Rządowy pakiet dla kredytobiorców. Premier przedstawił szczegóły

2022-05-10 12:55, akt.2022-05-10 14:51
publikacja
2022-05-10 12:55
aktualizacja
2022-05-10 14:51
Rządowy pakiet dla kredytobiorców. Premier przedstawił szczegóły
Rządowy pakiet dla kredytobiorców. Premier przedstawił szczegóły
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Premier wraz z minister finansów przedstawił we wtorek szczegóły rządowego pakietu dla kredytobiorców. Składa się on z trzech filarów: wakacji kredytowych, nowego wskaźnika oprocentowania zamiast WIBOR-u oraz zwiększenia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Premier zapowiedział, że rząd rozszerza tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. „Działania, które chcemy przeprowadzić szybko, mają pomóc w spłacie kredytów, co jest bolączką ok. 2 mln rodzin” – powiedział.

"Jest to bardzo szybki projekt, który dzisiaj przedkładamy do konsultacji. Wspieramy Polaków w spłacie kredytów hipotecznych, ponieważ dziś poziom inflacji powoduje, że na bardzo wielu polach musimy i chcemy walczyć z inflacją. To jest jeden z podstawowych punktów tarczy antyputinowskiej, walki z inflacją wywołaną przez Rosję" - oświadczył szef rządu.

Pomoc dla kredytobiorców, którą zaproponuje rząd, będzie rzędu 5 mld zł, w skali całej polskiej gospodarki nie jest to wielkość, która może doprowadzić do poważnego impulsu inflacyjnego - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"Jeżeli te pieniądze pojawią się w portfelach Polaków, którzy będą chcieli je zaoszczędzić, to nie przyczyni się to do wzrostu inflacji. Tylko te pieniądze będą w depozytach, na lokatach, w różnych instrumentach finansowych należących do Polaków" - stwierdził szef rządu.

Jak dodał, "jeżeli ktoś będzie chciał te środki zainwestować, to także będzie dobre dla gospodarki i przyczyni się do wzrostu gospodarczego w przyszłości". "Jest to dobra synchronizacja różnych elementów naszej polityki gospodarczej" - dodał.

Grzegorz Kołodko: Świat w matni

Świat w matni

Sprawdź
Graham Benjamin: Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym

Inteligentny inwestor

Sprawdź
Krystyna Kurczab-Redlich: Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina

Wowa, Wołodia, Władimir

Sprawdź

Wakacje kredytowe

„Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym i cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł.

Jak wynika z prezentacji, wakacje kredytowe mają być możliwe po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Mają dotyczyć kredytów hipotecznych w złotym i obowiązują części odsetkowej i kapitałowej raty.

Zamiennik WIBOR-u

Morawiecki zapowiedział też zmiany dotyczące wskaźnika bazowego, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Obecnie takim wskaźnikiem jest WIBOR.

„Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką – jeśli sektora bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która jest korzystniejsza nawet o 0,4 pkt. proc. To da roczne oszczędności rzędu 1 mld zł, których koszt poniosą banki” – stwierdził premier.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

"Poza tym udzielimy pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej i zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który obecnie opiewa na 600 mln zł, wzrośnie do 2 mld zł i to jest pula do wykorzystania już w tym roku, a na kolejny będzie to kolejne 2 mld zł. Ten koszt poniesie sektor bankowy” – powiedział premier.

Większe oprocentowanie lokat

"Zaproponuję w ciągu najbliższych dni nowe rozwiązania w zakresie oszczędności. Zarówno oszczędności, ktore powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy, jak również oszczędności, które już dzisiaj w Ministerstwie Finansów są poponowane" - oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, niedopuszczalne jest zachowanie instytucji finansowych, które z powodu podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny, notują bardzo wysokie zyski i "są niezdolne do podzielenia się tymi korzyściami z obywatelem".

Pod koniec kwietnia premier ocenił, że banki powinny podnosić oprocentowanie depozytów dla klientów indywidulanych i firm, na rynku powinny się pojawić dobre stawki dla lokat bankowych, na poziomie co najmniej 3-4- proc. W jego opinii obecnie banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych.

Polacy rzucili się na zakup rekordowo drogich mieszkań za rekordowo tani kredyt – to nie mogło się dobrze skończyć

W ciągu ostatnich tygodni kwestia stawek WIBOR zdominowała debatę polityczno-ekonomiczną w Polsce. Liczba bzdur, nieprawd i przekłamań powstała w tym temacie zasługuje na to, aby jasno postawić sprawę - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

 

Obligacje oszczędnościowe

Minister zapytana, czy MF planuje jakąś formę emisji obligacji, które byłyby powiązane oprocentowaniem ze wskaźnikiem inflacji powiedziała: "Pracujemy nad tymi rozwiązaniami. Premier zapowiedział, że taka informacja do Państwa w najbliższym czasie trafi, odnośnie pakietu oszczędnościowego, rozwiązań, które mają zachęcić, wspomóc zakładanie depozytów i oszczędzanie przez Polaków" - powiedziała Rzeczkowska. "W ramach tych propozycji pracujemy również nad kwestią obligacji detalicznych dla obywateli" - dodała.

- Konsultacje projektu dotyczącego wsparcia dla kredytobiorców hipotecznych mają potrwać do 13 maja, resort finansów chce, aby 17 maja rząd przyjął nowe przepisy - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski.

map/ mfm/ ms/ mk/ wkr/ amac/ pat/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (248)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
Słyszałem, że Glapiński, Morawiecki i Obajtek będą spłacać Polakom kredyty z własnej kieszeni.
friedens
Ludzie, ludzie zwariowałem! Miliardy rozdaję, setki miliardów rozdaję... Zaraz, chwila, to przecież nie są moje setki miliardów, lecz ukradzione innym, a wybory idą! Ludzie, ludzie, jestem normalnym kłamcą, łajdakiem i złodziejem i cudze biliony wam rozdaję!!!
dbadmin
> koszt poniesie sektor bankowy
tu mnie czołg jedzie, sektor bankowy przerzuci koszt na swoich klientów i tyle z tego będzie, za co los pokarał Polskę tak beznadziejnym rządem
olmert
Wielu Polakom jest wstyd, że mają premiera, który kręci lody na po-kościelnych gruntach :)
wibor3m10procent
10 maja 2022 (wt)
WIBOR

3M: ↗️6,36%⚠️ (było 6,31%)
6M: ↗️ 6,62% ⚠️(było 6,59%)

*3/6M na FRA już 7,5-8%

Powodzenia zakredytowani, do lata trzeba będzie trzecią tarczę antyglapińską wprowadzać i wakacje na 10 lat.
sar1
Chleba! Igrzysk! Jedziemy na wczasy kredyty Mateusz umorzy
friedens
Świnia zna się lepiej na gwiazdach niz on na ekonomii i finansach. On robi wszystko, by pożar inflacji sie rozprzestrzenial. Gdyby był komendantem straży pozarnej, kazały pożar gasić benzyną, a strażakom zabierałby sikawki. Cymbał.
interstellar
Ty to rozumiesz. Ja to rozumiem.
W 2008r. wybuchł kryzys finansowy na świecie, a my daliśmy radę dzięki stabilnej gospodarce.

Obecnie PIS przejada gospodarkę. Wrócą chude lata i wyjazdy na pola do Niemiec. Za drożyznę wywołaną przez miernoty i "tarcze" zapłacą m.in. dziadki, bo oni nie mają kredytów mieszkaniowych,
Ty to rozumiesz. Ja to rozumiem.
W 2008r. wybuchł kryzys finansowy na świecie, a my daliśmy radę dzięki stabilnej gospodarce.

Obecnie PIS przejada gospodarkę. Wrócą chude lata i wyjazdy na pola do Niemiec. Za drożyznę wywołaną przez miernoty i "tarcze" zapłacą m.in. dziadki, bo oni nie mają kredytów mieszkaniowych, a ceny jedzenia galopują. Ale to też są wyborcy PIS, więc to mi nie przeszkadza :D
olmert odpowiada interstellar
Co jest szokujące, że żaden bankier nie został pociągnięty do odpowiedzialności za wywołanie tego kryzysu!

https://m.youtube.com/watch?v=B4TWN54KqfQ

tomkooo odpowiada olmert
szokujace to jest, ze u nas zaden urzednik, osel tez nie jest za nic odpowiedzialny

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki