REKLAMA

NBP: straty banków po umorzeniu kredytów walutowych wyniosłyby ok. 21 mld zł

2015-08-18 16:12
publikacja
2015-08-18 16:12
fot. Karol Serewis / EastNews

Łączne straty banków z tytułu umorzenia części zobowiązań kredytobiorców walutowych wyniosłyby około 21 mld zł, czyli o ok. 20 proc. więcej niż zysk brutto banków objętych ustawą - ocenia Narodowy Bank Polski.

(fot. Karol Serewis / EastNews)

NBP przedstawił szacunki konsekwencji przyjęcia poprawek do ustawy o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych. Szacunki te zostały sporządzone dla sejmowej komisji finansów publicznych oraz senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

NBP ocenia, że odpisy z tytułu umorzenia części przewalutowanych kredytów przekroczyłyby zysk brutto w 11 bankach, które mają 46-proc. udział w aktywach sektora bankowego.

"Nie doszłoby natomiast najprawdopodobniej do naruszenia obecnie obowiązujących minimalnych wymogów regulacyjnych w zakresie wypłacalności, ale sektor bankowy jako całość poniósłby stratę - napisał NBP.

NBP szacuje, że kredyty objęte restrukturyzacją stanowiłyby około 47 proc. wartości portfela walutowych kredytów mieszkaniowych.

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
21 mld zł kosztów - zapłacą konsumenci

21 mld zł, to o 6 mld zł więcej niż wyniósł zysk sektora bankowego w 2014 roku. Kwota ta rozłożona na 5 lat obniżyłaby zysk sektora bankowego o ok. 4,5 mld zł rocznie. Oznacza to, że sektor bankowy utrzymałby poziom zysków na poziomie ok. 9-10 mld zł rocznie. Oczywiście nie każdy bank byłby obłożony kosztami proporcjonalnie. Instytucje z największym portfelem kredytów walutowych mogłyby odnotować straty.

Analiza NBP jest o tyle ważna, że rozwiązuje wątpliwości dotyczące wymogów w zakresie wypłacalności sektora bankowego, a to oznacza, że gdyby ustawa o przewalutowaniu kredytów walutowych przeszła proces legislacyjny bez dalszych poprawek, to prócz poważnej przeceny na giełdzie i wzrostu opłat, za niektóre produkty bankowe, raczej nie stanowiłaby ona zagrożenia dla stabilności polskiej gospodarki. Naturalnie rację ma ZBP, że sektor ograniczyłby akcję kredytową, a to obniżyłoby nasz potencjalny wzrost PKB.

Czytaj więcej 

NBP podkreślił, że szacunek strat sektora nie uwzględnia innych niż umorzenie, niebezpośrednich skutków wdrożenia restrukturyzacji, tj. kosztów rozwiązania lub odpowiedniej modyfikacji strategii zabezpieczających je przed zmianami kursu walutowego i stóp procentowych, preferencyjnego oprocentowania części należności od kredytobiorców, czy kosztów operacyjnych związanych z restrukturyzacją.

"Nie jesteśmy w stanie oszacować tych kosztów z uwagi na różne rozwiązania stosowane przez poszczególne banki i brak niezbędnych informacji. Tym niemniej koszty te mogą być znaczne" - napisał NBP.

NBP ocenia, że przewalutowanie spowodowałoby, że w przypadku niektórych banków można spodziewać się spadku ich aktywności kredytowej, wynikającej z ograniczeń kapitałowych.

NBP zwraca jednak uwagę, że restrukturyzacja mogłaby wpłynąć korzystnie na wartość wymogów kapitałowych u niektórych banków.

Na początku sierpnia Sejm uchwalił ustawę o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.

Zgodnie z jedną z poprawek bank ma umarzać 90 proc. różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej. Pierwotnie planowano, że różnica ta miała być w połowie umorzona. Wówczas koszt tej operacji dla banków szacowano na 9-9,5 mld zł. (PAP)

seb/ jba/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (260)

dodaj komentarz
~gdzieśtamsobie
Wielu z was pisze że banki "skupowały" franki po 2 złocisze a teraz jak są po 4 to maja 100% zysku. Jest to racja ale nikt z was nie pisze o czasie uzyskania zysku a nie był to miesiąc czy dwa ale lata.
Czepiacie się banków a choćby na giełdzie inteligentnie inwestując można osiągną taki zysk w miesiąc.
Wielu z was pisze że banki "skupowały" franki po 2 złocisze a teraz jak są po 4 to maja 100% zysku. Jest to racja ale nikt z was nie pisze o czasie uzyskania zysku a nie był to miesiąc czy dwa ale lata.
Czepiacie się banków a choćby na giełdzie inteligentnie inwestując można osiągną taki zysk w miesiąc. I to także nazwiecie lichwa???
Przypomne że banki nastawione są NA ZYSK a nie strate. Ich zadaniem statutowym jest obrót gotówką i zarabianie na tym a nie dopłacanie.
Banki to nie zus.
A teraz czekam na "minusy" od wszystkich frustratów nierozumiejących podstaw bankowości
~Olek22
UWAGA KOLEJNY PRZEKRĘT. – ZGODNIE Z ZASADAMI KSIEGOWYMY WYCENY AKTYWÓW BANKI JUŻ UJEŁY W STRATACH TE DŁUGI KTÓRE PRZEKRACZAJA WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI.

I ODLICZYŁY LUB ODLICZA SOBIE TO OD PODATKU.

A DZIEKI 100% DODATKOWEJ MARZY NA INWESTYCJI WE FRANAKI 2NA 4 ZŁ ROBIĄ ZYSKI NA FRANKOWCACH

Jeżeli
UWAGA KOLEJNY PRZEKRĘT. – ZGODNIE Z ZASADAMI KSIEGOWYMY WYCENY AKTYWÓW BANKI JUŻ UJEŁY W STRATACH TE DŁUGI KTÓRE PRZEKRACZAJA WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI.

I ODLICZYŁY LUB ODLICZA SOBIE TO OD PODATKU.

A DZIEKI 100% DODATKOWEJ MARZY NA INWESTYCJI WE FRANAKI 2NA 4 ZŁ ROBIĄ ZYSKI NA FRANKOWCACH

Jeżeli BANKI zakupiły franki po 2 zł i dały w depozyt kredytobiorcom, to po prostu nie zarobią 200% i prezesi banków również nie zarobia tyle. Banki namawiały do brania CHF ponieważ wiedziały, iż zarobia dodatkowo na wzroście kursu ok. 30% i za to zapłaci 700tyś kredytobiorców. Na dzień dzisiejszy mają zysk zysk obecny i przyszły 100% i walczą aby go nie stracić.
Jeżeli ktoś mówi, że przy przewalutowaniu po kursie z dnia zaciągnięcia banki musiałyby dopłacić 35 mld PLN. To znaczy, że na tyle banki naciągnęły kredytobiorców. Z czego przez ostatnie 7 lat już skonsumowały zyski i pozostało im jakieś 20-25 lat na pozostałą konsumpcję. Banki powinny zarabiać na odsetkach a nie naciągać na lokaty frankowe (ich inwestycje we franki). Na dzień dzisiejszy mają zysk zysk obecny i przyszły 100% i walczą aby go nie stracić.
Efekt ekonomiczny dla kraju dzięki frank owcom był taki, iż uruchomiono gospodarkę i powstały miejsca pracy. Teraz 700 tyś rodzin przeznacza pieniądze nie na nowe zakupy (uruchomienie gospodarki) ale oddają różnice kursowe bankom. Dzieki temu gospodarka kulje.
Nieliczne banki rzeczywiście kupowały franka po 2 zł (inwestowały w franka) i teraz jak klient zapłaci ratę to Bank odsprzedaje franka po 4 zł. ZYSK 100% lichwa.

WSPOMÓŻMY GOSPODARKĘ ZOSTAWIAJĄC WIĘCEJ PIENIEDZY W PORTFELACH i dając możliwość uruchomienia dodatkowego popytu wewnętrznego i PKB w kolejnych 20tu latach.

~MAMA
A ILE DOTYCHCZAS ZYDOWSKIE, LICHWIARSKIE BANKI NAKRADŁY MILIARDÓW USD W POSTACI PUŁAPEK ZYDOWSKICH ZASTAWIONYCH NA POLSKICH KLIJENTÓW?
~CZŁOWIEK
ILE BANKI KUPIŁY FRANKÓW PO 2zł? ILE WYNIÓSŁ ICH ZAROBEK PRZEZ USTAWIANIE KURSÓW? KTO JEST TEN WIELKI ORGANIZATOR??? NO?....
~xxx
który bank pierwszy ogłosi UPADŁOŚĆ GNB czy PKO BP ?
~PiotrGnilski
Ciekaw jestem czy jak skończą się dopłaty RNS to ich beneficjenci też przyjdą z ryjem że nikt im nie powiedział że to tylko na 8lat a potem trzeba samemu pełną ratę płacić.

Czy również i im setm postanowi umorzyć 90%?
~HH
pytanie, jeżeli zapłacą konsumenci to jakie straty poniosą banki ale cóż wymagać od ekspertów opłacanych przez banki
~Bjhju
Po takim dictum dla bankow skonczy się dawanie kredytów byle komu albo abstrakcja dawania kredytu na 120-130% wartości. Nikt wam już niczego, gołodupcy, nie pożyczy nie mając 100% pewności że oddacie.

- skończy się branie kredytu bez sporego wkładu
- obliczą wam tak zdolność że jedynie vonga.com coś wam
Po takim dictum dla bankow skonczy się dawanie kredytów byle komu albo abstrakcja dawania kredytu na 120-130% wartości. Nikt wam już niczego, gołodupcy, nie pożyczy nie mając 100% pewności że oddacie.

- skończy się branie kredytu bez sporego wkładu
- obliczą wam tak zdolność że jedynie vonga.com coś wam pożyczy


Jak dla mnie super tylko 10 lat za późno. Wy wtedy powinniście nie dostać żadnego kredytu bo was gołodupcy nie było stać.
~Awe
Wiesz czym jest rezerwa cząstkowa? Wiesz czym pieniądz fiducjarny? Wiesz ile razy fikcyjne długi należne bankom przekroczyły PKB Ziemi? Lichwiarze i drukarze wirtualnego hajsu zniewalają państwo po państwie a Ty stajesz w ich obronie? Pobudka !!!!!
~Nbnb
Ustawa tak, ale taką , która obejmie wszystkich kredytobiorcow walutowych. W obecnym zapisie rodzina 4 osobowa z mieszkaniem 101 m zostaje nadal z problemem, a np singiel z 90 m może z niej skorzystać. To są zapisy niekonstytucyjne,. Mam nadzieję ,że Prezydent nie podpisze tego gniota w tej formie.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki