REKLAMA

Lider PSL: domagamy się zerowej marży dla kredytobiorców i zmiany oprocentowania lokat

2022-04-26 13:03
publikacja
2022-04-26 13:03
Lider PSL: domagamy się zerowej marży dla kredytobiorców i zmiany oprocentowania lokat
Lider PSL: domagamy się zerowej marży dla kredytobiorców i zmiany oprocentowania lokat
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FotoNews

Domagamy się jasnego planu i konsultacji zmian zapowiedzianych przez rząd w sprawie pomocy dla kredytobiorców; domagamy się zerowej marży dla kredytobiorców i zmiany oprocentowania lokat - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek w Katowicach plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne.

Jak wyjaśnił szef rządu, pomoc ta ma składać z czterech punktów. Pierwszy to trzy miesiące "wakacji kredytowych", drugim ma być pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, trzeci to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a czwarty to wzmocnienie odporności całego sektora bankowego. Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u mają też stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców wskaźnik oprocentowania kredytów.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na wtorkowej na konferencji prasowej w Sejmie, że presja ma sens i jakaś propozycja ze strony rządu w sprawie kredytobiorców się pojawiła. "Mówię +jakaś+, bo wielu ekonomistów, a na pewno kredytobiorców nie do końca wie, o co w tej propozycji chodzi, bo premier mówił bardzo niejasno, nie mówił, kogo dotyczy i nie skonsultował tego" - powiedział szef PSL.

Według niego, rządzący "po tym bałaganie, który wprowadzili", związanym z Polskim Ładem powinni wyciągnąć wniosek, że w sprawach gospodarczych należy przeprowadzić dobre konsultacje "z Radą Dialogu Społecznego, z kredytobiorcami".

"Domagamy się jasnego planu, konsultacji tych zmian, żeby to się nie skończyło w ten sposób, że banki będą miały niższy ten nowy WIBOR, ale podwyższą marżę i tym samym przerzucą koszty wprowadzonej zmiany przez rząd na kredytobiorców" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Domagamy się też - dodał - "zmiany oprocentowania lokat". "To powinno być dla banków państwowych podstawowe działanie" - powiedział lider PSL.

Podkreślił, że wciąż na stole jest propozycja PSL, projekt dotyczący zerowej marży w pierwszej kolejności w bankach państwowych. "Jeżeli repolonizacja banków była po coś, to dzisiaj banki państwowe mają dawać zerową marżę dla kredytobiorców, szczególnie tych doświadczonych po 2016 roku, kiedy stopy procentowe były niskie, marża sięgała nawet 3 procent" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Projekt ustawy dotyczący wsparcia kredytobiorców będzie gotowy w ciągu kilku tygodni, by mógł zadziałać w wakacje - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że prace nad nim trwają we współpracy z Ministerstwem Finansów.

Buda wskazywał, że pierwszym przewidzianym instrumentem jest pomoc w spłacie rat kredytowych przez okres 36 miesięcy w wysokości do 2 tys. zł (w przypadku każdej raty), czyli maksymalna pomoc może wynieść 72 tys. zł. Zasady przyznawania wsparcia z tego instrumentu będą takie same jak przy korzystaniu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Drugim instrumentem są wakacje kredytowe, które będą dotyczyły wszystkich kredytobiorców. Z instrumentu będzie można skorzystać cztery razy w 2022 r. i cztery razy w 2023 r.

Trzecim rozwiązaniem - wymienionym przez szefa MRiT - jest "zlikwidowanie WIBOR-u w stosunku do kredytów hipotecznych" (WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, ustalana w każdy dzień roboczy). Buda wskazywał, że zastąpienie WIBOR-u nowym wskaźnikiem będzie dotyczyło i będzie korzystne dla wszystkich kredytobiorców.

Czwarte rozwiązanie - o którym mówił Buda - to stworzenie składkowego funduszu pomocowego dla sektora bankowego, który "zapewni bufor przy turbulencjach na rynku finansowym" na poziomie 3,5 mld zł od 2023 r. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (18)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Kolejny postulat PSL to już chyba tylko: "sztandar PZPR ponownie wprowadzić". Oj Władek, Władek, a jeszcze niedawno wydawałeś się rozsądnym gościem. Może weźcie się w końcu za podatek Belki!
andregru
"domagamy się zerowej marży dla kredytobiorców i zmiany oprocentowania lokat" - lekarzu weź się za leczenie ! Politycy precz od gospodarki i finansów . Koniec handlu kiełbasą wyborczą !
jaszczura
Putinowskie trolle wpiszą tu parę komentarzy z krytyką PSL, żeby zbudować wiarygodność swoich nicków: endes, samsza i zoomek...
samsza
akcja denazyfikacyjna trwa

j znowu nadaje...
endes
Stan w którym się znajdujesz z medycznego punktu widzenia nazywa się psychozą… warto by się zacząć leczyć zaczynajac od wyłączenia obcych mediów…
jaszczura odpowiada endes
Prawdopodobnie wszystkie wywiady NATO mają psychozę, że "WAS TU NIE MA"
endes
I co prawo ma ma działać wstecz?… umowa jest umową i tyle.
czeslaw2020
Bardzo was popieram, bo prezętujecie słuszne postulaty. Tylko czy jesteście w stanie wdrożyć je w życie?
samsza
PSL pamięta to jeszcze z PRL. Wtedy władza partyjna wychodziła i się domagała.
Jan Pietrzak, w ówczesnym kabarecie, miał taki skecz gdzie mówił, że kasę z biletów z sali oddaje do rządu, a pierwszemu rzędowi mówił, że tylko państwo mnie dziś utrzymujecie. Potem przywoływał tego partyjnego, zauważał że jest to najwyższa władza,
PSL pamięta to jeszcze z PRL. Wtedy władza partyjna wychodziła i się domagała.
Jan Pietrzak, w ówczesnym kabarecie, miał taki skecz gdzie mówił, że kasę z biletów z sali oddaje do rządu, a pierwszemu rzędowi mówił, że tylko państwo mnie dziś utrzymujecie. Potem przywoływał tego partyjnego, zauważał że jest to najwyższa władza, wyżej od nich nikogo nie ma. Więc jak wychodzi i się domaga, to od kogoś... wychodzi proszę państwa, że ode mnie, będę musiał znowu oddać z biletów za pół rzędu...
zoomek
A ja domagam się aby wszyscy byli zdrowi, młodzi, piękni i bogaci!

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki