne, niższe o 2 pp. od standardowego oprocentowanie w pierwszych 5 latach spłaty. Wynosi ono 9,02 proc. dla kredytów z wkładem własnym równym 20 proc. lub wyższym oraz 9,52 proc. dla pozostałych zobowiązań.

Kredytobiorcy Active otrzymują nieco mniej atrakcyjną propozycję. W pierwszych 5 latach oprocentowanie wynosić będzie 9,22 proc. (dla wkładu co najmniej 20 proc.) lub 9,72 proc. (dla niższego wkładu własnego).

Dla pozostałych grup klientów promocyjne oprocentowanie wyniesie 9,32 proc. (przy wkładzie własnym co najmniej 20 proc.) lub 9,82 proc. (niższy wkład własny).

Wszystkie stawki są znacząco, bo o 0,3 pp., wyższe niż obowiązujące miesiąc wcześniej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ppooll
Za wysokie ceny nieruch. podziękujmy rządzącym, Wprowadzają regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład Za wysokie ceny nieruch. podziękujmy rządzącym, Wprowadzają regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Ale bankierom i władzy zależy żeby lud był ciemny finansowo, bez kasy, zadłużony. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
pilsener
Po co w ogóle informować o takich pseudo-ofertach? Stawka promocyjna, ale jak ubezpieczę się na 5 lat, będę 5 razy płacił kartą, 20 razy logował się mobilnie i codziennie rano drapał za lewym uchem. A jak się nie podrapię, to czar promocji pryska. W efekcie zamiast mieć proste porównanie ofert to muszę się nachodzić po bankach i Po co w ogóle informować o takich pseudo-ofertach? Stawka promocyjna, ale jak ubezpieczę się na 5 lat, będę 5 razy płacił kartą, 20 razy logował się mobilnie i codziennie rano drapał za lewym uchem. A jak się nie podrapię, to czar promocji pryska. W efekcie zamiast mieć proste porównanie ofert to muszę się nachodzić po bankach i naczytać regulaminów - marnujecie tylko czas swój i klientów, ale widocznie stać was.
bankster87
Jak nie masz co robic z czasem to laz po bankach, teraz idzie sie do posrednika, ktoremu i tak placi bank jak wyplaci sie kredyt, a ty masznysluge za free i sklada Cin w 3 bankach i masz porownanie
zops
Tyle obniżek cen i recesja?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki